danny_21 danny_21 komentáře u knih

Čtyřlístek mezi piráty Čtyřlístek mezi piráty Jaroslav Němeček

Kdo z generace Husákových dětí by neznal praotce komisků v Československu ? Já jsem ho samozřejmě miloval, nejen osudy Čtyřlístku z Třeskoprsk ale i ostatní příběhy Poldu a Oldu, Káťu a Škubánka a jiné. Měl jsem štěstí, že máma sbírala pro mě a četla se mnou, takže se jich nahromadilo docela dost a každý rok jsem si ten pakl vzal a listoval znovu a znovu tou nezaměnitelnou atmosférou. Druhý díl Mezi piráty mi vykouzlil úsměv na rtech stejně jako ostatní hodně dětské Kryštofek a Pidivízek, Svetřík a Flik, možná nejpovedenější z toho čísla Kouzelník Huryjáš. Překvapení bylo krátké psané dobrodružství Gáry a Gamaču o afirckém lovci pro odrostlejší dítka - 60 %

Čtyřlístek Čtyřlístek Jaroslav Němeček

Kdo z generace Husákových dětí by neznal praotce komisků v Československu ? Já jsem ho samozřejmě miloval, nejen osudy Čtyřlístku z Třeskoprsk ale i ostatní příběhy Poldu a Oldu, Káťu a Škubánka a jiné. Měl jsem štěstí, že máma sbírala pro mě a četla se mnou, takže se jich nahromadilo docela dost a každý rok jsem si ten pakl vzal a listoval znovu a znovu tou nezaměnitelnou atmosférou. Vždycky jsem byl zvědavý, jaký byl vlastně první díl a dozvídám se to až teď, kdy jsem si náhodou vzpomněl a pohledal v downloadech. Vynález profesora Myšpulína mi vykouzlil úsměv na rtech stejně jako ostatní hodně dětské Kryštofek a Pidivízek, Svetřík a Flik, možná nejpovedenější z toho čísla Kouzelník Huryjáš - 60 %

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Povedená obálka s anotací postapo fantasy lákala na povedený zážitek, nicméně výsledek z mě zase až tolik nedopadnul. Hlavní hrdina, sešívanec C. R., kterého autor namixoval v tom podílu - Shellyin Frankenstein vzhledově, Howardův Conan akčně, Martinův Tuf v rámci hlášek a vidím tam ještě i krapet svého Koniáše a mystiky herní série Might and Magic. To vše ve světě kybetechniky, mocných ručních zbraní, mluvících ořů, démonů, upírů a nečitelných Bohů - kde nepomůže hrubá síla, nastoupí magie. Některé momenty byly povedené, jiné slabé, Spasitelovo putování za objasněním vlastní existence vidím v lepším průměru - 60 %

Modrá rokle Modrá rokle Jaroslav Foglar

Poslední Jestrábův román o partě z klubu Saturnovců, do které vstoupí krasobruslařský elév s typicky českým jménem Denny a společně s ostatními členy objevují krásy zatopeného vápencového krasu a pátrají v jeho okolí po zmizelém předchozím návštevníkovi a utužují vzájemné přátelství. Příběh se nese v duchu těch nejlepších fláků a častokrát se přistihnete při konstatování - to už jsem někdy četl, ale ve výsledku je to povedená dobrodružná záležitost i přes to, že Foglar pomalu v každé kapitole nastiňoval věci budoucí - 70 %

17.05.2022 3 z 5

Oceánem hvězd Oceánem hvězd Arthur Charles Clarke

Určitě se shodneme na tom, že tento soubor povídek se dá rozdělit na 2 části. Ta kvalitnější s výbornými povídkami Hlídka, Záchranný oddíl a ještě Jupiter V a vyloženě slabé kusy od Bílého Jelena, které snad jako by ani Clarke nenapsal. Ve výsledku to buhužel dává čistý střed a nic víc, samotné knihy Historky Od Bílého Jelena se dost děsím - 50 %

