Elapheg Elapheg komentáře u knih

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Možný spoiler:
Tak autorka Robert Galbraith tentokráte přiostřila ještě více než v druhém díle, ale i tak to bylo velice čtivé, poutavé a napínavé se skvělou zápletkou. V anotaci u jednoho vydání je docela podrobně napsáno, o čem kniha bude. Robin s Cormoranem dostanou balík, ve kterém je lidská končetina. Případu se hned ujímá i policie, ale přestože Cormoran má své podezřelé, o kterých ví, že by toho byli schopni, policie se věnuje jiné lince vyšetřování. Máme tady takového nového Jacka Rozparovače, další oběti přibývají a Cormoran s Robin rovněž usilovně pracují na své soukromé vyšetřovací verzi. Vraha se mi podařilo částečně tipnout. Detektivka je to celkem ostřejší, ale nedělalo mi to už konečně problémy, naopak se mi to i líbilo. Napínavá je dostatečně a jako odlehčení zde máme soukromý i profesní život Robin a Cormorana. Tento případ není a nebude vůbec jednoduchý. Máme tu několik vážných kandidátů na pachatele, ale každý z nich to mohl být. Podaří se Cormoranovi a Robin rozkličovat, kdo je šedá eminence než dojde k další vraždě? V tomto díle půjde dokonce Cormoranovi i Robin o hubu. Dalším bonusem v knize je pravidelná zpověď pachatele, který však do konce zůstává skryt. Bylo to výborné a ten konec byl maximálně povedený s velkým překvapením, jak už to u R. Galbraitha bývá. Detektivku doporučuji všemi deseti ostatním milovníkům detektivek. Kniha si plně zaslouží plný počet hvězdiček i doporučení. :-) Na další díl brzy dojde.

02.09.2022 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Tak tohle byla krásná kniha. Očekával jsem silný lidský příběh, který mě dostane a taky se mi toho dostalo. Ben a Ashley se setkají na letišti a následně v letadle, které havaruje v horách. Ani Ashley ani Ben nikomu neřekli, že někam letí a kam letí, no prostě, jestli chtějí přežít, mohou si pomoci jedině sami, protože nikdo neví, kde by je kdo měl hledat. A tak se Ben povoláním chirurg seznamuje s Ashley novinářkou a společně se vydávají na cestu, aby přešli hory a dostali se k civilizaci. Je to kniha o nezdolné síle lidského ducha, sotva překonají jednu malou překážku, hned se objeví další jobovky, smrt hrozí oběma každý den. Dojdou do cíle do civilizace, nebo zemřou hlady, či podlehnou zraněním a umrznou? V knize je krom záchrany života také hlavním tématem přehodnocování minulosti a objevování skutečných životních hodnot. Je to také kniha o obrovském přátelství, ale i lásce. Konec mě dojal. To jsem nečekal. Tak kvalitní lidský příběh jsem už dlouho nečetl, když pominu knihu: Pod krvavými nebesy. Maximální spokojenost, doporučení, pět hvězd a pokusím se od autora ještě něco sehnat. Máte rádi dramatické lidské příběhy? Ještě jste to nečetli, ani neviděli jako film? Tak s chutí do toho. Věřím, že zklamáni nebudete. :-)

10.07.2022 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Další případ s Kim Stoneovou a další výborná detektivka. Kim bude tentokrát muset řešit vraždu, kdy oběť má rozbitý obličej k nepoznání a v ústech hlínu. Když se objeví další tělo, je jasné, že se jedná o sériového vraha. Paní autorka ale dává hlavním knižním postavám zabrat. Jejich dětství je vždy posraným navrch, ale i taková bývá realita. Vraha se mi tentokrát podařilo z poloviny dobře tipnout, což mě těší, neboť to nebývá tak často. Líbí se mi taky, že zde nejsou rozřezaná lidská těla, uřezané hlavy a jednání pachatele/lky je svým způsobem pochopitelné, když se dozvíme proč. Míra brutality je velmi únosná, Kim je velmi sypmatická a na sebe tvrdá a každý případ je pro ni osobní záležitostí, kdy se snaží v mezích zákona vždy zabránit zlu, nebo nechat potrestat viníka soudním systémem. Jako vždy patří můj dík mým knižním přátelům, že mě k autorce přivedli. Děkuji vám všem. Vrah je tentokrát odhalen až na posledních stránkách, kniha nepostrádá správné napětí, zápletka je velmi dobrá. Takže dávám pět hvězd a doporučení všem detektivkářům. :-) Paní autorce děkuji za velmi dobrou detektivku. Na další díly s Kim přijde řada také. :-)

