Denika Denika komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jedna z mála hodnotných a opravdu vzdělávacích knih v seznamu povinné četby. Remarque hezky nenásilně ale přesto poutavě a nevybíravě přibližuje (především mladým lidem) atmosféru první světové války. Kniha je srozumitelně napsaná a každý si z ní odnese to své. :)

21.05.2017 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Velké zklamání. Nudné a nesrozumitelné. Na knížku jsem se těšila hlavně kvůli filmu 10 důvodů proč tě nenávidím, který je volným zpracováním Shakespearova díla, ale tentokrát mě zklamal.

21.05.2017 1 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Nádherná kniha. U povídky Kapři pro Wehrmacht jsem brečela snad půl hodiny, popis otcovy lásky k rybám a jeho snahy je zachránit před nacisty je jedna z nejkrásnějších věcí, jaké jsem četla. Povídky jsou místy úsměvné, ve mně však zanechaly spíše smutek a vztek nad nepochopitelností celé války a nenávisti k židům. Také závěr povídky Smrt krásných srnců nenechá jedno oko suché. Určitě se ke knize ještě vrátím. :)

18.05.2017 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Vtipné, čtivé, krátké. Jakkoli nejsem příznivcem divadelních her, tohle mě bavilo. Doporučuji. :)

08.03.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nevím, kolikrát dokola je potřeba tuto knihu přečíst, aby člověku došlo její "poselství". Není to špatné, dá se to rychle přečíst, ale že by to bylo nějak úžasné? Obohacující? Život měnicí? Abych si všude psala citát "Správně vidíme jen srdcem"? Dost průměrná knížka, podle mě přeceňovaná. Vsadím se, že polovina lidí, kteří ji četli, o ní básní jen proto, že o ní básní ta druhá polovina lidí, kteří ji četli. Malý princ mi nijak nepřirostl k srdci a nemám chuť se ke knížce vracet. Za mě nic moc.

01.03.2017 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Zrůdnost a utrpení. Napsat něco tak směšně a trapně, to chce talent. Je mi jedno, že je knížka skoro 100 let stará a že se v té době psalo jinak, na kýčovitosti celého příběhu to nic nemění. Díkybohu je na straně 92 zavalil pilíř kostela, takže jejich žvástům byl konec, protože takové slovní průjmy se víc jak 100 stran vydržet nedají.

23.02.2017 odpad!

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

To je tak krásná knížka. Buddhismus mě vždycky přitahoval a malá "Jeska" jej umí krásně podat. Hřejivé prostředí dalajlamova sídla a tibetských chrámů, uliček a kavárny dodávají knížce neopakovatelnou atmosféru klidu. Jsem přesvědčená, že úplně každý si v ní najde něco, co jej přiměje k zamyšlení. Už se moc těším na další díl. :)

21.02.2017 5 z 5

Zvláštní knížka. Nebýt v povinné četbě, asi bych si ji sama nepůjčila. Nemůžu říct, že by mě nějak zvlášť bavila - popis toho, jak vězni staví zdi a kolik mají denně nástupů a kontrol, to mě, upřímně, moc nezajímá. Nicméně popisy "kvality" jídla a především jeho nedostatek byly děsivé. Když si k tomu přidám jedenáct hodin práce denně, téměř žádné víkendy a třeskuté ruské mrazy, není mi jasné, kde v sobě tito lidé brali tolik síly, aby každý den znovu vstali a celé to mučení podstupovali od začátku. Jistě, nic jiného jim nezbývalo, ale i přesto to pro mě zůstává záhadou. Knížka není moc čtivá, ale je krátká a poselství je jednoznačné. Tak málo si vážíme toho, jak se dnes máme. Tak málo.

19.02.2017 4 z 5

Vesmír v jediném atomu Vesmír v jediném atomu Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Velmi složité čtení. Dalajlama je neuvěřitelně vzdělaný a co mě potěšilo nejvíc, stejně tak otevřený všem možným myšlenkovým i vědeckým směrům, což se u představitelů určitého náboženství moc často nestává. Líbí se mi, že je schopen bez problémů říct, co je na buddhismu zastaralé a co se musí změnit a naopak s čím nesouhlasí v moderní vědě. Bylo to náročné, ale poučné. Dávám jednu hvězdu dolů za zbytečnou složitost textu.

17.02.2017 4 z 5

Dopisy na konec světa Dopisy na konec světa Ava Dellaira

Vcelku pěkná knížka, sice trochu povrchní a zjednodušená na to, o jak závažné téma jde, ale líbila se mi. Obzvlášť některé obraty byly krásné, četla jsem si je i několikrát dokola. Na konci knihy je uveden seznam kontaktů, na které se mohou obrátit týrané či jinak psychicky zneužívané ženy, děti a dívky - za to velká pochvala.

