Smrt v sametu

Vyšlo na výročí Velké říjnové revoluce, tedy 7.11.2012. Někoho jistě tahle kniha nadchne. Jiného vyděsí, anebo dokonce šokuje! Spatříte v ní obraz dnešního světa, Evropy i naší země. S bezpočtem detailů, nečekaných závěrů a předpovědí. A všechno natvrdo! Stránku za stránkou se před vašima očima začnou bořit představy o současných i minulých časech, hájené mnohdy až netušenou silou médií, a realita se objeví nahá. Tak jak ji vnímá spisovatel, novinář a hradní vicekancléř Petr Hájek se svými životními zkušenostmi. A jak že to bylo s útokem na World Trade Center v New Yorku, s naší občanskou společností, po Listopadu vyhlašovanou za alfu a omegu správného bytí, a jak je to s Evropskou unií? Jaké šance má dávný plán na ovládnutí světa? Je pouze v lidských hlavách a rukou, nebo mu vládnou nadlidské síly, které chtějí zničit naši dva tisíce let existující civilizaci, protože je smrtelně ohrožuje? Anebo mají pravdu ti, kteří se tomu usmívají? Autor na všechny tyto otázky nachází odpověď a nalézá v nich i Boha. Snad se to někomu zdá zvláštní, ale bez Boha se, popravdě řečeno, žádný filozofický systém vystavět nedá. A kde je v této knize Bůh, tam musí být i Antikrist - nikoli ďábel, nýbrž člověk z masa a kostí, nositel zla, i když si to třeba ani neuvědomí. Hájek ve Smrti v sametu líčí svět kolem nás po svém, nicméně promyšleně – a může mu někdo něco vyčítat? Ano, samozřejmě, každý má takové právo, ale nejdřív je třeba si jeho knihu přečíst! A že by se neměla vydávat, protože útočí na uznávané mýty? Jenomže pak bychom neměli svobodu slova! A bez ní by vyhasla demokracie. Tedy alespoň to, co z ní u nás zbylo......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138720/smrt-v-sametu-138720.jpg 2.941

Kniha Smrt v sametu

DaleCooper
03.05.2017

Mnohem větší legrace než Evelyn Waugh. To byl taky konzervativec jako pan Hájek.

Garik
28.08.2016

Nie som zrovna prívržencom konšpiračných teórií a preto som ani nebol práve nadšený tým, že Petr Hájek so všetkým neustále odbieha do všemožných konšpirácií, v ktorých sa následne nevyhnutne zamotáva do rôznych protirečení (i keď niekedy iba zdanlivých) a takto zbytočne odpútava pozornosť od vecí podstatných a znižuje váhu myšlienok a tvrdení, ktoré sú, aspoň podľa mňa, v tejto knihe a pre túto dobu naozaj dôležité.
Ako Slovák a občan SR, navyše pohybujúci sa mimo ťažko intelektuálne kruhy, nie som vzťahom Václav Havel vs. Václav Klaus nijako zvlášť zaťažený, no viem si predstaviť, že spôsobom, akým svoj postoj k týmto dvom postavám českej politickej scény (a dnes už vlastne aj českých dejín) Petr Hájek neustále prezentuje, k obľube svojej knihy v Českej republike rozhodne neprispieva. I keď chápem, že vzhľadom k tomu, čo túžil týmto svojím dielom povedať, sa mnohému z toho mohol iba ťažko vyhnúť. Vo výsledku je to však kontraproduktívne, pretože ľudia, ktorí ho v zúrivosti budú chcieť kameňovať, pretože si dovolil dotknúť sa ich ikony, sotva budú ochotní dopriať mu sluchu a schopní zamýšľať sa nad tým, čo tu chcel básnik vyjadriť.
Obhajobe kresťanskej viery (nebodaj jej šíreniu!) v českej spoločnosti tým, akou formou tu svoje myšlienky prezentuje, tiež asi moc neprospel.
Podtrhnuté, sčítané – táto kniha sa v autorovej vlasti, ani inde, zrejme veľkého množstva pozitívnych ohlasov nedočká. Škoda, pretože aj ona má čo povedať a má čím prispieť k zamysleniu sa nad tým, o čom je vlastne Európska únia.
Pôvodne som chcel toto dielo Petra Hájka ohodnotiť na tých 60%, až v závere, ktorý pokladám za naozaj dobrý, som sa rozhodol pre 80%. Pretože hodnota tejto knihy nespočíva v nejakom „rozjímaní“ o „svetovládnych“ konšpiráciách, ale v jej duchovnom presahu. Je preto na škodu veci, že autor tie skutočne dobré myšlienky vedúce k zamysleniu sa nad pravdou utopil v prehnanom fantazírovaní (miestami by sa chcelo povedať až blúznení).
Na druhej strane – je dobré vedieť, že sa ešte stále nájdu ľudia, ktorí sa neboja stáť za svojím presvedčením, neváhajú ísť s kožou na trh a prezentovať svoje názory a ísť proti mainstreamu.