10.05.2022 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Tak tohle byla dost náročná kniha svým obsahem. Kniha má 928 stran a každá strana je plně využita, téměř žádné mezery, takže se to četlo i pomaleji. Je to na jednu stranu krásný, ale zároveň náročný historický román, kde se sice od začátku něco děje, ale než to dostane grády, tak to chvíli trvá. V knize se střídají napínavá místa s místy rozvláčnými. První kniha od Folletta, byla Večer a Jitro, tady byl děj maximálně napínavý. Pilíře země, tak napínavé pro mne nebyly, přesto mě zvláště ten konec dostal a hodnotím jednoznačně pět hvězd.
Možný spoiler:
Převor Philip se setká v Kingsbridgi s Tomem stavitelem, který mu udělá nákres výstavby katedrály. Ze začátku se to jeví jako dost realistický čin, jenže jsou zde intriky církve, šlechtických hodnostářů, kteří usilují a válčí o anglický trůn, přívrženců krále, přívrženců papeže a hlavně chudoba a krutost té doby. Ne každý si přeje, aby se katedrála v Kingsbridgi dostavěla. Převor Philip bude mít co dělat, aby své plány mohl realizovat. Místy to bude dokonce téměř nemožné. Může ale kingsbridgeský převor Philip svůj šlechetný záměr dovést do konce, když vojna o trůn podporuje v zemi bezpráví a intrikáni sledují jen své cíle i za cenu zabíjení svých nepřátel a bezmocných poddaných? Jsou zde hrdinové jako Philip, Aliena a Richard, Tom Stavitel a Ellen, Jack, Marta, Jonathan a další, kteří vás budou po celou knihu provázet, stejně jako Alfred, syn Toma Stavitele, William, Percy a Ragna Hamleighovi, Waleran Bigot a spousta mnichů. Kniha na konci ale zodpoví i mnohá jiná tajemství, která se táhnou celou knihou a zakončení je věru ušlechtilé. Pokud se rozhodnete číst tuto knihu, nečekejte samé napětí od začátku až do konce, jak to umí Rebecca Gablé a která je pro mne i nad Follettem. Místy je děj trochu nudný, stavitelské metody a život mnichů není pro každého. Nicméně přesto smekám před Follettem, jak dokázal vystavět příběh na téměř 1000 stranách a příběh o zdánlivě obyčejné výstavbě katedrály rozvíjí stále dál a dál, že je z toho velmi povedená výpověď o náročném životě ve 12. století té doby ze všech možných pohledů. Nikdo zde nemá nic jisté, ani chudý rolník, ani král, či arcibiskup. Naštestí je v knize vystavěn i příběh lásky, který celou knihu činí poutavější.
Na druhý díl určitě dojde, ale ne hned. Dávám pět hvězd, příběh v sobě nechám ještě doznít a doporučuji všem milovníkům historických románů.

