danny_21 danny_21 komentáře u knih

Ze Země na Měsíc / Okolo Měsíce Ze Země na Měsíc / Okolo Měsíce Jules Verne

Ze Zěmě na Měsíc je další z Verneovek, které mě v dětství minuly a v tomto případě je to docela škoda, protože příběh o megalomanské touze Yankee nadšenců z Gun Clubu sestrojit veledělo a poslat pozdrav souputnici Luně se mi zamlouval. Samozřejmě nechybí spusta technických detailů a vizonářských myšlenek, které se staly skutečností polovině minulého století - leč dnes na Měsíc nikdo nepáchne. Určitě si dám pokračování, protože jsme zvědav jak dopadla trojčlenná posádka luxusně vybaveného projektilu, kterou jsme opustili v nezáviděníhodné a takřka beznadějné situaci - 65 %.

Pokračování románu ze Země na Měsíc bylo docela povedené, osudy tří prvních austronatů v dělostřeleckém náboji při cestě k naší Luně, kdy se snaží dosáhnout povrchu a prozkoumat místní faunu a floru, ideálně rovnou kolonizovat. Typický Verne tak jak si ho pamatujeme - spousta fantazie, technických popisů a zvratů. Samozřejmě díky době vydání úsměvně ( např. vyhazování předmětů z okna projektilu do kosmického prostoru ), ale některé myšlenky se potvrdily - 60 %

03.03.2022

Hnízdo na Zemi Hnízdo na Zemi Steve Perry

Mám pocit, že Vetřelčí sága se u mě zatím nesetkává s úspěchem. Perrym spuštěná edice zubounů nabízí alternativní pokračování tam, kde skončili Cameronovi Vetřelci, ale vybíjená Vetřelců v podání dvou původních přeživších na mě působila stroze, neučasně a nějak mě to emočně míjelo a to nemluvím o vzniklém fanatickém náboženství na matičce Zemi - kvalitou někde na úrovni Lebbonova universa, filmové kousky se naštěstí ubíraly lepším směrem - 55 %

28.02.2022 3 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Očekávaná nová povídková kniha bohužel potvrzuje Kingův ústup ze slávy a výrazné slevnění ze strašidelných příběhů tajemného zla servírovaných v ranných sbírkách Noční směny a Hodiny děsu. Jak hodnotili mnozí pode mnou, asi se shodneme na tom, že Telefon pana Harrigana a Krysa nejsou sice pecky, které by mohly konkurovat těm nejlepším Stevovým kouskům, ale rozhodně jde o nadprůměrné záležitosti. Titulní povídka stejně jako ostatní příběhy kolem postavy Holly Gibney mě nijak zvlášť neberou, a Chuckův život jsem jaksi filozoficky nepobral. Chtěl jsem dát 4 hvězdy, ale tak nějak vnitřně cítím, že je to kousek pod nimi - velmi solidní, silný průměr - 70 %

22.02.2022 3 z 5

Mr. Popularity Mr. Popularity Nicholas Adams (p)

Nevím kdo kde vzal tu drzost a nazval tuto podsérii v edici Stopy hrůzy Superhororem. Myslel jsem, že nic tragičtějšího než Zemi duchů od Siegelových nejde slátat, ale Adamsová mě přesvědčila, že může manželům zdatně sekundovat. Naivní, prostoduchá blbina pro žákyně nižších stupňů základních škol o hejskovi, posedlém "tajemnými" hlasy, který se dokáže vykecat z každé šlamastyky a baští mu to celé město včetně strážců zákona a okouzlené naivce, které se zapalují lýtka - velká slabota 25 %

11.02.2022 1 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Očekávání vychvalovaného Metra byla vysoká, neobvyklé postapo v rozlehlém moskevském metru s podivnými bytostmi ohrožující přeživší lidskou rasu přímo volalo o okamžitém přečtení. Námět je originální a prvních pár desítek stran mě nadchnulo a začal jsem doufat, že by to mohlo klapnout, bohužel s postupujcím čas to nakonec nebylo až tak slavné. Místo survival horroru procpaného pořádnou konfrontační řežbou jsem se nakonec překousával hromady filosofického balastu v nevěrohodném světě. Arťom je navíc velmi nesympatická postava, nechává se vláčet osudem, problémy prospí, cestopisně putuje stanicemi s různorodými obyvateli a zvyklostmi, potkává spoustu vedlejších postav příhodně směrujících Rusa na správná místa, stejně jako ochotně pomáhajících s častými autorovými záchranami ve stylu božského zásahu. Konec to podivné chování a celé to nystično kolem námětu trochu osvětlil a zachránil moje hodnocení z vod podprůměru s tím, že budu hodně váhat s pokračováním - 55 %