09.05.2022 3 z 5

Běh naslepo Běh naslepo Desmond Bagley

Druhá setkání s Desmondem víceméně potvrzuje, že autor není žádný břídil a řekl bych že v rámci doby vzniku knihy se jedná o nadstandartní špionážní thriller. Leč co platilo před půstoletím dnes neobstojí i přes hodně zajímavý začátek, který po pár stránkách sliboval zajímavou jízdu, bohužel nakonec sklouznul do vln průměrnosti a neuvěřitelnosti v rámci celé zápletky a fungování tajných služeb. Dlouhé monology mezi aktéry, kdy jeden z nich stojí před hledím a nositel zbraně má místo stiskutí spouště chuť plkat s trpitelem až mu vytvoří prostor pro zákeřný manévr, stejně jako přítomnost lepé děvy hlavního hrdiny, která si nezadá s nejstatečnější Amazonkou mě sejří, ale to není není jen Bagleyho problém, takový Ludlum by mohl vyprávět. Opravdu by bylo největší touhou unaveného agenta drapnout holící strojek a kosit strniště ? - 60 %

03.05.2022 3 z 5

V zajetí Vikingů V zajetí Vikingů Torill Thorstad Hauger

Pro mě naprosto neznámé vikingské dobrodužství, které uniklo mé jinošské pozornosti. Severští berserkové při loupežném nájezdu zavítají do Irska, vyplení vesnici a unesou dvě malé děti, ze kterých učiní jeden z rodů své otroky. Dítkám ovšem v duši doutná touha uniknout z nehostinného severu zpět na zelený ostrov, v cestě je čeká spousta překážek. Typická KODovka, která je obohacená zajímavými popisy kultury Vikingů, rozdělení společenských tříd, mytologie a těžkého života otroka. Opravdu jezdili vikingové na viking ? - 60 %

25.04.2022 3 z 5

Později Později Stephen King

Mno, poslední Stevova novelka mě opět utvrdila v tom, že nejlepší časy a nápady dávno odvanuly větry a Pan autor se snaží louhovat náměty již použité nebo okoukané. Variace na Šestý smysl ( Shyamalan je tom se svými fláky poslední dekády dost podobně, ještě snad hůř bohužel ) o chlapci, který má schopnost vidět mrtvé, kteří než se rozplynou, musí na položené otázky odpovědět pradivě. Takže v jednom případě se Jamieho matka rozhodne vytěžit z entity nějaké ty doláče ze zesnulého pisálka, v druhém zase teenagera zneužije ne zrovna čistá příslušenice sboru Protect & Serve a shodou okolností milenka matinky, které se neváhala pochlubit se synovým talentem. Horor se rozhodně nekoná, není to špatná kniha, přečetl jsem jí s chutí, ale King napsal spoustu lepších a pořád od něj čekám vždycky něco navíc - víc než lepší průměr danník nedá - 65 %

19.04.2022 3 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Tess Gerritsen

Po povedené Gravitaci, která byla pro mě hodně nečekaným překvapením a prvním setkáním s autorkou, jsem musel nutně vyzkoušet kvality v dalším románu. Název pomalu sliboval potoky krve, nicméně realita byla o dost shovívavější. V prdelákově s výstižným jménem Tranquility se rozmohl takový nešvar kdy místní omladina místo toho aby se vzájemně věnovala rozbouřeným hormonům a vyměňovala si tělesné tekutiny, raději volí agresivnější způsob komunikace. Do vyšetřování tohoto podivného chování se zaplete náplava v podobě ovdovělé lékařky Claire, čelící předsudkům starousedlíků a vlastnímu adolescentnímu dítku, které začíná vykazovat známky agrese. Přikořeněno nějakou tou romantikou, špetkou vědeckých faktů, hrstí konspirací a záhadných jevů, přiliš jsem vysvětlení příčiny řádění teenagerů nebral jako uspokojivé, nicméně hodnotím hodně solidně v lepším průměru - 65 %

12.04.2022 3 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Tato Tolkienova kniha nebo spíš Kronika byla ukrutně těžkých soustem i když věřím, že mnohým zarytým obdivovatelům splnila tajné sny. Spusta roztodivných jmen, na příběh se důraz neklade, od úvodu do světa Tolkienových příběhů, kde vypráví o počátcích světa a původu bytostí, které jej obývají až po poslední část Silmarillionu, kde jsou popsány události Druhého a Třetího věku ve Středozemi, samotné prsteny moci a pomalu se časově přiblížuje k osudům starým známým z Hobita a Pána prstenů, dávám čistý střed, co by byl Tolkien bez Petera Jacksona ? - 50 %