11.02.2022 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Nejdříve bych rád poděkoval všem mým knižním přátelům za recenze, na základě kterých jsem šel do Angely Marsonsové. Děkuji za Vaši trpělivost s mými dotazy. Zvláštní dík patří Šánce. :-) První díl mám dočtený a chci říci, že se to dalo zvládnout. Téma je to sice smutné, ale na konci čeká opět něco jako Cobenovský zvrat. Pachatele jsem neuhodl, ale spoluviníka ano. :-) Je objeveno tělo zavražděné ředitelky dětského domova, krátce nato je nalezen mrtvý muž, který tam rovněž pracoval. Proč nikdo nechce dovolit, aby se na pozemcích dětského domova kopalo, i když možná toto místo skrývá historický poklad? Jaké tajemství spojuje pět lidí z tohoto domova, kteří jsou vražděni? To si přečtěte sami. Některé scény jsou trochu ostřejší, ale pořád je to ještě v normě, takže sérii si budu chtít přečíst celou. Kim i Bryant vyšetřovatelé jsou sympaťáci. A Kim má rovněž taky kostlivce ve skříni. Plný počet, doporučení a autorku dávám do oblíbených.

13.11.2021 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Třetí díl od Roberta Bryndzy se mi líbil prozatím nejvíce. Erika se snaží najít drogový důkaz na dně jezera v lomu, krom toho, je ale z hlubin vytažena kostra dítěte. Patologickým rozborem je identifikována jako Jessica Collinsová, která zmizela před léty a její případ zmizení nebyl doposud objasněn. Erika se vrhá do vyšetřování spolu se svými kolegy, aby nalezli pachatele. Líbí se mi velmi, že je to brilantní detektivka, ale na rozdíl od dvou předešlých knih, je zde méně mrtvých a více prostoru je věnováno i osobnímu životu vyšetřovatelů a především pak psychologické charakteristice jednotlivých lidí, kteří mají s případem co dočinění. Kapitoly jsou krátké, takže jsem si říkal, ještě jednu, ještě jednu a ejhle, je konec knihy. Erika Fosterová je mi navíc velmi sypmatická, stejně jako její kolegové. Bryndza nejen, že nezklamal, ale vystavěl brilantní příběh i s menším počtem mrtvých, ale navzdory tomu se mi kniha ze všech tří dílů líbila nejvíce. Jednoznačně pět hvězd a doporučuji. :-) Čtvrtý díl si určitě někdy přečtu. :-)

13.05.2021 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Knihu Já, Poutník jsem měl ve své knihovně již léta a mnohokráte měl na ni zálusk, ale obával jsem se, že to bude hodně ostré. Až teď jsem si byl jist, že knihu přečtu a musím říci, že je to špionážní román, který začíná ostřejší scénou, ale jinak je to v pohodě, takže mé obavy byly zbytečné. Je to poutavá kniha, kde je i místy krásně popsáno, jak funguje svět tajných služeb a jak tajné služby mohou manipulovat se světem. Viz Ukrajina. Kniha je poutavá hned od začátku, ale hlavní akci nabírá kniha až v druhé třetině. Poutníkovi jsem držel palce a Saracén je taky všemi mastmi mazaný a jeho plán, jak ublížit světu, je rovněž velmi perfektní. Opět se hodí na současnou situaci světa. V knize jsou čtyři hlavní pilíře: Veřejně sťatý otec, čemuž syn přihlížel. Muž s vyoperovanýma očima zaživa. Ohořelé ostatky tří lidí v pohoří Afganistánu a k tomu jako první vražda v americkém hotelu. Jak to vše dohromady souvisí? A souvisí to spolu vůbec, nebo je každý zločin ve zcela nezávislé rovině a vůbec spolu nesouvisí. Vše zapadne do soukolí, ale až na konci knihy a vše bude vysvětleno. Byl to velmi kvalitní špionážní thriller. Dávám pět hvězd za mne a doporučení. Poutníkovi jsem držel palce a Saracénův motiv jsem jistým způsobem taky chápal. Byla to kvalitní bitka mezi tajným agentem a teroristou. Kdo vyhraje? To už si přečtěte sami. :-)

