Eicherik

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Klasika nejklasičtější a detektivní libůstka. Velmi se mi líbilo to propojení s dětskou říkankou. Tohle byla moje první Agatha, ale rozhodně ne poslední.
Citace: Deset malých černoušků hostil děda Vševěd,
jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.

26.09.2021

Jméno růžeJméno růžeUmberto Eco

Geniální kniha. Neskutečně dobře namíchaný elixír, který v sobě ukrývá klášter "na konci světa" v kterém se nalézá knihovna uspořádaná jako bludiště, nikoliv jako labyrint, to se občas plete. Kniha má atmosféru a dobrý příběh. Lepší knihu už asi nepotkám.

14.02.2017

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy četl a parádní úvod celé série. Tohle si prostě musíte přečíst.

16.12.2020

Drak spíDrak spíMichaela Klevisová

Velmi pěkná detektivka z vesnice v pohraničí, která je plná zajímavých postav, sousedských vztahů, záblesků minulosti, tajemné pohraniční přírody a lidských tajemství a osudů. Celou tuhle sérii hodnotím velmi kladně a těším se na knihu Prokletý kraj, která sice k téhle sérii nepatří, ale bude asi v hodně podobném duchu.
Citace: Jaké to bylo, naposledy nakrmit svoji kočku, psa nebo koně a dívat se na to zvíře, které netuší, že bezpečí a dostatek, které považuje za samozřejmost, potrvá už jen několik hodin? Jaké to bylo, sledovat večer západ slunce a vědět, že je to tady naposledy? Sylvie se dočetla, že než vyrostly dráty, vystěhovaní obyvatelé se vraceli do svých statků krmit zvířata, a někteří v nich dokonce ještě nějaký čas tajně žili. A dokud byly dráty jen nabité elektřinou, ale nespouštěl se poplach, lidé si přes ně házeli žebříky, aby mohli aspoň na chvíli přejít zpátky do svých domovů...

12.09.2021

Sněžný měsícSněžný měsícMichaela Klevisová

Pěkná beskydská detektivka. Moc se mi líbilo to prostředí horských samot, zvířecích stezek, luk, lesů, podhorské vesnice a samotné hory. Stejně zajímavě byli vylíčeni i zdejší obyvatelé se svými skrytými tajemstvími. Tohle není krimi, ve které tečou potoky krve, tady se spíše přemítá o lidském žití a takové knihy mám rád. Ale na nějakou tu vraždu a vyšetřování tu taky dojde.

20.12.2020

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Velmi věrohodný a téma vyhnání brněnských Němců dobře zobrazující román. Líbí se mi, že kniha má velký časový záběr. Od druhé světové války, až něco málo přes rok 1989. Také oceňuji dobře popsané postavy tohoto drsného, ale autentického příběhu. A neméně taky jeho psychologickou hloubku.
Citace: Nyní se dáme hned do práce. A budeme dělat pořádek mezi námi, zejména také i zde v městě Brně s Němci a všemi ostatními. (Potlesk.) Můj program je - já to netajím -, že otázku německou musíme v republice vylikvidovat. (Potlesk volání: „Výborně“) V této práci budeme potřebovat všech sil všech vás.
(Projev pana prezidenta dr. Edvarda Beneše z balkonu radnice 12. května 1945 v Brně)

Dům na samotěDům na samotěMichaela Klevisová

Dům na samotě je parádní česká detektivka, která mě naprosto uchvátila. Autorka pěkně vykreslila prostředí malé vesnice. O soukromí vyšetřovatelů se tolik nedovíme, ale některé další postavy jsou popsány dostatečně. Postavy se nepletou. Jedno tajemství příběhu zůstalo nezodpovězeno, ale to mi nevadí. Obálka se zeleným písmem je pěkná. Epilog je dojemný. Sérii mám v oblíbených a těším se na další případy.

08.09.2020

NěmciNěmciJ. Katalpa (pseudonym)

Novodobá sága. Oblíbené téma. Uvěřitelný příběh. Reálné postavy. Velmi se mi líbil autorčin styl a také to obrovské množství mikropříběhů, které doplňují hlavní děj. Knihu si dávám do doporučených a obhlížím, co dalšího paní Katalpa ještě napsala. Jo a ty skvrny na obálce jsou želatinoví medvídci.

