Dryáda Dryáda komentáře u knih

Tajná zahrada: Pastelkou proti stresu Tajná zahrada: Pastelkou proti stresu Johanna Basford

Obrázky jsou hezké, ač nemám tolik zelených odstínů, abych si vyhrála s všemi těmi listy a lístečky. :) Bohužel přes kvalitu papíru se nedokážu přenést. Připadá mi, jakoby byla kniha vytištěná na kancelářském papíře. I měkké pastelky vytlačují obrázky na druhou stranu a na fixy se dá rovnou zapomenout.

19.09.2016 3 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Mnohem vážnější, mnohem filozofičtější, mnohem temnější a taky dějově vleklejší než první sbírka povídek... tedy až na tu poslední, tzv. epilog, která působila svou kýčovitou hravostí a vtipností jako pěst na oko a úplně zkazila náladu knihy i předzvěst děje pentalogie. Za povídku "Něco víc" - asi nejlepší, co jsem dosud od Sapkowského četla - bych neváhala dát pět hvězd. Ale za tu podivnost v epilogu jsou jen čtyři.

10.09.2016

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Při hledání oddechové literatury jsem v knihovně narazila na Ódinovo dítě a nevěda, co mne čeká (kniha se honosila titulem "nejlepší norské fantasy roku 2014") jsem si knihu půjčila. Záhy jsem zjistila, že se jedná o Young Adult dílko, tedy čtení pro náctileté (a žánr, který není zrovna můj šálek kávy).
Svůj účel ovšem splnila, děj byl zajímavý, měl celkem spád a většinu času nenudil, ovšem místy byl trošku naivní jako hlavní hrdinka. Velkou část děje jsem přečetla vcelku rychle a zaujatě, ale ke konci začal drhnout a bezradně se plácat (hlavně posledních cca 50 stran).
Hlavní hrdinka už tak moc originalitou nesršela a její osud mi připadal místy vyhnaný do extrému. Její sebestřednost pobavila, neustálé "sebemrskačství" poněkud lezlo na nervy.
Docela mne zklamal i jazyk, jednoduchý a repetitivní (myslím, že po slově síla vedla v počtu použití plíseň).
Celkově shrnuto knihu určitě doporučuji fanouškům žánru Young Adult Fantasy. Já osobně se již bez dalších dílů obejdu.

07.09.2016 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Úžasný příběh, ačkoliv jsem byla zprvu zmatená z postav. Poněkud nepříjemné byly francouzské věty (knihu jsem četla v originále, nevím jestli jsou i v české verzi).

23.06.2016 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Řekněme si na rovinu, je to "popkornovka". Žádné složité čtení, až na těch pár popisů chemických reakcí a konstrukčních záležitostí, ale ty jsou rozvedeny do podrobností i pro ty nejméně zasvěcené. Je to vtipné, je to napínavé, ale taky v několika pasážích trochu nudné (hlavně když se poněkolikáté dovídáme, co má všechno nabaleno v roveru). Příjemné a zábavné čtení, ale nic z čeho bych si sedla na zadek, takže jen za 4.

29.05.2016 4 z 5

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Z počátku jsem měla trochu problém ponořit se do knihy, ale po několika stránkách děj už příjemně plynul. Kniha je zábavná, vtipná a zajímavá. Bylo to mé první čtení Pratchetta a bohužel po všech chvalozpěvech, které slýchávám od lidí kolem sebe, jsem tak nadšená nebyla. Je to sice příjemné a zábavné čtení, ale nic "bombastického", proto jen 3 hvězdy.

06.01.2016 3 z 5

Černý krkavec Černý krkavec Ann Cleeves

Kniha se rozjíždí slibně, máme tady záhadnou vraždu "anglické" dívky, její osamělou kamarádku, starého podivína a jednoho detektiva z Fair Isle, k tomu několik vedlejších postav a hlavně chladné a osamělé ostrovy severně od Skotska. Bohužel dost brzy je detektivní práce nahrazovaná liniemi vztahů a osobních problémů jednotlivých postav. Informace z vyšetřování se objevují náhodně a velmi útržkovitě. Ke konci se to už mění z detektivky spíš na červenou knihovnu. Nebýt v půli knihy, tak ji nedočtu.
Opět se mi výjimečně seriálové zpracování líbilo více než předloha.

29.08.2015 2 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Kniha je to opět skvěla, oproti předchozím dílům má ovšem mnohem více "vaty" a zbytečně se opakujících pasáží, které nic nového ani podstatného nepřináší, pouze opět vyplňují prostor.

13.07.2015 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Po třetím přečtení musím konstatovat, že se mi kniha líbí čím dál tím více. Jediné, co mne poněkud mrzí je až přeslazeně patetický konec povídky Otázka ceny, takže ve skutečnosti to je za 4,5.

03.05.2015 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Velmi čtivá a napínavá, ale ne příliš hororová kniha, která je mnohem propracovanější a zajímavější než film.

