DennisMoore DennisMoore komentáře u knih

Dívčí válka 4 Dívčí válka 4 Kóiči Óniši

S příchodem bujné Lieselotte, která dobývá Vyšehrad roztodivnými vynálezy, jen aby si ji Žižka vzal za ženu, jsme se žánrově dostali někam k Monty Pythonovu Svatému grálu. Když jsem u první Dívčí války psal, že se v budoucnu pravděpodobně utrhne ze řetězu, měl jsem vlastně na mysli něco dost podobného. Následuje dětská potápěčská mise pod hladinou Vltavy, což vás už asi ani nepřekvapí, nicméně další pasáž s (vy)hladověním už troufám si říct ano. Ta je opravdu pro silné žaludky a dobře mi z ní nebylo.

23.04.2024 4 z 5

Dívčí válka 3 Dívčí válka 3 Kóiči Óniši

Konspirační thriller, ve kterém nechybí atentát na Jana Žižku, výbuch ve svatovítském chrámu, riskantní souboj na jeho střeše, mor jako zbraň, tajné židovské i křesťanské spolky a dokonce ani monstrum na závěr. Ano, ano, Dívčí válka se opravdu dostává do obrátek.

18.04.2024 5 z 5

Dívčí válka 2 Dívčí válka 2 Kóiči Óniši

Druhá dívčí válka je o tolik lepší než předchozí, že jsem musel prvnímu dílu zpětně ubrat jednu hvězdičku, aby to nějak vypadalo. Co mi udělalo největší radost? Vykreslení Žižky a nálady ve společnosti té doby. Samozřejmě je třeba mít na paměti, že pravděpodobně všechno je přehnané, přibarvené nebo pokroucené, ale Kóiči Óniši i tak odvádí skvělou práci a tím, jak popisuje geniálního a rozporuplného Žižku a vyzdvihuje jeho přínos vojenství, o něj dokáže vzbudit mnohokrát větší zájem než tuctový film Petra Jákla. Bitva na Vítkově je pak jednoduše strhující. A vůbec je kniha plná roztomilých detailů - třeba když Želivskému létá při plamenných projevech oheň z úst :) Hlavní hrdinka sice není vyloženě na druhé koleji, ale Žižka, Zikmund a spol. jsou natolik zajímaví, že Šárka tentokrát prostě trochu ostrouhala.

15.04.2024 5 z 5

Dívčí válka 1 Dívčí válka 1 Kóiči Óniši

Napíšu jen: Dívčí válka mě až překvapivě hodně bavila, je nádherně nakreslená, japanizaci českých dějin jí nemusím odpouštět, protože právě kvůli ní jsem ji ze zvědavosti četl, a jsem vážně zvědavý, jak to všechno bude pokračovat, neboť co kapitola, to příslib budoucího utržení ze řetězu. A trochu škodolibě by mě zajímalo, co na to Petr Čornej :)

14.04.2024 4 z 5

Temný svět Temný svět Sherri L. Smith

Kromě kresby, jež je na stejné úrovni, snad ve všech ohledech lepší čtení než minule. Škoda, že James Cameron tenhle nápad opustil, protože se mi zdá o kus atraktivnější než ten, který se dostal do kin. Je ale otázka, co bude s případnými dalšími díly - budou navazovat na Temný svět a ignorovat, kudy se vydá Cameron s dalšími filmy? No... Ať to vyřeší někdo jiný, mně stačí zábavné čtení, které není hloupé a na jehož postavách mi záleží. Takový je Temný svět.

08.04.2024 5 z 5

Gerdino inferno Gerdino inferno Skottie Young

Gerda je zpátky v akci, tentokrát tak trochu coby (super)hrdinka z donucení. Ano, ano, i já jsem si myslel, že Pohádkov čtvrtým dílem skončil, mrzelo mě to a zároveň jsem byl vrchovatě spokojený s tím, jak jsem si ho užil. To ale neznamená, že když se objevil nový díl, okamžitě jsem po něm neskočil. Jedno ujištění (téměř) na úvod: Nebojte se, není to nastavovaná kaše. Je to spíše jako rozjezd druhé řady vašeho oblíbeného seriálu. Gerda vyspěla (lepší výraz než "dospěla"), a to dalo Skottiemu Youngovi možnost podívat se na ni zase trochu jinak, čím zdaleka nemyslím jen odhalení, kde všude kromě vlasů je ještě zelená. Takže ano, i popáté je to nářez, ovšem stejně jako minule to i tentokrát není jen roztomilý masakr. Hluboko, hluboko pod tím masakrem se totiž skrývá něco víc. Co se týče kresby, měl jsem trochu obavy, ale pokud neotevřete některou z předchozích knih a neporovnáte Younga a Beana, změnu možná ani nezaznamenáte. Za naprostý triumf pátého Pohádkova ale považuji pátou kapitolu. Bylo to úplně poprvé, kdy jsem četl komiks se soundtrackem, který vznikl přímo k němu, a bylo to skvělé. Nápaditost na 110 %!