28.02.2021

Do tmyDo tmyA. Bolavá (pseudonym)

Jedním z témat, kterým se v literatuře věnuji, je i svět lidí, kteří to mají v životě těžší a román Do tmy do tohoto schématu zapadá přímo čítankově. Hlavní hrdinka, podivínka Anna se věnuje sběru léčivých bylin se sebezničujícím úsilím. Celý ten svět prospěšných rostlin je tak přesvědčivě popsán, že jsem chvílemi cítil ze stránek knihy vůni bylinek. Hlavním poselstvím románu je myšlenka, že i podivní lidé mají duši a mohou se radovat ze života.
Citace: Život je krásný i výjimečný! Život je nádherný a neopakovatelný. Obzvlášť zahrnuje-li i tramal. Po dvou až třech tabletách naráz se úsměv objeví na každé tváři a bolest povolí i v ruce, která byla zlobivá.

16.10.2021

Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Humoristický román psaný formou deníčku. Oceňuji velké množství hlášek a humor, který mi sedl. Začátek byl naprosto fantastický, ale čím přibývalo stránek v sešítku tím kvalita mírně klesala. Myslím si, že není potřeba humor v každé větě a uvítal bych také silnější příběh. Taky jsem po přečtení alergický na slovo Prozac. Jako dobrý nápad hodnotím přebal knihy, který vypadá jako ohmataný deník. Celkově hodnotím knihu kladně.
Citát: "Dva měsíce po dokončení dobyli Kostku rytíři z řádu německých rytířů. Potom už dobyl Kostku v podstatě každý, kdo šel zrovna kolem."

04.04.2021

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůMichaela Klevisová

Tohle je přesně druh detektivky, který se mi líbí. Hodně postav, které se ovšem nepletou a jejich střídání při vyprávění příběhu dodává knize na pestrosti. Tentokrát se děj neodehrává v Česku, čehož jsem se trochu obával, ale autorka to zvládla dobře. Těšil jsem se, že se příště děj vrátí do naší vlasti, ale budu si muset ještě chvíli počkat. Měl jsem svého tutového pachatele, ale nechal jsem se svést na falešnou stopu. To ale není důležité, podstatné je, že jsem si vyprávění užil. Konec je opět v dobrém smyslu lidský, až dojemný. Sérii Josef Bergman považuji za velmi vydařenou a těším se na pokračování.

04.10.2020

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Tenhle román přináší humor podle mého gusta. Čtveřice kamarádů prožívá krizi středního věku. Někdo tuhle knihu popsal jako Sex ve městě z mužského pohledu, s čímž naprosto souhlasím. Velmi se mi líbilo, jak Prvok nazýval své malé dcery harpyjemi. Tohle je moje třetí kniha Patrika Hartla, opět dávám plný počet hvězd a autora si dávám do oblíbených.
Citace: "Já muzikály miluju. A na divadle ještě víc, než ve filmu. Máte rád muzikály, Pavle?"
Tečka vzhlédl od talíře.
"Ne."
Irenu to znejistilo ještě víc.
"Ne? A proč?"
"Nevím. Připadají mi debilní."

27.11.2021

Prokletý krajProkletý krajMichaela Klevisová

Výborný román, soustředící se na mezilidské vztahy a odkrývající temnou minulost. V podstatě se ani nejedná o krimi, ale to mi nikterak nevadilo. Musím pochválit zajímavý závěr a povedený obal. Michaela Klevisová opět nezklamala a těším se na její další knihy.
Citace: Vyrostla v rodině, která po generace věřila v temné síly, zlé duchy, uřknutí a špatná znamení. V dialektu jejích rodičů, rumunských Slováků, vůbec neexistoval výraz pro pověru. Když se o tom jednou s mámou pokoušela bavit, máma vůbec nechápala o čem je řeč. Rodiče zkrátka považovali magii za součást reality.

