de_baques de_baques komentáře u knih

Byť je tento satirický román těžce ovlivněn dobovým folklórem naivního velebení husitství, tak přece jenom pokládá zásadní (a stále aktuální) otázku, kdo by v dnešní době byl ochoten přinášet skutečné a dobrovolné oběti za dnes nepříliš ceněné statky jako jsou čest a vlast.

Pokud jde o literární kvality a zpracování, tak je to fantastické čtení. Lahůdka.

19.03.2019 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

První román (po novele a detektivkách) od pana Škvoreckého a nebudu šetřit chválou. Autor je mistr ve vytváření atmosféry doby, naprosto jsem se dokázal vcítit do Dannyho jednání, celý děj, který bych označil za čistý realismus, byl velmi živý a logický, naprosto nešustil papírem.
Kniha není obžalobou krutosti, pomstychtivosti a dalších negativ, kterých se Češi dopustí, když už mají pocit, že nic nehrozí (to je zcela normální a přirozený důsledek 6-letého permanentního stresu a strachu), je to zrcadlo nastavené nekritickému hrdinství a bájesloví, které si rádi malujeme o předválečné mobilizaci, válečném odboji a poválečné spravedlnosti (mistři jsou v tomto oboru Francouzi s jejich každoročními oslavavami jednoho z nejkrvavějších běsnění dějin - 1789-1815). Lidé jsou individualisté a vždy jde v první řadě o život vlastní, blízkých a pak majetek.

30.10.2017 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

No už aspoň vím, od koho Viewegh častokráte opisoval. Tahle kniha je směsí hlubokých-filosoficko-etických (velmi často) naprostých blábolů vážně pronášených servírkou, co se osudově zamiluje na první pohled a několika dalšími postavami, co si nedokážou poradit sami se sebou, k tomu se občas přimíchá naprostý úlet jako bylo intermezzo "balada o h***ě". Na druhou stranu číst se to (sice s povytaženým obočím) i tak dalo. Zkusím od autora něco jiného, snad lepšího.

04.10.2018 3 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Standardně dobře a profesionálně odvyprávěný příběh, (tak jak to autor umí), tak jako často i zde jeho vyprávění má varovný společenskovědní přesah, tentokrát pranýřuje ve světě médií stále uměle při životě udržovanou mrtvolu teorie globálního oteplování a falešné proroky, kteří se jí živí na plný úvazek (pseudoeko přebyrokratizované organizace, z grantů tyjící pokrytce a hloupoučké mediální hvězdičky).

Zvláště pozitivně lze hodnotit autorův dodatek s brilantním porovnáním populárních "vědeckých" teorií, které nás provázely dekádami před TGO.

Jinak je to i průměrně vystavěný thriller, takže i ten komu jsou ty odborné záležitosti volné, nemusí litovat čtení.

08.11.2017 5 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Velmi dobře zpracovaný příběh nehrdinského hrdiny, kterého okolnosti dostaly do téměř neřešitelné situace. Děj je až do samotného závěru napínavý a vyústění ještě 10 stran před koncem stejně nečekané a dobré, jako celá kniha.

Autorovi bych doporučil psát knihy ze současného Ruska - jde mu to o mnoho lépe než průměrné sci-fi, na kterých si udělal jméno.

07.10.2020 5 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Četl jsem od Forsytha prakticky vše, ale tohle byl otřesný komiksový brak se superhrdiny a superpadouchy. Na pár stranách vyřídíl Irán, Rusko a KLDR:-).
Psáno zřejmě v rychlosti na vlně šoku a potupy ze Skripala a dlouhodobé absence jakýchkoli úspěchů britských služeb. Esence primitivního britského přezírání zemí na východ od Berlína, jako zkorumpovaných, neschopných chudáků. Totální nepochopení dějin po roce 1990 v bývalém SSSR.
A schvalování státního ekonomicky motivovaného terorismu proti plynovodům ? To se opravdu zbláznil ?

09.06.2021 2 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Autorka si vzala pro sebe příliš velké sousto, z literárního hlediska se dá skutečně pozitivně hodnotit pouze popis odsunu z Brna.

