Ze Země na Měsíc / Okolo Měsíce

Ze Země na Měsíc / Okolo Měsíce https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122038/bmid_ze-zeme-na-mesic-okolo-mesice-897-122038.jpg 4 50 12

Společné vydání románů Cesta ze Země na Měsíc a Okolo Měsíce.

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Mustang

De la Terre à la Lune , 1865

15.05.2023 3 z 5

Ze Zěmě na Měsíc je další z Verneovek, které mě v dětství minuly a v tomto případě je to docela škoda, protože příběh o megalomanské touze Yankee nadšenců z Gun Clubu sestrojit veledělo a poslat pozdrav souputnici Luně se mi zamlouval. Samozřejmě nechybí spusta technických detailů a vizonářských myšlenek, které se staly skutečností polovině minulého století - leč dnes na Měsíc nikdo nepáchne. Určitě si dám pokračování, protože jsme zvědav jak dopadla trojčlenná posádka luxusně vybaveného projektilu, kterou jsme opustili v nezáviděníhodné a takřka beznadějné situaci - 65 %.

Pokračování románu ze Země na Měsíc bylo docela povedené, osudy tří prvních austronatů v dělostřeleckém náboji při cestě k naší Luně, kdy se snaží dosáhnout povrchu a prozkoumat místní faunu a floru, ideálně rovnou kolonizovat. Typický Verne tak jak si ho pamatujeme - spousta fantazie, technických popisů a zvratů. Samozřejmě díky době vydání úsměvně ( např. vyhazování předmětů z okna projektilu do kosmického prostoru ), ale některé myšlenky se potvrdily - 60 %

Eeper242
Eeper242
25.05.2022 5 z 5

Ta kniha je fantastická! Moja prvá kniha od Verna a docela je super. Už sa teším na ďalšiu.
Vrelo doporučujem :)

m_martina
m_martina
20.04.2022 3 z 5

Knihy Julese Verna mám ráda, ale tahle mě zklamala. Je hodně zdlouhavě napsaná a nečte se lehko. Lepší hodnocení tedy dát nemohu.

03.03.2022 3 z 5

former3980
former3980
12.11.2021 3 z 5

FLORIDA/VESMÍR. Veľmi som sa potešil v antikvariáte, kde som knihu objavil. Je to úplne prvá, u nás vydaná, takže je už dosť problém ju zohnať. Nažhavený po dočítaní Dvadsaťtisíc míľ pod morom som sa do nej pustil. Ale... Na začiatku je to debata spolku militantných delostrelcov, ktorí plačú nad tým, že skončila vojna Sever proti Juhu, a nemôžu odpaľovať svoje gule. Podľa opisu autora vyzerajú ako paraolympijská reprezentácia, takže trhanie údov iným je u nich vcelku pochopiteľná úchylka. Čo je horšie - bavia sa medzi sebou einsteinovskou hantýrkou vo vzorcoch, vzdialenostiach a pod. Mal som to chuť po 30 stranách hodiť do kúta. Ale nevzdal som sa. Napokon sa to predsa len rozbehne, aj keď mnohé popisy najmä z vesmíru (aj bez záverečného dodatku) mi prišli aj ako laikovi úplne na hlavu postavené... Knihu oživujú fanfarónske kecy Francúza Michela, ktorý sa ako prvý ponúkol, že poletí na Mesiac. No, pre mňa trošku sklamane. Dám max 70 percent. Ale zasa patrí to do Júliusovho zlatého fondu...

jprst
jprst
07.05.2019

S touto knihou přišel vnuk jako s první verneovkou, kterou se chystal číst, tak jsem mu to rozmluvil, aby na Verna nezanevřel hned po první knize.

85098211
85098211
27.01.2018 3 z 5

Zajímavý nápad, jak je u autora obvyklé. Ale jinak asi jedna z jeho nejslabších knih. Je dost popisná a rozvláčná. Bohužel mne nezaujala, jak jsem doufala, a znovu se k ní už vracet nebudu.

