DarthElle DarthElle komentáře u knih

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Jako první jsem viděla film, takže nemůžu posoudit, jak bych na to koukala, kdybych to viděla obráceně. Kupodivu se mi ale film líbil víc, přišel mi napínavější, dramatičtější a děsivější, víc plný beznaděje a smutku. Kniha má naprosto skvělý nápad i děj, ale autor to neumí podat tak dobře, občas mi to přijde dost mdlé. Nečetlo se to dobře ... to říct nemohu. Kniha mi utíkala rychle ... ale já jí vždy chytila! Přesto jsem k nikomu neměla žádný hlubší vztah, možná jedině k hafíkům, u kterých mě mrzí, že ve filmové verzi chybí. Ale nápad s ptáky i celkové přirovnání k žití v krabici bylo skvělé. Druhý díl si určitě přečtu, zvědavost mě k tomu donutí.

07.02.2021 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

(SPOILER) Bylo to dobré, ale že bych to musela číst dvakrát. Myšlenka je rozhodně prvotřídní a zpracování tak půl na půl, což není vina autora, jen mě ne pokaždé sednou knihy s dětským obsazením, oni jsou tak hluční, nepořádní, neskromní a smrděj! Dobře, to bylo lehce na odlehčení. Kniha nám krásně ukazuje krach společnosti a návrat k primitivním pudům, kde vládne pouze touha po krvi a zábavě. Osobně by mě zajímal finální dopad na psychiku všech zúčastněných po jejich záchraně, jestli se Ralph kdy dokázal vrátit do svého dětského já, o čemž pochybuju, když souhrou okolností byl donucen dospět a stal se tím jediným živým a rozumným skoro dospělým, akorát s dost silnými výpadky slov. A jak pak by se se životem popral Jack, který se stal králem divochů a naprostým bláznem? Spolu s jeho pravou rukou Rogerem, který se stal ještě něčím horším, ale prakticky málo ukázaným. Sameric byli poslední, co s Ralphem zůstali, ale ti byli prakticky donuceni krutou tyranií ke zradě Ralpha. Dále tu je Čuňas, jehož pravé jméno jsme se bohužel nedozvěděli. Prakticky jediný rozumný od samého počátku, sice trošku zbabělec a nemakačenko, ale jediný, co věděl, co je potřeba. A pak jako poslední Simon, který je spíš takovým stínem, kterému hrábne o něco dřív než ostatním, akorát méně a jinak.
Celkově největší a nejzajímavější změnou projde Ralph, od usměvavého ztřeštěného kluka, co dělal stojky po vůdce s lasturou až po vyvrhela, kterému vypadávají slova. Jack byl prakticky mocí posedlý magor od samého počátku, jen se víc rozjel, když dostal tu příležitost.
Kniha je dost na zamyšlení a jednou určitě za přečtení stojí, pro jiné i víckrát.

05.08.2020 4 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

(SPOILER) Buď jsem měla extrémně dlouhé vedení nebo mistr dokázal hru rozehrát dobře natolik, že pravé vysvětlení přišlo až na úplný konec. Já si na roztáhlost příběhu stěžovat nemůžu, podle mého tam nebylo nic navíc, nic, co by se dalo odstranit, aniž by to narušilo děj. Vše mělo svůj smysl a nakonec bylo dotaženo do takového typického kingovského konce. Jen si mohl odpustit to sprosté spoilerování, za což jsem mu počas čtení nadávala. Michael Noonan byl něco zcela jiného než takový Paul Sheldon či Jack Torrance, ale co je spojuje? Jejich povolání. King jednoduše miluje spisovatelství a já jsem ráda, že jsem s ním v tomhle ohledu mohla prožít další nové i staré věci, jelikož i mě blok postihl, jenže narozdíl od Michaela se mě prozatím pustil.
Postavy byly úžasné, především malá Kyra, ten puclík, no kdo by se o ní nechtěl starat! Max Devore a Rogette byli dokonalým ztělesněním zla, snad i větším než se skrývalo na druhé straně opony. Dostali jsme se i do minulosti, která mě zaujala a znechutila svým konečným rozuzlením. Ale musím ocenit, jak krásně King v jedné větě přelinul z přítomnosti do minulosti, to bylo parádní.
A rozhodně nesmím opomenout svou nejmilejší Jo, která mi se svou nestálostí v koníčcích připomněla mě. Škoda, že nemohla dopadnout lépe, ale bez ní by byl Michael kolikrát nahraný. Byla jeho majákem v temnotě a ženou jeho srdce. Ač se tam tlačila i jiná.
Pro mě nejlepší část knihy je první a také poslední shledání s Maxem Devorem, kde se vám jen utvrdí, že stařečkové nemusejí být nutně milí, slabí a bezmocní.
Kniha se mi celkově dost líbila, sice mezi mými topkami není, ale rozhodně na ní dlouho nezapomenu, jednou se vrátím a třeba mi i skončí na poličce.

