DennisMoore DennisMoore komentáře u knih

Černá neděle Černá neděle Thomas Harris

Není to kniha, kterou bych začal číst a neodkázal odložit (v tomhle ohledu mi zkrátka a dobře více vyhovují grafomanské opusy Toma Clancyho), ale je to určitě dobrá kniha s propracovanými postavami, napínavými scénami a strhujícím finišem. Doporučuji také její filmovou adaptaci.

14.08.2014 4 z 5

501 filmů, které musíte vidět 501 filmů, které musíte vidět Reginald Hill

Nemám příliš rád knihy pojednávající o čemkoliv, co by jejich čtenář měl či musel znát / vidět / zažít / navštívit... Přesto bývají zajímavé a konkrétně 501 filmů, které musíte vidět, má tak mazaně napsanou předmluvu, že jsem předsudky na chvíli ztratil a koupil si ji. A v originále se nejspíše doopravdy jedná o zajímavého průvodce a rozmanitý souhrn různých tipů. Snímky jsou sice vybírány především z americké a britské produkce, ale to už tak bývá. Alespoň jsou řazeny chronologicky, většinou ani nevyzrazují celý děj (i když párkrát ano) a na omezeném prostoru se o nich čtenář dozví takřka vše podstatné (kromě autora hudby). Bohužel pro českého čtenáře se ovšem jedná o nesmírně zfušované vydání - od hromady překlepů a chyb v textu po chyby faktické, popletená jména filmových postav... Vážně velká bída. Nedivím se, že se kniha přesunula z knihkupectví do Levných knih.

09.08.2014 2 z 5

Holčička a cigareta Holčička a cigareta Benoît Duteurtre

Absurdní, přehnané, nadsazené a přesto tak mrazivě reálné počtení. Kniha je to opravdu zvláštní, ale pekelně dobře napsaná, vtipná stejně jako ledová. Doporučuji.

03.07.2014 5 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Tom Clancy

Četba jedním dechem a téměř pocit viny, když je třeba knihu odložit a dělat něco nepodstatného (pracovat, spát..). To se mi zkrátka u knih Toma Clancyho stává vždy. Nejhorší obavy jsou předposlední počin s Jackem Ryanem, který jsem nečetl (zbývá ještě tlustší Z rozkazu prezidenta), a jsem prostě zase nadšený. Postav jako nas... naseto, perfektně promyšlený děj, uvěřitelně mrazivé momenty i (cynicky) humorná odlehčení... A především celá závěrečná část dělá z knihy ještě víc než skvělé čtení. Clancy baví a zároveň varuje a dělá to po čertech dobře. Vlastně dělal. Bohužel.__P.S. Film má s knihou společných jen pár postav a bombu.

02.07.2014 5 z 5

Pražský upír a další povídky Pražský upír a další povídky Mike Mignola

Pražský upír a jiné povídky je jediná hellboyovská kniha, které jsem nedal plné hodnocení... Proč? Ano, kvůli titulní povídce (tedy titulní povídce v českém vydání, protože jinde ve světě je titulní povídkou Trollí čarodějka, což je mnohokrát lepší počin). Hellboyovo pražské dostaveníčko není příliš zajímavé co do příběhu (je to taková slabší anekdota) a kresba P. Craiga Russella mi k němu vůbec nesedí. Zbylé příběhy jsou velmi dobré (Makoma, Hydra a lev) až vynikající (Trollí čarodějka, Penanggalan), mají spád, nešetří humorem, tajemnem, prostě Hellboy, jak má být. Jenže ten upír... Ten upír...

