Dani3 Dani3 komentáře u knih

Zmije Zmije Bex Hogan

Zmije je příběhem boje o přežití trochu šmrncnutý Piráty z Karibiku.

Děj je poměrně uspěchaný a postavy jsou neustále v pohybu. Zběsilé přesouvání mezi jednotlivými ostrovy a mořem bohužel nedávaly moc příležitost daná místa blíže poznat. Jedinou záchranou je mapa ostrovů na začátku knihy. Velký problém jsem měla s vnímáním času. Autorka něco ve zkratce popisovala a až za pár stránek dál se čtenář dovídá, že to trvalo několik týdnů nebo měsíců.

Samotná hlavní hrdinka je nevýrazná. Jedinou pozitivní věcí bylo její nadání používat magii, ale to jak v tomto světě magie funguje, není nikde vysvětleno. Ona sama vždy svoje nadání objevila a na jedničku zvládla jen, když to bylo potřeba.

Autorka v prvním díle spojila tolik věcí, až to bylo na škodu, protože ve výsledku se ničemu nevěnovala pořádně.

30.10.2019 3 z 5

Hra na lháře Hra na lháře Ruth Ware (p)

Trochu zklamání, čekala jsem, že to bude více napínavější. Hodně pasáží se věnuje malému dítěti, které s příběhem jako takovým vůbec nesouvisí. Autorka mohla mnohem lépe využít potenciál tohoto příběhu.

28.08.2019 3 z 5

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Tajemství, ukryté v psací skříňce, které poznamenalo životy mnoha lidí jak v minulosti, tak i v současnosti.

Ze začátku knihy jsem měla docela zmatek ve jménech a událostech. V příběhu se prolíná minulost a současnost a navíc je vyprávěn různými osobami, takže není úplně jasné, kdo je v danou chvíli vypravěčem. Asi tak ve třetině se všechno propojilo a příběh mě začal opravdu bavit. Autor dokázal namíchat správnou dávku akce, napětí a tajemna, které nutí čtenáře číst až do úplného konce.

02.06.2016 4 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Velmi příjemné čtení. Zvlášť se mi líbilo, jak David Suchet popisuje začátky a „hledání“ nejlepší interpretace Poirota. Z knihy je cítit, že si Poirota i jeho autorky, Agaty Christie, velmi váží. Malého Belgičana v jeho pojetí jsem si moc oblíbila, vystihl ho dokonale.

30.03.2016 4 z 5

Francouzova zátoka Francouzova zátoka Daphne du Maurier

Skvělá knížka. Četla jsem ji už několikrát a vždycky se k ní ráda vracím. Už od první stránky Vás příběh vtáhne do děje a člověk si připadá jako by byl sám na místě.

Zvlášť sympatická mi byla postava sluhy Williama……moc dobře jsem se bavila při jeho „rozhovorech" s Donou.

18.11.2014

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

(SPOILER) Jsou tu vzletné a květnaté popisy okolního světa, ale vývoj postav je prakticky nulový, ani romantická linka mezi Isobel a Havranem za moc nestojí. Buď, byl příběh původně mnohem delší a autorka pak hodně škrtala, nebo se něco ztratilo v překladu, protože některé pasáže na sebe vůbec nenavazují. Místy byl docela oříšek, přijít na to, co se zrovna stalo, ale ne že by se tady toho mnoho dělo. Dějová linka je velmi slabá, stále jsem čekala na nějaké nesnáze, do kterých hlavní dvojice dostane a ono pořád nic. Jen na konci se vyloupne Olšový král a po pár odstavcích je konec.

04.09.2023 2 z 5

Král Král Devney Perry

(SPOILER) V knize se prolínají romantická a detektivní linka, ale ani jedna není dobrá. Čekala jsem příběh z prostředí drsných motorkářů, co si nenechají nic líbit, ale Dashovo chování tomu moc neodpovídalo. A renomovaná novinářka se zaplete s bývalým členem gangu, to by měl být dost problém, ale tady jsou všichni šťastní jak blechy.

Detektivní linka byla zoufale pomalá, všechno se tu točí kolem vraždy, ale ta není vůbec vyřešená. Z únosu a přestřelky na konci mohla autorka vymáčknout mnohem víc. V epilogu naopak autorka hodně skočila dopředu a vyzradila, to co asi bude v dalších dílech…

24.07.2022 2 z 5

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

(SPOILER) Začátek vypadal slibně, ale postupem času z toho vyšel paskvil.

