Musíme si promluvit o Kevinovi

DOKONALÝ PSYCHOLOGICKÝ THRILLER, KRUTÝ A DOJEMNÝ ZÁROVEŇ… Před dvěma lety Kevin, syn Evy Khatchadourianové, zavraždil sedm svých spolužáků ze střední školy, zaměstnance školní jídelny a oblíbenou učitelku angličtiny. V době činu mu bylo teprve patnáct let, takže dostal velmi mírný trest, který si nyní odpykává ve vězení pro mladistvé na severu státu New York. Eva v dopisech bývalému manželovi Franklinovi líčí historii Kevinova dětství a dospívání. V obavách, že synovu povahu ovlivnila vlastními omyly a nedostatky, se zpovídá ze svých rozpolcených pocitů, vztahu k mateřství a rovněž ke Kevinovi samotnému. Přitom se ptá, jak velký podíl má na celé tragédii ona sama. Lionel Shriver předkládá čtenáři naléhavý, strhující a zneklidňující příběh hrůzného masakru, klade znepokojivé a závažné otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi, a v závěru svého strhujícího psychologického thrilleru zasadí čtenáři jednu nečekanou ránu. ________ „Lionel Shriver má přesně spočítané riziko, s nímž příběh vystavěla. A její risk se vyplácí, když se jí daří precizně zahrát na strunu velmi křehké intimity.“ – Wall Street Journal...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408814/big_musime-si-promluvit-o-kevinovi-SAf-408814.jpg 4.4305

Vydáno: , Mystery Press

We Need to Talk about Kevin, 2005

Kniha Musíme si promluvit o Kevinovi

evik_svistik
předevčírem

Velmi silný příběh, psaný zajímavým způsobem, pro mě trochu předvídatelný konec, ale i tak jsem knihu hltala do poslední stránky.

Deia
28. listopadu

Aj keď je to celkom hrubá kniha, je napísaná veľmi čtivo, takže jej prečítanie mi veľa času nezabralo. Mierny problém som s knihou mala hneď od začiatku – prišla mi veľmi veľmi rozťahaná a ani Evine odbočky od témy tomu veľmi nenapomáhali. Trochu sa to zlepšilo s narodením Kevina a s opisom jeho skutkov – odmalička to bol malý satan. Evin manžel, Franklin, sa ale celý čas správal ako strašný hajzel, ktorý svojho syna zbožňoval nech spravil hocičo a stále bol proti svojej manželke, znevažoval jej pocity a rozhodnutia. Pri čítaní niektorých listov, kde Eva opisuje manželovo správanie ku Kevinovi, som sa občas neubránila škodoradostnému pocitu, že „ha, tvoje dokonalé dieťa zavraždilo svojich spolužiakov“ (viem, že to odo mňa nie je pekné) a veľmi veľmi som dúfala, že tam bude aspoň jeden list od Franklina Eve. Eva tiež nie je nejak skvelá postava, samozrejme mi jej bolo strašne ľúto a tiež som ju veľmi obdivovala, že po tom všetkom dokáže vôbec existovať, ale ona svoje dieťa ani nemala rada a to hneď od narodenia, aj keď snaha sa jej nedá uprieť. Občas som jej správanie tiež nechápala, ja by som od takého manžela (snáď) odišla. Čo ma veľmi dostalo je koniec knihy, až taký koniec som naozaj nečakala a dosť ma prekvapil.

kikina28
07. listopadu

Tuhle knihu jsem objevila na Knižních závislácích a po přečtení recenzí, jsem si ji v knihovně půjčila. Že má kniha 522 stran, mě vůbec nevadilo a tak jsem začala číst. Během čtení prvních 100 stran jsem si 3x myslela, že knihu odložím. Bylo to podle mně o ničem, dokonce jsem přeskakovala, ale potom.... to byla jízda panečku. Zhltla jsem ji za 3 dny!!! Dítě, které nevíte, jestli máte milovat nebo nenávidět a jeho otec??? Chlap, který stál pouze na straně synáčka, Keve sem, Keve tam, slepý ke všem špatnostem dítěte a matka jako by neexistovala. Mockrát jsem si položila otázku, proč dopisy píše pouze ona a proč otec nenavštíví své milované dítě ve vězení? Ale jak píše popisek knihy: Mistrně napsaný hororový příběh zasadí čtenáři v závěru ještě jednu nečekanou ránu. K těm čtyřem hvězdičkám chybí ještě jedna - ta tam není za prvních 100 plytkých stran.

marieke
04. listopadu

Asi nebyl nejlepší nápad číst to v těhotenství :) ale jinak zdařilý silný příběh, autorka měla evidentně nastudovanou psychologii amerických školních vrahů a ačkoli se jedná o fikci tak zmiňuje i známé skutečné případy. Snad bych jen osekala úvahy hlavní hrdinky, místy jsem je už přeskakovala a její manžel byl bohužel úplný blb. Plus za konec, který se sice dal čekat, ale stejně byl hodně mrazivý. Film jsem neviděla takže nemůžu srovnat.

