Velký Gatsby / Poslední magnát

Koupit

Velký Gatsby (1925), vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce. Fitzgeraldovo působivé zpracování meziválečné podoby amerického snu je v této edici doplněno nedokončeným románem Poslední magnát (1941), ve kterém se téma hledání, úpadku a pádu rozvíjí v atraktivních kulisách hollywoodských filmových ateliérů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50218/big_velky-gatsby-posledni-magnat-4Iz-50218.jpg 4.2313

Vydáno: , Odeon

The Great Gatsby / The Last Tycoon

Kniha Velký Gatsby / Poslední magnát

Marianna496

príjemné čítanie také skôr ženské...veľmi dobre vystihnuté ako sa v jednej sekunde človeku zrúti svet.Aj Posledný magnát sa mi páčil - škoda že je bez konca.

radusak9806
02.07.2020

Velkého Gatsbyho jsem prelouskala hned. Skutečně mě to bavilo a nemohla jsem se i přes znalost filmu od příběhu odtrhnout.
Poslední magnát už pro mnou malickost byl o poznání horší. Nebavilo mě to, nerozuměla jsem tomu a celkově tam chyběla ta jiskra.

pismenkovyJoe
10.01.2020

Musím se připojit k ostatním, Velký Gatsby byl báječný příběh který sem si užil i přesto, že už ho znám z filmu, Poslední Magnát mě ale bavil méně. Je veliká škoda, že Fitzgerald tohle dílo nestihl dokončit, potom by bylo možná skvělé.

Borboleta
30.12.2019

Velký Gatsby by si zasloužil plný počet hvězdiček, zato Posledního magnáta jsem přečetla spíše z povinnosti a nedala bych mu asi ani dvě. Vůbec jsem ho nepobrala.

Magrata15
06.07.2019

Velký Gatsby supr, přesně jako film, ale Posledního magnáta jsem moc nepochopila.

eva9749
07.07.2017

Velký Gatsby - velké nadšení. Že znám film, mě vůbec nerušilo, z oslovení "kamaráde" se na mě usmíval Leonardo (to je trochu osobní). Poslední magnát mě trochu mate, zato nedostanu z hlavy pár vět, které si prostě musím číst stále dokola, třeba: "Nevěděla jsem, jestli jsem spravedlivá; tak brzo po ránu jsou slova jen velmi neurčité nástroje."

amaenium
24.05.2017

Jako první jsem viděla film a bohužel tohle je asi první případ, kdy se mi i více líbil. Kniha mi spíš pak přišla jen takovým menším doplněním a necítila jsem z ní tak velkou atmosféru, jako právě ve filmovém snímku. Ale díky tomu, že film byl tak věrný, mám pocit, že přesně vím, o jakou atmosféru se autor snažil a i tak patří k mým oblíbeným, protože se jedná o velmi originální příběh.

Bleskovýčtenář
13.05.2017

Nemohu hodnotit příliš kladně. Více mě tedy zaujal film.