Jizvy

Jizvy https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5790/mid_jizvy-GGQ-5790.jpg 3 27 8

Trochu smutný realistický příběh z nepříliš atraktivního prostředí. Tentokrát žádný optimismus z jejích postav nedýchá, naopak máme pocit, že pohled na svět je tu až příliš ponurý. Asi třicetiletá Eva se po smrti své matky vrací do rodného domu v Sudetech. Hrdinka hledá cestu k mrtvé matce i ke zbývajícím členům rozpadlé rodiny. Severočeská oblast postižená historickým děním podněcuje pocity a vzpomínky na životní osudy lidí, jež tu žili a žijí.... celý text

Eicherik
27.04.2024 5 z 5

Realistický kapitalismus konce devadesátých let ze Sudet. Každá z postav téhle novely má nějakou tu jizvu, ať už na těle či na duši. Čtení neveselé, poutavé, ale ne nevyhnutelně s beznadějnou predikcí.
Citace: Krajina kolem zamyšleně tekla, byl podvečer. Stromy se za bočními okny sanitky míhaly jako přízraky. Napětí ve svalech převážené pacientky zmizelo po kratičké chvíli. Pak ruka ztratila vůli a zůstala bezvládně ležet v jeho dlani. Doktor se nad ženou nahnul a pozorně se jí zadíval do obličeje.

ZÓNA
10.06.2021 4 z 5

Překvapivě bryskní příběh.
Nepodbízí se, odolný vůči líbivosti, vedený přiměřeným tempem.
Postavy vykreslené poměrně dostatečně, některé dosti charismatické na to, aby člověk obracel stránky s pocitem touhy, dozvědět se vše.
Talentovaná autorka tohoto útlého románu se snaží na úzkém prostoru, odhalit jizvy v našich životech. Všichni je máme. Každý bez výjimky.
Po přečtení se v srdci usadí pachuť nečistoty. Složitost člověka, jeho citů a závislostí.
Smrt člověka, mezeru, kterou svým odchodem způsobil.
A na právě takových dramatech obyčejných lidí lze nalézt poznání.
Možná nebudete ohromeni výrazem textu, ale řemeslně je kniha velice dobře zpracovaná a nabízí čtivý děj.
Pokud stojíte o lidský příběh bez patosu a velkých příkras, tahle kniha je tu pro vás...

vlkcz
03.09.2017 3 z 5

Trochu mi to připomínalo Rudišovu Národní třídu, jen trochu smířlivěji napsané. Atmosférou seriál Pustina. Koho tato dvě díla zaujala, nebude, myslím, zklamán ani Jizvami.

alcarott
21.02.2017 3 z 5

Kniha dějově trochu o ničem. Hodnotím ale vykreslení rysů jednotlivých postav.

hekute
03.08.2015 5 z 5

Mě se kniha líbila, autorka taky sděluje , že je to autoibiografie...Tak si myslím, že si své - ve svém mladém životě - taky už prožila. Kniha je psána poutavě, a že jsou tam popsány smutné či depresivní situace...? No život holt není peříčko...víme ?

MaggieEvans
07.07.2014 4 z 5

Poměrně zajímavý příběh, ztřeštěná rodinka a depresivní prostředí. Nevím přesně proč, ale bavilo mě to, a to dost.

Barush
03.05.2013 2 z 5

Kniha mne nezaujala, když pominu depresivní atmosféru a emoční výlěvy postav, tak příběh skoro bez děje..

tapuz
31.08.2012 4 z 5

Celá knížka od první do poslední stránky má značně depresivní atmosféru. Skutečnost, že se odehrává v Sudetech, je téměř naprosto bezvýznamná, reminiscencí na doby předválečné, válečné a těsně poválečné je pomálu a jsou podružné. Tipla bych si, že jde o literárně zpracovanou vlastní výpověď autorky. Celkem banální situace, kterou asi zažil nejeden z nás, vylíčená stručně, jasně, bez zbytečného balastu. Možná právě proto se mi knížka četla dobře, líbila se mi, bez problémů jsem se do ní dokázala vžít.