04.04.2022 3 z 5

Náš osud je předurčen Náš osud je předurčen Peter Krassa

Jedna z těch lepších knih v této edici, kde je většina v podprůměru... tentokrát zabývající se tématem světové paměti, tzv. Kroniky Akaši a možného napojování se na ni ve snaze předvídat věci budoucí, možností cestování časem a samozřejmě i nějakými těmi inteligentními mimozemšťany, kolonizujícími indické obyvatele svými vimánami. Přes polovinu knihy se autor snaží přesvědčit čtenáře o tom, že vynález a funkčnost chronovizoru knězem Ernettim byla tutovka, i přes to, že se v jediném představeném případě otisku Ježíšovi tváře prokázal plagiát v podobě již existujícího obrazu Vykupitele , stejně jako těžko uvěřitelná možnost, že by se na vývoji stroje podíleli známí vědci v době poválečné. Možná nejzajímavější byla závěrečná část, zabývající se géniálními osobnostmi, které mohli čerpat z fenoménu Akáši - Da Vincim, Teslou nebo Edgarem Caycem - 60 %

01.04.2022 3 z 5

Stezka do Dakoty / Traviči na Titicaca Stezka do Dakoty / Traviči na Titicaca Pierre Pelot

Můj první Karavanový sešit po několika desítkách let obsahuje jako první dobrodružný příběh z Divokého západu ve stylu Zana Greye, o honácích dobytka, kteří ženou tisícihlavé stádo do Dakoty. Překážky na cestě jim staví prohranou válkou hrzení Jižané ve vlastních řadách, mizerné počasí a hladoví Rudoši. Víceméně lepší průměr, mám pocit že Pelotův Ostrov dravců byl světlým momentem - 60 %

Druhý Šolcův příběh o mexickém vědátoru, který je vmanévrován do odhalení pašeráků kokainu na nejvýše položeném jezeře světa - už jen ten název :-). Tady bych to viděl na čistý střed - ve výsledku tedy dávám 55 %

24.03.2022 3 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Už roky jsem se chtěl dostat k této knížce, přestože nejsem fanouškem literatury faktu, už jako dítko jsem vzhlížel ke hvězdám ve snaze pochopit, co se nám to nad hlavami otáčí.
Hawiking předkládá spustu starých i nových teorií a filozoficky bádá v oblastech fyziky, časoprostorových paradoxů, černých děr a dalších. Pro laika se to čte místy dost těžce, přesto si myslím, že jsem si něco odnesl, ale budoucí výsledky bádání v krátkodobém (lidském) časovém okně už jaksi spatřit nestihnu - snad se to povede mojí (ne)hmotě - 65 %

15.03.2022 3 z 5

Neštěstí těch druhých Neštěstí těch druhých Pierre Boulle

Po největších Pierrovým Opičích a Kwai flácích jsem si vybral tento krátký, jednoduchý román o chamtivosti a vlastním prospěchářství v kaučukovém průmyslu. Plantážníka na pokraji bankrotu napadne spásná myšlenka, která zachrání business a pro jejíž úspěch je ochotný podřídit vše - od spekulací po sabotérství. Po pár kapitolách sečtělejší čtenář odhadne, kam se děj bude posunovat všetně závěrečného zásahu zhůry, za mě lepší průměr - 60 %

10.03.2022 3 z 5

Cesta kolem měsíce Cesta kolem měsíce Jules Verne

Pokračování románu ze Země na Měsíc bylo docela povedené, osudy tří prvních austronatů v dělostřeleckém náboji při cestě k naší Luně, kdy se snaží dosáhnout povrchu a prozkoumat místní faunu a floru, ideálně rovnou kolonizovat. Typický Verne tak jak si ho pamatujeme - spousta fantazie, technických popisů a zvratů. Samozřejmě díky době vydání úsměvně ( např. vyhazování předmětů z okna projektilu do kosmického prostoru ), ale některé myšlenky se potvrdily - 60 %

