Dela111 Dela111 komentáře u knih

Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Josef Bernard Prokop

Nahlédnutí do končin natolik vzdálených, jakým je 7. století, se podobá výhledu do krajiny ztrácející se v husté mlze. A nebýt všestranně vzdělaného a dobře informovaného kronikáře Fredegara Scholastika, rodáka z Burgundska, který ve své kronice vzdal nadšený hold jistému franckému kupci jménem Sámo, nevěděli bychom vůbec nic. Různí se dokonce názory historiků na přesnou polohu Sámovy říše.
Z těchto důvodů může být psaní historického románu o tom, kterak se Sámo postavil do čela slovanských kmenů jednoduché i těžké zároveň. Víme málo, takže autor může popustit uzdu své fantazie, ale zároveň to nesmí přepísknout a udělat z toho něco hodně nevěrohodného, neřkuli přímo bramboračku.
Na rozdílném hodnocení knihy je vidět, že někomu se autor trefil do představ a jeho výklad mu sedne, pro někoho je to slabé nebo má další výhrady. Já v hodnocení zůstanu u průměru. Zpracování na mne mnohdy působilo tak nějak pohádkově, je to hodně odlehčené. Život v raném středověku byl nepochybně v mnoha oblastech mnohem tvrdší, v některých zase více primitivní, než jak je zde líčeno. Chyběla mi tu syrovější atmosféra, drsnější život. Zároveň mě bohužel příběh nedokázal strhnout tak, jak jsem u historických knih zvyklá.
Ovšem celkově velmi oceňuji snahu autora tuto dobu přiblížit, historických románů o Sámově říši rozhodně nejsou hromady ;-), takže přečtení nelituji.
(Audiokniha)

15.08.2023 3 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Tohle je velmi povedený díl, jeden z nejlepších této série. Zápletka je výborná, děj ubíhá stejnou rychlostí s jakou přibývají oběti a že je to tedy fofr. A ještě v něčem autorka přidala - zločiny v tomto díle jsou pořádně brutální, přímo nechuťárny. Zároveň ale opět nechybí vtipné dialogy a tentokrát se bude Kim nejvíce špičkovat se známou reportérkou Tracy, k níž má rozporuplný vztah.
I v tomto díle je mimo hlavní vyšetřování ještě vedlejší případ a právě v něm Tracy exceluje. Tato dějová linka je stejně skvělá jako ta hlavní, navíc má nečekaně velmi překvapivou pointu.
V závěru dala autorka čtenářům jasně na vědomí, která psychopatická osoba se "postará o zábavu" v příštím díle ;-).
Za mě tentokrát zaslouženě bez váhání 5*.

08.08.2023 5 z 5

Když se nikdo nedívá Když se nikdo nedívá Jennifer Hillier

Když se nikdo nedívá bych spíše označila za jednoduché psychologické drama než thriller, tady nečekejte žádný složitě vystavěný výborný thrillerový děj se spoustou zvratů. Je to napínavý příběh pro ženy a čtenářky podobných knih budou spokojené.
Kladem je chytlavý námět a svižné tempo. Na úplném začátku to vypadá na zamotaný příběh se spoustou tajemství, které budou postupně odhalovány, bohužel to nevydrží dlouho. Brzy je naopak jasné, oč se jedná, pointa je zřejmá a děj začne být hodně předvídatelný.
Plusem je velká čtivost, Jennifer Hillier umí psát poutavě. Z jejích knih vydaných u nás mně však tato připadá dějově nejslabší.

