Dáma s hrnstjm Dáma s hrnstjm komentáře u knih

Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku František Šmahel

Velice zajímavé a vysoce odborně zpracované téma. Kniha se na začátku tváří až hravě, když se v prvních kapitolách autor věnuje "zrůdným lidem" ze starověkých cestopisů a bájí. Pak ale nastupuje podrobný rozbor vybraných středověkých iluminovaných rukopisů a všech jejich vyobrazených "chlupatců." To už moc hravé není a často jsem se divila, co že to pan autor z těch obrázků všechno vyčte. Obrazová příloha je na první pohled bohatá, snad půl na půl s textem, ale při rozboru iluminací to najednou nestačí, protože přijdou na řadu i rukopisy bez přiřazených vyobrazení. Nejzajímavější byla určitě část o Bibli Václava IV. a skutečný děsivý příběh Bálu ohnivců z francouzského panovnického dvora konce 14. století.

10.12.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Moc se mi líbí autorčin styl psaní, je to takové lehké a přirozené. Ilan začíná dospívat a puberta s ní(m) chvílemi mlátí o schody palatulu. Bavilo mě, že některé věci jsou trochu jinak, než se v prvním díle zdálo a že kapitán je taky pěkná liška podšitá. Odkrývá se pořádný kus sklenařské historie, já přemýšlím, jaké má Ilan do budoucna možnosti a doufám, že to všechno autorka nepřekombinuje. Největší drama: hotulové!

04.12.2019 5 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Nudila jsem se až do strany 170... Prostředí krásné, to ano, ale postavy mě nezaujaly a děj vlastně také ne. Vyšetřování je zdlouhavé a všichni muži mají tak podobná jména (a nevýrazně vykreslenou podobu), že jsem se neustále musela vracet a ujišťovat se, kdo je vlastně kdo... Hlavní hrdinka (asi měla působit jako sympatická krutopřísná drsňačka) mi přišla nevýrazná, protivná. Překlad mi přišel místy dost divný, tak nevím, jestli třeba něco nezůstalo "ztraceno v překladu." Jediné štěstí, že kniha není dlouhá, to by bylo úmorné!

27.11.2019 2 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Kar, krvavá hostina, jejímž hlavním chodem může být jakýkoliv kolemjdoucí. Opět bizarní hlavní postavy a úžasná lokalita pro zasazení podivného děje. Kniha je až na pár momentů napínavá a čtivá, v příběhu mám výhrady hlavně k roli policie. Atmosféra města, které si kope svůj vlastní hrob, čiší z každé stránky. A konec? Ten mívá autor vždycky přinejmenším netradiční. Takže jak se dalo čekat... prostě úlet.

08.11.2019 4 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Neskutečně napínavá a mrazivá kniha! Právem označovaná v angličtině jako "mother's horror" - protože mít doma Kevina je nejspíš děsivá představa každé matky. Autorka stvořila naprosto dokonalého dětského anti-hrdinu, což platí doslova od kolébky až po střední. Forma knihy je zvláštní, chvíli trvá, než se čtenář adaptuje. Téma pro mě bylo ohromě silné, dopisy jsou plné závažných myšlenek, je to přímo myšlenková anabáze zlomené matky, ve které se snaží dostat od nikud někam a hledá odpovědi na zásadní otázky. Skvělá kniha! (Naopak film se mi nelíbil, z knihy bylo použito minimum a nenese vlastně žádné poselství)

08.11.2019 5 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Ano, ano, je to trochu neučesané, asi jako vlasy po propařeném víkendu, ale jinak je to parádní meziměstská jízda s mnohými originálními prvky. Autor se navíc snažil do knihy propašovat i určité vážné poselství, asi to šlo udělat lépe nebo jinak, v knize na mě dotyčné pasáže působily nedomyšleným dojmem. Ale jako celek se mi kniha líbila a bavila mě, zapojení vážného tématu oceňuji.

08.11.2019 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Parádní jízda... jízda na koni z minulosti do budoucnosti s fešným vojákem za zády. Svět se mi moc líbí, je tam plno originálních prvků. Ze zapojení Mrtvé hory jsem trochu na rozpacích, jestli se to do příběhu hodí nebo nehodí, ale to je asi jediná sporná věc. Nemůžu se dočkat, až "praskne," co to tam ten Ilan pod mantií má :)

16.10.2019 5 z 5

Průzkumník Žárovka Průzkumník Žárovka Pavla Etrychová

Vyvážená kombinace příběhu, vzdělávání, úkolů, vyrábění a zajímavého prvku - prosvěcovacích stránek. K tomu všemu pěkné ilustrace. Kniha je opravdu nápaditá a podle našeho případu tipuji, že zaujme nejen děti.