Bulba
Bulba
20.01.2018 4 z 5

Verneovky jsem četl v dětství, pak jsem si jich několik přečetl před 20 lety a další dvě před 10. Teď jsem po Verneovi sáhl pod dojmem knihy povídek "Nová dobrodružství Julese Verna 1" . Tato kniha je sarkastická, má celkem i zajímavý děj (technické popisy mám rád, některé věci je třeba brát s rezervou), ale určité popisné pasáže (přelet nad Měsícem) se mi zdály zbytečně dlouhé. Určitě to není poslední Verneovka, kterou jsem si teď přečetl.

mira.l
mira.l
12.07.2016 3 z 5

Tak tohle Verne skoro bych řekl až přehnal. Je to už drahnou dobu, těžko uvěřitelných 18 let, co jsem to četl, tak jsem si řekl, že to zkusím znova.
No a já nevím, i když i tady Verne předpověděl mnohé z toho, co se odehrálo z pohledu jeho života až ve vzdálenější budoucnosti, tak na mě to teda působilo směsicí naivity, humoru a skoro bych řekl až blbosti. Myslel ty svoje představy Verne vážně nebo to byla spíš víc karikatura Američanů jako celku se vším všudy, jejich vlastenectví a jejich pohledu na svět ve stylu "nic není nemožné, dokážeme všechno"? Nejsem balistik, ani slévárenský technolog, ale technické vzdělání přece jen mám, tak mě prakticky po celou úvodní třetinu knihy provázely pocity jako: "bylo by tohle možné?", "vždyť je to naprostá pitomost", "tohle přece nemůže myslet vážně ani Verne, to je k smíchu...", a některé jiné podobné.
U Vernových knížek se dost často dostávám do situace, že nejsem schopen se od nich odtrhnout, a to tady nějak nefungovalo...
Co se týkalo druhé části, tak tam zase skoro až (i na Verna, a to je co říct!) převažoval takový "měsíční zeměpis", je tam až neúměrně udajů, o kterých ani hodlám zjišťovat, kolik z toho je pravda a kolik jsou bludy.
S hodnocením musím jít o něco dolů, i kvůli závěru. Čtenář se tak nějak "mimochodem" nedozví, jak to, že se pánové v projektilu dostali na Zemi a ne na Měsíc, kam měli namířeno a kam také podle všeho dopadnout měli. To, že se cestou zpátky nezabili, ponecháme velkoryse bez komentáře... Myslím, že jsem pozbyl potřeby to někdy ještě číst znova.

Liana
Liana
01.10.2015 3 z 5

Z tejto knihy mám rozporuplné pocity. Na jednej strane sa mi to veľmi páčilo, páčil sa mi ten uštipačný humor, bavili ma tie dialógy, postavy boli veľmi pekne vymyslené. Na druhej strane ... ach tie siahodlhé popisy... u Verneho som na to síce zvyknutá, ale aj tak, čo je moc, to je moc. Preto len 3 hviezdičky. Ako príbeh to bolo veľmi pútavé a fajn, ale dalo sa to vtesnať na omnoho menej strán, celé kapitoly boli len čisto popisy pohorí a útvarov na mesiaci a podobné záležitosti. A zrazu hups a autor to nečakane ukončil - tak dajak narýchlo mi to prišlo. No škoda. Lebo inak sa mi táto kniha veľmi páčila, nebyť pol knihy opisov...

Martyska
Martyska
13.09.2014 3 z 5

Jules Verne dokáže neskutočne opisovať a je pravda, že vo svojich myšlienkach prešiel ďaleko do budúcnosti, ale faktom je, že to bolo celkom dejovo nezaujímavé a jediné, na čo som sa popri knihe tešila bolo to, kedy nájdem ďalšiu Vernovu filozofickú otázku.

vitavita
vitavita
02.05.2012

Oba romány se týkají Měsíce, ve své době šokovali, dnes jen zvědavost jak si to Verne představoval ...