25.01.2017 4 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Ráda bych na tuto knížku taky "pěla ódy". Ale nebudu. Je to skvělý příklad povedené reklamy, která i mě zlákala ke koupi, a upřímně - lituju.
Naprosto nechápu, čím je tato kniha tak unikátní, co je tak skvělého na stylu psaní, jaké hluboké poselství by měla předat nebo čím si vlastně zaslouží tak vysoké hodnocení. Bylo to 450 stran nezáživného děje proloženého rádoby duchovními pasážemi a filosofickými vhledy. Můj první kousek od Fabera, na dlouhou dobu snad poslední. Zřejmě jsem čekala mnohem víc a jsem zklamaná. Za děj bych dala 2 hvězdy, za krásnou obálku však uděluju hvězdy 3.

23.01.2017 3 z 5

Jíst zvířata Jíst zvířata Jonathan Safran Foer

Nějak mi chybí slova, kterými bych dokázala popsat poselství této knihy. Nejvíce mě zaujal fakt, že autor ani slovem nenabádá čtenáře, aby se stali vegetariány či dokonce vegany. Podává fakta přesně, chladně a všechna má velmi dobře podložená a snadno ověřitelná. Inteligentního člověka v průběhu čtení napadne, že tyto vraždicí mašinérie, kterým říkáme velkochovy, jsou naprosto absurdní a do budoucna ekonomicky neudržitelná. Mluví také o selektivních všežravcích a o tom, že zdání klame a ani oni nejsou schopni zamezit týrání zvířat chovaných na maso jen proto, že kupují maso z tzv. "dobrých chovů". Jasně dokazuje, že velkochovy jsou hlavním problémem přímo se podílejícím na globální klimatické změně planety, že ničí půdu, podzemní vody a řeky, ve kterých zabíjí ryby. Chov ryb a jiných mořských živočichů na maso je také kapitola sama o sobě, která je stejně otřesná jako podmínky chovu slepic, kuřat, krůt a prasat, a v neposlední řadě krav. Zatím jsem nečetla tak dobře napsanou, relativně odbornou knihu. Bylo to nelehké čtení a často se mi do něj nechtělo. Trochu to ale spravil autorův specifický smysl pro humor, kterému se nedalo ubránit ani při čtení smutných kapitol - v žádném případě to však nebylo vysmívání ani zesměšňování. Úderné, kruté, bez obalu.
Člověk se nazývá božským tvorem, protože je obdařen myšlením, svobodnou vůlí, kreativitou a schopností se rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. To je omyl. Člověk je monstrum, které ničí a kope okolo sebe ve snaze přizůsobit přírodu svým rozmařilostem a do nebe volající rozežranosti a pohodlnosti. Základem pro úspěšné velkochovy jsou pohodlnost, krutost, lhostejnost a bezohlednost. Kniha je neuvěřitelně krutým a bolestivým svědectvím utrpení, které zvířata podstupují, aby končila na našich talířích. Je velmi snadné nevidět a nejlépe zapomenout, jaká byla cesta vašeho kusu masa, který před vámi leží. Foer mistrně vykreslil neuvěřitelnou komplexnost a propojenost všech faktorů, které ovlivňují pojídání masa lidmi a ukázal, že ani v tomto případě nic není černobílé. Bylo to vyčerpávající. Nevím, jak víc mám popsat všechno, co teď vím. Jediné, co můžu říct je: Přečtěte si to.

"Jakmile na ničem nezáleží, není co zachraňovat."

29.12.2016 5 z 5

Jaký je život po životě Jaký je život po životě Eben Alexander

Velmi zvláštní kniha, krásně napsaná a především - má poselství. Tím, že ji vypráví neurochirurg, který díky svým znalostem mohl odborně posoudit to, co se mu stalo, se stává věrohodnějším popisem zážitku blízké smrti než jakákoli předchozí kniha na stejné téma. Nejzajímavější částí byly poslední stránky věnované lidskému vědomí a jeho popisu v širších souvislostech spolu s objevy kvantové mechaniky. Příjemné čtení, snad se dostanu i k Mapě věčnosti od pana Alexandera. :)

27.12.2016 5 z 5

Požádej a je ti dáno Požádej a je ti dáno Esther Hicks

Někdy trošku složitější na čtení, obzvláště v teoretickém úvodu do Abrahamova učení. Dopodrobna popsané kroky k úspěchu jsou skvělou pomůckou, moc se mi líbily. Nejsem si jistá, jestli bych byla schopná odhodit veškerý odpor a začít bezmezně věřit, že když něco opravdu chci, můžu to mít - tak daleko jsem asi ještě nedošla. Kniha je nicméně velmi příjemným čtením a pokud to, co se v ní píše, je pravda, pak je to neuvěřitelné. Kdokoli postupy zákona přitažlivosti používá, tomu fungují, tak nezbývá než je zkusit také. :)

25.12.2016 5 z 5

Život bez jídla? - Jak restartovat mysl Život bez jídla? - Jak restartovat mysl Martin Bruncko

Pana Bruncka jsem viděla osobně na jeho přednášce, kde knihu shrnul v zajímavém dvouhodinovém povídání. I tak mi to nedalo a koupila jsem si ji domů. Je krátká, stručná, "nakopávací". Nějak mi tam však nesedí vizuální popis prány nebo hodnocení návyků jiných lidí (respektive vyjadřování se o něčem, že to není normální). Přesto je to inspirativní čtení. Možná se člověk neodhodlá přestat jíst nebo začít trénovat na Spartan Race, může mu to však pomoct vzít svůj život do vlastních rukou. :)