12.06.2014 4 z 5

Divoký hon Divoký hon Mike Mignola

Staré postavy, nové postavy, Hellboy, Artuš, čarodějky, skřítci, tajemná sekta, rány pěstí, humor i drama... To vše je v zatím posledním Hellboyově příběhu. Mike Mignola nás nešetří, nechává naše brady dunět při dopadech na stoly či podlahy, rozplétá hellboyovskou mytologii na jednom konci a na druhém ji zase pečlivě uzluje... Divoký hon je co do příběhu špička, která slibuje věci převeliké. Navíc - co ukázal minulý díl (souboj s Kostějem, Hellboy jde na procházku a sledují ho desítky koček), to Divoký hon potvrzuje: Duncan Fegredo je neskutečný pašák a Mignola a všichni jeho čtenáři mohou být po čertech spokojeni.

10.06.2014 5 z 5

Makbeth Makbeth William Shakespeare

V jednoduchosti je síla. A i když zrovna u Macbetha (nebo v tomto překladu "u Makbetha") je zmíněná jednoduchost dosti sporná a ošemetná, na jeho síle to nemění nic. Strhující čtení od začátku do konce.

29.05.2014 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Hanba všem učitelům, kteří tuhle krásnou knihu, v níž je obsaženo prakticky vše, ve škole dětem znechutí (že se to čas od času bohužel děje, o tom není sporu). Mojí nejoblíbenější baladou je Záhořovo lože. Trvalo mi, než jsem si právě ji tak zamiloval, ale teď se po každém přečtení utvrzuji v tom, že nemá jedinou skvrnku a její atmosféra je z celé Kytice nejsugestivnější. Lituji jediného - že ji Antonín Dvořák na rozdíl od Svatebních košilí, Vodníka, Polednice, Zlatého kolovratu a Holoubka nestačil zhudebnit.

20.04.2014 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Čtivější a přístupnější než těžkopádný Netopýr, jen vraha není až takový problém odhalit a příběh vůbec mi přišel o něco slabší než v předchozí knize. Harry Hole je ovšem bezkonkurenční postava a těším se, až se s ním zase setkám.

13.04.2014 4 z 5

Pod střechami Paříže Pod střechami Paříže Henry Miller

Prudérním čtenářům či čtenářkám se mohou při listování Pod střechami Paříže velice snadno zamlžit brýle (pokud je nemají, tak se prostě jen zapotí), a těm, kteří jsou namlsáni současnými erotickými báchorkami, hrozí leccos od menšího šoku po těžké zadýchání se končící odplivnutím a obřadným pálením knihy. Nás ostatní zaujme velice živé, věrohodné a odstrašující vylíčení naprosto zhýralé společnosti, zvrhlé a zvrhlejší situace, a světe div se také humor, který se s těmi všemi obscénnostmi velmi dobře doplňuje.

10.04.2014 4 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Páni, páni, to bylo počtení... Joe Hill mi dělá větší a větší radost. První třetinu knihy pojal jako strhující prolog, postavy namaloval jako živé, atmosféra je dusivá a hororové podnebí mrazivé asi jako sladkým sněhem zasypané svahy Vánoční říše. Charles Talent Manx se sice chová jako nesmírně nevypočitatelný, přesvědčivý psychopat, ale mnohem větší hrůzu mi naháněl Muž v plynové masce. Možná proto, že byl "skutečný", ne nadpřirozený. Ohromně mě také potěšily narážky na ostatní Hillova díla (Rohy, Černá krabice i Zámek a klíč), různá pomrkávání typu "jedna z postav poslouchá Frobisherův sextet Atlas mraků" (kdo četl Atlas mraků, ten ví), komiksové, sci-fi a fantasy šťouchance... Bylo toho příjemně hodně. A já chci další knihu! Klidně k Vánocům.

01.04.2014 5 z 5

Olympic 50 Olympic 50 Petr Janda

Olympic jsou zkrátka čeští Rolling Stones a tahle krásně zpracovaná kniha plná neznámých fotografií, plakátů a jiných materiálů je k jejich padesátinám výborný dárek. Navíc Petr Janda je perfektní vypravěč, nešetří kritikou lidí, jež neměl v lásce, a ani parádně kousavým humorem.

