Poirot a já

Hercule Poirot, puntičkář s typickým knírkem, je jednou z nejlepších postav Agathy Christie a ve světě patří mezi nejoblíbenější detektivy. Více než dvacet let je s tímto „malým Belgičanem“ neodmyslitelně spjat i David Suchet, jeho představitel v seriálu britské společnosti ITV. Když mu v roce 1988 roli nabídli, nikdo nebyl pravděpodobně překvapen více než Suchet sám. Nakonec ji však přijal, přečetl všechny Poirotovy příběhy a vymyslel řadu rysů chování, jimiž svoji postavu charakterizoval. Postupně si k Poirotovi vytvořil velmi úzký vztah a zamiloval si jej. Výsledkem je sedmdesát televizních adaptací všech příběhů, které Christie o Poirotovi napsala, včetně posledního dílu Opona, kde se Suchet s velkou lítostí musel s Poirotem rozloučit. V knize Poirot a já vzpomíná, jak kultovní seriál vznikal, a přemýšlí, co pro něj detektiv po všechny ty roky znamenal....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/262595/poirot-a-ja-quy-262595.jpg 4.5123
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Umění
Vydáno:, Knižní klub

Poirot and Me (2013)

Kniha Poirot a já

Gibis

Miluji příběhy Lady Agathy s Herculem Poirotem v knihách a ještě více ve filmové podobě právě s Davidem Suchetem. Proto mi bylo ctí, zavzpomínat spolu s panem Suchetem na dlouhá léta strávená natáčením všech sedmdesáti dílů a moc jsem si to užila. Jak on sám říká, často není poznat, jestli vypráví ještě David nebo už Hercule, tak moc byl s rolí tohoto malého gentlemana spojen. A docela mě překvapilo, jak složité a náročné bylo tuto postavu vytvořit, natrénovat přízvuk, chůzi, prosadit při natáčení věci, které by dle Davidova názoru Poirot nikdy neudělal, nebo udělal právě tak, jak je chtěl ztvárnit.
A čím přesně si Poirot získal miliony diváků na celém světě? Jak říká Suchetův zeť Elliott: "Ve srovnání s jinými literárními hrdiny má nejlepší a nejjasněji srovnané morální zásady. Všichni bychom vlastně chtěli být jako on, mít jeho bystrou mysl i mravní sílu."

Widow Embalmer

Gentleman. Takovým slovem můžeme popsat Davida Sucheta. Pravý britský gentleman. Vyhledávám jej už delší dobu především jako Poirota, ale i v jiných rolích. Suchet je okouzlující muž se smyslem pro jemnost, krásu, takt a důvtip. Je šarmantní a zároveň skromný. Myslím, že jako člověk musí být skvělým společníkem. Svou milou osobnost ukazuje i v různých dokumentech, kde může být konečně sám sebou, a ne Poirotem. A v tomto duchu je i celá tato kniha, která je plná vlídnosti a chvály na své kolegy, vše v pozitivním světle. Tam, kde by musel Suchet kritizovat, raději taktně mlčí. Kniha jako taková je bohužel dost vycpaná vatou popisů jednotlivých dílů a zajímavých informací ze zákulisí je poskrovnu, přesto je celé čtení takové pohlazení. Ovšem lidé, kteří si Poirota vyloženě nehýčkají ve své filmotéce, se budou u teto knihy určitě nudit. Ja sám jsem zhruba od poloviny knihy přeskakoval odstavce, které popisovaly děj dílů a herecké obsazení. I přes to, že mám Sucheta a Poirota velmi rád, kniha je v podstatě poměrně nezáživným profesním CV. Zajímavé historky z natáčení či skutečně zajímavé zákulisní lahůdky zde strašně chybí. Škoda. Moc jsem chtěl, abych se u knihy dojal, jako se dojímá sám autor, ale nepovedlo se mi to.

Niu

Ani jsem netušila, jaký poklad objevím při jedné jízdě vlakem. Dala jsem se do řeči s paní, která mi doporučila právě tuhle knihu, když zjistila, že jsem stejně jako ona fanoušek Sucheta alias Poirota. A jsem za to opravdu ráda. Přečtení knížky jsem si odměřovala jako "za odměnu". Nechtěla jsem jí tak rychle přečíst a přijít o Davidovo vyprávění několik let jeho života coby Poirota. Opravdu mě dostal hned prolog, kdy se mi z očí valily slzy jak hrachy. Velmi čtivě napsané a humorné. Pro mne to stejně psal Poirot :) Vlastně jsem na něm vyrostla a znám každý díl snad nazpaměť. Pro mně na světě bude jen jeden Pan Detektiv, stejně jako je David Suchet můj nejoblíbenější herec. Před jeho hereckým uměním smekám klobouk.

kilometr

Věnovat 25 let svého života románové a seriálové postavě,to už si zaslouží knihu.Vzpomínání Davida Sucheta na svou životní roli je psáno s velkým obdivem k dílům autorky,ke všem,kteří se podíleli na realizaci velmi populárního seriálu a hlavně k postavě Hecule Poirota,kterého si nejen zamiloval,ale kterého tak nezapomenutelně ztvárnil.100%.