Mufa
04. listopadu

Jsem docela ráda, že kniha vyšla až poté, co jsem vychovala děti. Protože ruku na srdce, kdo v Kevinovi občas nezahlédl to své dítě, zvlášť pokud má nebo měl doma taky pánskou verzi puberťáka? Nicméně si nedovedu představit, že bych v tomhle musela žít 16 let a pak s tím žít po zbytek svého života. Líbil se mi i styl, jakým to je napsané. A jdu kouknout i na film, schválně, jak moc se odchýlí

dominika8192

Nemám slov. Rok 2021 mi do cesty připletl tento skvost a já s úctou říkám, že se jedná o jednu z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla, co do žánru absolutně nejlepší.
...ne, mohla bych to tu celé rozebírat do detailu, mluvit o propracovaném ději a dechberoucí výstavbě postav, ale...ta kniha musí mluvit sama za sebe.

Lucie85

Tak tohle byl zásah do mého srdce. Pro mne zatím nejlepší, a zároveň z psychologického hlediska nejdrsnější kniha, kterou jsem kdy četla. Neuvěřitelně poutavé dopisy či zpověď matky masového vraha, které vyjadřují a popisují obrovskou osobní i obecnou tragédii. Takhle to vypadá, když se Vám život totálně vysměje do obličeje. Tady už není cesta, kudy dál. Už ne jako dřív. Nikdy. Ty dopisy manželovi mají obrovskou hloubku a dokáží do detailu vystihnout a vyjádřit zoufalství, smutek, hrůzu, beznaděj, destrukci lidského života takovým stylem, že se Vám zaryjí pod kůži a budete na ně myslet neustále mezi čtením, i po něm. Smekám nad odvážností a upřímností, s jakou bylo téma této knížky zpracováno. Na konci šok, slzy v očích.
Schválně jsem si hned po dočtení pustila i filmové zpracování, a musím uznat, že je velmi povedené, ačkoli popisuje pouze asi tak 10 % knihy, ostatní zásadní důležité maličkosti zůstávají divákovi utajené.

Pavlina50

Z knihy jsem trochu rozpačitá, protože jsem se při jejím čtení cítila trochu jak na horské dráze. Chvíli jsem ji neskutečně hltala a hned z toho mě nudila tak, že jsem se do jejího čtení musela spíš i nutit.
Je to kniha, která je kompletně celá napsaná formou dopisů, kniha, která prostřednictvím sondy do duše matky popisuje destrukci psychiky nepřímých obětí zločinu. A bezpochyby ji popisuje skvěle. To je také to, co se knize rozhodně nedá upřít – ta vynikající propracovanost, psychologie a vykreslení různorodých lidských charakterů a povah. Ovšem na druhé straně mi některé popisy a vzpomínky na uplynulou část jejího života připadaly až moc zbytečně zdlouhavé a popisné. Myslím, že by knize vůbec neublížilo, kdyby měla tak o jednu třetinu stránek méně.
Tato kniha ale určitě nutí k přemýšlení. Není to rozhodně žádná oddechovka, která před usnutím zklidňuje mozek, právě naopak – vyvolává řadu otázek a děsí svou aktuálností v dnešní době. Řeší zejména otázku, jak velký podíl na budoucím chování dětí má výchova v rodině a z jak velké míry můžou rodiče ovlivnit to, co se z jejich vlastních dětí stane. Co hraje větší roli v tvorbě osobnosti? Míra lásky a způsob života v rodině nebo je osobnost člověka tvrdě dána už narozením a jakékoliv rodinné návyky už nehrají žádnou roli?
V této knize jsem si nenašla žádnou postavu, kterou bych si oblíbila. Maximálně možná Celii, ale té mě bylo v její dětské nevinnosti spíše jen líto. Jinak nic – nemohla jsem najít sympatie v matce, která své dítě nenáviděla už v době, kdy se ještě ani nenarodilo nebo v otci, který odmítal vidět to, co měl přímo před očima. A Kevin? Ten mě z popisu matky děsil hned už od narození…
Zvláštní kniha.
Ale nedá se jí upřít gradace. A pokud čtenář vydrží 450 stránek psychologie, propracuje se k slušně šokujícímu závěru.
Ale jestli byla zodpovězena základní otázka, proč….spoilerovat nebudu.