Zbytek knihy je snaha z rychlíku zachytit složité období českých dějin. Skákání po stokrát popsaných přelomových událostech (procesy, měnová reforma, okupace, samet) nepřináší čtenáři nic, stejně jako ufňukané komentáře, že nemohla tohle, tamto.

Jinou kapitolou je vyznění knihy, které v duchu nepřijatelného moderního zplošťování, zasazuje krutou osobní zkušenost hlavní hrdinky jen v nepatrné míře do kontextu doby. Autorka vědoma si toho, snažila se to napravit kratičkou nekonzistentní vsuvkou válečných osudů Gertina bratra, čímž pouze zdůraznila roztříštěnost celé knihy.

Závěrečné moudro o zbytečném životě pronesené vlastní dcerou vychovanou za tolikerého odříkání, nemůže vyvolat než pozdvižení obočí.

22.10.2020 3 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Z těch několika málo autorových knih, které jsem přečetl, mohu konstatovat, že se pohybuje od příšerného blábolu-kýče (Andělé všedního dne) až po kvalitní satiru (Mafie v Praze). Tato kniha je někde uprostřed, kombinuje vtipné momenty s beztvarou vatou halabala naskládaných informací, kniha je též značně nesoudržná, nic moc vám po čtení v mysli nezůstane. Zkrátka na vtipnou knihu je vtipná málo a na kvalitní společenský román to ani zdaleka nemá.

31.01.2020 3 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Autor je tvrdý realista, píše na jedné straně velmi čtivé pasáže o banálních (často přízemních) pocitech a touhách svých postav, na druhé straně aktéry přivádí až k extrémním (záměrně přehnaným?) koncům. Nosnou myšlenkou je zde věčná a marná neuspokojitelnost (prázdnota) lidí bez jakékoli životní kotvy (jak píše P.Hájek - vertikály). Autor zřejmě ví o čem píše. Snad jenom konec byl trochu odbytý.

13.06.2019 4 z 5

Moc a sláva Moc a sláva Graham Greene

Tahle nenápadná kniha, byť se to nezdá, patří mezi nejlépe zpracovaná varování před progresivistickými levicovými utopiemi (které kolem nás i nyní utahují smyčku).

Na jedné straně zapálený poručík, který své subjektivní "štěstí" (všichni dostanou jídlo a vzdělání) ordinuje lidem násilím za cenu bezpočtu lidských životů (to je ta MOC) a na druhé straně odevzdaný kněz, který je obrazem všech lidských slabostí, ale který se zdánlivě nesmyslně dokáže nakonec obětovat pro věčnou spásu jediné duše (navíc násilníka a vraha) - (to je ta SLÁVA) a dodávám i naděje pro nás všechny.

26.06.2018 5 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

Jedna z nejlepších novel, co jsem četl. Autor dokázal vtěsnat na 70 stránek úplně vše, co autoři kratších próz často nezvládnou, postavu, ke které si vytvoříte vztah, srozumitelný, záživný a dějově bohatý příběh. Neuvěřitelná slohová bohatost, dlouhá, ladná větná spojení dotváří jedinečnou atmosféru knížky.

15.06.2017 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Z knih, které jsem měl možnost od autora přečíst je tato jednoznačně nejlepší. Suše a bez přehánění předjímá vývoj, ke kterému mají především Francie, Belgie a Británie nebezpečně nakročeno a jak je u autora zvykem mezi těmito událostmi se pohybuje jako hlavní postava hodnotově neukotvený typický západoevropan.

13.09.2016 5 z 5

Smrt v sametu Smrt v sametu Petr Hájek

Výborná analytická kniha, která s odstupem 20 let mapuje posamatový vývoj v ČR zasazený do kontextu euroamerické konvergence demokracie do staré totality s novou doménou .eu. Autor jednoznačně a věcně bez zbytečných emocí demýtizuje za pomoci desítek důkazů, projevů, dopisů, činů tragickou postavu Václava Havla. Jednoznačně doporučuji.

