E_Lan E_Lan komentáře u knih

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Moc pěkná kniha. Navíc pro mě jako Varáka zasazená do našeho regionu přidává ještě jeden bod navíc. Hlavní je ale povedený životní příběh, vlastně nejeden, bez příkras zábavně a čtivě popsaný. A ač je hlavní postava vcelku sotva kladná, tak jí čtenář musí fandit.

11.05.2024 4 z 5

Plavba do nenávratna Plavba do nenávratna František Niedl

Pro mě velké překvapení. Ač jsem od této dobrodružné knihy vůbec nic nečekal, tak jsem se ohromně bavil a těšil se na další stránky. Výborně popsaná atmosféra na lodi, prima kladný hrdina a sem tam i vtipné okamžiky, že bych si dokázal v roli představit i Bruce Willise:-) Opravdu povedené odpočinkové čtení, které stojí za to! Rozhodně se k Dabertovi ještě vrátím!

10.05.2024 4 z 5

Kluk v kopačkách Kluk v kopačkách Markéta Bolfová

Příjemná dětská kniha primárně pro malé kluky. Moc hezky se to po několika málo večerech četlo synovi. Přiměřená délka, sympatické postavy a příběh. Správná to dětská kniha!

05.05.2024 4 z 5

Číselné jméno Číselné jméno Natalja Ščerba

Velmi dobré pokračování. I tentokrát plno fantazie, staří známí, napínavý děj a docela dobré zadělání na rozuzlení celé série. Děti to baví, pro mne je to malinko nastavovaná kaše, ale ze zajímavého fantasy prostředí.

28.04.2024 4 z 5

Černý led Černý led Michael Connelly

Slušná nebo vlastně spíš průměrná detektivka se solidní zápletkou a střídavě napínavým dějem. Hezký vztah hlavního hrdiny s manželkou jedné z obětí je ku škodě trochu upozaděn, mexické dobrodružství je pak docela osvěžující. Dá se to číst…

26.04.2024 3 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Tak tohle je asi klasika. Obrovsky zábavná klasika. Válka viděná z druhé stránky, očima naivního účetního v pozici důstojníka, očima prostých vojáků, kteří holt musejí dělat to co se po nich chce a nikam se nehrnou. U všeho toho potkávání národů popsané velmi humornou formou, u které jsem se několikrát dokonce “řezal:-) Skvělá to kniha!

29.03.2024 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

I přes příšernou délku knihy, která se dá sotva držet v ruce a už vůbec ne někam přenášet, je to neskutečně napínavý thriller! Od začátku do konce. Konec snad ještě graduje a postavy jsou velmi dobře popsány a člověk prožívá jejich emoce. Co je pro mě děsivé je představa, že se toto vlastně může stát. Ale dílo je to úctyhodné!

29.03.2024 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Je to dost slabá detektivka s nadějnou zápletkou, která se ale ták tááááááhne a je neskutečně nudná. Navíc hlavní postavy se v průběhu knihy tak povahově pokroutí, že je to vlastně pořádný nesmysl.

20.03.2024 2 z 5

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

Je to děsivě bezvýchodné a depresivní čtení o Rusku. Výborně sepsané vysvětlení proč je Rusko takové jaké je. Podle mě povinná četba pro všechny, kteří jen zvažují, že by náš slovanský polobratr mohl být nějakou inspirací. Nikdy více!

14.03.2024 5 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Je to taková hezká česká obyčejná kniha, která ve dvou hlavních rovinách sleduje útržek osudů tří dětí a později mladých lidí. Pro pražáka, který dlouho žije v Michli a Záběhlicích je to o to zajímavější, že popisovaná místa dobře znám. Jinak je ale chování postav trošku divné a závěr je doslova do ztracena. Takže trochu škoda.

06.03.2024 3 z 5

No tedy... smutná to kniha z tak skvělé série. Znovu poutavý příběh, zamotaný děj a zrada snad největší, která se doposud v sérii objevila. Výborné, byť znovu maličko delší. S dětmi jsme znovu nadšení.