03.12.2022 5 z 5

Světelný klam Světelný klam Louise Penny

Clara Morrowová má konečně vlastní výstavu obrazů a zahradní slavnost pro návštěvníky výstavy přes noc a druhý den je v záhonech domů Morrowových nalezeno tělo neznáme ženy. Poté, co je odhalena identita mrtvé, rozjíždí vrchní inspektor Armand Gamache se svým týmem pátraní po vrahovi/vražedkyni. Jenže zemřelou, jak se ukáže, znalo mnoho lidí, co byli té noci ve Three Pines a každý měl nějakým způsobem motiv k zabití této ženy a vztah k zemřelé. Jako vždy je to perfektní detektivka, kde především minulost a vztahy k mrtvé mají osudové následky ve formě vraždy. Jenže každý má nějaké tajemství, které ho pojí se zemřelou a ne každý úsměv, je projevem lásky k druhému, nýbrž dobře zastřená lež zde hraje prim. Čím dál víc se zároveň s každým dílem dozvídáme něco i o vrchním inspektorovi, stejně jako o členech z jeho týmu a jejich rodinách. Zápletka opět brilantní činí knihu velmi poutavou, kde každá zdánlivá maličkost může mít zásadní význam pro odkrytí motivu a pachatele na konci knihy. Pachatele či pachatelku se mi nepodařilo dobře trefit a detektivka to byla velmi poutavá. Díly na sebe silně navazují, takže pokud chcete znát v knize zmíněné situace, musíte jít opravdu popořadě, jinak vám budou mnohé aspekty unikat. Doporučuji především všem fandům Louisy Pennyové a milovníkům klasických detektivek a dávám pět hvězd.

12.11.2022 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Nejprve poděkuji znovu knižním kamarádkám a kamarádům za recenze, díky nimž jsem se s Kim Stoneovou seznámil. Děkuji vám všem. Tento třetí díl se mi zatím líbil nejvíce. Téma je sice smutné, únos dvou holčiček, ale jinak je to velmi inteligentní detektivka, kde netečou potoky krve. Kim bude řešit případ únosu dvou holčiček. Amy a Charlie. Únosce bude hrát zvrácenou hru, postaví rodiče obou děvčátek proti sobě. Je tu ještě hodně podobný případ, který se stal před rokem. Jedná se o téhož pachatele, nebo spolu oba případy nesouvisí? Kim si dává za vnitřní úkol, že unesené holčičky přivede k jejich rodičům za každou cenu. Podaří se jí to? Téma je sice smutné, ale bylo to bez zbytečných potoků krve a pro mne to byl zatím díl s nejrafinovanější zápletkou, takže se mi to dobře četlo a velmi to oceňuji. Musel jsem se dozvědět, jak to dopadne a kdo je šedá eminence ve hře únosu. Bylo to skvělé, dávám pět hvězd a doporučuji všem fandům dobré krimi. Třetí díl byl pro mne jednoznačně nejlepší a budu se těšit na setkání s paní autorkou zase napříště. :-)

13.03.2022 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Opět vynikající. Druhý díl se mi líbil ještě o trochu více než první. I když tady bylo dost mrtvých, umí Lisa Reganová umně, že vraždy jen zmíní a nijak se v nich nebabrá. Místy se mi druhý díl zdál méně ostrý než první a to jsem chtěl. Líbí se mi, že s druhým dílem Lisa Reganová nestupňuje brutalitu, ale kniha má přesto vynikající zápletku a je i tak velmi napínavá. Dějových zvratů je v knize hodně. Pro mne je Lisa Reganová možná ještě lepší než Bryndza a to tím, že míra násilí je dost únosná, Bryndza brutalitu stupňuje, ale je to rovněž skvělý autor. Josie Quinnová ve druhém díle řeší záhadu zmizelého dítěte, napadené ženy a dívky beze jména. Zpočátku se zdá, že mezi nimi neexistuje souvislost, ale to se s každou kapitolou více rozjasňuje. Autorka dávkuje postupné rozluštění záhady a čtenář je neustále udržován v napětí. Kapitoly krátké, žádná hluchá místa. Velmi oceňuji, že autorka věnuje dost velký prostor i osobnosti Josii Quinnové a jejímu osobnímu životu. Já jsem nadšen, dávám pět hvězd, doporučuji a budu se těšit na třetí díl, Matčin hrob na podzim 2021.

