Dakarianna Dakarianna komentáře u knih

žádné zítra, carpe diem,
budoucnost je nejistá."

31.05.2018 4 z 5

Pochoutka Pochoutka Muriel Barbery

Tak to vypadá, že si budu, vzhledem k dalším komentářům, muset přečíst první autorčinu knihu – S elegancí ježka. Nechápu totiž ty negativní komentáře a nízké hodnocení. Knihu jsem tedy četla kvůli čtenářské výzvě, ale byla to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Naprosto unikátní styl psaní, do velmi jednoduchého tématu, jako je jídlo, jsou vloženy myšlenky o životě, o bytí. Brilantní a přitom krátká knížka.

18.05.2018 5 z 5

Míle a míle Míle a míle Robert Kirkman

Doufala jsem, že mi druhý díl ukáže, jestli se mi série líbí a jestli v ní chci pokračovat. Ale zase z něj mám rozporuplné pocity. Hlavně mi vadí, že se v postavách špatně orientuje. Přijde mi navíc, že děj se posouvá hrozně pomalu.
A asi jsem jedna z mála, které změna kresby nevadila.

18.05.2018 3 z 5

Replika Replika Lauren Oliver

Tak tato kniha rozhodně předčila má očekávání. Rozhodně se mi líbí nápad dvou pohledů – knihu jsem četla střídavě, vždy prvně kapitolu Lyry, poté Gemmy. To mi vyhovovalo, upřímně si nedovedu představit číst prvně jeden příběh a až pak ten druhý – pak už víte, jak to dopadne. Má to ale i nevýhodu, rozhovory čtete vlastně dvakrát za sebou. Ale to není nic tak strašného. Kniha byla velmi čtivá, čemuž pomáhaly i příjemně krátké kapitoly. Musím říct, že od této autorky jsem zatím nic nečetla, ale teď to ráda napravím. Nápad je podle mě výborný, rozhodně to není obyčejné young adult, lehce převládá ta sci-fi stránka, což je podle mě jenom dobře. Institut a jeho fungování bylo detailně popsáno, autorka vlastně vytvořila zcela odlišný svět. Líbil se mi hlavně vývoj Lyry a to, jak se postupně měnil její názor. Rozhodně si ráda přečtu i další díl.

15.05.2018 5 z 5

Frankenstein (komiks) Frankenstein (komiks) LLoyd S. Wagner

Krátký komiks, který vás lehce seznámí s příběhem slavného díla. Bohužel mi vůbec nesedla kresba, což je přeci jenom základní stavební kámen komiksů. Takže průměr.

10.05.2018 3 z 5

Stříbrná maska Stříbrná maska Holly Black

Skvělý díl, který je zároveň o dost temnější než ty předešlé. Už to není jenom dětské fantasy, je tam hodně emocí a bolesti. Akorát některé věci mi prostě nedávaly smysl (ale to bych tady spoilerovala), jinak opět čtivé, napínavé a mrzí mě, že poslední díl vyjde až za dlouho.

30.03.2018 5 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Jak já miluji celý ten svět! Za mě daleko lepší než Kostičas – ta atmosféra Londýna byla dokonalá. Zbožňuji ten slang a pochopitelně neuvěřitelně propracovaný svět. Hlavní hrdinka je skvělá, ale to platí o všech postavách – nikdo není plochý, černobílý. A ten konec? Ten byl možná maličko překombinovaný, ale vyrazil mi naprosto dech. Nemůžu se dočkat, až si přečtu třetí díl.

19.03.2018 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Prince Ládíka ráda sleduji na Facebooku i Instagramu, proto jsem se na jeho knížku velmi těšila. Ale číst jeho krátké příspěvky na sociální sítě cca dvakrát denně je trochu něco jiného, než číst celou knihu. On je ten humor totiž tak specifický, že jsem se ho vždy rychle přejedla a najednou jsem vždy byla scopná přečíst cca tři kapitoly. Ale ono je to vlastně dobře. Přestože kniha je na první pohled lehounká a naprosto nenáročná, donutila mě se trochu zamyslet, ať už o náboženství nebo třeba o životních prioritách. Milé je doplnění o krátké komiksy. Autor má můj velký obdiv a již teď se těším na jeho další knihy. Sama cestopisy obvykle nečtu, ale tuhle knihu doporučuji naprosto všem.