05.08.2023 3 z 5

Malá Malá Edward Carey

Malá je rozsáhlá kniha vyprávějící životní příběh Madame Tussaud. Nejde však o běžnou biografii ani o klasický historický román, autor tady naplno zapojil svoji fantazii a vytvořil příběh plný kuriózních nehod, neštěstí a fantaskních příhod.
Příběh je podaný v první osobě samotnou Marií a jde o hodně sugestivní vyprávění, občas se zaměřením na morbidní detaily. Kniha je plná nejen historických, ale i fantaskních postav.
Já mám z této knihy dost smíšené pocity. Malá je román o výjimečně houževnaté ženě a její biografie by mě zajímala, ale bez té hromady podivností. Na mě bylo té fantasmagorie příliš. Začátek mě bavil, v polovině jsem těch výstředností už měla dost a dočítala jsem s vypětím sil. V tomto případě bych rozhodně uvítala kratší verzi, kde bych se nestačila všech těch podivností tak přesytit a možná bych pak hodnotila výše.
Zpracování je neotřelé a pro spoustu čtenářů to bude úžasné počtení, pro mne však tahle bizarní forma vyprávění tak úplně není.

30.07.2023 3 z 5

S Gretou si nic nezačínej S Gretou si nic nezačínej Susanne Abel

Vynikající námět, brilantně napsáno. Autorka se velmi volně inspirovala osudem své matky. Náměty neuskutečnitelné lásky a rasismu zpracovala do maximálně poutavého románu. Podobná témata jsou v knihách občas zpracována do naivního přihlouplého děje, někdy přeslazeného. Tady to však autorka zvládla ukočírovat, byť v určitých chvílích moc nechybělo, aby se to zvrtlo, ale nestalo se tak.
Z děje, který je mimochodem velmi bohatý, nechci nic prozrazovat. V tomto případě je škoda připravovat čtenáře o postupné rozkrývání životního příběhu Grety. Navíc anotace prozrazuje dost.
Autorka se tady na útrapy obyčejných Němců, jak za druhé světové války, tak především po ní, dívá z jiné stránky a přidává námět, o jakém jsem dosud v jiné knize nečetla. Příběh obsahuje informace, o nichž většina z nás neslyšela nebo o nich hlouběji neuvažovala. Politické a společenské pozadí, do něhož jsou vymyšlené románové postavy zasazené, odpovídá skutečnosti.
S Gretou si nic nezačínej je krásná kniha a když si uvědomím, že tento skvost je prvotina, smekám před autorkou. Román bude dlouho doznívat a pro mne zůstane jedním z těch nezapomenutelných.
Za mě velké doporučení.

24.07.2023 5 z 5

Kdo je bez hříchu Kdo je bez hříchu Bo Svernström

Nestává se mi často, aby mě thriller od neznámého autora tak chytil a bavil jako tento. Je tu sice od začátku jasné, že věci budou jinak než se jeví, ale autor příběh rozehraje tak skvěle, že si čtenář nemůže být jistý ničím a nikým.
Na začátku je jeden starý zločin, jehož vyřešení kdysi policie odbyla a brzy přibývají další. Postavy tady tvoří pestrá směs všech možných povah, nechybí lidé psychicky různě poznamenaní a pokřivení. Dějově je tohle geniální, příběh se postupně překvapivě vyvíjí. Pár věcí jsem sice tipla správně brzy, ale vůbec mi to nevadilo, celkově je to chytlavé, nechybí tu zvraty ani nějaké překvapení.
Za mě je to výborné thrillerové počtení, a proto 5* a doporučení. Snad jen ti, kteří naprosto nedávají dětské oběti, by měli knihu vynechat.

