Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku

Tato vizuálně pojatá poublikace předního českého medievisty je věnována imaginárním divým lidem v reálném středověkém světě.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136434/divi-lide-v-imaginaci-pozdniho-stre-FZ4-136434.jpg 4.716
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Argo

Kniha Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku

Dáma s hrnstjm
10.12.2019

Velice zajímavé a vysoce odborně zpracované téma. Kniha se na začátku tváří až hravě, když se v prvních kapitolách autor věnuje "zrůdným lidem" ze starověkých cestopisů a bájí. Pak ale nastupuje podrobný rozbor vybraných středověkých iluminovaných rukopisů a všech jejich vyobrazených "chlupatců." To už moc hravé není a často jsem se divila, co že to pan autor z těch obrázků všechno vyčte. Obrazová příloha je na první pohled bohatá, snad půl na půl s textem, ale při rozboru iluminací to najednou nestačí, protože přijdou na řadu i rukopisy bez přiřazených vyobrazení. Nejzajímavější byla určitě část o Bibli Václava IV. a skutečný děsivý příběh Bálu ohnivců z francouzského panovnického dvora konce 14. století.

Podpovrchem
08.10.2017

Kniha je už jen po vizuální stránce úchvatná, barevné reprodukce odkrývají svět prapodivných bytostí v iluminacích, symbolech a erudovaný textový doprovod F.Šmahela nás zavede hlouběji do poznání dobových knih: encyklopedie Tomáše z Cantimpré, Bible Václava IV. aj.