Smečka z Bagdádu

Brožovaná vazba Během bombardování Iráku Američany v dubnu roku 2003 utekla z bagdádské zoologické zahrady smečka vyhladovělých lvů. Plná zmatku se toulala ulicemi města, až ji zastřelila americká vojenská hlídka. Tento skutečný příběh posloužil scenáristovi Brianu Vaughanovi jako základ jeho prvního románu v obrazech o skutečné ceně svobody. Smečka lvů se dostane ze zajetí a postupně odhaluje pravidla nového, pro ni nepoznaného světa. Smečka není jednotná v názoru na nově vzniklou situaci. Lvice Núr si touží vydobýt svobodu vlastní silou, jejím protipólem je stará poloslepá Safa, pro kterou je její pohodlí důležitější než volnost. Smečku doplňují samec Zill, pragmatický, pohodlný bojovník a mladý lvíček Ali, jediný z celé smečky narozený v zajetí. Smečka z Bagdádu se v USA několikrát dotiskovala a ve světě vyšla v mnoha jazykových mutacích. Kresby výtvarníka Nika Henrichona, patří k tomu nejkvalitnějšímu, co je možné v současné comicsové tvorbě vidět. Zvířata v jeho podání dokážou přesně vyjádřit své pocity i myšlenky a prostředí Bagdádu působí velice autenticky. Detailní akce střídají panoramatické dvoustrany a chvílemi se zdá, jakoby ze stránek oslepovalo ostré irácké slunce a vystupoval pouštní prach. Oběma autorům s autentičností pomáhali blogeři z Iráku, vojenští fotografové i američtí vojáci. Smečka z Bagdádu je teprve druhým comicsem Nika Henrichona. Scenárista Brian K. Vaughan před Smečkou z Bagdádu psal pouze rozmáchlé sešitové série. Na kritiku ze strany kolegů scenáristů, že nedovede napsat krátký uzavřený příběh, odpověděl právě Smečkou z Bagdádu, a byla to odpověď ve všech ohledech povedená. Smečka obdržela cenu Harvey za nejlepší román v obrazech roku 2007, britskou cenu Eagle 2007 za nejlepší román v obrazech a cenu portálu IGN za nejlepší román v obrazech za rok 2006....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/37508/smecka-z-bagdadu-NBM-37508.jpg 4.277
Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, Comics Centrum

Pride of Baghdad (2006)

Kniha Smečka z Bagdádu

FuriosoR

Kresba vás prostě oslní a příběh donutí k zamyšlení. Touha po svobodě, loajalita a skrytá poselství, která si každý přebere podle svého uvážení. Více takových komiksů, prosím.

P.S. - sice off topic, ale jedna scéna zde mi připomněla CleganeBowl z předposledního dílu 8. série Game of Thrones...(že by se GOT lehce inspiroval? :) )

JulianaH.

Příběh mi přijde hluboký jen zdánlivě (hledání svobody je velmi filosofické téma, ale autor k němu vlastně nenabízí žádnou myšlenku). Zato obrazy, kvůli nimž jsem si knížku půjčovala, jsou skutečně nádherné.
Navíc mi přijde dobře, že vznikají díla, která se věnují utrpení zvířat ve válkách, a že mají úspěch u čtenářů. Když nic jiného, alespoň tohle by mohlo ukázat americkým negramotům důsledky invaze do Iráku.
A zamilovala jsem si lvici Núr, loajální lidem a skeptickou, ba cynickou k vlastnímu druhu.

Elkeli

Jeden z prvních komiksů, které jsem měla možnost si prolistovat a asi se tu budu opakovat, jako většina lidí, ale ta kresba? Jednoduše WOW. :) Škoda jen toho rychle utnutého konce.

RaggamuffinSVK
09.07.2018

Veľmi silný príbeh umocňuje perfektná kresba. Aj keď ide o kratší komiks, s hlavnými hrdinami som si prekvapivo rýchlo spravil blízky vzťah. Zvieratá som mal od detstva akosi radšej než ľudí a v našich ľudských konfliktoch vždy trpeli bez viny a pochopenia. O to viac ma záver zobral za srdce. Škoda, že celý komiks ubehol tak rýchlo, no na druhú stranu sa k nemu v budúcnosti určite rád vrátim. Ako píšu aj ostatní, ide o komiks, ktorý je možné ľahko odporučiť aj nie bežným čitateľom tohto žánru.

LeDock
26.12.2017

Fakt krásna kresba. Fakt krásne vydanie. Fakt zaujímavý príbeh. Avšak, žiaľ, aj fakt príliš krátke. Zaslúžilo by si to ešte dosť rozšíriť, lebo takto sa nestihnem s hlavnými hrdinami ani poriadne zoznámiť, nevraviac o tom, že by mi stihli prirásť k srdcu, kvôli čomu záver nepôsobí ani zďaleka tak emotívne ako autori iste chceli, dúfali a čakali. Ak by to malo zhruba raz taký rozsah, a ja som strávil so smečkou viac času a lepšie ju spoznal, bola by to pecka a viem si predstaviť, že záver by ma totálne emocionálne odrovnal. Ale aj tak stále veľmi fajn, no je to škoda, mohlo a malo to na to byť totiž oveľa viac ako len veľmi fajn.

Lenka.Vílka
19.10.2017

Pochopila jsem, "co tím chtěl básník říct", ale to neznamená, že jsem se u knihy bavila. Ale kresba ? Ta byla jednoznačně bravurní. Číst mě nebavilo na všech stranách, ale koukat se na kresbu bylo úplně jiné. Slintala jsem nad každou stranu. Škoda. Ale myšlenka, že pokud by komiks měl dvojnásobně stran, a všechno se víc rozebralo, se mě držela i po dočtetení.

rarášek
03.03.2017

Kresba komiksu je naprosto nádherná. Příběh se mi taky líbil, ale možná by se mi líbil o něco víc, kdyby byl o trochu delší. Konec byl smutný. Komiks se mi zalíbil. Nevím, co dalšího bych dodala. :)

prazskanaplava
03.01.2017

6/10 Převážně za kresbu. Symbolismus polopatický, na samostatnou knihu poměrně plytká zápletka. (Comics Centrum, 2010)

Autoři knihy

Brian K. Vaughan