21.07.2023 5 z 5

Doba chemlonová Doba chemlonová Jaromír Marek

Tuhle biografii doporučím především těm, kteří sedmdesátá a osmdesátá léta zažili a chtějí, nebo jim nevadí, na to zavzpomínat. Pro mladší čtenáře možná tohle nebude poutavé nebo dostatečně zajímavé a něco jim může připadat až neuvěřitelné. Podobné zážitky z té doby má však každá rodina.
Je tu například popsáno, jak se lidé vyrovnávali s nedostatkem různého zboží, jak se z celého národa museli stát šikovní kutilové, jak jednoduše bez spousty vymožeností se tu žilo, kam se jezdilo na dovolenou a mnoho dalšího.
Mohu potvrdit vše, co je tu o brněnských veletrzích. Přidala bych k tomu, že návštěvy veletrhů bavily i děti (mnohdy dokonce víc než dospělé) a bylo jedno jestli šlo o potravinářský nebo třeba strojírenský veletrh. Právě děti od tam totiž dokázaly donést úžasné věci a tohle je vyloženě bavilo ;-). V podstatě se svým způsobem "soutěžilo" komu se podařilo získat něco lepšího nebo méně obvyklého ;-).
Začátek knihy, který je více orientovaný na osudy jednotlivých členů rodiny a to až k prarodičům, mne tolik nebavil. Zajímavější a lepší byly až pozdější kapitoly, kde prostřednictvím každodenního života své blízké rodiny autor dobu výborně vykreslil.
Za mne dobré, ale každého to bavit nebude.

21.07.2023 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Mnohem lepší než předchozí díl, zápletka dobrá, ale z rozuzlení jsem trochu v rozpacích. K oddělení Q se dostane případ, který původně nebyl ani považovaný za vraždu, ale posléze se rozroste do obřích rozměrů a nebudou v něm chybět postavy s pořádně pokřivenou myslí.
Naši hlavní hrdinové už překonali traumatické události minulého dílu a vrací se pomalu k normálu. Rose se dostává do své nejlepší formy pokud jde o slovní projev, své názory prezentuje jasně a bez servítků, Asad opět hýří pořekadly s velbloudy. Na Carla se však valí katastrofa v souvislosti s dávným případem. Vzhledem ke konci bych uvítala rychle další díl.
Tempo tohoto příběhu je stejně pomalé jako doba, ve které se odehrává - covidová. Pokud jde o pointu celého případu, mám pocit určité nereálnosti. U thrillerů a detektivek se sice snažím nelpět na naprosté věrohodnosti, ale tady to na mě bohužel působí dost podivně až překombinovaně. Za mě jsou nejlepší díly ty ze začátku série.
3,5*

15.07.2023 4 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Audiokniha
Tento příběh z doby těsně po druhé světové válce vykresluje komplikované, mnohdy nenávistné vztahy mezi Čechy a Němci. Vztek a nenávist na straně jedné, smutek a touha po novém začátku, potřeba blízkého člověka na straně druhé. Atmosféra je tady zachycena skvěle. Neutěšená situace a tísnivý pocit z knihy přímo sálají. Vydatně k tomu přispívá i roční období, kdy se příběh odehrává - konec podzimu a začátek zimy.
I přes těžké téma se kniha čte dobře. Já jsem tady zvolila audio, příběh výborně načetl Igor Bareš.

14.07.2023 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Tento díl se od předchozích výrazně liší. Smrt jednoho běžence na začátku knihy se změní v rozsáhlý případ, který dalece překročí hranice Dánska. Jak se brzy ukáže, oběť s číslem 2117 je spojená s Asadem, jehož životní příběh a všechny okolnosti, které vedly k jeho pobytu v Dánsku, jsou v tomto díle konečně odhaleny. Nechybí vedlejší dějová linka, která mne bavila mnohem víc než ta hlavní. Rozjezd je pomalý, děj nabírá tempo postupně, výborně vygradovaný je závěr.
Kdyby to nebyl 8. díl oblíbené série, kde se postavy stále vyvíjí, už podle anotace bych si knihu k přečtení nevybrala. Největším vývojem tady prochází postava Asada, kterému kolegové často přezdívají kudrnáč a který pobaví svými průpovídkami a úsměvnou jinakostí. Jeho minulost je však tak složitá, že je těžké chápat, jak vůbec mohl dosud normálně existovat.
Tento díl se mi líbil ze všech nejméně. Hlavním námětem je tady čím dál víc aktuální téma migrace a terorismu a tohle mě dostatečně znechucuje ve skutečném světě, číst o fanatických teroristech navíc ještě v knize už nemusím. Nebavilo mě to, k četbě jsem se nutila. Kdyby nebyl příběh napsaný tak naprosto skvěle, měla bych problém vůbec dočíst. Tady oceňuji především to vypravěčské mistrovství, kterým Jussi Adler-Olsen nepochybně vládne.