16.10.2019 5 z 5

Historie vlků Historie vlků Emily Fridlund

Autorka dávkuje kousky příběhu jako dílky puzzle, které tak rád skládá malý Paul. Jenže těch našich pomyslných dílků dost chybí a přimíchalo se sem plno kousků s jiným obrázkem... Příběh je roztrhán do několika linií a narušován postavami, které jsou tam vyloženě navíc - hlavně dívka Lily, u té opravdu nevím, co jejím zařazením autorka naznačovala, kór v kontextu poslední kapitoly (???). Hlavní linka s Paulem a jeho rodiči je velmi znepokojivá, děsivá. Jenže duchovní hnutí Křesťanská věda, které je vší té hrůzy příčinou, je v knize naznačena dost mlhavě, takže to plno čtenářů ani nemusí pochopit, pokud nezačnou googlit... Ale Linda se autorce povedla - takhle protivnou, osamělou, zoufalou, troufalou a správnou puberťačku jsem dlouho nepotkala.

02.10.2019 3 z 5

Bolest si věk nevybírá Bolest si věk nevybírá Tamara Petkevičová

Kruté svědectví o krutém místě, době i lidech. Mocenská zvůle z pohledu mladé ženy, které gulag ukradl část života. Začátek knihy mi přišel rozvláčný a hůř se mi četl - změť jmen chlapců i dívek, vzrušené debaty o všem možném a neustálé žádosti o Tamařinu ruku. Zatčením se ale čtivost příběhu znásobila a trvala až do konce. Překvapily mě neustálé transporty vězňů z lágru do lágru, bez logiky a beze smyslu, jen tak z libovůle, aby byl člověk v permanentní nejistotě (a hladu). Zároveň je to svědectví o laskavosti, lásce a lidské houževnatosti. Silná a důležitá kniha!

09.09.2019 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Souhlasím s méně nadšenými komentáři - téma celkem zajímavé, neotřelé (podle fotky autorka evidentně čerpala inspiraci z vlastního okruhu), ale v důsledku nic extra nového ani objevného. Romantiky tam moc není, ale i to málo bylo v příběhu navíc. Postavy mě nezaujaly a k vyšetřování mám pár logických výhrad. Autorka si neztěžovala práci falešnými identitami zloduchů, naopak si práci velice usnadňovala různými náhodičkami, které občas postrádaly smysl. Ale dalo se to číst, nejvíc oceňuji vyprávění z pohledu různých postav.

09.09.2019 2 z 5

Pod tíhou historie Pod tíhou historie Jiří Padevět

Zajímavé čtení, nahlédnutí pod pokličku Krvavým létům a autorově literární tvorbě. Dlouho mi nesedělo, že člověk bez historického vzdělání se věnuje historickým tématům na celkem vysoké úrovni. Že nemá žádnou odbornou průpravu, neřeší metodologii a podobně. Ale ono je to možná dobře, třeba jsou knihy i pořady pak mnohem srozumitelnější laické veřejnosti. Z nadšence se stal odborník a neodpustím si poznámku, že ten chlap zraje jako víno! :)

09.09.2019 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Příběh mladíka, se kterým se osud vůbec nemazlil, odchází ze šíleného prostředí proto, aby se dostával do šílených situací... Jde za něčím a dostane to, co úplně nehledal. Příběh je studený a kalný, stejně jako vody toxického jezera. Jiskřička naděje na konci zazáří, ale depresivní pachuť přetrvává.

09.09.2019 3 z 5

Sběrná kniha Sběrná kniha Pavel Kosatík

Velice zajímavý rozhovor s pokorným a pracovitým člověkem. Ke knize mě přivedly oblíbené Manželské etudy, ale paní Třeštíková mě navnadila na spoustu dalších svých filmů. Zaujaly mě i kinematografické záležitosti, jak to s tím českým filmem bylo dřív a jak je to dnes.