24.06.2021 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové se mi četl velmi dobře. Agenturu Cormorana a Robin navštíví roztržitý mladík, který tvrdí, že ve svém dětství viděl uškrcení dítěte a po Cormoranovi chce, aby to prošetřil. Mladík ale v zápětí nato z agentury rychle uteče pryč. A zde začíná nové vyšetřování Robin a Cormorana, které je zavede až do vrcholné politiky Británie. Kladně hodnotím, že spisovatelka nás přes prvotní indície zavede úplně k jinému případu, který se jeví z počátku bez souvislosti se zmíněným mladíkem. V této detektivce jako vždy je hodně rozebírán i soukromý život Cormorana a Robin, což se mi ze začátku líbilo, ale místy už to bylo opravdu rozvláčné. Takže na pět hvězd to stále je, ale jsou tam už i odřené uši. Nakonec sama spisovatelka na konci uvedla, že tento díl, byla její nejtěžší kniha. Nakonec ale vše správně zapadne a čtenáři je náležitě vše vysvětleno, jak se co událo doopravdy a kdo za tím vším stál. Pachatele se mi nepodařilo tak dobře tipnout, ale důvod zločinu ano. Nicméně smekám před velmi kvalitně sestavenou zápletkou, kde je nakonec zase vše ještě trochu jinak. Oceňuji taky, že zde netečou potoky krve a kniha je přesto čtivá. Takže pět hvězd dávám, autorce děkuji za výborný počin a dávám i doporučení všem detektivkářům, kteří rádi občas brutality proloží něčím mírnějším, přesto však velmi čtivým a napínavým.

17.10.2023 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Dlouho jsem kolem této knihy chodil, kde se chuť číst tuto knihu střídala s obavou, co vše na mě auorka za hrůzy vybalí. Zvědavost zvítězila a jsem za to rád. Musím se pochválit, zvládnul jsem to, místy jsem trnul, protože vraždy jsou až bestiální a první polovinou knihy si čtenář projde drastickými obsáhlými popisy. Střídalo se zde mrazení s překvapením a nakonec se na řadu dostala i spokojenost a uznání kvalit tohoto thrilleru. Divím se trochu, že jsem to dal, ale taky se mi to i líbilo. Nebyl to jen popis brutálních scén bez přidané hodnoty. Naopak zápletka je velmi povedená a zvláště ke konci jsem byl napjatý, jak to vlastně dopadne a často jsem si knihu užíval. Další přidanou hodnotou je věrohodnost této detektivky, na kterou se autorka snaží obecenstvo i upozornit. Jedná se o úskalí temného netu, který existuje. Takže sečteno, podtrženo, jedná se o velice brutální, ale povedený thriller, který s upozorněním, pozor drastické scény, mohu jen doporučit. Když jsem to zvládnul já, dáte to určitě taky. Ještě bych chtěl poděkovat všem uživatelům, kteří mě k této sérii přivedli, zvlástě uživatelce moudivlacek. Hodnotím pět hvězd a doporučení všem thrillerovým fandům. Ještě bych snad podotknul, že toto je jedna z nejostřejších knih, které jsem dosud četl, ale pevně doufám, že v dalších dílech už alespoň nebude autorka přiostřovat. Druhý díl je oproti prvnímu o sto procent ostřejší. Na třetí díl jsem zvědavý a doufám, že ho dám.

22.03.2023 5 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Paní Pennyová je záruka kvality. :-) V tomto dílu Oživlý kámen se rovněž stane vražda, ale ne přímo ve Three Pines, nýbrž v hotelu Manoir Bellechasse, kde přijeli Armand a jeho žena oslavit výročí svatby, hotelu, který je nedaleko od známe vesničky. Armand Gamache zde vystupuje nejdříve jako host a po vraždě jako vyšetřovatel. Atmosféra je letní i bouřková a právě za bouře se stane neobvyklá vražda. V hotelu jsou také ubytováni Finneyovi, početná rodinka, kde každý člen rodiny má mnoho před okolím co skrývat. Zápletka opět brilantní, pointa, kdo vraždil a jak a proč opět až na konec a mezitím spousta dobrého jídla a pití. Detektivky paní Pennyové čtu s velkým soustředěním, poněvadž motiv k vraždě je skryt za maličkostí, která je nenápadně naznačena v průběhu knihy mezi vztahy všech lidí. Líbí se mi taky, že s každým dílem so dozvídám něco ze soukromí vrchního inspektora Gamache. Opět bravurní, pět hvězd a doporučení. :-) Panní Pennyová, smekám před Vámi a Vašimi zápletkami.