09.07.2023 3 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

(SPOILER) Kniha V polévce miso obsahuje velmi syrově podaný příběh, který zobrazuje nejtemnější část japonské moderní společnosti. Zároveň popisuje rozporuplný vztah Japonců k Američanům, na jedné straně je to obdiv a sympatie, na druhé obavy a nedůvěra.
Příběh je podaný z pohledu japonského mladíka Kendžiho, který dělá průvodce americkému turistovi Frankovi. Ten od první chvíle působí nevypočitatelně a zlověstně. Autor stupňuje napětí až do chvíle, kdy příběh vrcholí velmi brutální násilnou scénou. Reakce Kendžiho na tu šokující scénu, jeho myšlenkové pochody vedoucí k vypořádání se s tak extrémním násilným řáděním, jsou tím nejzajímavějším z celého příběhu.
Kniha jakéhokoli asijského autora je pro mne vždy těžko uchopitelná, proto je moc nečtu. I tato byla pro mne hodně divná. Při hodnocení pomocí hvězdiček tedy zůstanu u průměru.

05.07.2023 3 z 5

Druhá dívka Druhá dívka A.J. Banner

Thriller Druhá dívka má zatím celkem nízké hodnocení, ale za mě to zas tak velký průšvih není. Je to tedy spíše psychologické drama, ale zápletka je vymyšlená dobře.
Hlavní hrdinka Phoebe narazí v márnici na svoji téměř dvojnici a začne pátrat po její totožnosti. Hned zkraje zjistí, že mrtvá žena se v její blízkosti neocitla náhodou a postupně rozkrývá celý její příběh, který otevírá i její vlastní rány...
Phoebe sice pracuje v márnici a příběh tam začíná, ale většina děje se na tomto místě neodehrává. Určitou depresivní a těžkou atmosféru tady způsobuje smutný životní příběh hlavní hrdinky. To ale k psychothrilleru patří, sluníčkové počtení se hledá v jiném žánru.
Zápletka a rozuzlení nejsou nijak originální, ale něco překvapí a příběh je napsaný docela chytlavě.
S trochou shovívavosti hodnotím 4*.

30.06.2023 4 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Stejně jako předchozí díly i poslední část trilogie Kyselé třešně nazvaná Svatojánské ořechy přináší poutavý dramatický příběh. Děj románu je situovaný do vesnice nedaleko Přerova a odehrává se koncem padesátých let minulého století. Na pozadí politických a společenských událostí té doby se odvíjí mnohovrstevný příběh, jehož hlavní postavy tvoří pětice bývalých přátel a jejich rodiny. Tzv. "Dluhonická pětka" uzavřela přátelství v dětství, postupem času a různých událostí však blízké vztahy nevydržely. V samém centru dění stojí svatojánský dům, o kterém se říká, že je prokletý a přináší neštěstí. Jeho obyvatelé dodržují po mnoho generací tradici zpracování ořechů, které se sklízí nezralé už o svatém Janu.

Tento román z nelehkých časů popisuje osudy několika rodin. Je to příběh lásky a nenávisti, oběti a sobectví, pokory a hamižnosti, odhaluje spletitost mezilidských vztahů - rodinných, partnerských, sousedských, ale i národnostních. Nad tím vším stále visí všechny křivdy, zrady a utrpení, které přinesla válka...

K přečtení doporučuji celou trilogii. Jednotlivé díly na sebe nenavazují, lze je číst v různém pořadí. Děj knih se vrací do čtyřicátých a padesátých let dvacátého století a je vždy zasazen do nějaké vesnice v blízkosti Přerova. Je to úžasná, strhující četba.