22.05.2020 5 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Přijde mi hodně těžké k této knize něco napsat, ale nemůžu jí upřít, že mě zasáhla jako žádná jiná. Rozhodně si po ní neřeknu, že nikdy nechci děti, ale spíš budu vědět, že je prve musím chtít. Jelikož moje jmenovkyně děti nechtěla a nic se nezměnilo ani po narození. Jak v sobě to dítě mohlo najít lásku, když mu jí vlastní matka nedokázala poskytnout. Ze syna si vytvořila univerzálního nepřítele, již od prvního pohledu se z nich stali dva tábory. Přesto mi ke konci přišlo, že to jediné věčně znuděného Kevina naplňovalo. To věčné soupeření s matkou, kdy otec se sestrou pro něj byli pouze výsměchem, někým, kým mohl manipulovat a přetvařovat, že pouze Eva byla hodna vidět jeho pravou tvář.
Během čtení jsem se nad tím hodně zamýšlela, na čí straně je chyba, jak se tomu dalo předejít a co bude po konci. Film mě v tomhle ohledu prozatím neláká, pochybuju, že bude mít na ten silný zážitek z knihy, který se přede mnou otvírá, jako bych jí četla před chvílí. Ani nevím, zda bych si jí přečetla znovu, jelikož tenhle příběh jen tak nezmizí.

02.01.2020 5 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

(SPOILER) Jak já toho Kinga obdivuju, že se takhle bravurně zvládne vcítit do týrané ženy stejně jak v Carrie do šikanované dívky, kterou její první menzes zastihne v tu nejhorší možnou chvíli. Nebýt té fantastiky, tak bych to dala na stejnou příčku jako Dolores. Je až neskutečný jak je to reálný a jak se v tom mnohé ženy, ale i muži, mohou vidět a spatřovat tam naději, že i ten jejich kruh tyranie a bezmoci jednou skončí, když v sobě najdou ukrytou sílu něco změnit. A rozhodně to jde i bez ženy ve fantaskním světě, který kdyby tam nebyl a vyřešilo se to bez něj, tak by mi příliš nescházel. Norman byl neskutečný hovado, až příliš věcí mu snadno procházelo, ale i on musel cítit tu smyčku, jak se mu stahuje kolem krku. Ale jeho skon byl nějak moc rychlý a snadný. Asi trpěl, ale ne tak, jak bych chtěla. Oceňuju originalitu za to jeho kousání, to bylo hodně zvláštní a pěkně hnusný. Si představte, že vás chlápek ožere jak chutný stehýnko od kuřete. Z toho popisu mě bolely zuby určitě víc jak jeho! Rose se dočkala svého šťastného konce, i když zase ta část s tou zuřivostí pro mě nebyla nic moc, zvlášť když se toho zbavila tak snadno a celkově to do příběhu moc nepřineslo, takže kdyby to zmizelo, nikdo by si ničeho nevšiml. Bylo to dobrá kniha, ale narozdíl od Dolores, nemám potřebu to číst víckrát.

08.07.2022 4 z 5

Puls Puls Stephen King

Při téhle knize jsem měla dost rozporuplných myšlenek. Začalo to skvěle, udržovalo to napětí, spousta otázek, postavy byly sympatické. Ale ten konec? Jenže co se divím, King prostě konce moc dobře neovládá. Na jedno přečtení dobré, podruhé ale už nepotřebuju, na to mám jiní kingovky.