08.04.2022 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tak tohle byla hodně peckoidní záležitost. Chci na začátku poděkovat všem svým knižním kamarádkám a kamarádům, že mě přivedli k této sérii. Zejména dík patří uživatelce moudivlacek a uživateli klokan.1905. Sayer Altairová je agentkou FBI. Její výzkum se specializuje na zkoumání mozků sériových vrahů. Zároveň do toho se objeví vražda dívky, která zemřela v kleci na dehydrataci a na umoření hladem. Pachatel je zvrácený, ale nezabíjí své oběti hned, nýbrž něco sleduje. Bylo tady dost mrtvých, ale žádné extra brutální scény a co mě ještě zaujalo, je to podpořeno věděckým výzkumem. Je vidět, že autorka je rovněž študovaná persóna, takže jsem hltal nejen, kdo bude pachatel, ale hlavně proč to provádí, což kniha jasně vysvětluje. Pachatele jsem částečně tipnul správně. Vynikající thriller, mohu jen doporučit a ještě jednou poděkovat za recenze na tuto knihu všem, co mi odpověděli. Tenhle thriller by neměl uniknout žádnému thrillerovému fandovi/fanynce. :-) Bál jsem se, že to bude hodně ostré, ale bylo to pro mne dost únosné, takže na další díly určitě dojde. Ještě, že je mám doma :-)

04.03.2022 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Vůbec to nebylo špatné, naopak bylo to vynikající. :-) Josie Quinnová, policistka je dočasně suspendována. Přesto v místě, kde žije a pracuje v Dentonu se pátrá po dívce, která nedávno zmizela. Josie, která se náhodně dostane do styku s někým, kdo o mizející dívce něco ví, zjistí jedno jméno Ramona. Josie začne pátrat na vlastní pěst a objeví shodné případy, které by mohly mít souvislost. Proč ale policejní oddělení v Dentonu je tak apatické, co se hledání zmizelé týče? Josie zjistí, že aby odhalila pravdu, nesmí věřit nikomu. Myslím, že jsem objevil detektivní sérii, která mi sedne. Míra brutality rozhodně nepřekračuje Bryndzovu Dívku v ledu, ale podobnost s Bryndzou tu je. Místy mi kniha připomínala trochu Šelmu od Andrewa Mayna, to počtem nalezených na konci. Kniha měla trochu pomalejší rozjezd, ale to mi vyhovuje. Scény nejsou nijak velmi popisné, ani extra krvavé, což mi vyhovuje opět a hlavně je v knize věnován velký prostor osobnímu životu Josie Quinnové, což z ní činí lidskou bytost a ne policejního robota. Zkrátka skvěle jsem si početl a pokud autorka nebude míru brutality zvyšovat jako Bryndza, který je však skvělý, tak budu v této sérii pokračovat. Dávám pět hvězd a doporučuji. Autorku dávám do oblíbených, aby mi neuniknul třetí díl, druhý už mám a taky na něj přijde řada. :-)