28.06.2023 5 z 5

Vždycky přijde noc Vždycky přijde noc Willy Vlautin

Výborně napsaný příběh o touze po základních jistotách a pocitu bezpečí v nelítostném světe. Vždycky přijde noc je strhující četba o sociálních problémech, o životě na hranici bídy a snaze odrazit se ode dna.
Hlavní postava je třicetiletá Lynette, která se snaží získat pro sebe, matku a staršího retardovaného bratra jistotu v podobě vlastního bydlení. Děj, který působí živě, se odehrává ve dvou dnech, kdy veškeré snahy hlavní hrdinky gradují. Prostřednictvím flashbacků se postupně odhaluje celý její životní příběh. Tahle holka to měla těžké vždy, přesto se nevzdává. Jejím opakem je matka, dávno zcela rezignovaná, nešťastná a sobecká, neustále s flaškou po ruce.
Tady jsem čekala, že by to mohlo být dobré, ale bylo to mnohem víc, tohle je napsané naprosto skvěle, je to tak autentické, že vás osud Lynette pohltí, soucítíte s ní a přejete jí ať dosáhne svých cílů.
Moc doporučuji.

24.06.2023 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Vynikající kniha s názvem Srpny má originální námět. Jde o druh manipulace, o kterém se moc nemluví. V tomto případě možná i proto, že si někteří lidé ani neuvědomí, že se právě s něčím takovým setkali. Psychické týrání nejbližších má různé formy, tzv. gaslighting je nebezpečný tím, že je snadné jej utajit. Oběť nemá modřiny, zdánlivě se o ni manipulátor výborně stará, přitom však dokáže v člověku vyvolat pochybnosti o vlastním rozumu a postupně jej dostane na psychické dno.
Autor tento problém dokázal v knize zobrazit jednoduše, přitom však naprosto srozumitelně a dostatečně. Kniha je napsána velmi příjemným literárním stylem s bohatou slovní zásobou, po této stránce je to krásné počtení. Námět je ovšem těžký, ale je skvělé, že jej někdo zpracoval.
Tahle kniha rozhodně stojí za přečtení, doporučuji.

19.06.2023 5 z 5

Toxická láska Toxická láska Saskia Noort

Tady jsem čekala něco jiného. Anotace, která mimochodem prozrazuje celkem dost z děje, slibuje napínavý thriller, ale toto má k němu hodně daleko. Tuto knihu bych nezařadila mezi krimi, je to spíše psychologický román s temným tajemstvím. Tohle rodinné drama popisuje jaký zničující dopad má rozvod na děti a jakou bolest a osamění pociťuje ten, kdo je opuštěný.
Námět je dobrý, je to však na hraně dvou žánrů, přičemž lepší je ta psychologická stránka. Slibovaného napětí a překvapivých momentů je tu poskrovnu. Shodou okolností (a také k mému znechucení) je to druhá kniha hned po sobě, kde je chování opuštěné ženy až chorobné.
Hodnocení 3,5*

16.06.2023 3 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Audiokniha
V této knize se Elena Ferrante opět věnuje vztahům, tentokrát však partnerským, příběh je o rozchodu manželů. Je to hluboká sonda do duše opuštěné ženy, je to přehlídka jejího zármutku, frustrace, nenávisti a zhrzenosti, nechybí pomstychtivé myšlenky. Celé je to velmi emotivní, hlavní hrdinkou cloumá hysterie, je labilní, myšlenky i chování jsou místy až zvrácené. Že rozvod může hodně bolet a ublížit chápu, co jsem však nepochopila bylo chování této ženy. Střední část bych možná zkrátila, konec je naopak příliš rychlý.

