Půjdeš, nevrátíš se

Při likvidaci požáru staré hájenky najdou požárníci mrtvolu muže. Místo nálezu leží v pohraničním pásmu s Německem.
Tento případ sloužil jako podklad k pozdějšímu seriálu 30 případů majora Zemana, příběh Bestie.

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72945/pujdes-nevratis-se-72945.jpg 4.25

Třicet případů majora Zemana

Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Krajské nakladatelství (Ostrava)

Kniha Půjdeš, nevrátíš se

Za mě opět výborný detektivní příběh. Zhltnuto na jeden zátah. Škoda, že není knížka obsáhlejší. Četlo se to samo a jdu do dalšího dílu. Znovu plný počet *.

trudoš
27.12.2018

Útlý detektivní román, inspirovaný skutečnými událostmi z roku 1951. A přestože vyprávění postrádá dějový spád, řemeslně jde o poctivě odvedenou práci - krátké, přímočaré, realistické. Naneštěstí taky suché jak podzimní listí. Mít to lépe rozepsané postavy, se kterými by měl čtenář možnost se sžít, nebo případně něčím zajímavé (a tím pádem zapamatovatelné) charaktery pátračů i zlosynů, hodnotil bych určitě lépe. Stran kriminální zápletky se ovšem Jaromír Šavrda drží tématu a jen dvakrát malinko uhne z cesty, aby vyšetřování alespoň nějak zkomplikoval. Osobně mě tak mrzí pouze nevyužitý potenciál, ať už ohledně temné atmosféry pohraničí nebo hanebnosti celého zločinu. Ale za to si můžu sám, přílišná očekávání jsou čtenářova smrt.
Příznačné na celé věci je, že autor píše o policii bez jakéhokoliv despektu či antipatií, přičemž sám o patnáct let později skončil dvakrát ve vězení jen proto, že přepisoval na stroji nevhodné knihy. Bezva režim tenhle komunismus, fakt. Bezpečnost nadevše.

ilicka
24.09.2014

Nečekaně vypointovaná detektivka s dobově oblíbeným tématem přechodu přes železnou oponu.

major Zeman zfilmováno

Jaromír Šavrda