23.05.2021 5 z 5

Cizí královna Cizí královna Rebecca Gablé

Druhý díl Oty Velikého, Cizí královna se vyrovná prvnímu dílu, Hlavě světa. Rebecca Gablé, opět na mnoha reáliích vystavěla opět i kvalitní fikci, což z knihy činí velmi kvalitní historický román se vším všudy. V knize Cizí královna sledujeme vládu Oty Velikého v čase 951- 962 našeho letopočtu. Gaidemar, voják, dostane za úkol osvobodit ze zajetí princeznu Adelheid, což se mu podaří. Adelheid se provdá za Otu Velikého a Gaidemar se má oženit se slovanskou knížecí dcerou. Ani v druhém díle nechybí, intriky, neustále boje o korunu, válčení na bojištích, mocenské i církevní sváry, ale ani přátelství a láska. Tugumír se zde vyskytuje jen krátce. Mnohé z hlavních postav prvního dílu jsou i v druhém díle zachovány. Výborně jsem si početl a už se těším na další novou autorčinu knihu, která má snad v srpnu vyjít. Romány o Otu Velikém bylo radost číst a doporučuji každému, kdo má rád historické reálie a umně vytvořenou fikci, které ze všech knih Rebeccy Gablé činí perly. Pět hvězd a doporučuji. :-)

09.05.2021 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Tato kniha je opravdu knižní skvost. Přiznám se, že se začátku mě kniha až tak nezaujala, ale spisovatelka čtenáři umně dávkuje rozvíjející se napětí i dramatičnost příběhu s každou další stránkou. Nakonec jsem se dostal do fáze, kdy mě kniha zcela pohltila a i když jsem dávno viděl filmovou předlohu, kniha mě naprosto uchvátila a jen tak hned na ni nezapomenu. Velmi poutavé bylo i čtení o tom, jak je tvrdý život na Novém Zélandu, ale hlavně v Austrálii, na kontinentu, kde nikdo nedostane nic zadarmo. Krom krásné dějové linky mezi Meggie a Ralphem, jsem obdivoval všchny postavy knihy, protože každá z nich v životě zakusila jak lásku, tak ztrátu a bolest až jsem místy nechápal, jaké těžkosti musely zejména Fiona a Meggie překonat a přesto dokázaly jít dál. Myslím, že knihu mohu zaslouženě zařadit mezi jednu z TOP knih, které jsem četl a knihu mohu jen a jen doporučit. Kniha je opravdu nádherná a ač jsem rád, že jsem měl možnost si ji přečíst, je mi i líto, že už nemohu prožívat další osudy knižních postav.

04.09.2020 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Ernt Allbright veterán z Vietnamu má ženu Coru a dceru Leni. Ernt si zažil vlastní válečné hrůzy ve válce a teď má z toho velké posttraumatické následky. Má noční můry je dost psychicky odepsaný. Shodou okolností dostane možnost se z Ameriky přestěhovat se svou rodinou do divočiny, do Aljašky. Ernt to bere jako možný nový začátek a s rodinou se přestěhuje na Aljašku. Jenže prvotní představy vezmou za své. Z prvu se Aljaška jeví jako Boží dar, je tady klid, samota, slunce, ovšem toto trvá do doby, než nastane první temná zima. Erntovi se jeho problémy vrátí a začne být nebezpečný své vlastní rodině. Cora s Leni to nebudou mít jednoduché. Kdo se jich tady v divočině může zastat? A jak si všichni Allbrightovi zvyknou na okolní divočinu, kde chyba může mít smrtící následky? Sousedi mohou vypomoci Allbrightovým s přípravami na zimu a i jinak, ale Erntův stav nejsou schopni ovlivnit. Velká samota je nádherná kniha, která mě dojala. Je to kniha o Aljašce a o každodenním boji o holé přežití v divočině, kterému se budou muset všichni naučit. Je to kniha o kráse divoké přírody Aljašky. Je to kniha o přátelství, lásce, ale i o nenávisti, nebezpečí, ale především o velké lásce člověka k člověku a k divoké přírodě. Je to velmi výbušná směs. V jedné chvíli čtete o lásce a jiných krásách a v následné stránce jde o život. Jak to vše dopadne? To už si přečtěte sami. Já jsem byl knihou doslova nadšen a Velká samota se rozhodně vyrovná i slavnému Slavíkovi. Knihu doporučuji naprosto všem, kdo mají rádi lidské příběhy. Tento vás určitě vezme za srdce, jako se to stalo mně a velmi za to děkuji všem svým knižním přátelům a hlavně tak skvělé autorce, kterou Kristin Hannahová bezpochyby je. Na tuhle knihu jen tak nezapomenu. Je to knižní skvost. Pět hvězd je jasných. :-)