Tady jsem bohužel zvolila audioknihu a je možné, že mé hodnocení je značně ovlivněno jejím špatným načtením. Dosud jsem poslouchala knihy Eleny Ferrante luxusně načtené Helenou Dvořákovou, tady se toho však ujala jiná interpretka a je to tragédie. Ještě jsem neslyšela knihu čtenou tak nesmírně pomalu. Udržet pozornost u tohoto šnečího tempa je dost náročné, občas mi utekly myšlenky jinam, takže jsem se musela vracet. Samozřejmě je to dobré uspávadlo, ovšem pohybuji, že právě tohle byl záměr autorky ;-)

16.06.2023 3 z 5

Klub monster Klub monster Jennifer McMahon

Klub monster má být duchařský horor, ale tohle duchařské není, což mně vůbec nevadilo. Naopak, ten příběh, odehrávající se ve dvou časových rovinách, se mi moc líbil. O trochu víc mě bavila část z roku 1978, kde tři děti shromažďují informace o různých monstrech. Část z roku 2019 obsahuje rozuzlení, pointa je nečekaná.
Nedoporučuji těm, kteří vyhledávají skutečnou duchařinu, upoutávka na knize je nešťastně zvolená a některé čtenáře může díky ní kniha zklamat. Tady nějaké bu bu bu není, je to spíše mysteriózní psychothriller a rozuzlení má blíže k něčemu reálnému než k věcem mezi nebem a zemí.
Příběh je neobyčejně poutavě napsaný, četba mě strhla a těšila jsem se na každou volnou chvíli, kdy se budu moct ke knize vrátit.

11.06.2023 4 z 5

Řezník a střízlík Řezník a střízlík Alaina Urquhart

Na tuto knihu jsem byla zvědavá, zaujala mne anotace a tak jsem ji hned koupila a slupla za jeden večer. V žánru thrillerů mám načteno hodně, takže jsem už trochu náročnější. Řezník a střízlík je za mě průměrný až spíše slabší thriller.
Námět je dobrý, ale zpracování pokulhává. Je to ten typ thrilleru, kdy vrah je od začátku známý, což automaticky vylučuje nějaké větší překvapení a čtenář je ochuzen o možnost tipovat pachatele. Příběh je podaný jak z pohledu vraha, tady se dá kladně hodnotit určitý vhled do jeho zvrácené mysli, tak z pohledu hlavní postavy Wren, která je šéfkou místní patologie.
Děj je ucházející, ale kniha není zrovna rozsáhlá a tak je to celé málo propracované. Postavy nejsou dostatečně vykreslené, patoložku Wren jsem si tak nedokázala oblíbit nebo se o ni bát. Chyběl mi tu nepředvídatelný děj, napětí a zvraty. Těch pár scének, kdy vrah své oběti vězní nebo ta jedna, kdy je loví, nezajistí celkový dojem napínavého a poutavého děje.
Plusem je, že pachatel je výstavní kousek psychopata, příběh se lehce čte, nejsou tu hluchá místa. Konec dává možnost dalšího pokračování, které bych já však už nečetla.
Jako předloha pro uvažovanou seriálovou adaptaci je to ideální.
Thriller nezavrhuji, doporučuji však čtenářům méně náročným v tomto žánru.

07.06.2023 3 z 5

Nech mě lhát Nech mě lhát Clare Mackintosh

Stejně jako předchozí knihy Clare Mackintosh má i thriller Nech mě lhát pomalejší rozjezd, ale zápletka je výborná. Příběh zpočátku připomíná spíše psychologický román, kde se hlavní hrdinka Anna těžko vyrovnává s nepochopitelnými sebevraždami obou rodičů. Děj začne nabírat tempo a měnit se v thriller až ve chvíli, kdy začne docházet ke zvláštním událostem a Anna získá podezření, že úmrtí rodičů nemusely být sebevraždy. Závěr je vygradovaný a rozuzlení výborné.
Mně styl této autorky sedí, má sice pomalejší začátky, ale zápletky vždy dobře promyšlené, děj není lehce předvídatelný, po překvapivém rozuzlení většinou nechybí navíc ještě pověstná třešinka na dortu, takže čtenář je překvapený minimálně dvakrát.
Nech mě lhát je výborný thriller, řekla bych, že sedne spíše ženám. Doporučuji k přečtení, pokud tedy nepotřebujete zběsilou jízdu od prvních stran.

07.06.2023 4 z 5