Elapheg Elapheg komentáře u knih

Kudy vchází světlo Kudy vchází světlo Louise Penny

Tak za mne je tento devátý díl prozatím nejlepší ze všech devíti knih, co jsem četl. Tým Armanda Gamache z quebecké Sureté je radikálně obměněn a Gamache se v této knize musí postavit svým démonům čelem, aby je mohl porazit. Krom toho proti Armandovi však stojí velice vlivní lidé, a to ještě neví, jaké spiknutí navíc ještě odhalí, kde půjde doslova o život mnoha lidem. Současně s tímto spiknutím musí Gamache řešit případ Constance Pineaultové, která se před příjezdem do vesničky Three Pines stane obětí vraha a Armand Gamache je pověřen vyšetřováním tohoto případu. V tomto díle, jak píše správně uživatel čef, se toho oproti minulým dílům děje mnohonásobně více a mě kniha přímo pohltila. Čekal jsem jako vždy perfektní detektivku, ale u toho dílu smekám před autorkou, protože jistá zápletka z 6. dílu se zde konečně taky kompletně vyřeší a já smekám jen před způsobem, jakým paní autorka zápletku dokončila. Posledních 120 stran už jsem jen četl, abych věděl, jak to dopadne. Za mě maximální spokojenost, pět hvězd a maximální doporučení. Díly nepřeskakujte a čtěte je postupně, jinak vám bude spousta souvislostí unikat. Knihy Louisy Pennyové vyhledávám pro její um, vytvořit detektivku bez brutalit s geniální zápletkou, provoněnou nezaměnitelnou atmosférou. Dokáže Gamache v tomto díle konečně odhalit, kdo proti němu všechno stojí a odhalit, kdo zabil Constance Pineaultovou a krom toho zastavit obrovskou rychlostí rozjetý vlak možné katastrofy? To už si přečtěte sami.

03.04.2023 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Možný spoiler:
Přijal jsem na jaře pozvání od paní Pennyové na detektivku, která se odehrává na jaře a udělal jsem moc dobře. Nejkrutější měsíc se mi jako 3. díl líbil nejvíce. Ty krásné popisy krajiny, vesničky Three Pines, láskyplných i nenávistných vztahů, ale především ta zápletka. Obyvatelé vesničky se rozhodnou, že uspořádají seanci na vyvolávání duchů a někdo při této seanci zemře. Inspektor Armand Gamache, bude muset nejen dopadnout vraha, ale navíc bude muset čelit hrozbě některých kolegů ze Sureté, kteří ho nenávidí, což činilu knihu krom vraždy ještě poutavější. Tato kniha mě velice příjemně překvapila a tentokrát jsem konečně podlehl kouzlu této série a budu se těšit na další díly. Vychutnával jsem si každý kousek knihy a místy si i představoval třeba u popíjení kávy, že jsem ve Three Pines u Gabriho a Olivera v bistru. :-) Pokud hledáte klasickou detektivku s velmi inteligentní zápletkou a bez zbytečných drastičností, neměli by jste tuto knihu minout. Pět hvězd a doporučení. :-) Atmosféru knihy stále cítím v sobě a je to nádhera. :-)

28.03.2022 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Tak nakonec i na Lovkyni přišla řada. Dlouho jsem si ji schovával a letos přišel čas na ni. Jelikož jsem četl Alicinu síť, očekával jsem od autorky opět skvělý výkon. Ano, paní autorka nezklamala, bylo to výborné, ale Alicina síť nezůstává pozadu. Lovkyně je přezdívka nacistické vražedkyně Lorelei Vogtové, kterou si nevědomky přivede otec Jordan domů do Bostonu a představí jí své dceři Jordan. Lorelei vystupuje pod jiným jménem, přesto Jordaninému oku, zvyklému fotit ty nejlepší okamžiky, neujde jeden zvláště chladný pohled otcovy snoubenky a zapátrá v minulosti neznámé ženy a taky že na něco důležitého narazí. Kniha je vyprávěna z pohledů tří hlavních osob: Niny Markovové, pilotky za války, která se s Lovkyní setkala, Iana Grahama, který také po Lovkyni pátrá jako hledač válečných zločinců a Jordan, která se snaží odhalit, kdo vlastně snoubenka jejího otce ve skutečnosti je. Jak Jordan, tak Ian a Nina pátrájí současně po Lovkyni, protože zvláště Nina a Ian s ní mají nevyřízené účty. Byla to skvělá kniha a už se těším na to, až vyjde třetí kniha: Kód růže. Dávám plný počet a doporučuji.