Není mi jasné, že otrok si může chodit, kam chce, že si může dovolit kritizovat svoji paní. Nikdo ho nekontroluje, co dělá a jakou práci dělá, kolik toho vyrobí. A úplná třešnička na dortu bylo, když se z kováře stala „garde dáma“.

Ústřední dvojice mi neseděla, ještě tak každá postava zvlášť se dala, ale dohromady určitě ne. Do dalšího dílu se pouštět nebudu.

27.06.2022 2 z 5

Tajemné touhy Tajemné touhy Jennifer L. Armentrout

Celkově je to slabší průměr, na třetí hvězdičku to vytáhl hlavně Cink. Ty jeho hlášky byly neskutečné, a navíc peče koláče! Nejlepší scénka byla, když na sebe Ren s Cinkem narazili v kuchyni.

01.06.2022 3 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

(SPOILER) Druhý díl se odehrává na mnoha místech, nejen v Ravce a Fjerdě, ale nově nás autorka zavádí do sousedního Šuhanu, čímž kniha vlastně začíná. První kapitola mě trochu zmátla tím, že měla úplně nového vypravěče, právě ze Šuhanu.

Dějová linka Niny byla v tomto díle záživnější, ale to jen kvůli Hanne. Díky těmto dvěma má čtenář možnost nahlédnout i do fjerdské královské rodiny. Že bude postava Rasma zákeřná, to mě nepřekvapilo, bylo tam dost náznaků, ze kterých se to dalo vyčíst. Ale s čím jsem se nemohla popasovat byla proměna Hanne. Přišlo mi to už moc divné. Kdyby ta proměna nebyla plánovaná jako dlouhodobá, asi by mi to tak nevadilo.

Nikolaj je mistr klamu a manipulace, takže i když je situace beznadějná, tak si prostě dokáže poradit. Ty jeho politické tanečky mě opravdu moc bavily. Potěšilo mě, že se tu objevili i staří známí z Vraní šestky, i když jen na chvíli, ale obchod je obchod. Mihne se tu i Alina a Temnyj. Ale že se z něj stane mučedník, to bych to něj neřekla. Autorka s ním určitě bude mít ještě nějaké plány.

Konec je svým způsobem otevřený, takže bychom se případně někdy v budoucnu mohli dočkat pokračování.

29.01.2022 5 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

(SPOILER) I přestože je Zjizvený král prvním dílem série, tak navazuje na všechny předchozí autorčiny knihy.

Děj je rozdělený na dvě základní linky. V té první sledujeme Zoju a Nikolaje, kteří se snaží porazit Nikojalova vnitřního démona, ale hlavně zachránit Ravku. Musím říct, že vývoj této linky mě příjemně překvapil. Hodně se to točí opět kolem vrásy a Temnyje, který stále ještě neřekl svoje poslední slovo.

Vypravěčem druhé dějové linky je Nina. Tato linka mě zrovna moc nezaujala. Vždycky jsem byla ráda, že její vyprávění končí a můžu opět sledovat dění kolem Zoji a Nikolaje. Nicméně je tato linka důležitá a hodně ovlivní budoucí události, jen mi přišla ze začátku taková kostrbatá.

29.01.2022 5 z 5

Meč a ptáček Meč a ptáček Amy Harmon

(SPOILER) Ze začátku jsem se trochu bála, jaké to bude číst knihu s němou hlavní hrdinkou. Ale jsme pohádkovém světě, takže to autorka dokázala velmi šikovně a snadno vyřešit.

Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, příběh je solidně vystavěný a o kouzla nebo spíše zaříkávání tu není nouze. Skřivánkovo veršované zaříkávání považuji za velmi povedené, autorka navíc do kouzlení dokázala krásně promítnout pocity a emoce, což velmi oceňuji. Přestože je na konci ponecháno několik dějových linek otevřených a pravděpodobně bude následovat další díl, dá se Meč a ptáček číst jako samostatná kniha.

24.11.2021 5 z 5

Nádherné bytosti Nádherné bytosti Kami Garcia

(SPOILER) Příběh je poměrně jednotvárný. Buď jde Lena s Eathanem do školy nebo za školu. A tak se to opakuje pořád dokola.

Mrzelo mě, že Nádherné bytosti mají pouze jednoho vypravěče a tím je Eathan, myslím, že vyprávění z pohledu Leny nebo jejího strýce Macona by knize mohl trochu pomoci. Jeden vypravěč je tu prostě málo.

