Modrá rokle

Hlavní postavou knihy je třináctiletý sportovec Denny, který se vážně zraní na kluzišti. V nemocnici se seznámí s vrstevníkem Oldou a ten jej později přivede do klubu Saturn. S novými kamarády prožije Denny mnohá dobrodružství. Jednou se společně vydají do opuštěného lomu pro jakousi namodralou hlínu, kterou vykupují dva kumpáni, Haryk a Milda. Přitom objeví krasovou oblast plnou skalisek a podzemních prostor, částečně nepřístupných. U jezera velké rozlohy přijdou na stopu dvou neznámých školáků a zjistí, že jeden záhadně zmizel a druhý ho marně hledá. Pouze zpola zatopený člun skýtá jakési tragické vysvětlení. Rozhodnou se pomoci kamarádovi v jeho pátrání a rozluštit záhadu. Na tomto nádherném místě vrcholí později jejich příběh prázdninovým táborem. Ilustroval Miroslav Schönberg. Pozdnámka: Na titiluní straně žlutý proužek "1. knižní vydání". Obsahuje doslov Jaroslava Foglara a ediční poznámku (Václav Nosek-Windy). Další vydání byla doplněna o další čtyři kapitoly....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2857/modra-rokle-dfn-2857.jpg 4.3338
Komiksy, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno, Olympia

Kniha Modrá rokle

rumund
13. listopadu

Moje první foglarovka a od té doby to začlo ...

LillyM.

Foglarovky mám opravdu moc ráda, a tahle není výjimka❤.

PanTydlitát

Nepopsatelne hezké, ostatne jako kazdá foglarovka. Jen to našeptávání, co se stane v budoucnosti... To se ale dá v prípade pana Foglara prehlédnout;-). Celý pribeh prozívate s klubem - a to platí pro všeechny foglarovky. P. Foglar to se čtenári nejak umel! Získal si nás po dobu dlouhých generací..

xxSmoldaxx
02.12.2019

Po letech krásná nostalgie. Čteno znovu po cca 16ti letech. S odstupem mi to přišlo lehce jednoduché a prvoplánované, ale ta atmosféra dobrodružství je tam pořád. Svým dětem jednou rozhodně doporučím.

Turlogh
21.10.2019

Tak. Zase jsem jednou zapomněl, že číst mé oblíbené knížky od Jestřába se nemá po noční dvanáctihodinové směně, kdy je člověk unavený a chce se mu a má jít spát... Samozřejmě jsem knihu musel nejdříve dočíst ! Modrá rokle nemá sice nejvyšší level Rychlých šípů anebo Stínadel, ale je to povedená knížka JF s obvyklými čestnými a skautskými atributy. Bohužel z téhle dílny poslední... Čtivé, napínavé, dobrodružné, zajímavé. Doporučuji všem správným klukům a holkám, kteří věří v přátelství. Howgh.

Ziriath
08.09.2019

Mám pocit, že tahle knížka ve srovnání se Zemí nikoho a ještě staršími Rychlými šípy dost zastarala, i když je novější. Zatímco ty druhé dvě jsou podle mě pecka, i když jsem teď dvakrát starší, než ti kluci, tak tohle je na mě moc výchovné, moc tlačení na pilu, zábavy těch kluků jsou moc organizované.
K tomu je zde nadužívání autorova obvyklého principu, který znám i od žánrově rozdílného Lovecrafta. Nevím jak se tomu říká, ale jsou to věty typu: ''Kdyby jen hoši tušili, že se jeden z nich z této výpravy nevrátí!'' nebo ''Nevěděli, jak brzy se jim tohle opomenutí vymstí!'', a já pokaždé musela chvíli koukat do stěny, než mohla číst dál.
Ale komixovou interpretaci od Káji Saudka si ráda přečtu, až na ni narazím. Ta možná tak na sílu nebude.
Bavím se při pomyšlení na to, co by si takoví ultra slušní klucí asi pomysleli, kdyby narazili na táborák můj a mých kamarádů : ''Od ohně těchto nedobrých lidí znělo vyprávění jakési pokleslé historky plné hrubých slov, občas do něj cinkly láhve alkoholu, a co hůř, mimo dýmu ohně se odsud linul podezřelý kouř nikoliv z cigaret, a za stromy na cestě se blýskal páchnoucí jejich automobil.... ''

TaLu
27.07.2018

Díky čtenářské výzvě jsem v letním čase velmi ráda pootevřela dveře do své minulosti, kdy mi knihy autora pomáhaly formovat rozlišování dobra a zla, vytvořily ve mě trvalou touhu po pravdivých vztazích a přátelství.
V současnosti by si rodiče nemohli dovolit vyslat nezletilé kluky bez dospělého dozoru, na výpravu do zatopených lomů a neprobádaných jeskyní. Což je vlastně dobře, mohli jsme to teď sledovat na příběhu chlapců, jež uvízli v podzemí.
Je vidět, že je to autorova poslední kniha, vyskytují se tam více dívky a problematika šikany. Přečetla jsem si i další informace o autorovi, přestala řešit neuskutečnitelnost v přítomnosti a radovala se z otevřených dveří do mládí.
Při cestě lanovkou na Petřín s vnučkou v náručí, při pohledu na sedící mládež, která se nezvedla a dokonce ani nezvedla oči od mobilů a jiných technických udělátek, aby se rozhlédli v krásném dnu kolem sebe, jsem pochopila, že doma nad postelí rozhodně nemají připevněný "Modrý život" a políčko dobrého skutku prostě "neřeší".
Škoda - škoda pro mé nohy, ale mnohem větší škoda pro jejich život.
Doufám, že alespoň skauting, který nám byl režimem odepřen, vrací alespoň něco z hodnot Rychlých šípů do života.
Jestřábovi, za jeho celoživotní dílo, paří velký dík. On svůj život vybarvil pestrou barvou duhy.

Svarcesky
01.04.2018

Naprosto úžasný příběh o chlapci, kterého nepříjemný úraz zad zavede na úplně odlišnou životní dráhu. Danny Santar prožívá neuvěřitelná dobrodržství s klubem Saturn. Jaroslav Foglar píše o chlapcích, kteří jsou vzorem. Čtenář se během příběhu o Modré rokli a Modrém jezírku seznámí např. s tím, co obsahuje KPZtka, jak by se měl zabalit na vícedenní výpravu do přírody, co všechno obnáší táboření atd.
Rozhodně doporučuji.