Eigis Eigis komentáře u knih

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Vynikající kniha o životě jednoho z nejobávanějších indiánských vojevůdců. Autor se nesnaží zaujmout přehnaně detailními popisy krvavých bojů a násilností či sexuálních scén na druhou stranu se , ale ani nesnaží o nějaký přehnaně romantický obraz jaký používal Karel May. Carter vsadil na prostou a tvrdou realitu, díky čemuž vzniklo naprosto ojedinělé dílo.

15.10.2015 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Ačkoliv není fakticky zas tak dlouhý, obsahově je to skutečný epos dějin Středozemě. Chvilku mi trvalo než jsem si zvykl na vcelku náročný vypravěčský styl této knihy a zapamatoval si alespoň jména hlavnějších postav, ale pak jsem si to skutečně užíval. Je zde celá řada výborných příběhů a mnoho faktů k událostem a postavám, které se později objeví v Pánu prstenů. Pro fanoušky Středozemě jednoznačná povinnost.

21.03.2015 5 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Kniha začala být hororová zhruba od poslední třetiny. Zpočátku byla spíš o vyrovnání se člověka s velkou osobní tragédií a následně o nové naději a chuti nebýt sám. Je dobré říci, že hlavní hrdina byl spisovatel, což se velmi pozitivně promítlo na autentičnosti celého příběhu, protože autor psal o něčem co zná. Kniha nejdříve začala jako pozvolna se vinoucí melancholický příběh o smutku, který postupně vystřídali výraznější emoce, jako vzdor, touha a láska mezi, kterými se občas pozvolna objevil náznak tajemna a mystiky. Když se zdálo, že vše skončí ....a žili šťastně až do smrti, strhl pan King kormidlo příběhu trošku jiným směrem, ale to už k jeho dílům patří. Celkem vzato parádní literární zážitek.

02.03.2015 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Duna je legenda žánru a nadčasové dílo, které sice vyšlo před půl stoletím, ale vůbec to na něm není poznat. Dle mého názoru, aby bylo sci-fi, přesněji space opera dobrá, musí autor splnit tři kritéria: kniha musí mít atraktivní děj, u kterého čtenář neusíná, postavy hrdinů a záporáků musí být výrazné a charismatické a za třetí v kniha se musí odehrávat ve vesmíru, který ,,ohromí, ale zároveň je pochopitelný a logický. Franku Herbertovi se podařilo naplnit všechna tři kritéria neskutečným způsobem, který Dunu staví právem na jedno z předních míst žánru a já jsem velice rád, že jsem si konečně přečetl.

04.01.2015 5 z 5

Kámen a krev Kámen a krev Juraj Červenák

Juraj Červenák je autor, který se může pochlubit celkem slušnou bibliografií, takže nikoho nepřekvapí, že se mu nahromadilo několik povídek a nápadů, které dal dohromady v této sbírce. Tento nápad velice oceňuji, protože schánění jednotlivých povídek rozesetých po jedné, po různých sbírkách či časopisech je vcelku problém. Navíc Červenák je jeden z mála autorů, který se psaním živí, což je nepochybně odvaha, protože na psaní fantasy se zrovna nezbohatne, takže jeho motivy pro vydání této knihy chápu dvojnásob.

Co se týká sbírky samotné, jsou v ní výborné, ale i průměrné povídky, naštěstí žádná vyloženě špatná.

Vládce stříbrného šípu je příběh psaný přesně v tom stylu, díky kterému mám tohoto autora tak rád. 5.

Kapka krve nabízí velice kvalitní příběh s vědmou Mirenou. Podobně jako u titulní povídky, je i zde velmi zdařilý detektivní příběh s krvavým zakončením. 5.

Věrozvěsty, které autor vyzdvihuje nejvíc z celé knihy, já naopak považuji za jednu z nejslabších věcí. Aby se Rogan s Gorjou mohli setkat s Cyrilem a Metodějem museli zestárnout, což se nutně muselo projevit i na jejich osobnostech. Mě se tato změna ovšem vůbec nelíbí, navíc prezentovaná na pozadí konce slovanských bohů působí až depresivně. 3,5

Strážce hvozdu by nebyl špatný, kdyby hlavní bitvu nevyřešil autor příchodem jedné silné postavy. 4

Černé srdce nebylo až zas tak špatné, ale na pozdější Bohatýrskou trilogii nemá ani omylem. 4

Doupě řvoucí smrti je asi nejlepší povídka s Iljou, který v ní čelí dvojici vynikajících záporáků. 5

Kámen a krev je špička podobně jako Kapka krve a já jsem jenom rád, že se autor zaměřil na psaní celých historických detektivních románů, protože s ohledem na tyto dvě povídky na ně má nesporný talent. 5

Pekelníci neměli chybu, krátká, úderná a svým způsobem humorná povídka mě opravdu potěšila. Souboj vodníka z ohnivým džinem byl prostě geniální. 5

01.07.2014 5 z 5

Bílá věž Bílá věž Juraj Červenák

Třetí díl je rozhodně nejlepší z celé trilogie. Červenákovi se podařilo výborným způsobem spojit historické události do vlastního originálního příběhu. Velmi zdařile také vystihl krutost středověkého válčení a dobývání. V knize proti sobě nestály armády dobra a zla, ale vojska, kterým jde o kořist, přežití vlastního národa či o pomstu, což dodává příběhu punc historické autentičnosti, ačkoliv jde o fantasy. Nyní už se nedivím, proč je Bohatýr v Červenákově bibliografii, tak vyzdvihovaný. Mimochodem ten, kdo zde tuto knihu žánrově zařadil mezi horory, asi nebyl při smyslech.

