Velký Gatsby / Poslední magnát

kniha od:


Koupit

Velký Gatsby (1925), vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce. Fitzgeraldovo působivé zpracování meziválečné podoby amerického snu je v této edici doplněno nedokončeným románem Poslední magnát (1941), ve kterém se téma hledání, úpadku a pádu rozvíjí v atraktivních kulisách hollywoodských filmových ateliérů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50218/big_velky-gatsby-posledni-magnat-4Iz-50218.jpg 4.2335
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Great Gatsby / The Last Tycoon


více info...
Nahrávám...

Komentáře (41)

Kniha Velký Gatsby / Poslední magnát

adabraz
01.10.2022

Velký Gatsby je pro mě srdcovka. Miluji dobu v které je celý děj situovaný i charakteristika všech postav. Konec mě překvapil, rozhodně si ji někdy přečtu znovu.

lukaskmn1
11.02.2022

Naprosto geniální.


Marianna496
29.01.2021

príjemné čítanie také skôr ženské...veľmi dobre vystihnuté ako sa v jednej sekunde človeku zrúti svet.Aj Posledný magnát sa mi páčil - škoda že je bez konca.

radusak9806
02.07.2020

Velkého Gatsbyho jsem prelouskala hned. Skutečně mě to bavilo a nemohla jsem se i přes znalost filmu od příběhu odtrhnout.
Poslední magnát už pro mnou malickost byl o poznání horší. Nebavilo mě to, nerozuměla jsem tomu a celkově tam chyběla ta jiskra.

pismenkovyJoe
10.01.2020

Musím se připojit k ostatním, Velký Gatsby byl báječný příběh který sem si užil i přesto, že už ho znám z filmu, Poslední Magnát mě ale bavil méně. Je veliká škoda, že Fitzgerald tohle dílo nestihl dokončit, potom by bylo možná skvělé.

Borboleta
30.12.2019

Velký Gatsby by si zasloužil plný počet hvězdiček, zato Posledního magnáta jsem přečetla spíše z povinnosti a nedala bych mu asi ani dvě. Vůbec jsem ho nepobrala.

Magrata15
06.07.2019

Velký Gatsby supr, přesně jako film, ale Posledního magnáta jsem moc nepochopila.

eva9749
07.07.2017

Velký Gatsby - velké nadšení. Že znám film, mě vůbec nerušilo, z oslovení "kamaráde" se na mě usmíval Leonardo (to je trochu osobní). Poslední magnát mě trochu mate, zato nedostanu z hlavy pár vět, které si prostě musím číst stále dokola, třeba: "Nevěděla jsem, jestli jsem spravedlivá; tak brzo po ránu jsou slova jen velmi neurčité nástroje."

1