19.08.2016 5 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Očekávání bylo malé, představoval jsem si něco trapného, absurdní satiru, vtipnou tak pro pamětníky. Vyklubala se z toho jedna z nejvtipnějších knih, které jsem četl, mistrně zvládnutý dějový a časový propletenec, ve kterém se v rytmu doby skáče mezi postavami a obdobími a přesto je všechno tak soudržné a jednotlivé střípky do sebe zapadají jako puzzle. Okamžitě jdu na další knihy pana Autora.

25.11.2022 5 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Jazyková vytříbenost a celková stavba Čechova satirického románu nemá v české literatuře příliš konkurence, snad Saturnin. Pan Brouček je nesmrtelná postava.

07.04.2020 5 z 5

Modrá, nikoli zelená planeta Modrá, nikoli zelená planeta Václav Klaus

Výborná kniha, která se racionálním způsobem zabývá agresivně/hystericky prezentovaným tématem GOt. Činí tak čtivým a srozumitelným způsobem.

Kniha předkládá v kostce řešení 4 základních otázek (a řady dalších neméně zajímavých):
1) Existuje GOt ? - Ano, v určitých časových obdobích , stejně jako gl. ochlazování
2) Je způsobeno člověkem ? - jistěže ne, GOt probíhalo např. 900-1300, 1850-1940, gl. ochlazování 1300-1850, 1940-1980... (Grónsko = zelená země), způsobeno pravděpodobně exogenními faktory (solární cykly), které při nejlepší vůli nemůžeme ovlivnit.
3) Je případné GOt špatné ? - jak pro koho - viz kapitola costs/benefits, kolik souše zmizí a kolik se ho stané nově obyvatelným ? kolik lidí zemře na vyšší teplotu a kolik nezemře díky menší zimě ? poměry jsou jasné...
4) Je vědecká obec jednotná v alarmismu ? Absolutně ne, viz desítky výzev a peticí, protistudií s podpisy nositelů NC.

Velký dík VK za to, že toto téma vzal za své a přispěl nemalou mírou k osvětě v mezinárodním kontextu.

24.08.2017 5 z 5

Kallocain Kallocain Karin Boye

Příběh nehrdinského hrdiny, který popisuje historii svého objevu - látky, která vás donutí říkat to, co si opravdu myslíte. Vše se odehrává ve světovém státě - totalitním vojensko policejním zřízení, které je ve věčném nepřátelství s univerzálním státem a ostatními sousedními zeměmi. Základ tedy připomíná známější dílo 1984, zde však je silný odkaz na nacistické Německo a jeho doktríny o méněcennosti všech ostatních ras a národů.

04.10.2016 5 z 5

Trampoty pana Humbla Trampoty pana Humbla Vladimír Neff

Neuvěřitelně čtivá a hlavně poučná kniha o tom, jak bezpáteřní jedinec dokáže relativně úspěšně proplouvat turbulentními změnami českých dějin od první republiky až do 60. let a a nadto být vnitřně přesvědčen o pevnosti svého charakteru. Dějově jde samozřejmě o extrémní nadsázku v extrémních dobách, ale nevím proč mi při dočítání knihy přišla podobnost Karla Humbla a současného českého předsedy vlády jako extrémně přiléhavá. Děsivé

29.01.2016 5 z 5

Deník morového roku Deník morového roku Daniel Defoe

Výborná kniha, velmi čtivý a poutavý popis průběhu moru od samotného prvopočátku až po vrcholící katastrofu. Pro dnešního čtenáře, který už nic podobného v Evropě nemohl zažít je to v podstatě hororové vyprávění.

27.03.2015 5 z 5

Orlové ve válce Orlové ve válce Ben Kane

Fantastický popis samotné bitvy patří mezi nejlepší svého druhu, jaký jsem kdy četl. Postavám a struktuře knihy se nedá nic vytknout, řada knih trpí tím, že vrcholí ve 2/3 a zbylá část je nudné dočítání, tato kniha je ukázkou jak se má s gradací napětí zacházet.

23.01.2020 5 z 5