19.06.2014 5 z 5

Dračí carevna Dračí carevna Juraj Červenák

V tomhle dílu je více pověstí respektive bylin a méně historie, než v tom předcházejícím. Osobně z něho mám ještě o něco lepší pocit než z Ocelového žezla. Menší skupina hrdinů probíjející se k cíly mi u Červenáka vyhovuje více než velké střety armád, navíc fakt že byla jen jedna dějová linie, způsobil větší akčnost a spád děje. Navzdoru tomu si, ale dám před třetím dílem trochu oraz, těch bohatýrů bylo přeci jenom dost.

14.05.2014 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Kniha má tři části. Tu první považuji za naprosto geniální. Strohé a chladné epizody, které popisují řádění superchřipky, byly jako mozaika, ve které se postupně z jednotlivých kousků začíná skládat obraz celého příběhu. Něco co člověk nečte proto, aby věděl jak to dopadne, ale proto, že si to prostě užívá. Druhé dvě části byly také dobré, ale spíš bych dal přednost vynechání celé té mysteriózní složky příběhu jako vidoucí oko, rozmlouvání s bohem či mystické poutě. Existence nějaké vyšší moci, která řídí hlavní hrdiny, je sice pro Kinga typická a já ji mám rád. V tomto případě mě, ale na začátku naladil na jinou vlnu a pro mě nebylo úplně příjemné přejít na další.

19.03.2014 5 z 5

Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy Jules Verne

Jedna z nejlepších Verneovek. Zajímavé je, že Jules Verne napsal pouze pár kapitol, když byl na sklonku života hodně nemocný. Román dokončil až jeho syn Michel. Měl jsem možnost číst původní verzi, v rámci sbírky povídek, která u nás vyšla pod názvem San Carlos a musím říct, že Michel nejen že dopsal většinu knihy, ale vymyslel i celou dobrodružnou zápletku, protože kapitolách, které napsal jeho otec, je děj zaměřen čistě na příjezd výzkumné expedice do Afriky. Syn byl tedy velice důstojným nástupcem svého otce.

03.09.2013 5 z 5

Trůn z dračích kostí Trůn z dračích kostí Tad Williams (p)

Jako první díl poměrně rozsáhlého eposu, obsahuje tato kniha poměrně dlouhou a dějově málo záživnou část, která seznamuje čtenáře s hlavními hrdiny a jejich povahami, představuje svět ve kterém se odehrává včetně jednotlivých ras a národů. Někomu kdo ji hodnotí bez znalosti dalších dílů může snadno připadat zbytečně vleklá, nudná a o ničem. Já ji ovšem po přečtení celé série, musím hodnotit nanejvýš kladně, důležitost řady věcí Vám totiž dojde ve chvíli kdy čtete určité části dalších dílů, které by se bez takto podrobného základu neobešli. Záver knihy navíc obsahuje pád hradu Haiholt a získání meče Trn, které patří mezi nejlepší části celé série.

01.02.2013 5 z 5

Václav Havel Václav Havel Eda Kriseová

Nejsem nějaký velký obdivovatel Václava Havla a po téhle knize jsem šáhnul proto abych pochopil proč se stal prezidentem a proč ho lidé obdivují. Myslím, že tento cíl jsem splnil, ale pořád nejsem obdivovatel Václava Havla, ale alespoň chápu proč jiní ano.

26.09.2019 4 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Hlavní záporák byl na můj vkus, po většinu knihy, příliš schopný a příliš velký parchant, takže často bylo dopředu jasné co provede a že mu to vyjde. Policisté byly zase naopak téměř za hlupáky, kterým se nic nedaří a kde kdo, včetně obyčejné rodiny, je řádně pocuchá. Na závěr dostane příběh korunu tím, že to té doby nepřekonatelný zločinec najednou prchá před jedním policistou, protože proti němu nemá šanci. Proti předchozímu dílu slabota.

04.07.2019 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádhera.

19.06.2019 5 z 5

Chyť mě, jestli to dokážeš Chyť mě, jestli to dokážeš Frank W. Abagnale

Obálka knihy a film, který byl podle ní natočen evokuje souboj schopností dvou výjimečných lidí, podvodníka a agenta FBI, realita je, ale jiná. Kniha je příběh pouze jednoho z nich - podvodníka, což je svým způsobem škoda, protože příběh je tak neskutečný, že se jednomu až nechce věřit, že je pravdivý. Když ho člověk začne brát jako seriózní paměti absence druhé výrazné postavy mu zas tak nevadí.