23.03.2014 5 z 5

Antonín Dvořák: Život - dílo - dokumenty Antonín Dvořák: Život - dílo - dokumenty Klaus Döge

Velmi dobrá kniha pro čtenáře, kteří o Dvořákovi vědí hodně, i pro ty, kteří se s ním teprve seznamují. Stále se ovšem nemohu zbavit dojmu, že mohla - a měla - být ještě obsáhlejší.

23.03.2014 4 z 5

Dobrodružství s bílou velrybou Dobrodružství s bílou velrybou Gideon Defoe

Stejně dobré jako předchozí díl, tedy jak by řekli piráti fakt hodně, hodně dobré. Tušil jsem, že celý ten známý příběh o Achabovi a Moby Dickovi se ve skutečnosti stal úplně jinak, ale že v něm sehrálo roli i Las Vegas a luxusní loď s vodovodem, tenisovými kurty, bazénem a držáky na nápoje, to opravdu zírám.

21.03.2014 5 z 5

Dobrodružství s vědátory Dobrodružství s vědátory Gideon Defoe

Áárrr, tak tohle je milionová sranda! Kniha nabízí spoustu nezapomenutelného, ale závěrečný duel v přírodovědném muzeu, kdy se Pirátský kapitán brání útokům vycpanými ptáky, trilobity a nerosty, je nejnezapomenutelnější (ať už to slovo existuje, nebo ne).

18.03.2014 5 z 5

Na frontu Na frontu Bill Mauldin

Takový předchůdce seriálu M*A*S*H, jen z druhé světové války a psaný a kreslený. Spousta satirických vtipů rozesměje ještě dnes, a ty, které nejsou tak úplně k popukání, jsou alespoň roztomilé.

02.03.2014 5 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Čtivé dílko, ačkoliv delší než bylo nutné. Normálně bych řekl, že by mu slušel spíš povídkový kabát, ale to bychom zase zůstali ochuzeni o spoustu zajímavého dění. Co mě poměrně nemile překvapilo, byla tentokrát česká verze s podivnými chybami. Nemyslím na shodu podmětu s přísudkem (jednoho i/y jsem si všiml), ale spíš na to, že po čtvrté kapitole v knize následuje čtvrtá kapitola, a že se v části, kdy Lee vzpomíná na kocoura, najednou do věty místo "Lee" vloudí "Ig" a člověk je z toho pěkně zmatený.

15.01.2014 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Vynikající satira. Ze začátku jsem se smál, později mi úsměv na tváři trochu tuhnul, což ovšem neznamená, že bych se nebavil. Kniha má spoustu skvělých momentů, a nejsou to jen ty k popukání vtipné, ale například také jedna kapitola věnující se babičce Hitlerovy sekretářky. Hitler coby vypravěč působí velice, skoro až děsivě věrohodně, a Vermesův vztyčený varovný prst bychom neměli přehlížet.

09.01.2014 5 z 5

Hlavohrátky Hlavohrátky Joe Hill (p)

Ještě lepší než jednička. Hlavohrátky odpověděly na několik otázek z Vítejte v Lovecraftu, zároveň ale nastolily spoustu dalších a přímo mistrně vtáhly do děje, respektive do dějů, neboť střídání časových rovin funguje tak přirozeně a plynule, jak se to v komiksu naposledy podařilo snad Mooreovým Strážcům. Kresba Gabriela Rodrigueze je božská a na řadu políček a polí budete rádi zírat dlouhé minuty než přejdete na následující stranu. A Joe Hill? Tátovi ostudu nedělá už dávno. Ale nedělá ji ani sobě.

13.12.2013 5 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Pokud jsem to ještě nikdy nenapsal, tak jsem to určitě už několikrát řekl: Joe Hill je bourák. Vítejte v Lovecraftu je skvělý rojezd velkého příběhu, který soudě dle aktuálně vydaného druhého dílu bude stále lepší a lepší.

13.12.2013 5 z 5