27.02.2022 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Vražedný chlad se mi líbil mnohem víc než Zatiší. Děj knihy jako obvykle směřuje z počátku do vztahů obyvatel vesničky Three Pines a k osobě CC de Poitiers, která je správná semetryka. CC nakonec někdo zavraždí velmi netradičním způsobem, ale případ je o to těžší, že CC za svůj pobyt ve Three Pines dokázala ublížit vícero lidem, takže motiv na vraždu má teměř každý. Děj se rozjíždí hlavně kolem 70 stránky. Obdivuji talent paní Pennyové vystavět inteligentní zápletku, která zamotává hlavy čtenářů s každou další kapitolou víc a víc. Líbí se mi, že autorka s každým dalším dílem rozvíjí více a více mezilidské vztahy ve Three Pines, které mohou být někdy rozvláčné, jsou však pro její detektivky zcela zásadní, protože postupně u každého odhaluje více a více z jeho citů a motivů k zavražděnému/é a nastiňuje nám tak vícero možných verzí toho, kdo může ještě být na seznamu pachatelů. Kniha se mi opravdu velmi líbila a mohu ji doporučit všem detektivkářům. Ponoukám jen, nenechte se oklamat začátkem knihy, který je pomalejší, vše má své místo a určitě nebudete zklamaní. Začínám si na Armanda Gamacheho, jeho tým a obyvatelé Three Pines zvykat. :-)

06.12.2020 5 z 5

Knihu Robinson Crusoe, volně převyprávěno jsem od svého mládí včetně do mého současného věku četl snad patnáctkrát. Vždy tak jednou za dva roky přijde chuť si ji znovu přečíst a prožít tak již tolikrát prožitá dobrodružství ještě jednou. :-) Kniha mě rovněž velmi oslovuje mravním poselstvím a mezilidskou úctou, která tenkráte byla v sedmnáctém století samozřejmostí. Právě úctu člověka k člověku, k práci, dnešní naše moderní společnost tolik postrádá. Kniha je rovněž o velké Robinsonově duševní katarzi na základě toho, že je odkázán sám na sebe a poznává tak skutečné hodnoty lidského štěstí a stejně tak o naději, že se mu jednou podaří návrat do jeho vlasti, do Anglie. I když je to spíše kniha pro mládež, má v mé knihotéce zaslouženě čestné místo, dokáže mě stále oslovit a je jisté, že jsem ji nečetl naposled. :-)

05.07.2018 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Už dlouho jsem se na tuto knihu chystal a teď mezi vánočními svátky jsem ji četl. Nebe nezná vyvolených pojednává o pacientce Lillian Dunkerqueové, která se léčí v sanatoriu na tuberkolózu. Shodou okolností do tohoto sanatoria přijíždí Clerfayt, který se živí závoděním, navštívit svého známého, rovněž kdysi závodníka a Clerfayt se tu seznámí s Lillian. Lillian dostane od Clerfayta nabídku, aby s ním odjela do Paříže. Lillian je vážně nemocná, ale chce si ještě užít trochu života a Clerfayt je k tomu prostředkem. Mezi oběma vznikne nezávazný vztah a oba užívají dny, jak plynou a zpříjemňují si je světskými rozkošemi. Jak už to tak bývá, oba Remarqueovi hrdinové ochutnají krom svobody a žití i jiné životní zkoušky. Je to 60 let stará kniha a tak je třeba i knihu chápat. Některé scény se jeví z pohledu dneška jako staromódní, některé části knihy jsou bez většího dramatu, ale konec vše vynahradí. Je to kniha, která evokuje čtenáře k tomu, že zdánlivé jistoty v životě nemusí být a ani nejsou samozřejmostí. Knihu doporučuji ostatním, ale mladší čtenáře nabádám k trpělivosti. Kniha je výpovědí a ta nezačíná hned první stránkou, je třeba mít s knihou trpělivost. Je to ale jinak velmi poučná a jistým způsobem krásná polemika o životě a jeho skutečných hodnotách.