1amu

Tuto knihu jsem si vysloveně šetřil. A dočetl hodně dlouho po koupi. Přál jsem si ji vychutnat. Můžete přejít bez povšimnutí monolog ? :
... "jsou chvíle, když se ptám sama sebe: "proč, proč, proč, proč jsem si tuhle odpornou, nabubřelou, protivnou osobu vymyslela ?...Věčně jen někde uklízí, neustále se vychloubá, pořád si nakrucuje knírek a naklání tu svou hlavičku, co tvarem připomíná vejce...Když se takto rozčílím připomínám mu, že bych ho mohla několika tahy pera zničit.On ale reaguje domýšlivě: Poirota se takto snadno zbavit nemůžete, na to je příliš chytrý..." (Napsala Lady Agatha v Daily Mail v r.1938).
Zde se dostávám k problému, na který upozornilo ve svých komentářích hodně čtenářů. Dáma Agatha !!! Vysloveně jsem byl rušen překladatelkou Kateřinou Stárkovou. Bez citu pro překlad vnucuje pořád dámu, dámu a zase dámu, když víme, že v češtině (na rozdíl od angličtiny) má dáma jiný význam. Ve Velké Británii jde, napíši-li Lady, o čestný titul, který uděluje Její veličenstvo. Což v tomto případě udělala Alžběta II.
Dáma v našem českém pojetí je žena dobrých mravů (chová se jako dáma), vkusného oblékání (oblečena jako dáma) - to v prvé řadě. (Je zbytečné dále rozvádět).
Čtenáři opomenuli, že knihu s Davidem Suchetem a na jeho přání napsal Geoffrey Wansell.
Kniha je napsána kouzelně, mnoho věcí mi nedošlo:..."Podle mě Poirota sex nikdy ani v nejmenším nezajímal, i když u jiných dokázal chtíč rozpoznat. Od pasu dolů jakoby Poirot neexistoval..." Tuto charakteristiku asexuální osoby jsem asi nikde jinde nečetl.
Pravdou je, že David Suchet je geniální herec. Jeho sbírka natočených skoro všech příběhů Hercule Poirota je geniální a je zásluhou "Staré dobré Anglie", že to veledílo zpřístupnila světu.
Za "Dámu" tato kniha nemůže, to je problém necitlivé překladatelky a editora nakladatelství.

Medunka041
16.12.2018

Postavu Poirota miluji a David Suchet je pro tuto roli jako stvořený. Chůze, gesta - to vše bylo vybroušené. Strávil touto rolí čtvrtstoletí a to je sakra dlouho. Ani se mu nedivím, že po poslední klapce uronil slzu. Kniha se četla jedním dechem...

yaja8823
09.03.2018

Kniha se mi velmi líbila, mám velmi ráda postavu detektiva Poirota a moc se mi líbí, jakým způsobem ho pojal herec David Suchet a jakým způsobem ho po mnoho let ztvárňoval. Kniha krásně popisuje jeho vztah k postavě a také jiné jeho role. Opravdu charakterní herec. Moc se mi to líbílo a knihu doporučuji.

PavlínaAlžběta
26.01.2018

Knihu jsem kupovala mami k loňským Vánocům, jelikož je stejná zbožňovatelka Mistra soukromých detektivů jako já. Zde sám hlavní aktér David Suchet vypráví od samého počátku jak se k roli detektiva se skvělými šedými buňkami mozkovými dostal, popisuje důkladnou přípravu na roli, jak se učil podrobně ztvárňovat postavu a vžívat do své role. To vše bylo čtivé a zajímavé, lehce mě nudily pasáže s neustálými díky všem tvůrcům seriálu a spoluúčinkujícím. V knize se probírají i seriálové díly a nechybí ani barevné fotografie. Co mě lehce v knize zarazilo, bylo stěžování si, zda bude moci herec pokračovat v dalších dílech a zda se vůbec uživí, což si myslím, v jeho případě nehrozilo. Každopádně stále zbožňuji samotného herce i jeho věrného parťáka Poirota. Filmy, kde ztvárňuje Poirota jiný herec nesleduji.