15.12.2021

Kniha hřbitovaKniha hřbitovaNeil Gaiman

Po knize jsem sáhl, protože mě od mala fascinují hřbitovy. Jsem spokojený, protože se autorovi podařila precizně vystihnout atmosféra "kamenné zahrady", která je v knize částečně rozčleněna. Kniha obsahuje spoustu zajímavých postav, je pěkně ilustrovaná a má velmi vkusnou obálku. Příběh je rozdělen do tematických kapitol, ke konci nabývá na dramatičnosti a závěr se povedl.
Neváhejte a nahlédněte za starobylou bránu kamenné zahrady.

04.05.2019

Bez tělaBez tělaMartin Goffa

Hodně zajímavý případ. Bez těla je opět uvěřitelná detektivka se sympatickým hrdinou. Celý koncept příběhu je netradiční, což přidává na zajímavosti a dokonce v něm nepostrádám ani nějakou tu osobní linku hlavní postavy. Opět musím pochválit humornou složku, která mi velmi sedí. Druhý díl hodnotím jako první vrchol této série a už se těším na ten třetí.
Citát: "Zrovna jsem si říkal, že se naložím do vany."
"Jo? Tak jdeme," řekla a vzala mě za ruku.
"To myslíš vážně?"
"Proč ne? Vejdeme se tam oba?"
"Ale jo," přikývl jsem, "když tak se nějak zasuneme..."
Úkosem se na mě podívala a pak se smíchem jakoby nevěřícně zavrtěla hlavou.
"Máš nějaké svíčky?" chtěla vědět.
"Ne, ale mám baterku. Proč?"

06.08.2020

RychlopalbaRychlopalbaŠtěpán Kopřiva

Jeden z nejlepších krimi románů, co jsem kdy četl. Navíc ještě okořeněný tím druhem humoru, který je tak vzácný a který tak miluji. Líbilo se mi, že hlavní hrdina je obyčejný hlídkový policista. No úplně obyčejný policista to zase není. A jako třešnička na dortu ještě výborná lokalizace pražských čtvrtí, jako třeba Libeň nebo Vysočany. Psát, že se pustím i do druhého dílu je zcela zbytečné.

06.07.2020

Černé leknínyČerné leknínyMichel Bussi

Černé lekníny mě naprosto dostaly a připravily mě úchvatný čtenářský zážitek. Předem musím upozornit, že tato kniha dle mého názoru zaujme spíše ženy, než muže a nebál bych se ji označit jako detektivku, nebo thriller pro ženy. Velmi mě bavilo to prostředí malého městečka v Normandii a jeho okolí, překvapivě také ten svět impresionistického malířství a výrazně také všechny ty výtečně propracované postavičky tohoto románu, včetně čtyřnohého Neptuna. Do venkovské Giverny a jeho okolí se budu v myšlenkách rád vracet.

23.08.2020

Zmizela v mlzeZmizela v mlzeMichaela Klevisová

Chválím opět pěkně vykreslené a navzájem se nepletoucí postavy. Jen děj byl tentokrát trochu překombinovaný. A těším se na návrat do Česka, konkrétně do Beskyd.

10.12.2020

InfernoInfernoDan Brown

Celá série Robert Langdon je výjimečná tím, že každý její díl, tedy alespoň doposud tomu tak vždy bylo, je takovým průvodcem po architektonických a uměleckých památkách nějakého městského regionu. V tomto čtvrtém dílu se to týkalo Florencie, Benátek a Istanbulu. Co se týká děje a zápletek, tak se v dílu nazvaném Inferno setkáme s agenturou, která se zaobírá výrobou falše a kouřových clon, dále s básníkem Dantem Alighierim a jeho eposem, Božská komedie, zejména částí Inferno, dále s transhumanistickým hnutím, potom také se světovou zdravotnickou organizací WHO a v neposlední řadě s hrozbou přelidnění. Opět jsem byl s tímto thrillerem spokojen a chválím velmi překrásnou obálku, která zdobí vydání z roku 2013.
Citace: "A Vatikán to vidí jinak."
"Do značné míry. Vynaložili ohromné množství energie a prostředků na to, aby v zemích třetího světa rozšířili víru, že antikoncepce je zlo."
"Jistě," Langdon se vědoucně pousmál. "Kdo jiný by měl poučovat lidstvo o sexu než parta osmdesátníků, kteří strávili život v celibátu, že?"