de_baques
19.08.2016

Výborná analytická kniha, která s odstupem 20 let mapuje posamatový vývoj v ČR zasazený do kontextu euroamerické konvergence demokracie do staré totality s novou doménou .eu. Autor jednoznačně a věcně bez zbytečných emocí demýtizuje za pomoci desítek důkazů, projevů, dopisů, činů tragickou postavu Václava Havla. Jednoznačně doporučuji.

VladimirTetur
16.12.2015

Nic moc. Doporučuju spíš přečíst Smrt Západu od Patricka Buchanana.

nechapacka84
09.12.2013

Zmes konín, poloprávd, mýtov, a náboženských hesiel, kde uznávám, dá sa nájsť i pár (možno i viac než pár) vecí, s ktorými sa dá stotožniť, poprípade vedú minimálne k zamysleniu.
Kniha v podstate patrí asi medzi to najlepšie zo žánru, ktorý predstavuje, a paradoxne jej najviac na kvalite uberá sám autor. Pán Hájek je bohužiaľ fundamentalista, náboženský fanatik a sám seba považuje i za veľkého filmového a literárneho kritika, biológa, antropológa a fyzika.
Jeho adorácia pána budovateľa... ehm pardón... pána rozkradateľa... ale sakra, ešte raz... pána zakladateľa ČR, hraničí s latentnou homosexualitou.
Mimo to, v celej knihe sa môžeme na každej stránke presvedčiť, čo pravica NIEJE, ale akosi tam nikde nieje to, čo pravica predstavuje. Ale to je pochopiteľné, kedže to vie len ON a pán KLAUS.
Btw1, tvrdiť, že s myšlienkou EÚ prišiel nacistický režim, je ozaj na žalobu obzvlášť od Čecha, keďže ako prvý v Europe sa v podobnom duchu vyjadrujú práve českí králi (Jiří z Poděbrad určite, a myslím, že dávno pred ním snáď Přemysl Otakar I.).
Btw2, i po stránke slohovej je to prazvláštné dielo. Dovolím si tvrdiť, že rozvinutejšie vety žiadna iná kniha neobsahuje. A pán autor... „Hloupí lidé potřebují cizí slova k pocitu své velikosti.“

Norimberk
07.09.2013

Důležitá kniha. Každý kdo konzumuje mainstreamová média by si ji měl přečíst. Donutí se zamyslet nad světem kolem nás.

Neby
26.07.2013odpad!

Dnes muže psát kdo chce jak chce, a pak to dopadá jak to dopadá.

ajaworld
29.04.2013

Mnoho lidí tuhle zajímavou knížku odsuzuje, aniž by ji četlo. Já ji považuji za velmi zajímavou, za nejsilnější pasáže považuji ty o mediokracii, která totálně manipuluje míněním veřejnosti (tupého stáda). Hájek se dívá na svět širokospektrálně, v překvapivých souvislostech. Knihu rozhodně doporučuji každému, kdo rád přemýšlí. Tato kniha minimálně dává dost podnětů, jak o věcech uvažovat jinak.
Dle mého názoru je však kniha poněkud více než zdrávo poznamenána úvahami o Apokalypse, čemuž jsem tak úplně neporozuměla. Což je možná spíše můj problém.
Kniha není pro hloupé, ale pro chytré čtenáře.