25.02.2024 4 z 5

Pád nebes Pád nebes Reinhold Messner

Veskrze velmi zajímavé dílo. Hodně detailní a někdy se babrající ve zbytečných popisech událostí, které nebyly až tak důležité. Přesto ale celkové poselství z tohoto dobývání jedné neskutečně zajímavé a krásné hory je jasné. Sláva nemůže nikdy přebýt lidskost a zodpovědnost. Moc hezké poučení ze skutečné historie. To potěší! A že je někdy takhle krásná hora je další bonus, který se člověk dozví a naučí

19.02.2024 4 z 5

Babička drsňačka znovu v akci Babička drsňačka znovu v akci David Walliams

Posloucháno na dlouhé cestě do Rakouska. Skvělá interpretace Jiřího Lábuse, sem tam vtipná scénka a celkově pak roztomile ztřeštěné dílko pro odpočinkové dětské čtení. Takže ok.

13.02.2024 3 z 5

Invaze zlodějů těl Invaze zlodějů těl Jack Finney (p)

Určitě záslužné dílo, které pak nebo možná předtím člověk už tolikrát viděl v televizi nebo v kinech. V osmdesátkách bylo toto téma hodně populární. Kniha je napínavá a trpí podle mě hodně useknutým až nepovedený koncem. Ten mě vyloženě zklamal. Jinak ale krátká knížka má spád a docela sympatické hlavní postavy.

13.02.2024 3 z 5

Dům Páně Dům Páně Samuel Shem (p)

Nedivím se, že tato kniha vzbudila poprask. Je hodně cynická a plná sexu, humoru je zde opravdu hodně. Přesto je to vcelku hodně smutné čtení, které hodně reálně popisuje realitu života kdy část lidí umírá “nespravedlivě brzy a jiný pak ne a ne umřít. V obou případech je to moc smutné. Jak se s tímto srovnají postavy v této knize je pak to hlavní o co zde jde.

04.02.2024 4 z 5

Velká iluze? Esej o Evropě Velká iluze? Esej o Evropě Tony Judt

Velmi zajímavé pojednání o Evropě a její budoucnosti napsané v roce 1996. Autor píše, že je to dílo euroskeptické (což mě trochu odrazovalo), ale ve skutečnosti tomu tak není. První tři kapitoly jsou výborné a popisují ducha a vzájemné vnímání západní a východní Evropy. To mě opravdu chytlo a dost jsem se v tom jako východoevropan našel. Třetí kapitola o budoucnosti Evropy je dost mimo. Predikce se naštěstí nevyplnila, ale i zde jsou zajímavé signály, na které je třeba si dát v celé Evropě pozor. Prostě super esej

15.01.2024 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Zajímavá detektivka, mířená dost na ženskou čtenářskou populaci svou relativně častou lechtivostí. Přesto i pro mě byl příběh originální a rozuzlení docela dobré, byť hodně přitažené za vlasy. Takže celkově jednoduché napínavé čtení, nic víc, nic míň.

14.01.2024 3 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Velmi dobrá sci-fi, o tom žádná. Pár momentů v různých světech je přímo brilantních. Přesto jsem se sem tam ztrácel a grande finale je bohužel tak trochu zklamáním. Jinak ale úctyhodný počin!

11.01.2024 3 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Evžen Boček

Šel jsem na tuto knihu s vyloženou nedůvěrou. Po všech těch čtených a poslouchaných Denících aristokratky jsem čekal plytkou a prvoplánovitou taškařici, která mě bude znovu nudit. A ejhle! Ono se z toho vyklubalo působivé, napínavé a zábavné čtení! Škoda, že toto je podle všeho první z kastelánských knih a následná trasa pana Bočka se přehodila na příliš odlehčený aristokratický žánr. Tato kniha pak stojí za to.

01.01.2024 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Velmi zajímavá kniha o stromech, která mě neskutečně obohatila mnoha vědomostmi. Navíc kniha není psána čistě naučně, ale docela poutavě a tím pádem udrží po celou dobu pozornost. Hodnotný to počin!

16.12.2023 4 z 5