Holčička a cigareta

Proti světu plovoucímu v katastrofálně znečištěném vzduchu, žvanícímu o ekologii a zavalovanému všemožnými zákazy, proti vládě nevychovaných dětiček se hrdina knihy, čtyřicátník zaměstnaný na magistrátě, dětinsky bouří: v práci si chodí na záchod potají vykouřit cigaretu. Je přistižen pětiletou holčičkou a tím pro něj začíná pekelná spirála vyšetřování, věznění a marné snahy obhájit se účastí v apokalyptické televizní show... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19011/holcicka-a-cigareta-19011.jpg 4.237

La petite fille et la cigarette (2005)

Vydáno:, Atlantis

Makii
05.02.2016

To nebyl úplně můj šálek čaje.. Špatný výběr. Nemám ráda beznadějné příběhy.

MessiáŠ
19.09.2015

Literární teoretik Jakub Češka při referování o esejích Milana Kundery zmínil jistou afinitu s Holčičkou a cigaretou Benoita Duteurtreho v náhledu na svět médií, a pokud jde o tuto autorskou analogii, společných témat nabízí novela překvapivě o dost víc, přestože tím dominantním je satiricky postulovaný postupný úpadek rozumu a kritického uvažování (nejen, ale především) v závislosti na mediální realitě (Kundera v této souvislosti dokonce hovoří o kolaboraci: „všechny ty, kteří se nechávají nadchnout křikem médií, imbecilním úsměvem publicity, zapomněním přírody, indiskrecí povýšenou mezi ctnosti, nazývám kolaboranty modernosti“).

V důmyslně se sbíhajících dvou rovinách vyprávění představují dva odlišní vypravěči rozličné principy: (i) neosobní princip coby realitu médií a (ii) osobní princip coby subjekt hlavní postavy-oběti celého příběhu. Hlavní postava je i přes svůj okázalý epikurejský postoj ke světu (nejspíš s opomenutím jeho etiky) jediná, která si udržuje bytostně vlastní ustrojení a nepodléhá všemožným manipulacím; navíc v četných variacích zdařile poukazuje na fenomén kultu dítěte, který však není výrazem nové hloubky citu rodičů potomka, jako mnohem spíše výrazem citového otupení, chorobně hypertrofovaným kýčem. Dítě v tomto pojetí získává právo na všechno, má za každé situace pravdu – odtud už je jenom krůček k nabízejícímu se motivu sexuálního obtěžování, newspeakově převedeného na zločin proti dítěti – stává obletovaným a hýčkaným spratkem bez zábran; soud, při němž děti při nepatřičné nápodobě dospělých podrobují hlavní postavu elokventní kritice, připomene podobně mrazivou scénu na ostrově v Kunderově Knize smíchu a zapomnění.

V rámci tohoto diskurzu se i rodič musí stát dítětem (dítě jakožto člověk bez paměti – člověk tvárný), z čehož pramení fenomén nazývaný v sociologii infantilizace společnosti. K její cyklické reprodukci přispívají ve velké míře média, na což Duteurtre synekdochicky poukazuje postavou prostoduchého Desirého, z něhož média na základě uměle vytvořené události (imagologie) vytvoří proroka a morální vzor, jehož kýčovitě frázovitá moudra přejímá většina společnosti fikčního světa (srov. s „umělci“ aktuálního světa typu Klus nebo v míře pomýlenosti s „politickými“ aktivisty typu Konvička apod.). Na řetězový mechanismus vytváření falešných událostí a z nich následného profitování jsou ve vyprávění napojeny mj. tabáková firma či politická reprezentace města. Nepřekvapí, že hlavní hrdina proti tomuto všeobjímajícímu molochovi veřejného mínění nemá šanci, což ilustruje i závěrečné přepnutí do neosobního módu vyprávění, kde je nahlížen jako odpudivý objekt v reality show, jejíž brutalita už ani nikoho nešokuje. Inu, hyperbolický fikční narativ.

Aldenan
28.03.2015

Knihu jsem objevila, když jsem poprvé zavítala na představení LiStOVáNí. To se mi tak líbilo, že jsem neváhala a hned si ji koupila. A ty dvě stovky rozhodně nebyly zahozené peníze. Se silným zážitkem v hlavě se už po pár stránkách stala kniha mou srdcovkou. Když jsem při cestě vlakem četla tuto knihu a nějaké asi tříleté dítě řvalo nepřetržitě z Bohumína do Prahy, ani si nedokážete představit, jak jsem na chvíli soucítila s hlavním hrdinou. Kniha je naprosto perfektní. Má snad všechno, co dobrá kniha má mít - neokoukanou hlavní postavu, správný příběh i špetku nadsázky a alegorie.

OldaB
11.12.2014

Výborná absurdita na dnešní svět a na myšlení lidí, kteří jsou každý den masírováni médii. Možná nejpřesvědčivější výpověď autora.

aannyy
19.08.2014

Geniálně napsaný a vymyšlený příběh. Občas mi z toho i mrazilo.

hlina
12.07.2014

To, co vypadá jako nemožné, může být až příliš skutečné.
Skvěle napsané, geniálně vymyšlené.
Doporučuji a určitě se podívám i na další autorovy knihy.

Odehnalka
04.07.2014

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Neuvěřitelně a geniálně napsané. Až jsem z toho měla husí kůži. Doporučuji.

DennisMoore
03.07.2014

Absurdní, přehnané, nadsazené a přesto tak mrazivě reálné počtení. Kniha je to opravdu zvláštní, ale pekelně dobře napsaná, vtipná stejně jako ledová. Doporučuji.