03.03.2022 3 z 5

Ze Země na Měsíc / Okolo Měsíce Ze Země na Měsíc / Okolo Měsíce Jules Verne

Ze Zěmě na Měsíc je další z Verneovek, které mě v dětství minuly a v tomto případě je to docela škoda, protože příběh o megalomanské touze Yankee nadšenců z Gun Clubu sestrojit veledělo a poslat pozdrav souputnici Luně se mi zamlouval. Samozřejmě nechybí spusta technických detailů a vizonářských myšlenek, které se staly skutečností polovině minulého století - leč dnes na Měsíc nikdo nepáchne. Určitě si dám pokračování, protože jsme zvědav jak dopadla trojčlenná posádka luxusně vybaveného projektilu, kterou jsme opustili v nezáviděníhodné a takřka beznadějné situaci - 65 %.

03.03.2022

Hnízdo na Zemi Hnízdo na Zemi Steve Perry

Mám pocit, že Vetřelčí sága se u mě zatím nesetkává s úspěchem. Perrym spuštěná edice zubounů nabízí alternativní pokračování tam, kde skončili Cameronovi Vetřelci, ale vybíjená Vetřelců v podání dvou původních přeživších na mě působila stroze, neučasně a nějak mě to emočně míjelo a to nemluvím o vzniklém fanatickém náboženství na matičce Zemi - kvalitou někde na úrovni Lebbonova universa, filmové kousky se naštěstí ubíraly lepším směrem - 55 %

28.02.2022 3 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Očekávaná nová povídková kniha bohužel potvrzuje Kingův ústup ze slávy a výrazné slevnění ze strašidelných příběhů tajemného zla servírovaných v ranných sbírkách Noční směny a Hodiny děsu. Jak hodnotili mnozí pode mnou, asi se shodneme na tom, že Telefon pana Harrigana a Krysa nejsou sice pecky, které by mohly konkurovat těm nejlepším Stevovým kouskům, ale rozhodně jde o nadprůměrné záležitosti. Titulní povídka stejně jako ostatní příběhy kolem postavy Holly Gibney mě nijak zvlášť neberou, a Chuckův život jsem jaksi filozoficky nepobral. Chtěl jsem dát 4 hvězdy, ale tak nějak vnitřně cítím, že je to kousek pod nimi - velmi solidní, silný průměr - 70 %

22.02.2022 3 z 5

Mr. Popularity Mr. Popularity Nicholas Adams (p)

Nevím kdo kde vzal tu drzost a nazval tuto podsérii v edici Stopy hrůzy Superhororem. Myslel jsem, že nic tragičtějšího než Zemi duchů od Siegelových nejde slátat, ale Adamsová mě přesvědčila, že může manželům zdatně sekundovat. Naivní, prostoduchá blbina pro žákyně nižších stupňů základních škol o hejskovi, posedlém "tajemnými" hlasy, který se dokáže vykecat z každé šlamastyky a baští mu to celé město včetně strážců zákona a okouzlené naivce, které se zapalují lýtka - velká slabota 25 %

11.02.2022 1 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Očekávání vychvalovaného Metra byla vysoká, neobvyklé postapo v rozlehlém moskevském metru s podivnými bytostmi ohrožující přeživší lidskou rasu přímo volalo o okamžitém přečtení. Námět je originální a prvních pár desítek stran mě nadchnulo a začal jsem doufat, že by to mohlo klapnout, bohužel s postupujcím čas to nakonec nebylo až tak slavné. Místo survival horroru procpaného pořádnou konfrontační řežbou jsem se nakonec překousával hromady filosofického balastu v nevěrohodném světě. Arťom je navíc velmi nesympatická postava, nechává se vláčet osudem, problémy prospí, cestopisně putuje stanicemi s různorodými obyvateli a zvyklostmi, potkává spoustu vedlejších postav příhodně směrujících Rusa na správná místa, stejně jako ochotně pomáhajících s častými autorovými záchranami ve stylu božského zásahu. Konec to podivné chování a celé to nystično kolem námětu trochu osvětlil a zachránil moje hodnocení z vod podprůměru s tím, že budu hodně váhat s pokračováním - 55 %

10.02.2022 3 z 5