10.02.2022 3 z 5

Výkupné Výkupné Nelson DeMille

Bohužel tento kousek mě nijak zvlášť nenadchnul - možná v 80 nebo 90-desátkách, v době největšího rozmachu IRA by byla přitažlivější ale takto je to jen další průměrný hostage thriller. Navíc by mu prospěla 20-ti % čistka, spousta vaty a postav, měl jsem problém pořádně se začíst a to většinou není dobré znamení. Další možné pokračování s DeMillem budu zvažovat, Výkupnému dám průměrných 55 %.

02.02.2022 3 z 5

Karavana otroků II. Karavana otroků II. Karel May

Karavana otroků je dalším restem, který si můžu odškrtnout, v dětství mě záhadně minula. Obecně většinou vnímám tyto příběhy z Afriky nebo dálného Východu jako kvalitativně slabší ve srovnání s romány s rudokožci a tento není vyjímkou. Průměrný kus o boji proti otrokářům, velmi podobný sérií Mahdí jen s jinými padouchy a místo Kary ben Nemsího zde úřadují Alemánští sourozenci Schwazovi. Hodně jsem se bavil u jmén postav - slovenský Maďar Ištván-Otec jedenácti vousů, Syn Věrnosti, Syn Tajemství a nejlepší Nácek Ptáčník :-) - 60 %

Karavana otroků I. Karavana otroků I. Karel May

Karavana otroků je dalším restem, který si můžu odškrtnout, v dětství mě záhadně minula. Obecně většinou vnímám tyto příběhy z Afriky nebo dálného Východu kvalitativně slabší ve srovnání s romány i rudokožci a tento není vyjímkou. Průměrný kus o boji proti otrokářům, velmi podobný sérií Mahdí jen s jinými padouchy a místo Kary ben Nemsího zde úřadují Alemánští sourozenci Schwazovi. Hodně jsem se bavil u jmén postav - Slovenský maďar Ištván-Otec jedenácti vousů. Syn Věrnosti, Syn Tajemství a nejlepší Nácek Ptáčník :-) - 60 %

Karavana otroků Karavana otroků Karel May

Kongo Kongo Michael Crichton

Kongo je další z Crichtonových románů, kde se střetává moderní technologie s hrubou, primitivní silou zvířete - v tomto případě "nového" druhu goril. Geologická výprava se záměřem odhalit diamantové ložisko ve ztraceném měste Zinj v Kongu, obohacena o antropologa s učenlivou, znakující gorilkou Amy a vybavenou roztomilými technickými udělátkami, u nichž se někdy pozastavíte s úsměvem nad třeba vypočítáváním úspěchu expedice počítačem, nad tehdejšími předpovědmi vědců ohledně propojení počítačových sítí, ale holt román je už dneska přes 30 let stár :-) Nicméně tentokrát mě tradiční Michaelův mix neoslovil, stejně jako pozdější stejnojmenný film, dávám lepší průměr, největší autorovy pecky byly ještě na houbách - 65 %

25.01.2022 3 z 5

Planeta opic / Most přes řeku Kwai Planeta opic / Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Přes všechna filmová zpracování jsem se konečně dostal k knižní předloze a musím říct, že byla výborná. Schafferův první film se jí víceméně pevně drží se zásadním rozdílem destinace přistání, odlišným závěrem ale především tou hlavní myšlenkou zpohodlnělého lidstva, které už nemá kam se posunout - 85 %

Most přes řeku Kwai - tady nevím, čekal jsem úplně něco jiného, než jsem dostal. Místo vykreslení života v zajateckém táboře došla těžko uvěřitelná agitační litanie bláznivého důstojníka, nedokážu si představit, jak by jakýkoliv voják ( i ten z kralovského britského pluku ) v těchto podmínkách byť jen udržel respekt svých podřízených v honu za jakousi nejasnou chimérou. Jaký protipól proti Clavellovu Krysí Královi, kde člověk přímo cítil, že je v Čangi. Sorry Pierre, ale na víc než průměr to nestačí a to nepomohla ani ta nejpovedenější část - posledních 5 stránek - 55 %. Jako celek dávám 70 %