27.12.2021 4 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Díky knize Alicina síť jsem měl možnost dozvědět se něco o životě žen, které pracovaly za první i druhé světové války jako agentky. Nelze jinak, než jejich odvahu, vlastenectví a smysl pro čest obdivovat. Kniha má dvě dějové roviny. První popisuje přítomnost z roku 1947, kdy se těhotná Charlie setkává s bývalou agentkou Eve Gardinerovou, která by mohla mít povědomí, kde se ztratila Charliina sestřenice Rose. Setkáváme se zde rovněž s postavou s Finnem, který pro Eve pracuje jako pomocník v domácnosti a druhá linka je z roku 1915, která popisuje fungování Aliciny sítě, která opravdu existovala a jíž byla Eve členkou. Ze začátku mi byla hlavní hrdinka Eve, jako osoba žijící v roce 1947 nesympatická, ale se stále dalšími kapitolami, kdy jsem se dozvídal více a více o tom, co Eve potkalo, mi nezbývalo, než Eve obdivovat a také s ní soucítit. Charlie a Finn zde také hrají velkou úlohu a když už je osud svedl dohromady, vydávají se nakonec všichni tři po stopách zmizelé Rose a sami se tak o sobě navzájem dozvídají různé životní příběhy a zároveň se všichni tři navzájem ovlivňují, pomáhají si a spoluutváří tím svou další budoucnost. Chci napsat, že i když Eve, zde hrála tu největší roli, byly mi s každou další kapitolou i víc sympatické osoby Finn a Charlie a všem jsem držel palce. Práce špiónů a válečná atmosféra je zde dost realisticky popisována a místy velmi dramatická, ale tak to prostě bylo a nelze jinak než s pokorou tuto odvahu obdivovat, protože mnohdy právě díky špiónům byly zachráněny mnohé jiné životy, ač sami špióni museli za jejich sabotáž německých akcí zaplatit tu největší daň a sice vlastní život. Dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení. O tom, že je kniha nádherná, svědčí i fakt, že mi všechny postavy z knihy budou chybět, protože už jsem knihu dočetl. Jak taky jinak, když je kniha tak dobrá. :-)

16.08.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tak jsem se po delší době odvážil sáhnout po severské detektivce. Nejsem zrovna příznivcem podrobného rozepisování brutálních scén, ani v detektivkách, ani v thrilleru, proto jsem tak dlouho váhal, ale v této knize naštěstí byly některé scény jen popsány. Investigativní novinář Mikael Blomkvist dostane po jednom fiasku zajímavou nabídku od podnikatele Henrika Vangera zkusit vypátrat, co se stalo s Harriet Vangerovou, která před 40 lety beze stopy zmizela. Mikael nabídku přijme, i když ze začátku sám pochybuje, že dokáže objevit nové důkazy, které policie i Henrik tam pečlivě před ním propátrali. Nakonec se ale úkolu zhostí a objeví nové důkazy. Případ ho tak zaujme, že se spojí dohromady s jednou hackerkou Lisbeth Salanderovou, která jako vynikající hackerka je schopna Mikaelovi pomoci sehnat další možné důkazní materiály, které nakonec dovedou Mikaela i Lisabeth ke zdárnému cíli, že zjistí skutečně, co se tehdy stalo. Do poloviny knihy je to spíše seznamování se s případem Harriet, ale od druhé poloviny knihy, kdy na světlo vychází možné nové stopy a teorie, je kniha nabitá napětím. Vyzdvihnout bych chtěl, že sám autor Larsson byl sám investigativní novinář a proto je celá zápletka velice, velice inteligentně promyšlena. Jak se stále objevuje více a více nového materiálu o tom, co se před mnoha lety mohlo stát, rozšiřuje se i možný seznam osob, kteří mohli na zmizení Harriet mít zájem, takže čtenář pouze tuší, kdo je v rodině Vangerů tou černou ovcí. Chvílemi půjde Lisbeth i Mikaelovi dokonce o život. Líbil se mi i vyvíjející se vztah mezi Lisbeth a Mikaelem. Velmi jsem také hltal, jak Mikael díky Lisbeth shromáždil důkazní materiál proti jednomu průmyslovému magnátovi, který jede ve špíně a kterého se Mikael už předešle jako redaktor časopisu Milénia snažil usvědčit, avšak z počátku bez úspěchu. Pět hvězdiček bych dal autorovi za velmi inteligentní zápletku a šestou, že oproti jiným severským autorům až tak brutální nebyl. Od druhé poloviny knihy se dalo jen těžko odtrhnout, ale celá tato kniha je povedeným kouskem. Konec mezi Lisbeth a Mikaelem zůstává v závěru knihy otevřený pro druhý díl.