06.07.2022 3 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

(SPOILER) Nic jsem od toho neočekávala, takže jsem byla jen mile překvapena. Celý ten dystopický svět mě zcela pohltil, postavy jsem si okamžitě zamilovala (v rámci mezí! Nopedo!) a plně jsem s nimi prožívala ty hrůzy. Rozhodně největší při popisu jejich denního žvance, který byl popsán tak nevábně, že jsem se z toho musela zahryznout do nějaké šunky. Zato na Montyho jídlo jsem měla chuť okamžitě ... ehm, ale tohle není kuchařka!
Sestava postav se mi líbila - Alex, Donovan, Zee a nakonec i Toby. Toby číslo dva, ten první si tam moc nepobyl. Úplně dokonale mi to připomnělo Útěk z vězení pro náctileté. Michael Scofield aka Alex Sawyer vymyslí ženiální plán, jak utéct a jeho tři soukupníci se toho chytnou, páč stejně nemaj nic lepšího na práci než čekat na smrt. Nebo něco horšího! Páč kdoví, kam je ti hnusní sípači vodí.
Kniha má parádní atmosféru, na každém koutu na vás dýchá beznaděj, než se objeví ta maličká jiskra naděje, které se držíte spolu s hlavními hrdiny jako klíště. Přesto vám ten červík pochybností říká, že by to bylo až příliš lehké. A samozřejmě se posere, co se dá. Konec mě nechal napjatou, jak kšandy. Hned jsem musela skočit po druhém díle!
Nemůžu ani říct, že by to byla oddechovka. Aspoň YA ukazuje, že zvládne zachytit i krutost světa. Taky jsem byla hodně ráda za zobrazení přátelství mezi kluky, páč v mnoha knihách dávají autoři přednost romantické lince, než té přátelské, přitom přátelství je někdy víc než láska. A mnohdy je to úplně to samé, jen s menšími obměnami. Hurá na další díl!

24.03.2022 5 z 5

Utažení šroubu Utažení šroubu Henry James

Zřejmě nejsem dostatečně inteligentní, abych pochopila dialogy skoro totožné s typem "Co? Co?" "To! To!" a dlouhá souvětí, neberoucí konce, kdy na konci nevíte, co bylo na začátku, jelikož během té jedné enormně dlouhé věty na pět řádku přeskáče tři další témáta. Pak už jsem si říkala, že jediný blázen jsem tu já. Možná film pochápu více, má milá.

06.12.2020 2 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Mám z toho dost rozporuplné emoce. Ač spousta lidí nemá rádo The Night Sister, tak ta se mi četla daleko lépe, víc mě překvapila a více jsem se od ní nedokázala odtrhnout. Narozdíl od Pozvaní, kteří si u mě hověli i pár dní bez otevření. Příběh nebyl špatný, ale hrozně se to vleklo, někdy více pozornosti schramstnul samotný dům a jeho výstavba než záhada okolo Hattie a jejího pokladu. A tak si stále říkám, jestli byla hodná či zlá, přeci jen několik lidí kvůli ní umřelo, aniž by si to zasloužili. Při jméně Frank Barns jsem se mírně uculila při myšlence na M.A.S.H., ale nejspíš nepůjde o nějaký easter egg.
Postavy mi nijak nevadily, byly příjemné kromě pár momentů a o tom, kdo je další příbuzní Hattie ani nemusela být řeč, když si přečtete to jméno. Ale konečné rozhřešení mi doplo jen minutku před koncem. Nu, možná se k ní zase někdy dostanu, přesto se budu těšit na další autorčinu knihu, jelikož mi její styl rozplétání záhady neskutečně vyhovuje!