Kniha má jednoduchou linku, kde je ovšem neskutečné množství „vaty“. Další díly si odpustím, protože prokousávat se tou hovorovou češtinou, nebylo nic příjemného.

27.10.2021 2 z 5

Bez duše Bez duše Lusy Adams (p)

Na další knihu od této autorky jsem se velmi těšila, protože její předchozí dvě knížky ze série Odstíny života se mi moc líbily.
Bohužel příběh Mackenzie Sinclairové mě moc nezaujal. Strašně dlouho se tu nic neděje, jen samé večírky a oslavy a pak rychlý konec. Ani postavy nejsou nijak zvlášť propracované, jediný kdo byl zajímavý, byl Kane.

24.09.2021 3 z 5

Paměť Babylonu Paměť Babylonu Christelle Dabos

(SPOILER) Třetí díl nás zavádí na archu Babylon, kam se Ofélie vydává hledat ztraceného Thorna. Mrzelo mě, že autorka opustila prostředí předchozích dvou dílů, které bylo skvěle propracované. V podstatě začínala úplně od znova – nové místo, nové postavy, nové hrozby. Babylon mi přišel svým způsobem ještě více nepřátelský než celý Pól.

Navíc tento díl byl hrozně zamotaný a zmatený. Nejsem si jistá, že jsem pochopila všechno, tak jak autorka zamýšlela. Nejvíc jsem se ztrácela v časové ose, co se vlastně kdy stalo, co je skutečnost a co jen vize, a kdo je kdo.

21.09.2021 4 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Silný příběh, na který jen tak nezapomenu.
Anotace je hodně zavádějící, kdybych věděla, o čem kniha skutečně bude, asi bych si ji vůbec nepůjčila. Do odpočinkové knihy to má opravdu daleko.

20.06.2021

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Zajímavý nápad mít možnost nahlédnout do snů ostatních. Škoda, že na tom autorka víc nezapracovala. Kniha je určena mladším čtenářům, nepopírám, že je to čtivé, ale je to celé tak nějak o ničem. Čekala jsem trochu víc tajemna.

06.08.2020 3 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Závěrečný díl série je v podstatě jedna velká bitva. Autorka si všechno pečlivě připravila již v předchozích dílech a v Království popela už jen spojuje volné konce, a to hezky postupně jeden za druhým.

Všechny postavy, které se v průběhu série objevily, zde dostaly svůj větší či menší prostor. V posledním díle je dobře vidět, jak velkou změnou jednotlivé postavy prošly a nejvíc to bylo asi znát na Aelin. Hodně mě bavil Fenrys i dvojice Elide s Lorcanem, Dorian mě překvapil, jak zdatný je to „zloděj moci“. A naopak trochu víc jsem čekala od Maeve a Erawana.

Poslední díl je solidním zakončením série, nicméně mu byla na škodu jeho předvídatelnost, časté opakování pasáží, i zdlouhavé přípravy na finální bitvu.

07.11.2019 3 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Ze začátku se mi to líbilo, ale brzy se z toho stala jedna velká řež.
Samé usekané končetiny, potoky krve, smyčky střev, vypíchnuté oči nebo vyražené zuby. Navíc mě neskutečně rozčilovala postava Mireny.

22.10.2019 2 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Autor má velmi osobitý styl psaní a zvyknout si na něj chvíli trvá. V příběhu se prolíná přítomnost s minulostí a realita s nočními můrami. Děj je navíc doplněn o spoustu poznámek pod čarou, které mají třeba i půl stránky. Pro mě byly bohužel rušivým elementem, takže jsem je úplně vypustila. Po pravdě tato forma mi přišla dost nešťastná, jako kdyby autor neuměl dodatečné informace zapracovat do děje.

Příběh samotný je zasazen do nemilosrdného prostředí školy vrahů, kde si každý musí hlídat záda sám, protože jak několikrát hlavní hrdinka Mia podotkla: „nejsou to žádný jesle“. Autor se na postavách opravdu vyřádil a to doslova. Kromě už tak bídného osudu, který jim nadělil, jim opakovaně láme kosti, seká končetiny, mučí je a zase uzdravuje, „koupe“ je v krvavých lázních jak Čachtickou paní, a dokonce se nezdráhá postavy postupně likvidovat.

Na další díl jsem zvědavá, hlavně na to, jak se domluví pan Laskavý se Zatmění.

04.09.2019 4 z 5