24.05.2019 5 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Jako poslední přečtenou knihu v tomto roce 2023 jsem si vybral od Tima Weavera: Nikdo není doma a dostal jsem to, co jsem od knihy očekával. Záhadné zmizení všech devíti obyvatel vesničky Black Gale, se kterým si policie už několik let neví rady a proto pozůstalí kontaktují Davida Rakera. David se zpočátku nemá čeho chytit. Všech děvět zmizelo jednoho halloweenského večera, kdy spolu pojedli, popily, vyrazili na blata a nikdo z nich se nevrátil. Podezřelých je tu více, ale pravého pachatele se mi nepodařilo tipnout a to je dobře, napětí čiší od první stránky, zápletka velmi dobře propracovaná, nechybí dějové zvraty, kdy vše téměř jasné, je ještě zcela jinak. Jako obvykle půjde Davidovi i o hubu. No zkrátka perfektní počteníčko. Podaří se Davidovi najít nějaký důvod, proč celá vesnička zmizela, co policie přehlédla? Kam a proč a kdo za tím vším vězí? A hlavně půjde o živé, či jen o těla? To už si přečtěte sami. Budete obracet stránky, aby jste se nakonec dozvěděli, jak to bylo. Tento díl je krapet jinak koncipován autorem, ale i tak se mi velmi líbil a udržel mě v napětí a hlavně zápletky a dějové zvraty má Tim Weaver brilantní. Dávám pět hvězd a doporučení. V roce 2023 je tohle moje poslední dočtená kniha, kterou vřele doporučuji všem thrillerovým fandům a zvláště fandům Tima Weavera, kterým jsem už dávno. Za mě velká spokojenost.

30.12.2023 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Opět skvělý thriller s Davidem Rakerem od Tima Weavera s názvem: Žena mého života. Na vánoce dostane David telefonní hovor od policie, že na stanici v Charing Crossu se dostavila žena, která je bez jakéhokoliv dokladu totožnosti a chce mluvit s Davidem Rakerem s tím, že je jeho žena Derryn. Jenže David Derryn pochoval před ca devíti lety. David se na stanici dostaví a zarazí ho fyzická podoba s jeho zemřelou pravou Derryn a navíc to, že cizí žena, jež se představuje jako Derryn zná mnoho intimit z Davidova života. Jak je to možné? A kdo je vůbec ta neznámá žena. V tomto thrilleru si David bude muset sáhnout až na dno svých schopností a možností, aby případ vyřešil. Ze začátku, když jsem knihu četl, jsem si říkal, že přece nemůže být takový problém, prokázat pravdu o úmrtí, jenže jsem v průběhu knihy změnil názor. Na Davida někdo velmi dobře políčil a to, že neznámá žena je Davidova manželka, tvrdí policii i uznávaný psychiatr. Davidovi zmizí i úmrtní list a je to slovo Davida proti slovu "Derryn" a je teď na policii, komu uvěří. Byl to opět skvělý thriller z pera Tima Weavera. Kniha má napětí od prvních stránek, velice propracovanou zápletku, dějové zvraty, tajemství a hlavně přitažlivost děje a pachatele jsem tipnul špatně. Kniha ani není nijak brutální, přesto napínavá. Děkuji všem knižním přátelům, kteří mě k autorovi přivedli, za jejich recenze a budu se zase těšit na další díl. Jasných pět hvězd a doporučení všem thrillerovým fandům.

