danny_21 Online danny_21 komentáře u knih

Sloup ohně a jiné příběhy Sloup ohně a jiné příběhy Ray Bradbury (p)

Moje první Bradburyho povídková sbírka je spíše průměrnou záležitostí, rozjímající a filozofické kousky mě moc neoslovily, z šedi průměru nebo slabého podprůměru vystupují hlavně povedené Kosa a Muž shora - 55 %

31.12.2021 3 z 5

Smrtící kód Smrtící kód Ken Follett

Tentokrát mě Follet příliš nebavil - příběh z prostředí špionáže rusko-amerických agentů na pozadí historického versmírného souboje je možná námětem zajímavý, ale jeho zpracování pokulhává. Anamnéza hlavního hrdiny je bez pořádného vysvětlení, pocukrovaná vata agentů hrajících na obě strany mě ukrutně nudila a mizerné zakončení s tunou klišé potvrdilo průměrnost, tak snad u Kavek bude lépe Kene - 55 %

26.12.2021 3 z 5

Nočná zmena (14 poviedok) Nočná zmena (14 poviedok) Stephen King

Noční směna je mou nejoblíbenější Kingovou povídkovou sbírkou, drtivá většina z nich je nadmíru povedená, morbidní s otevřenými uspokojivými konci, tak jak to mám rad. Nemám co bych víc dodal - 90%.

20.12.2021 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

I druhé setkání s paní Tudorovou dopadlo velmi uspokojivě - odhalování tajemství maloměsta, kam se vrací hlavní hrdina, který v mládí prožil prapodivné dobrodrůžo v místní Jámě. Autorčin styl se mi líbí, jak ve smyslu poskládání příběhu, vypravování a vykreslení charakterů, ještě je potřeba podle mě zapracovat na zakončeních, ale věřím, že to přijde časem. A to že i zde lehce vykrádá "Králův" scénář ? No a co, pokud mě to baví, tak na to sere pes, navíc stejně už většina nápadů byla použitá a přijít s něčím novým a originálním je zřejmě skoro nemožné a spousta autorů může britce jen tiše závidět. C. J. a její mix se mi líbí a není důvod, proč se nepustit společně do dalšího příběhu - 80 %

13.12.2021 4 z 5

Stopy neznáma Stopy neznáma Arnošt Vašíček

Tentokrát Vašíček sfoukl několik oblastí záhadných jevů a nálezů dohromady - od UFO, přes Eden, Bermudský trojúhleník k Poltergeistům a pirátským pokladů. Popsáno celkem věrně vzhledem k dostupným informacím, nicméně chybí alepoň nějaké vlatní vysvětlení nebo odhalení záhad, Vašíček to často jen tak nakousne a zase maže dál - často končí jednotlivé případy větou "v nejbližší době se v této oblasti chystají výzkumy " nebo " chystá se expedice, která bude s pomocí nejnovějších přístrojů zkoumat ... " - 60 %

09.12.2021 3 z 5

Delikátní Dexter Delikátní Dexter Jeff Lindsay (p)

Páté pokračování roztomile zvráceného, samozvaného ukončovatele životů bídných narušených mozků je určitě povedenější něž prodchozí díl. Pokud čtenář čeká krájecí hody v Dexterově podání, má smůlu, dostane pouze jednu malou hubenou ochutnávku, toto pokračování se věnuje hlavně Dexově proměně v krotkého tatíka díky nově narozenému dítku. O koření se stará pátrání s uštěpačnou sestrou po miamské sektě, která holduje gastronomickým hrátkám a typické autorovy / Dexovy prupovídky - knihu jsem rozečetl zrovinka po návratu seriálového New Blood, takže možná i trochu ovlivněný a rozradostněný dávám lehčí nadprůměr - 75 %

05.12.2021 4 z 5

Bílý tesák - Mořský vlk Bílý tesák - Mořský vlk Jack London

Bílý Tesák byl povinnou školní četbou mého mládí a samozřejmě patřil mezi ty oblíbené kousky než klasická, nezáživná díla některých pisálků ze Sovětského svazu. Dobrodružství vlkopsa, kterého sledujeme na cestě od zrození v kanadské divočině, přes první lovecké úspěchy k setkání s Bohy až ke smíření s lidským pokolením v civilizovaných Spojených státech - 85 %

Zajímavý kousek o prosazování individualismu a fyzické síly silnějšího jedince. První polovina výborná, konfrontace Humpa a posádky s démonickým Vlkem Larsenem nemají chybu, hlavně v tom smyslu, že životní pohled kapitána na cenu lidského života odpovídá pravdě, kterou si mnozí nedokáží připustit. Druhá polovina s Maud už tak netáhne, radši bych viděl, kdyby příběh šel do finální konfrontace jen s kapitánem a pomalu se zocelujícím pisálkem - 75 %, ve výsledku velmi solidní nadprůměr - 80 %

Bílý Tesák Bílý Tesák Jack London

Démon alkohol / Tulák po hvězdách Démon alkohol / Tulák po hvězdách Jack London

Alkohol je metla lidstva, ale záleží na tom, jak každý nechává sám sebou zametat. Ano, London měl působivé dospívání a prožil za těch pár desítek let svého života mnohé, na co nestačí několik životů, nicméně jeho zpověď/obhajoba mě nijak zvlášť neoslovila. Nejsilnější myšlenkou byla záchrana světa právě tím, že se něžné polovičky postarají o likvidaci alkoholu tím, že dostanou právo volit a tím spasí nejen sebe, ale hlavně všechny pijany ... cheers ! - 55 %