20.04.2020 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Baví mě to víc a víc, spousta nových postav, které si člověk může oblíbit a už so ve hře při veškerých odkazech na knihy nepřipadá jako Geralt se sklerózou. Obzvlášť jsem si zamilovala Regise a Zoltana, ač Zoltana zbožňuju už díky hrám, takže se mi moje obliba pro něj pouze prohloubila. Jaskier konečně dostal pořádný prostor a jako vždy dokázal být otravný stejně jako skvělý. Méně Ciri mi vůbec nevadilo, celá její výprava s Potkany mě moc neinteresuje, zato se víc těším až se její cesty střetnou s Bonhartem, to bude jistě velmi zajímavý chlápek. Zato mi dost chyběl Vilgefortz, už chci vědět, co se s ním stalo, když vídám ty krásne fanarty.
Milwy je mi líto a u Cahira jsem zvědavá, jak to udělají v seriálu, protože mezi knižní verzí a seriálovou je mírný ... Echt velký rozdíl. Ale necháme seriál seriálem, můžu se dál těšit na další díl tohoto skvostu.

23.02.2020 5 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Takový ryzí průměr. Příběhově je to zajímavý, ale je to podané tak neosobně a ve spěchu, že sem neměla čas si ke Gwendy vytvořit jakýkoliv vztah. Celkově k příběhu sem nepřilnula a pochybuju, že si příběh budu pamatovat dlouho. Možná jen to, kdo byl tajemný člověk, který Gwendy skříňku daroval, to už je o něco zajímavější ... ten se taky nacpe všude. Jinak, jak někteří píší, je to vážně King pro děti. K dalším dvěma dílům nemám moc motivaci se dostat. Nijak mě to neláká, ale třeba se stane zázrak a dostane se mi to do ruky. Ale moc na to nesázím.

12.11.2022 3 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Rozhodně slabší než Duch domu Ashburnů ve všech směrem. Horší postavy, žádné napětí ani strach, horší děj, ve kterém jsem se spíš zamotala jako do klubíčka než aby mi to vše začalo dávat smysl. Daniel byl hrozně nesebevědomý naivka, ač se to dalo docela chápat, potom, co si prožil na ulici. Autorka kromě duchařských domů má i v oblibě extrémně chudé protagonisty a především kočky. Kočka, všude samá kočka. S tím měněním názorů a neustálým přemýšlením, komu věřit, mě štval, jelikož mi bylo jasné na čí straně je pravda. A především je už zažité, že spousta rodin nevypadá tak, jak se na první pohled tváří a že za zavřenými dveřmi může být vše jinak. Zbytek postav byl celkem v pohodě, ale kdo mě deptal nejvíc, byl Kyle. Hroznej ... no, to slovo ještě nevymysleli, ale je to on a jen on a tři tečky.
Číst se to rozhodně dalo, ale je to průměrné. Snad ten třetí díl to zase vyšvihne výš.

28.06.2020 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Když jsem si to v knihovně vypůjčila, abych si to přečetla, tak jsem se zasekla na prvních dvou stránkách a pak to odložilo. Ale to bylo spíš tím, že jsem v té době odložila vícero knih, ke kterým jsem se později vrátila. Ale nyní jsem si řekla, že by nebylo špatné vyzkoušet audioknihu a kupodivu jako taková pohádka na dobrou noc se mi to líbilo. Hlavně se u toho skvěle usínalo a těšila jsem se na další noc, abych se dozvěděla, jak to půjde dál. Zvlášť když mi to jednou skončilo tak napínavě ... u nacistů ... kdy "kdosi" schytal kulku, tam se to ukončilo, mě to nedalo a musela jsem si pustit dalších několik minut, jinak by mi to nedalo spát. Příběh znám dávno z hry, tak se mi líbilo, jak některé věci byli stejné a jak některé úplně jiné - taková část s Velkým červem a "procházka" po zakázaných chodbách patří mezi mé oblíbené. S Arťomem jsem byla sžitá, ale nejraději jsem měla Mělnika samozřejmě Khana a jeho "Jsem několikátým převtělením Činghischána, říkej mi Khan." Konec skončil tak, že nebudu čekat dlouho a pustím se do dalšího dílu. Otázka Ďáblů zajisté jen tak neskončila.