22.12.2023 5 z 5

Nacistova snoubenka Nacistova snoubenka Barbara Wysoczańska

Nacistova snoubenka je naprosto úžasná kniha. Nakladatelství Kontrast vydává samé výborné knihy z války a já ho mám v merku. Vážení přátelé, zbystřete pozornost, toto je knižní perla, která by vás neměla minout, máte-li rádi příběhy z války. Hania Wolińska je studentka germanistiky a v Mnichově si přivydělává tím, že dělá společnost hraběnce Irene von Richter. Hania má snoubence v Polsku, avšak setkává se před odjezdem do Polska s hrabětem Johannem von Richterem, Ireniným vnukem a vypukne mezi nimi vášnivá láska. V Mnichově to vře, Hitler nabírá na moci, jsou zde odsuny i vraždění Židů a začíná válka. Přestože Hanie a Johannovi v jejich vztahu nepřeje ani polská ani německá strana, krom babičky Irene, vráží mezi ně klín ještě válka. Hania i Johann se milují, ale válka jejich světy rozdělí a obrátí totálně naruby. Hania jako snoubenka Johanna je zverbována polskými úřady, které od Hany chtějí, aby Johanna doprovázela na večírky s bohatými a vlivnými politiky a vysokými německými státními činiteli a pracovala jako špión pro Polsko. Na čí stranu se Hania přidá? A jak to ovlivní její vztah s Johannem? A co Johann, který dostane povolávácí rozkaz? Čím vším si budou muset oba dva projít? A má jejich vztah v této šílené době vůbec šanci? To si přečtěte sami. Tato kniha je knihou o velké lásce, která bude muset podstoupit mnohé oběti, o rodinných vztazích, fanatismu Třetí říše, válce samotné, odboji a špionáži, ale i o cenném přátelství a o naději, že snad válka skončí a s ní i utrpení. Já jsem knihou doslova nadšen, autorce děkuji za skvělý počin a kniha má i krásnou obálku. Jednoznačně pět hvězd a dopručení všem, kdo mají rádi lidské příběhy zvláště z války.

15.04.2023 5 z 5

Temné ozvěny Temné ozvěny Loreth Anne White

Temné ozvěny byly fantastický thriller. Něco podobného stylu jako Sandra Brown, ale možná, že ještě s propracovanější zápletkou oproti prvnímu dílu. Rebeka Northová, policistka, je přinucena se vrátit do místa, kde vyrůstala a kde zemřel její otec, policista. Smrt jejího otce je důvod, proč se vrací. Respektive vyšetřování smrti jejího otce dojde k závěru, že její otec spáchal sebevraždu. Tomu Rebeka nevěří. Má k tomu své důvody. Rebeka se rozhodne, že se pokusí přijít smrti svého otce na kloub a začne pátrat, na čem její otec před svou smrtí pracoval. O smrti jejího otce ví mnohem více dcera Olivie Westové, Tori, než kolik sama Tori Rebece přiznává. Rovněž v případu figuruje osoba Ash Haugen, se kterým kdysi Rebeka chodila. Ač nerada, je nucena se s Ashem spojit a společně se snaží přijít staré věci na kloub, věci, která změnila životy jich obou a nejen jejich. Jak Rebeka, tak Ash mají svá tajemství, která oba dlouho ukrývají před světem a před sebou samými. Přijdou na to, jak zemřel Noah North a proč? Co vyplyne ze společného setkání Ashe s Rebekou? A co ví Tori Westová? To už si přečtěte sami. Myslím, že nebudete zklamáni. První díl byl brutálnější, ale vyborný, druhý díl není tak ostrý, ale zápletka je lepší a ten konec je vynikající. Vše bylo vysvětleno. Dávám pět hvězd a doporučuji thrillerovým fandům. Tohle byla lahůdka.