16.11.2018 4 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Jedním z největších atributů tvorby S. Kinga je výborná psychologie postav, v tomto případě jsem byl, ale docela zklamán. Autor se soustředil pouze na hlavní postavu, která mě příliš nezaujala. Děj postrádal napětí a má podle mě spíše potenciál povídky v téhle délce mě občas nudil, zkrátka na Kinga docela průměr.

08.08.2017 3 z 5

Všechno je definitivní Všechno je definitivní Stephen King

Pitevní sál čtyři – Jedna z nejlepších povídek ve sbírce, výborný nápad a atmosféra plná gradujícího napětí. 100%

Pán v černém obleku – King má vynikající sloh, ale mě nezaujala myšlenka na, které je povídka postavena. 70%

Vše, co miluješ, ztratí se v dáli – Nápad se sbíráním hesel ze záchodků je zajímavý, ale příběh jako celek za mnoho nestojí. 70% + 10% za tu sbírku hesel

Smrt Jacka Hamiltona – úryvek z jednoho velkého amerického příběhu očima pana Kinga tzn. více bolesti, zeleného hnisu a smrtelné agónie, nic převratného, ale pobaví. 80%

Místnost smrti – akční příběh jsem v této sbírce nečekal, ale proč ne, nebyl vůbec špatný. 90%

Sestřičky z Elurie – série Temná věž je něco jako diamantový náhrdelník v bibliografii Stephena Kinga a tahle povídka v něm má svoje místo. 80%

Všechno je definitivní – povídka s potencionálem románu, jednoznačně nejlepší část téhle knihy. 100%

L. T. a jeho teorie domácích zvířat – ze začátku pobaví, pak zvážní, ale celkově neohromí. 80%

Silniční virus míří na sever – velice dobře napsaná mrazivá hororová story. 80%

Oběd v Gotham Café – neotřelý příběh plný napětí vystavěný na zajímavém nápadu. 100%

Ten pocit, co popsat se dá jen těmi francouzskými slovy – tak mám pocit, že už jsem něco podobného četl a ne jednou. Holt výstižný název. 80%

1408 – klasický hororový námět v Kingově podání není špatný, ale mám radši jeho originální nápady. 80%

Jízda na střele – co se týče čistokrevných hororů v téhle sbírce, je tenhle pro mě ten nejlepší. 90%

Čtvrťák pro štěstí – po té sérii „krváků“ a „drasťáků“ normální příběh se šťastným koncem vyloženě potěší. 100%

05.04.2016 4 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Musím říct, že ,,Doktor spánek" se mi líbí dokonce víc něž ,,Osvícení", což je způsobeno především přítomností výborných záporáků. Prostě řečeno to neurčité zlo z prvního dílu, zde dostalo konkrétní tvář.

25.12.2015 5 z 5

Christina Christina Stephen King

Existuje řada autorů, kteří dokážou ,,zazdít" dobrý námět a pak existují autoři jako Stephen King, kteří umí z někdy doslova ,,hloupého" nápadu, vytvořit velice dobrou knihu, jak předvedl v tomto případě. Béčkový hororový námět démonického auta, které zabíjí, je v kombinaci s přátelstvím, láskou, zradou a psychologií hlavních postav více než slušným románem, který stojí za přečtení.

17.11.2015 4 z 5

Autor má cit pro vytvoření velice neobvyklých a zároveň velice sympatických hlavních postav.

28.06.2015 5 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Základní námět není sice nijak originální, ale dobrý. Bohužel jeho zpracování mi příliš nesedlo. Autorka se příliš zaobírá detaily, které se navíc opakují. Série se jmenuje Hladové hry, takže popis jídelníčků chudých lidí z krajů v porovnání z tím kapitolským dává zpočátku smysl, ale dělat to u každého jídla, které hlavní hrdinka sní, je přehnané. Podobné je to s oblečením, líčením.... Takovéto rozpitvávání a opakování se, je u mě vata, která do dobrého příběhu nepatří. Největším nedostatkem, této knihy je, ale jednostranný pohled na děj, zprostředkovávaný pouze očima hlavní hrdinky. Pro autorku to na jednu stranu bylo dost pohodlné, protože jí to umožňovalo vyhýbat se částem příběhu, nemusela vytvářet složitější dějovou strukturu, zatěžovat se s popisem světa ve, kterém se děj odehrává nebo vymýšlet technické detaily bez, kterých se dobré sci-fi jinak neobejde. Popravdě nechápu jak jí takovéto ,,ochcávání" mohlo vynést tak čtenářsky příznivé reakce. Pro mě osobně je to nedotažený, neoriginální a jednoduchý příběh, ve kterém si autorka místy hraje na velkou drsňačku a současně se vyhýbá popisům akčnějším a krvavějších scén z arény.

19.04.2015 3 z 5