14.01.2022 3 z 5

Bikiny Bikiny James Patterson

První společné setkání s plodným Pattersonem zůstalo tak nějak na půl cesty. Solidní námět na zakázku vraždícího playboye pro uspkojení potřeb bohatých, nudících se zhýralců v mých očích pokazil autor vložením postavy škrabálka / ex-policisty, prapodivným pohnutkám a motivací vraha k sepsání knihy a naprosto odfláknutého, slátaného konce. Dnes snad stačí pár krvavějích popisů, aby měla kniha 84 % jako u Cartera ? - No při zavření všech očí dávám průměr, ale fakt o fous - 50 %

12.01.2022 3 z 5

Máhdí VI. Máhdí VI. Karel May

Na březích Nilu / Lovci lidí ve starším vydání ( a celý cyklus v zemi Mahdího ), jsou možná tím nejpovedenějším dobrodružstvím v rámci Orientu či Dalekého Východu, které Carlos předal čtenářskému světu. Kara ben Nemsi effendi se potýká s tlupou lovců lidí obklopen typickými černobílými postavami, tentokrát ale s několika výjimkami - ( nejstatečnější muž svého kmene Selim, u jehož hlášek jsem se místy opravdu bavil, a třeba Otce Pěti set - který mi jako jinochovi objasnil, že baštonáda nemá s jídlem nic společného ) . Akce dostatek, sem tam nějaká ta krev, podávání křesťanského přesvědčení ve snesitelné míře - 70 %

Máhdí V. Máhdí V. Karel May

Máhdí IV. Máhdí IV. Karel May

Máhdí III. Máhdí III. Karel May

Aleš & spol. Aleš & spol. Vojtěch Steklač

Tahle partička syčáků Holešovické šlechty a jejich lapálií je prostě další srdcovkou mého dětství. Jako samotný Bořík jsem i já několikrát četl večer v posteli před spaním a představoval si, jaké by to bylo, mít partu jako ti čtyři lumpové. Slovní souboje mezi sebou, učiteli a rodiči byly přednášeny uvěřitelně a s takovým přesvědčivým humorem, že i v dospělosti mi zacukají koutky při vzpomínce na volbu vůdce party, jízdu pro nákup vší, opravu Haraburďárny nebo jak Karel IV. tloukl špačky - 75 %

06.01.2022 4 z 5

Boříkovy lapálie – Kniha druhá Boříkovy lapálie – Kniha druhá Vojtěch Steklač

06.01.2022 4 z 5

Armada Armada Ernest Cline

Na málokterou knihu jsem se tak těšil jako na další kousek Ernesta Clinea, autora toho výborného Ready Player One. Bohužel to co v ní fungovalo výborně - propojení 80. a 90-sátkové kultury s dnešním světem na pozadí videohry, v Armadě skřípe a selhává. Celý námět potenciál určitě měl, ale zpracování působí strašně dětinsky, naivně a zápletka/pohnutky mimozenské rasy pro Invazi úsměvně včetně zakončení. Co mě ale otravovalo nejvíc, bylo neústálé odkazování a přirovnávání pomalu každé situace k něčemu co bylo natočeno nebo vymyšleno v rámci krásných posledních dvou dekád minulého století - pomalu jsem čekal, kdy si Zach půjde pořídít stejný toaleťák, jaký používal Han Solo v druhém dílu Star Wars :-) Velké zklamání a myslím, že těch aktuálních 74 % ( 6/1/22) je ještě milosrdných, já dávám 50 %

06.01.2022 3 z 5

Boříkovy lapálie Boříkovy lapálie Vojtěch Steklač

Tahle partička syčáků Holešovické šlechty a jejich lapálií je prostě další srdcovkou mého dětství. Jako samotný Bořík jsem i já několikrát četl večer v posteli před spaním a představoval si, jaké by to bylo, mít partu jako ti čtyři lumpové. Slovní souboje mezi sebou, učiteli a rodiči byly přednášeny uvěřitelně a s takovým přesvědčivým humorem, že i v dospělosti mi zacukají koutky při vzpomínce na jízdu se strýcem Chrobákem, instalatérskou epizodou nebo kvokání hlavního hrdiny - 85 %

03.01.2022 4 z 5