07.04.2024 5 z 5

Smečka z Bagdádu Smečka z Bagdádu Brian K. Vaughan

Že mě Smečka z Bagdádu takhle semele, to jsem nečekal. Úžasný nápad vyprávět příběh zvířat, ale zároveň toho víc než o nich pořád říkat o lidech. Scénář, kresba, nemám co vytknout. A ten konec... Ten konec...

01.04.2024 5 z 5

Když peklo zamrzlo Když peklo zamrzlo Mike Mignola

Úvodní Pustina je super akční horor s důrazem na postavy, vlastně něco jako Živí mrtví ze světa Ú.P.V.O., jen je myslím delší než bylo nutné. Titulní příběh pak nabízí něco podobného a zároveň jiného. Obzvlášť ředitel Ničajko se i díky tomu, co zde předvádí, pomalu a jistě stává mým velkým oblíbencem. Nicméně úplně jsem nepochopil, proč do toho všeho museli pánové Mignola a Arcudi tak zvláštně, zbytečně a na sílu zakomponovat také Abea.

01.04.2024 4 z 5

Pánův návrat Pánův návrat Mike Mignola

Perfektní příběh a skvělé postavy. Obzvlášť se mi líbí, jak se Ú.P.V.O. z různých důvodů nemůže opírat o ty nejslavnější členy a členky, a tak musí do terénu vysílat často úplně obyčejné vojáky, kteří zažívají, no, leccos. Peklo na zemi se s tím zkrátka nijak nepáře a aby toho nebylo málo, na závěr se stane něco, díky/kvůli čemu v budoucnu pánové Mignola a Arcudi ještě přitvrdí. Jen mě trochu mrzí, že už u toho nebude Tyler Crook, jehož kresbu prostě miluji.

30.03.2024 5 z 5

Pád Pád Mike Mignola

Hellboy se sice v pekle necítí jako doma (zatím?), nicméně já jsem ten pocit měl. Mike Mignola se totiž vrátil ke kresbě. Jakkoliv dobří či skvělí byli kreslíři, které si v předchozích knihách vybíral na výpomoc, jeho styl je zkrátka jeho styl a jím kreslený Hellboy pro mě bude vždycky ten nejlepší. Při čtení Pádu jsem se cítil jako před nechci-vědět-kolika lety, kdy se mi poprvé dostala do rukou Spoutaná rakev a kdy jsem si ani nedovedl představit, kam to všechno povede.

30.03.2024 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Když se pouštím do knih s takovou pověstí, bývám obezřetný. Co kdyby své pověsti nedostály, co když od nich na základě toho haló čekám víc? Naštěstí to není případ Problému tří těles, což je kniha v mnoha ohledech bez přehánění výjimečná. Tak originální zápletka, tolik podnětů k zamyšlení, tolik škodolibých hrátek se čtenářským očekáváním, tolik bezútěšna, ale zároveň i tolik zábavy. Rozumíte-li fyzice, pravděpodobně si v tom všem najdete ještě něco navíc. Paráda.

26.03.2024 5 z 5

Dávno Dávno Petr Janda

Upřímné a pokorné vzpomínky člověka, který toho v životě hodně dokázal, hodně měl, ztratil i našel. Jeden z mála případů, kdy bych si vážně rád poslechl i audioverzi.

17.03.2024

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Skvělá atmosféra, skvělé postavy, skvělý příběh. Čili skvělá kniha. Moje první setkání s G. R. R. Martinem mimo Píseň ledu a ohně, a hned takový zážitek. Tak nějak tuším, že to nebude náhoda. Kam se nechám zavést příště?

17.03.2024 5 z 5

Octobriana Octobriana Ondřej Kavalír

Pánové Berger a Kavalír na to jdou dost, dost, dost dobře. Pomocí pěkně promyšlené mytologie vlastně rehabilitují původní, tedy ještě neukradenou Octobrianu, a zároveň vyprávějí příběh, jenž by mohla prožít už ta ukradená diva, které přibyla rudá hvězda na čele. Jestli tak úplně nevíte, o čem píšu, zagooglete - historie Octobriany - komiksu je vážně nesmírně zajímavá, a v této knize ji shrnuje i skvělý doslov. Líbí se mi, že Octobriana je vážně pojatý, leč stále brakový komiks, a hezky kontrastuje s odlehčeným, leč stejně brakovým Pérákem od Macka a Kopla. Svižný scénář hezky splétá různé motivy, na první pohled možná jednoduchá kresba je s každou další stránkou zajímavější a komplexnější. Mrzí mě jen to, že sovětský a americký lídr se jmenují Brežnin a Dixon. Proč jim nedat jména těch opravdových, když jejich tváře takřka mají, a neukotvit Octobrianu v alternativní minulosti ve stylu Moorových Strážců?