23.11.2022 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Na začátku bych chtěl poděkovat všem knižním přátelům, kteří mě přivedli k Robertu Galbraithovi, zejména uživatelce: moudivlacek. Druhý díl Cormorana Strikea a Robin pojednává o spisovateli Owenu Quinovi, kterého manželka už délší dobu postrádá doma. Owen už zmizel navíc vícekrát z domu, aniž by komu o tom předem řekl, takže Cormoran bude muset prověřovat vícero možností, kde by mohl být. Nakonec je spisovatel nalezen mrtvý a vražda byla brutální. Je tady navíc i existence jeho posledního, před smrtí dokončeného románu, který je velmi kontroverzní a leckdo může mít za to na Owena spadeno. Než se děj rozjede, tak to chvíli trvá, kniha má i slabší střed, kde se prověřují dlouho různé teorie, ale konec to vynahradí na pět hvězd. Líbí se mi, že ač je vražda brutální, má veškeré její provedení logickou dedukci, která je na konci uvedena. Takže žádný úchylák, nýbrž vše dopředu promyšlené za účelem. Ano kniha se mi líbila a doporučuji ji všem fanouškům detektivek, kterým nevadí pomalejší vývoj děje za cenu špičkového konečného odhalení. Byl jsem spokojen a určitě se brzy ke Cormoranovi a Robin rád vrátím. :-)

27.07.2022 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Na začátku bych chtěl poděkovat za knižní recenzi hlavně uživatelce Šánce. :-) Měla jste pravdu, je to velmi dobrý thriller bez brutalit. Doktorka Frankie Steinová vymazala z paměti dvěma obětem sebevražd určité vzpomínky. To dovede detektiva Frosta až k ní. Jak Frankie, tak Frosta zná dobře vrah, který si říká Noční pták a je vždy o krok před nimi. Podaří se Frostovi a Frankie najít vraha dřív, než opět zasáhne? Ale aby ho mohli zastavit, musí nejdříve přijít na to, kdo to vlastně je. Je to velmi dobrý thriller bez brutalit, ale přesto s velmi inteligentní zápletkou. Z hlediska hypnózy je ovšem možné pacientovi vsugerovat, že na jistý impulz zareaguje tak, jak mu to bylo při hypnóze do podvědomí uloženo. Dobře jsem si početl, byl jsem napjatý, tip mi vyšel částečně, autora přidávám do oblíbených a knihu doporučuji všem, kdo mají rádi thrillery bez potoků krve, přesto však částečně reálné.

01.09.2021 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Po dlouhé době jsem dostal chuť na něco trochu ostřejšího a dostalo se mi toho až nad hlavu. Šelma, kterou jsem přečetl, obsahuje nejvíce mrtvých, ze všech knih, které jsem doposud četl. Theo Cray je vědec a učitel a když jeho žačku, naleznou mrtvou, přičítají útok divokému medvědu. Theo si však všimne důležitého důkazu, který ukazuje na sériového vraha. Policie mu však nevěří a tak je Theo donucen pustit se do pátrání a hledání důkazů sám, se všemi znalostmi, které má k dispozici a díky softwaru MAAT, který sám vytvořil, aby vyhledávál možné spojitosti mezi zdánlivě nesouvisejícími aspekty. Nemám rád moc brutality a celkem se dívím, že jsem to zvládnul, ale za mne mi postava doktora Craye byla velmi sympatická. Jelikož příroda byla můj velký koníček po dlouhou dobu a biologie mě na škole bavila, nebylo tam pro mne až tolik neznámých pojmů a zbytek byl vysvětlen. Námět to byl zajímavý, profesor, který není žadný blbec, mi byl taky sympatický, snad jen těch mrtvých tam mohlo být méně, ale jinak to byla velmi inteligentí fikce. Nehledal jsem v příběhu realitu, co se policejních složek týče a snad proto jsem nebyl zklamán. Každý den bych to ale číst nechtěl, ale jako občasná výjimka, možná pokračování připadá v úvahu. Dávám pět hvězd a doporučuji. :-)