09.09.2019 5 z 5

Neboj se vrátit domů Neboj se vrátit domů Aleš Palán

To je normálně rozhovor s andělem! :) Paní to pořádně rozjíždí v pozemské i duchovní sféře a její život je pořádným svědectvím o živé víře. Souhlasím, že pro nevěřící čtenáře bude kniha možná složitější, je to hodně o duchovních věcech, až mě to trochu zaskočilo, nečekala jsem takovou smršť (v dobrém slova smyslu). Inspirující kniha, inspirující žena!

05.08.2019 5 z 5

Den, kdy se to stalo Den, kdy se to stalo Nuala Ellwood

Na začátku (v nemocnici) je příběh celkem slibně rozehrán, čtenář se dozvídá jen znepokojivé střípky a je udržován v napětí. Ještě do půlky dobré a pak už má kniha jen sestupnou tendenci. Deníkové zápisy, které byly zpočátku oživením, se přehouply do méně uvěřitelné roviny. Postavy vesměs nesympatické, závěrečná konfrontace naprosto překombinovaná a z hlediska rozuzlení děje mi přinesla akorát tak zklamání. Jako by tam autorka nacpala úplně všechno, co jí zrovna napadlo. Psychologický román? Nevím, nevím... pro mě ne, pro mě to bylo slabé, bez "wow" efektu, bez hloubky. Jediná věc, která byla opradu psycho, byl osud Elspeth.
A přeložit "papers" jako papíry? Paní se o tragédii dočetla v "papírech," já bych se o tom dočetla spíš v "novinách"... :-)

02.08.2019 2 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Zajímavý námět, hodně věcí bylo naznačeno, málo bylo vysvětleno. Příběh má celkem jasný začátek, ale naprosto nejasný konec (ve všech možných směrech) - nepochybně je to záměr, ale pro mě je kniha jako celek tím hůře uchopitelná a obávám se, že nedokážu ocenit její kvality jako jiní čtenáři. Měla jsem velký problém s postavou pastora od chvíle, kdy prozradil, kolik mu je let - nějak mi nevychází, aby dlouhé roky provozoval bezuzdný život, potkal svojí osudovou lásku, stihl vystudovat teologii a vést nějakou farnost dostatečně dlouho, aby se kvalifikoval k vesmírné misi... Prostě mi přišel moc mladý, ale chápu, že příběh si žádal mladého hrdinu.

26.07.2019

Stín katedrály Stín katedrály Miloš Urban

Úžasné čtení o pražské katedrále a její mystice, ať už domnělé nebo skutečné. Z knihy (opět) čiší jakési Urbanovo staromilectví - dostavba katedrály je prováděna ryze středověkou technologií, což byly hodně poučné pasáže, které (opět) poukazují na autorovu perfektní odbornou přípravu. Prostředí v knize je na jedničku - postavy výrazně pokulhávají. Nejhorší je opravdu Klára, jejíž slovník je tak expresívní, až je to naprosto za hranicí čtenářské snesitelnosti. A její chování je nejen neprofesionální, ale především úplně pitomé. Mužské postavy (Roman, Ital, starožitník a malíř) mě zaujaly hlavně svojí odborností a znalostmi, kterými disponovaly, jinak mi pánové k srdci nepřirostli. Krimi zápletka byla taky dobrá, ale vyloženě zůstává "ve stínu katedrály," aspoň pro mě!

26.07.2019 5 z 5

Byl jednou jeden domeček Byl jednou jeden domeček Marcela Konárková

Neobvyklá a nápaditá dětská kniha. Místo ilustrací na kartonu nalepené barevné "vystřihovánky," které můžou děti zkoumat dotykem. Moc pěkné!

24.07.2019 5 z 5

Objevuj s úsměvem: Auta Objevuj s úsměvem: Auta Marcin Brykczynski

Nejsem příznivcem knih, kde věci vystupují jako lidé a tady je to zrovna dohnáno do extrému (auto si čte knihu, auto rybaří...). Ale kniha má jiné přednosti: ilustrace jsou pěkné a každá stránka navíc obsahuje nějaký úkol - třeba najít, co do autoservisu nepatří nebo hledat rozdíly mezi dvěma obrázky (mimochodem, v obou těchto případech jsme našli u každého úkolu o jednu položku navíc, než bylo v zadání avízováno). A spoustu různých úkolů si může rodič při prohlížení vymyslet sám. Hodnotím jako nápaditý kousek s naučnými prvky.

24.07.2019 5 z 5