02.01.2020 5 z 5

Pěkný doplněk do světa Harry Pottera. Člověk se zase mohl na chvilku ponořit do svého dětství a prozkoumat všechny potvůrky, které v kouzelném světě žily a žijí. Ale přeci jen pořád dám přednost Bajkám, ty se mi četly lépe. Ale na jedno přečtení dobré, po tom druhém bych šáhla, kdybych si potřebovala nějaké to zvířátko vyhledat. Ale rozhodně oceňuji originalitu, kdy je i jako autor napsán Newt Scamander. A pěkné zpracování.

04.01.2023 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Jak si zase někdo bude stěžovat, že za komančů bylo líp a jak jeho život stojí za pendrek, tak mu vrazím ... tuhle knihu do ruky! Spolu se Šikmým kostelem, jelikož jestli si myslí, že tenhle svět je hroznej, tak po tomhle se třeba probere.
Pan Orwell prostě opět dokazuje, že je mistrem slova, navíc tahle kniha je výjimečná tím, že je to jeho vlastní vyprávění. Bylo vážně děsivé číst kolik dní musel živořit, musel přespávat po útulcích, kdy si s dalšími lidmi mohli dýchat do tváře, kde ho mohli okrást, jak nemohl sehnat práci a musel zastavovat i své oblečení. Viděl bídu ze všech stran a když se svitla dobrá chvilka, tak zase přišlo něco, co jí odválo. Šestnácti hodinové pracovní směny, krátký spánek, zase práce, hodinová pauza za celou tu dobu těžké dřiny. No prostě bizár!
Tohle byl skutečně šílený a hrozný svět, buďme rádi za to, co máme teď. Opět vzdávám panu Orwellovi holt a hurá na další jeho dílo a mou nadcházející depresi.

04.01.2023 5 z 5

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete William Shakespeare

Už když nám to učitelka převypravovala na hodině češtiny, tak mi to přišlo skvěle humorné, po dalších letech jsem měla tu čest na tom být v divadle a bavila jsem se neskonale. Tohle dílo je prostě skvost, na to se nedá říci víc. Ten pohled na Malvolia v jeho žlutých punžocháčích s podvazky křížem z hlavy nikdy nevytřepu. Nádhera!

09.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Mělo to hlubokou myšlenku, jen to zpracování mi příliš nelahodilo. Jsem zvyklá na rozepsané emoce a psychologii postav, tady to bylo dost odbyté, ale svým podivným způsobem se to k tomu hodilo. Akorát přehršel slova "řekl" mi dost týralo oči. Vztah Ariho a Danteho vznikl dost zvláštně, jednou větou a prakticky i nabídkou "Chceš naučit plavat?". A ta věta strhla dění, na které ani jeden z nich nemohl být připraven. Netuším, co Dante viděl na Arim, nehorázný pesimista, znuděný život, neustále na pěst a to jsme museli číst z jeho pohledu. Člověk ho prakticky nedokázal pochopit. Naštěstí na konci dospěl ke správnému rozhodnutí a skončilo to takovým milým happy endem. Zamilovala jsem si Legs, byla jsem hodně ráda, že si ho Ari vzal domů a stala se jeho společníkem.
Stejně jako Ari i jeho táta byl dost uzavřený, ale on měl dost dobrý důvod, ač Ari to nejspíš převzal po něm. Zato Danteho rodiče byli stejně jako on dokonale sluníčkoví. Takže se všichni tak krásně doplňovali. Jejich život byl doplněn o přátelství i o lásku.

05.09.2020 4 z 5

Pes a jeho řeč Pes a jeho řeč Gwen Bailey

Člověk se zase dozvěděl něco nového a konečně jsem si vymítila ten mýtus o tom, že psi vidí černobíle, konečně mu můžu hodit dva míčky a říct mu, ať přinese ten s nádechem meruňkové ... :D
Je to pěkně ilustrované, dobře rozvrhnuté, akorát krátké. O psech by se toho dalo napsat určitě ještě víc, tak snad příště.

05.08.2020 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

King napsal mnoho knih, kterou pak autorka vykrade příště. Na to by se mohla založit sportka.

05.07.2020

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Wilde mě nemůže zklamat a opět nezklamal. Dokonale komické, lehce parodické. Přála bych si to vidět jako hru, ač u mě v dramatech dále vede Jak je důležité míti Filipa.

13.11.2019 5 z 5