02.05.2021 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Tohle byla trochu náročnější kniha se skrytým poselstvím, které v sobě ještě nechám doznít. Marie-Laure žije se svým otcem ve Francii a od šesti let je slepá. Otec pracuje v jednom muzeu a když je Francie anektována Němci, odchází otec s Marií pryč z jejich rodného domova do jiné části Francie. Mariin otec však má z muzea jedno důležité pověření, o kterém nikomu neřekne. Pověření, kterému se snaží přijít na kloub i mnozí jiní. Werner je šikovný kluk přes elektrotechniku, matematiku, mechaniku žijící v Německu a příslušníkem Hitlerjugend. Po absolvování akademie jde na ruskou frontu. Zde pracuje jako radista, specialista. Cesta osudu svede mladého Wernera s Marií dohromady, i když jen krátce, přesto však s příjemnou hlubokou vzpomínkou pro oba dva. Válka si vyžádá některé oběti na hrdinech, někteří však přežijí a možná se znovu osudově setkají. Kniha byla zajímavá a přiměla mě k tomu, více se zamyslet nad mnohými věcmi, možná obyčejnými, přesto nevšedními. Knihu doporučuji k přečtení, ale její poselství neosloví každého, nebo se někomu její poselství může zdát liché. Stojí to za to, ale zkusit to. :-)

03.03.2021 4 z 5

Tak tohle byla nádherná trilogie, s krásným dějem a překrásnou ilustrací. Edmond Dantes je na základě udavačského dopisu, který napsali jeho odpůrci a závistivci uvrhnut bez soudu do žalaře. Zde se seznamí po dlouhé době s člověkem jménem Abbé Fariou, který rovněž ovlivní jeho život, ale jen ke kladnému. Edmond se naučí od Abbého mnohému vědění a jakmile dostane příležitost, prchne z vězení a jako hrabě Monte Cristo za své nevinné odsouzení začne stíhat všechny své viníky pomstou, kterou sám zosnoval. Celá trilogie nás zavádí do vězeňského prostředí, do společenské smetánky Francie na začátku 19. století, ale také do zakoutí mysli, každé z hlavních postav. Jsem rád, že jsem si přečetl nezkrácenou verzi a měl jsem tak možnost číst a zároveň obdivovat celou Dumasovskou trilogii. Celá trilogie je o bolesti, nenávisti, zášti, ale i lásce a o dobrém přátelství a velké cti a především o mamonu Dantésových nepřátel, hnaných za kariérou a bohatstvím, pro které jsou mnozí ochotni skrývat své zločiny minulosti a kterému jsou ochotni obětovat téměř cokoliv. Jak to vše dopadne, to už nechám na vás, přečtěte si to sami. Celou trilogii mohu jednoznačně doporučit.