07.03.2024 5 z 5

Fakta a výmysly o dracích Fakta a výmysly o dracích Nikola Kucharska

Jedna z nejlepších, nejkrásnějších, nejnápaditějších, nejkouzelnějších knih, jaké jsem nejen v poslední době viděl. Máte děti? Kupte jim ji. Nemáte děti? Kupte ji sobě. Limit "od čtyř let" naštěstí ještě pořád splňuji a po prvním prolistování je mi jasné, že těmi desítkami, ne-li stovkami vtipných detailů se budu rád probírat při každé příležitosti. A při tom probírání budu nejspíš shánět další knihy Nikoly Kucharské.

07.03.2024 5 z 5

Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Zaklínač: Zrnko pravdy / Menší zlo (modrá obálka) Andrzej Sapkowski

Mám sice raději, když se komiksový Geralt pouští do původních dobrodružství, ale pokud to musí být a scenáristé sáhnou po osvědčených Sapkowského kouscích, ať to prosím dopadne vždycky takhle skvěle.

17.02.2024 5 z 5

Cosmoknights 1 Cosmoknights 1 Hannah Templer

V poslední době často narážím na to, že komiksy s girl-power, respektive s LGBTQ tematikou, jsou tak nějak nejlepší. Přemýšlel jsem, proč mě tak baví, čím mě dokážou strhnout a jak je možné, že z konkurence tak vyčnívají, a asi jsem na to přišel. Ony totiž právě tyhle příběhy nezapomínají na to nejdůležitější - na sílu obyčejného lidství, na důležitost přátelství, lásky, ať je jakákoliv, na to, aby se lidé nebáli být sami sebou, bojovali proti předsudkům, pomáhali si... Ano, já vím, že to nejsou hodnoty, které by si LGBTQ komunita nějak uzurpovala sama pro sebe, a že se objevují i v jiných příbězích. Jenže v těch, které mám na mysli (Záleskautky, Nimona, Paper Girls, Ms. Marvel, Harley Quinn, Catwoman a mnoho dalších), jsou zkrátka nejlépe podané, nemůžu si pomoct. A Cosmoknights, které/kteří se objevily/i jako blesk z čistého nebe, jsou další taková pecka. Krásná kresba, skvělý příběh, živé postavy... A srdíčko na správném místě.

21.01.2024 5 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Skvělý návrat do Západozemí, zatím tedy alespoň takhle. Martinovo spisovatelské mistrovství je nezaměnitelné, a stejně jako v mnohasetstránkových knihách se mu i v relativně krátkých povídkách (které navíc, pokud tomu dobře rozumím, nebyly původně zamýšlené jako jedna kniha) daří na minimu prostoru neskutečně dobře vykreslit hlavní i vedlejší postavy, a pokud se rozhodne, že vám někdo bude sympatický, tak prostě nemáte na výběr a musíte tu postavu milovat. V tomto případě ty postavy, protože Dunk a Egg jsou zkrátka bezva. Na to, co prožijí, asi nezapomenete, a na konci knihy vám bude docela líto, že se s nimi musíte rozloučit.

21.01.2024 5 z 5

Hellboy: Ztracená armáda Hellboy: Ztracená armáda Christopher Golden

Hellboy, jak ho máme rádi. Christopher Golden přesně trefil tu potřebnou brakovou atmosféru, a pokud zůstanu u jeho příspěvků do již zavedených světů, dostal lepší - vděčnější příležitost než při Uncharted. Je to sólo dobrodružství, které na nic nenavazuje a na které nic nenavazuje, je to skvělá zábava a kvůli spoustě chyb v textu i krásným Mignolovým ilustracím by si to zasloužilo nové vydání.

17.01.2024 5 z 5

Obři, bacha! Obři, bacha! Jorge Aguirre

Přesně takový ten příběh, který dospělí napíší/nakreslí zároveň pro mladší čtenářstvo i sami pro sebe. Vždyť koho by neokouzlila kurážná, respektive hyperaktivní Claudette? Skvělá zábava, a moc děkuji za dárek! :)

17.01.2024 5 z 5