27.04.2015 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Z počátku mi hlavní hrdina, ten naivní deprimovaný puberťák, tak trochu misantrop, strašně vadil. Ke konci, kdy jsem mu alespoň trochu začala rozumět, se to zlepšilo, ale ne o mnoho. Strašně nepříjemný byl styl, jakým je kniha napsaná. S každým odstavcem jsem měla dojem, že mi IQ kleslo o pár bodů a bylo dost náročné číst delší pasáže (jednu informaci byl schopný zopakovat i 4x v jednom odstavci, úplně - samozřejmě velmi subjektivně - nesnáším, když někdo opakuje jedno slovo několikrát ve větě). Na to, že má jít o milovníka literatury a pisatele kompozic, je jeho vyjadřování víc než chabé. Rozhodně je ale třeba říci, že jeho příhody z New Yorku poloviny 20. století jsou dobrodružné a zajímavé, rozhodně nenudí a v tomto směru se kniha čte dobře.

29.03.2014 2 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Čtivé, napínavé, společně s Dmitrijem jsem se nemohla dočkat další části španělského deníku. Pasáž o víře, ač poněkud rozvláčná, mě zaujala, část o kávě potěšila. Jenže... s nástupem Dmitrije do výtahu jsem se i já vezla... na vlně roztáhlého zmateného závěru, který mne velmi zklamal (a když si čtu místní komentáře, zřejmě v tom nebudu sama). Závěrečnou myšlenku jsem sice jakž takž vstřebala, přestože jsem v to málem ani nedoufala, ale vůbec mi nepřijde jako uspokojivý konec knihy.

10.01.2014 3 z 5

Velký Gatsby / Poslední magnát Velký Gatsby / Poslední magnát Francis Scott Fitzgerald

Velký Gatsby je skvělá novela, bohužel na konci Fitzgerald nasadil velmi rozvláčné tempo, čímž srazil mé hodnocení na 4*. S Posledním magnátem to bylo horší, tenhle příběh z Hollywoodu mě vůbec nezaujal a dočíst se do konce bylo utrpení. Jako černá tečka na závěr by se dalo označit dovyprávění příběhu z poznámek, jež byl tak zamotaný a těžkopádný, že mi zabralo pár dní se přes to prokousat. Hodnotím 2*.

11.06.2013 3 z 5

Pivoňková lucerna Pivoňková lucerna Sanjútei Enčó

Bylo to zábavné (i přes velký počet mrtvol), čtivé a překvapivě (pozor spoiler) s dobrým koncem, docela dost zamotané, ale přesto se dalo v postavách vyznat.

26.05.2013 5 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Z počátku byl román zajímavý a čtivý, pak se ale začal měnit na přednášku z dějin Itálie 19. století a přiznávám se, že tohle zrovna není období, které by mě zajímalo. Knihu jsem nedočetla a ani to nemám v nejbližší době v úmyslu, je pro mne docela zklamáním.

30.08.2012

Po přečtení Literárního spolku Laury Sněžné jsem se pro autora nadchla a doufala, že další počin ve mně vzbudí obdobné pocity. Bohužel někde se stala chyba. Své snažení ukončuji po čtyřech marných pokusech a cca 60 stranách. Když se musím do čtení knihy nutit, pak to začne postrádat smysl.

02.04.2021

Konec podzimu Konec podzimu Tormod Caimbeul

Tato kniha šla úplně mimo mne. Mistrovství tady nevidím, jen obrovský chaos vyprávění směsice zážitků, kdy člověk přemýšlí, kdo to vlastně vypráví, jak daný úsek zapadá do historie postav, kdo jsou ti lidé, o kterých se mluví (v půlce knihy jsem zalitovala, že jsem si od začátku nekreslila rodokmen). Záhy jsem uznala porážku a přestala se snažit vnímat, co se vlastně ve skutečnosti děje a knihou jsem plynula jako dávkovačem informací a dojmů o životě jedné komunity na skotském ostrově. V doslovu jsem se dočetla, jak nám kniha dává nahlednout do skotského humoru... tady jsem překvapeně zjistila, že patrně postrádám smysl pro humor. Ještěže je tohle veledílo tak krátké, jinak bych ho nedočetla.

02.04.2021 2 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Původně jsem chtěla dát odpad, ale přecejen první třetina se celkem dobře četla. Toť ale vše. Jinak by se kniha dala charakterizovat jako poněkud zvrácená nuda... fanda Hitlerových myšlenkových pochodů ze mne vážně nebude.
Nezasmála jsem se ani jednou. Stylem mi to připomínalo Stoletého staříka, který vylezl z okna, ale k humorným momentům to mělo daleko. Když jsem v tom tedy nenašla komičnost ani onu zmiňovanou satiru, marně jsem hledala jiný význam nebo účel. Spíš to celé děsilo, hlavně s ohledem na současný vývoj na politické scéně a vzestupy stran jako SPD a AfD. Především to na mne působilo, jakoby autor udělal z Němců hloupé nácky, kteří jako tupé ovce Hitlera zpopularizovali a následovali jako televizní hvězdu. Ve výsledku vše tak nějak neodvratně mířilo k jednomu bodu, a to udělat z Vůdce opět Vůdce.

05.05.2019 1 z 5

Tři kapky krve Tři kapky krve Sádek Hedájat

Dali byste si šálek pravé perské deprese? Tak tato kniha je jako stvořená pro vás.

07.06.2016 4 z 5

Střet náboženství Střet náboženství Jean-Paul Roux

Ve chvíli, kdy jsem se dočetla, že kniha je věnována (stejně jako veškeré dílo pana autora) Bohu, mi bylo jasné, že v četbě daleko nedojdu. Pokud bych chtěla číst knihu na toto téma, tak bych si vybrala někoho nestranného.

09.05.2016