28.10.2020 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Druhý díl s Martinem Servazem: Kruh je ještě lepší než první díl, který byl taky skvělý. Ve vaně je nalezena utopením zavražděná žena, která byla před smrtí spoutána. Byla to profesorka na univerzitě v Marsaku. U bazénu jejího domu je nalezen její žák a zároveň milenec v době objevení utopené, který byl zfetovaný a na nic si nepamatuje. Shodou okolností se jedná o syna Martinovy bývalé přítelkyně ze školy, která Martina kontaktuje s prosbou, aby se tohoto případu ujal. Pár dní od nalezení zavražděné ženy je nalezen psy roztrhaný muž. Souvisí tyto dvě vraždy spolu? Mohl oba lidi zabít uprchlý sériový vrah, nebo se jedná o někoho zcela jiného? Jedno je jisté, Martin se bude muset hodně snažit, aby případ vyřešil, protože z počátku se žádna spojitost nikde nenachází. Jedná se o velmi kvalitní detektivku, která má vše, co má detektivka mít. Napětí, pár vražd, tajemná spojitost, dějové zvraty, postupné odhalování pachatele a motivu, překvapení nakonec, nebezpečí. Líbí se mi taky, že vraždy nejsou nijak extra brutální, zápletka je velmi inteligentní, vyšetřovatel je člověk s talentem, ale i lidskými nedostatky, žádný James Bond, který má prostě i své slabiny. Bernard Minier mi vyhovuje a v sérii budu zcela jistě pokračovat. Knihu s radostí hodnotím pěti hvězdičkami a dávám doporučení na tuto sérii všem detektivkářům a thrillerovým fandům. Jen maličká rada, čtěte opravdu chronologicky, protože série má silnou návaznost jednotlivých dílů na sebe. Vraha jsem tipoval jen okruhově a autorovi jsem skočil na špek, ač to bylo ještě jinak a to se mi líbí.

09.12.2023 5 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Na začátku komentáře bych rád poděkoval svým knižním přátelům, kteří mě k autorovi přivedli, zvláštní dík patří uživatelce: moudivlacek. Moje první setkání s autorem s hlavní postavou vyšetřovatele Harryho Bosche dopadlo velmi dobře. Je to detektivka bez brutalit, ale s výbornou zápletkou a Connellymu se podařilo v knize vytvořit dvojí zvrat, čímž se podobá Cobenovi. Harry Bosch je povolán k mrtvému tělu u přehrady a Harry po ohledání těla zjistí, že mrtvým je Billy Meadows, člověk, se kterým sloužil ve Vietnamu jako tzv. tunelové krysy. Případ se jeví z počátku velmi banálně, ale Bosch nevěří, že se jeho spolubojovník sám odpravil a bude se snažit dokázat, že se jedná o vraždu. Klíč k vyřešení jedné zdánlivě banální smrti bude spočívat v tunelování. Harry bude muset velmi pečlivě prošťárat minulost spolubojovníka i tu svou, na kterou by raději zapomněl, kde ho pátrání zavede až k případům FBI. Zápletka je velmi dobrá, konec má obrat o 180°, je to detektivka bez brutalit, Conellyho styl psaní je velmi čtivý a určitě mě budou zajímat další případy Harryho Bosche. Dávám pět hvězd, doporučení a autora přidávám do oblíbených. :-)

30.12.2022 5 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Na tuto knihu jsem byl velmi zvědavý. Viděl jsem před mnoha lety filmové zpracování, ale kniha je lepší. Navíc se na film pamatuji jen matně. Henri Charriére je nevinný, přesto je však odsouzen za vraždu na doživotí a je deportován do vězení a do trestaneckých kolonií. Celá kniha je výpovědí o tom, jak se nevinný člověk chce dostat na svobodu. Podnikne mnoho útěků, ale až ten poslední se povede. Henri Charriére je sám spisovatel a dobře uznal za hodno o svém příběhu napsat. Je to příběh o životě mezi trestanci, kde se nehledí na lidská práva, jako dnes, kde se lidé mezi sebou vraždí, utíkají, jsou znovu lapeni. Je to ale románové zpracování, takže kniha je dosti poutavá, ale některé pasáže nejsou tak napínavé, ale s tím jsem počítal. Henri Charriére má na prsou vytetovaného motýlka a taky má přezdívku Motýlek. Podle toho název knihy. Je to kniha, která mě přiměla zamyslet se nad mnoha aspekty, které jsou v knize popisovány a určitě mě obohatila. Navíc je to krásné vydání, snad nejhezčí, co zatím vyšlo, takže jsem se na knihu těšil a až na pár renonců kniha splnila má očekávání. Je až obdivuhodné, co musel dotyčný člověk přetrpět, aby přežil a jakou měl vůli k útěku a k životu. Držel jsem mu palce. Za mne pět hvězd a doporučení. :-)

13.09.2022 5 z 5