22.07.2021

Jasno lepo podstín zhynaJasno lepo podstín zhynaSara Baume

(+ SPOILER) Jeden. Jeden z odstínů života. Tento byl hodně bolestivý.
Dvě. Dvě postavy. Sedmapadesátiletý Ray, kterého jeho otec v dětství vyloučil z lidské společnosti a Jedno Oko, který je zejména k jiným psům velmi agresivní.
Tři. Tady bych mohl napsat, že obě postavy mají celkem tři oči, ale to by bylo hodně laciné.
Čtyři. Čtyři roční období. To poslední už svým názvem dává tušit, že neskončí dobře.
Vynikající román, který zabolí a čtenáře donutí k zamyšlení.

Da Vinciho kódDa Vinciho kódDan Brown

Skutečný bestseller a letos určitě nejlepší kniha, co jsem četl. Tentokrát se náš profesor připlete k souboji mezi tajnou společností Převorství sionské a konzervativní katolickou sektou Opus Dei. Pro mě je důležité, že v tomto románu převládají exkurze do historie před honičkami a přestřelkami. Líbí se mi i lidský závěr příběhu. Knihu si dávám do doporučených a těším se na Ztracený Symbol.
Citát: "Těžko můžou prorazit s názorem odlišným od toho, který má už po staletí pevné místo v oficiálních dějinách, zvlášť když lidi v tomhle zaběhnutém nazírání utvrzuje největší bestseller všech dob."
Faukman na něj vyvalil oči. "Nevykládej mi, že Harry Potter je ve skutečnosti o Svatém grálu."
"Myslel jsem Bibli."

23.05.2021

RybářRybářJohn Langan

Rybář se dá skutečně označit souslovím lovecraftovský horor, ale mytologicky loví Langan v jiných vodách. Tam, kde by Lovecraft použil Dagona, tam Langan umisťuje Leviatana. Mimo negativní složky vodního živlu je z tohoto románu cítit i závan Řbitova zviřátek, ale rozhodně se nejedná o žádnou kopírku. Rybář dokazuje, že se i dnes dá ulovit v regálech knihkupectví dobrý horor.

Quo vadisQuo vadisHenryk Sienkiewicz

Největší nedostatek tohoto románu vidím v jeho příliš veliké neobjektivnosti. Všichni křesťané jsou příliš bezchybní a drtivá většina římských pohanů jsou zhýralí, bezcitní a úplatní parchanti. Ještě se kriticky vyjádřím k duchovní složce knihy. Na to, že se jedná o křesťanský román, je nějaká božská přítomnost jen velmi nepatrná. Křesťanská filosofie je v příběhu zastoupená dostatečně, ale toho božského je na takovouto knihu jako šafránu. A druhá strana? Římští pohané? Ti mi připadali spíše jako ateisté. Jako zajímavé hodnotím setkání s postavou apoštola Petra, s tím jsem se ještě knižně nesetkal. Jen mě překvapilo, že nebylo zmíněno jeho ukřižování hlavou dolů. Na závěr ještě musím zmínit utrpení křesťanů, které za Neronova pronásledování muselo být velmi kruté a v příběhu je popsáno velmi dobře. A samotný závěr byl také velmi povedený.
Citace: "Pověz mi upřímně: jaký jsem se ti zdál, když jsem zpíval?"
"Byl jsi hoden podívané, tak jako podívaná byla hodna tebe," odpověděl Petronius.
Pak se otočil k požáru.
"Ale dívejme se ještě," řekl, "a rozlučme se se starým Římem."