01.09.2023 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Bylo načase zkusit, co mám doma, protože této sérii jsem se dlouho vyhýbal. No řekl jsem si, že si přečtu průměrně ostrý thriller. Jsem rád, že jsem se do knihy pustil, bylo to výborné dějově, ale také velmi brutální. Řekl bych, že Linda Castillo je brutalitou podobná Helen Fieldsové. Kate Burkholderová, šéfka policie v městečku Painters Mill, je přivolána k brutální vraždě mladé dívky. Modus operandi je podobný jako vraždy, které se v tomto městečku udály před 16 lety. Sama Kate měla s tamním pachatelem vražd osobní zážitek, díky kterému si Kate nosí temné tajemství v sobě, které je opravdu hrozivé. Oběti přibývají, naštěstí je to proloženo mírně romantickou linkou, což se mi moc líbilo a pokud chce Kate vraha zastavit, než udeří znovu, bude se muset postavit i svému tajemství čelem a možná ho i poodhalit. Vrah totiž po sobě nezanechává forenzní stopy. Je možné, že by se pachatel opět po 16 letech vrátil? Nebo je to imitátor? A kdo vůbec je? Jak mu přijít na kobylku, když nenechává stopy? Kate a její tým to nebudou mít lehké. Bylo to výborné, ale na té ostrosti mohla myslím autorka ubrat. Hodlám v sérii ale pokračovat, doufám jen, že brutalita nebude s každým dílem větší. Tak třeba stejná. Jinak jsem to dal celkem dobře, místy to bylo děsivé a nechutné, ale jinak povedený thriller. Děkuji knižním přátelům, že mě dodali odvahu, se do Lindy Castillo pustit. Děkuji vám všem. :-) Dávám pět hvězd a doporučení a autorce děkuji za povedenou knihu.

08.05.2023 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Za mě je tohle nejpovedenější díl ze všech tří dílů, co jsem zatím četl. Napětí zde je, zápletka originální, nechybí dějové zvraty, brutalita je oproti druhému dílu daleko mírnější. Nestříkají v tomto díle potoky krve, oběť nemá zlámané všechny kosti a přesto způsob vraždění je originální. Na konci nechybí logické vysvětlení, proč k vraždám docházelo, pachatel je odhalen ca v polovině knihy a tentokrát se mi ho podařilo tipnout. Ava Turnerová nastupuje na místo svého bývalého šéfa George Begbieho a stává se nadřízenou Luca Callanacha. Hned na začátku je nalezeno tělo dívky, která umrzla a tělo George Begbieho. Oba mrtví projdou pitvou, ale jsou označeni za zemřelé bez cizího přičinění. U Begbieho se jedná dokonce o sebevraždu. To se ovšem nezdá ani Avě ani Lucovi a začnou pátrat. Podaří se jim oběma odhalit vraha, který za sebou nenechává stopy a když i pitva je uzavřena jako sebevražda? Přibydou další mrtví, ale ze začátku se nejeví žadný zjevný důkaz, který by jasně označil úmrtí za vraždu. Pachatel je opravdu rafinovaný. No dobře jsem si početl, autorce děkuji za skvělou detektivku a knižním přátelům za čas mi věnovaný, že mě k této sérii přivedli. Děkuji vám všem. Jednoznačně pět hvězd a doporučení. :-) Hlášky seržanta Livelyho, jak už bylo zmíněno jinde, jsou opravdu originální a mnohým jsem se musel zasmát nahlas. Velice je mi sympatické, že samotné vyšetřování je proloženo i soukromým životem vyšetřovatelů, což knize přidává na lidskosti. Tohle se mi moc líbilo a jsem zvědavý na Dokonalé ticho. :-)

20.04.2023 5 z 5