Tulák po Hvězdách je zajímavý a zároveň trochu netradiční počin od klasika literatury. Obžaloba lidské krutosti, zákeřnosti a zároveň oslava nesmrtelné a nezlomné duše. Některé Darrelovy astrální výlety byly kostrbaté a zdlouhavé, jiné zajímavé a poutavé, moralizovaní hlavní postavy o hodnotě lidství vyznívalo místy trochu pokřiveně, vzhledem k tomu, že hrdina byl vrahem, jako celek to vnímám tak nějak v lehkém nadprůměru 75 %, dohromady v lepším průměru - 65 %

29.11.2021 3 z 5

Mořský vlk - I. díl Mořský vlk - I. díl Jack London

Mořský vlk - II. díl Mořský vlk - II. díl Jack London

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Mno, tak jsem si dal pár večerů s Bryndzovou Dívkou v Ledu a že bych vrněl nadšením a vrazil tomu pět hvězd to teda ani náhodou. Autorovu snahu polidštit detektiva šéfinspektorku Ériku kvituju ( na rozdíl od supermanů třeba Carterovy série Huntera ), celkově je psáno přímočaře a bez sáhodlouhých kapitol a obrazných popisů, takže se začtením problém nebyl, ale chybí tomu víc propracovanosti, lépe postavené vedlejší postavy, motivace vrahounka pochybná - ti co mají už něco načteno v tomto žánru - padoucha odhalí poměrně brzy - i díky tomu, jak je zápletka stavěná včetně prozrazení pohlaví pachatele. A finální konfrontace ve stylu Božského zásahu - no nevím, moc to neberu. Jak píše Metla, lepší průměr, ještě jednu rundu s Bertem asi dáme - 60 %

23.11.2021 3 z 5

Šarlatová citadela Šarlatová citadela Robert Ervin Howard

Opět průměrná povídka o zachráně Aquilonského království, končí jak začala, na bitevním poli s mohutným Barbarem - 55 %

Muž z Cimmerie Muž z Cimmerie Robert Ervin Howard

Conan Dobyvatel a jeho dalších 6 příběhů ve kterých se víceméně opakuje stejná šoblona, bohužel pro mě mě Conanům tištený svět moc nebere, filmový Arnie byl prostě jinde. V průměrné této sbírce se mi hodně líbila povídka Za černou řekou, zbytek si jede to své, které se mi rychle zají - pletence svalů, bujné děvy, ohyzdní mohutní černoši a sem tam nějaká ta příšera - 60 %

15.11.2021

Král Conan Král Conan Robert Ervin Howard

Nejrozsáhlejší kousek o Králi Conani v boji proti čarodějovi Xaltotunovi, oživlého díky magickému artefaktu. Rozsáhlejší povídka, ve které Barbar střídá lokace jak ponožky a usmyslí si udělat z poblouzněné puberťačky ( náhodou zachránkyně v kobce přes tlapami a tesáky veleopa ) královnu - 60 %.
Muž s fénixem je průměrný kousek z dobrodružství krále Aquilonského - tentokrát v boji proti mágovi s mocným symbolem na svém meči - 55 %
Šarlatová citadela řeší zachránu Aquilonského království, končí jak začína, na bitevním poli - 55 %

Conan: Hodina draka Conan: Hodina draka Robert Ervin Howard

Král Conan v boji proti čarodějovi Xaltotunovi, oživlého díky magickému artefaktu. Rozsáhlejší povídka, ve které Barbar střídá lokace jak ponožky a usmyslí si udělat z poblouzněné puberťačky ( náhodou zachránkyně v kobce přes tlapami a tesáky veleopa ) královnu - 60 %

Conan: Rudé hřeby Conan: Rudé hřeby Robert Ervin Howard

Conan Dobyvatel a jeho dalších 6 příběhů ve kterých se víceméně opakuje stejná šoblona, bohužel pro mě mě Conanům tištený svět moc nebere, filmový Arnie byl prostě jinde. V této sbírce se mi hodně líbila povídka Rudé hřeby, zbytek si jede to své, které se mi rychle zají - pletence svalů, bujné děvy, ohyzdní mohutní černoši a sem tam nějaká ta příšera - 60 %

15.11.2021 3 z 5

Conan: Meč s fénixem a jiné povídky Conan: Meč s fénixem a jiné povídky Robert Ervin Howard

Conan Dobyvatel a jeho dalších 11 příběhů ve kterých se víceméně opakuje stejná šoblona, bohužel pro mě mě Conanům tištený svět moc nebere, filmový Arnie byl prostě jinde. V průměrné této sbírce se mi hodně líbila povídka Věž slona, zbytek si jede to své, které se mi rychle zají - pletence svalů, bujné děvy, ohyzdní mohutní černoši a sem tam nějaká ta příšera - 60 %

Conan II. Conan II. Robert Ervin Howard

Conan Dobyvatel a jeho dalších 7 příběhů ve kterých se víceméně opakuje stejná šoblona, bohužel pro mě mě Conanům tištený svět moc nebere, filmový Arnie byl prostě jinde. V průměrné této sbírce se mi hodně líbila povídka Za černou řekou, zbytek si jede to své, které se mi rychle zají - pletence svalů, bujné děvy, ohyzdní mohutní černoši a sem tam nějaká ta příšera - 60 %

Conan barbar Conan barbar Robert Ervin Howard