19.12.2021

Na smrtNa smrtJozef Karika

(+ SPOILER) Kniha je popisovaná jako unikátní mix historické ságy a thrilleru. S tím naprosto souhlasím. Příběh to byl naprosto dokonalý, ale té brutality, sadizmu, mučení, smrti, odpornosti, morbidity, bolesti, mrzačení, hrůz, vražd a dalších šíleností tam bylo opravdu neskutečné kvantum. S tím jsem se ještě nesetkal. Nebýt toho, tak si přidám knihu do doporučených. Nejvíc mě dostala pasáž, ve které malý chlapec věří doktorovi, že ho vyléčí. Dokonce mu svěří svoji oblíbenou hračku. Doktor ani nemrkne a pošle malého, nic netušícího pacienta na smrt. Závěr románu byl přesně podle mého gusta. Tahle kniha je pouze pro otrlého čtenáře.
Citace: "Chceš bonbon?" zeptal se. Nečekal na odpověď, vstal, přešel k chlapci a dřepl si k němu. Podal mu dva žluté bonbony a prohrábl mu vlasy, "Má krásné oči. Předepíšu mu léky na horečku," řekl Sáře, když energicky vstal.
Přikývla, nezmohla se na odpověď, ale konečně si přečetla jmenovku na jeho plášti.
Když odcházeli do vytopené chaty, kde měli bydlet, napadlo ji, že Bůh možná existuje. Jak jinak by uprostřed pekla mohli narazit na takového člověka? A kdo jiný než Bůh zařídil, že se doktor Josef Mengele ocitl na takhle strašlivém místě?

Temná tajemstvíTemná tajemstvíH. Rosenfeldt (pseudonym)

Jedna z nejlepších detektivek, co jsem kdy četl. Autoři úvodního dílu nastavili laťku hodně vysoko, snad se jim nastavenou kvalitu podaří udržet po celou sérii. Vypadá to, že každý v příběhu má nějaké to temné tajemství. Taky to vypadá, že psycholog Sebastian Bergman je pěknej hajzl. A nebo ne?

02.06.2019

Severská mytologieSeverská mytologieNeil Gaiman

Nutno podotknout, že příběhy v této knize znám a nejvíc mě zajímalo, jak se Neil Gaiman k tomuto tématu postavil. Gaimanova kniha je beletristickým zpracováním starých islandských rukopisů a výsledek je podobný tomu, jak stejné téma pojaly u nás Helena Kadečková a Ivana Vízdalová ve svých knihách. Možná jen kapitolu o Ragnaröku zpracoval Gaiman o něco podrobněji. Knihu bych doporučil všem českým a slovenským čtenářům, kteří se s germánskou mytologií ještě nesetkali, protože je to vyprávění nejen nádherné, ale jedná se o jeden ze skutečných kořenů evropské kultury a civilizace.
Na závěr už jen pochválím důstojný obal tohoto dílka.

30.11.2019

Čachtická paníČachtická paníJožo Nižnánsky

Legendární "horor" našeho dětství. Jako dospělý bych román označil jako romantickou, historickou fikci. Pokud se k četbě této knihy odhodláte, pak doporučuji slovenské vydání, které umocní autentický prožitek.

31.10.2020

Kyselé třešněKyselé třešněLenka Chalupová

Na Švédských šancích tenhle příběh začíná a na Švédských šancích také končí. A je to příběh velmi dobrý a také velmi smutný a krutý. Román je vystavěn na pravdivých událostech. Chválím zejména pestré, zajímavé a propracované postavy. Konec mě velmi překvapil, nebyl jsem na něj připravený.
Na návrší Švédské šance stojí od roku 2018 čtyřmetrový kovový kříž ozdobený trnovou korunou.

28.08.2021

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Příběh není úplně vybroušený k dokonalosti, ale je čtivý a zábavný a tak se určitě pustím do dalších dílů.

24.05.2019

Dům číslo 6Dům číslo 6Nela Rywiková

Povedená česká krimi, jejíž děj se odehrává v zchátralém domě na periferii Ostravy. Oceňuji velmi dobře vykreslené charaktery postav, jejichž věrohodnost ještě zvyšuje použitý místní dialekt. Jako velmi zdařilá se mi zdá "sociální sonda" do myšlení místních obyvatel, kteří se urputně brání založení bytového družstva. Už se těším na druhou knihu autorky.

30.06.2019