23.12.2016 4 z 5

Dobrodružství sebeobjevování Dobrodružství sebeobjevování Stanislav Grof

Naprostý skvost. Musím říct, že už dlouho jsem nečetla tak poutavou a neskutečně zajímavou knihu o možnostech, které nabízí psychoterapie za pomoci psychedelických látek. Grof výborně popisuje, jak západní medicína odmítá existenci zážitků z prenatálního období či transpersonálních jevů a absolutně je neuznává jako velmi úspěšnou léčbu psychosomatických a psychických poruch či neuróz. Kniha byla psána v průběhu 80.let 20.století a bohužel, přístup moderní vědy se za těch více než 30 let téměř nezměnil. Na mnoha případech z historie i současnosti můžeme vidět k čemu vede zneužívání drog a právě tyto případy vytváří názor, že drogy jsou špatné. Droga podaná odborníkem pod dohledem má totiž pozoruhodné léčebné účinky a moc nerozumím tomu, proč se v psychedelické psychoterapii nepokračuje.
Líbí se mi příběhy jednotlivých pacientů a nejvíc jsem si užila popisy ztotožňování se s přírodou, flórou, moři a oceány, vesmírem. Zaujalo mě pojetí drog mnoha různých úhlů a závěrečný souhrn psychedelických látek.
Můj první kousek od Grofa, a rozhodně ne poslední - doporučuji. :)

„Nikdy nepocítíš tu pravou radost ze života,
dokud se  moře nebude přelévat ve tvých žilách,
dokud se nezahalíš oblohou
a na hlavu si neposadíš hvězdnou korunu,
dokud nepocítíš, že jsi jediným dědicem celého světa,
a víc než to, dokud nepocítíš, že jsou tu i jiní,
každý z nich univerzální dědic jako ty.“

21.12.2016 5 z 5

Jen jeden rok Jen jeden rok Gayle Forman

Nebylo to špatné. Trochu moc vyumělkované, příliš mnoho velmi nepravděpodobných náhod, příliš mnoho nereálné vykonstruované vášně (na konci už to silně připomínalo soft porno - olizování zad, zápěstí, zátylku, to všechno za jízdy na kole...), ale vesměs čtivé. Jen bych uvítala více Willemových pocitů a úvah nad vztahem s "Lulu", nikoli cestopisnou přednášku nebo zdlouhavé popisy scén z amatérského divadla. Únavné bylo i množství postav a jejich jmen, na konci už jsem se ani nesnažila orientovat. Jak už to tak bývá, druhý díl je o dost slabší než první. I tak se ale hodí vědět, jak to dopadne. Jak jinak, než happy endem. :)

20.11.2016 3 z 5

Náš vesmír Náš vesmír Jiří Grygar

Překvapilo mě, že jsem knížku našla v dětském oddělení knihovny - pro nejmladší je možná trochu složitá, i když, co já vím. :) Na knize je poznat, že je již staršího data - obsahuje převážně fotky z 60., 70. i 80. let, v tomto směru by možná vyžadovala menší "aktualizaci". Je přehledně členěná do deseti kapitol o planetách, hvězdách nebo Slunci, takže se v ní dobře orientuje. Úplný skvost to není, ale zase jsem se dozvěděla pár zajímavých věcí, o kterých jsem předtím neměla tušení. :)

17.11.2016 4 z 5

Můj životopis a mé vynálezy Můj životopis a mé vynálezy Nikola Tesla

Poměrně složitá a na můj vkus až moc "technická" knížka. To jí ale neubírá na významu a dojmu, který z ní mám. Tesla se nevěnoval pouze snaze zlepšit a zjednodušit životy ostatních pomocí svých vynálezů, měl totiž dost co říct i o budoucím vývoji lidstva, jeho přístupu k nerostnému bohatství a stoupající touze po moci, majetnictví a zaměření na hmotu (opovrhování duchovní stránkou života). Je obrovská škoda, že tak inteligentní člověk, který v mnohém viděl dál než ostatní, nebyl dostatečně oceněn. Moc by mě zajímaly jeho další nápady a myšlenkové pochody, které nám (údajně!) tají vlády jiných zemí. Více takových lidí jako byl Tesla, a svět by byl zase o poznání zajímavějším místem. :) Doporučuji. :)

14.11.2016 4 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Jakkoli je knížka tlustá a na první pohled nepříliš zajímavá, stojí za přečtení. U žádného autora jsem nezažila tak poutavé líčení, místy vtipné, místy smutné, avšak nikdy nudné nebo únavné. Prostředí nemocnic nemůže být nezajímavé a obzvlášť útržky z života mediků jsou úsměvné. A samozřejmě nesmí chybět jedna osudová láska, která hory přenáší - bez toho by to nebylo ono. Knížka, která vtáhne a nepustí a ještě možná obohatí o nevšední informace ze života těch, kteří řeší obyčejné starosti stejně jako my, ale narozdíl od nás také zachraňují životy. :) Segal je opravdu "pan spisovatel" - to se mu nedá upřít. :)

09.11.2016 5 z 5