27.02.2018 5 z 5

Leonardo Da Vinci - Renesanční člověk Leonardo Da Vinci - Renesanční člověk Dan Danko

Leonardo da Vinci je neustále probíranou osobností dějin, takže máte pocit, že o něm už jistě víte naprosto vše. Ale až při čtení komiksu mi došlo kolik informací (např. o jeho mládí) jsem vůbec netušila. To že je komiks doplněn o Leonardova díla, je jen milou třešničkou na dortu, stejně jako celkově pěkně zvládnutá kresba.

Ubulená hromádka štěstí Ubulená hromádka štěstí Sarah Andersen

Stejně jako první knížka toto byla parádní oddechovka na půl hodinky. Přišlo mi, že se autorka věnuje i trochu vážnějším tématům než dříve, ale to rozhodně není na škodu.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jako většina lidí jsem se dostala ke knize v rámci povinné četby. Film mám celkem ráda, takže jsem očekávala, že to nebude katastrofa. Ale ono to bylo dokonce úžasné. Každý by si měl tyto nádherné balady přečíst. Čtou se velmi příjemně, a přestože mají hlubší význam, v ději se neztrácíte. Líbí se mi myšlenka, že je hřích, trest a potom případně dobrý konec, pokud se hříšník kaje (např. Poklad).

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Tato báseň není pohou oslavou přírody, ale ani bezduchou romantickou říkankou. Je zdánlivě jednoduchá a prostá, ale vlasně je to hluboce promyšlený celek. Myslím, že na plné pochopení si Máj nestačí přečíst jednou. S každým přečtením objevíte nové myšlenky, které jste předtím chápali úplně jinak nebo dokonce vůbec nezachytili. Kdo si z knihy přečte kousek a odloží – tak ano, chápu, že si musí myslet, že všichni její obdivovatelé jsou blázni. A s tím je spojen problém, že tato kniha je v povinné četbě. Lidé si ji zvolí, protože je krátká, ale nechtějí u ní přemýšlet. A věřím, že spoustě lidem navíc nepomohlo, že se její část museli zpaměti učit. Sice jsem měla občas problémy držet krok s dějem, ale i ty verše samy o sobě zní tak nádherně, že se jejich recitace musí líbit i někomu, kdo neumí česky ani slovo. Hlavně časté použití "á" dělá poslech velmi příjemným.

12.02.2018 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Romea a Julii není úplně jednoduché hodnotit. Je to příběh, který zná asi každý, ať už knihu četl nebo ne. Je to zkrátka naprostá klasika. Kniha je plná nenávisti, lásky, ale i nepřátelství. Tento příběh má skutečně právo na to být tak slavný a tolikrát adaptovaný. Vadila mi trochu naivita tohoto příběhu. Například zamilování se hlavních postav. Také ten věk. Vím, že se v té době lidé brali velmi mladí, ale stejně. Na druhou stranu je to divadelní hra, ne realita. Knihu přečtete jedním dechem a zamyslíte se i nad pomíjivostí života. Jak rychle a jednoduše se lidé vzdají života, jen aby mohli být spolu (byť mrtví).

12.02.2018 5 z 5

Píseň zimy Píseň zimy S. Jae-Jones

Ach, dočtení knihy bylo jako probuzení z krásného snu. Než jsem si knížku rozečetla, podívala jsem se sem na komentáře a trochu mi zatrnulo. Měla jsem dokonce chuť se na knihu vykašlat, ale pak jsem zjistila, že se mi hodí do čtenářské výzvy (kniha s ročním obdobím v názvu), a tak jsem se rozhodla přemoci. A jak dobře jsem udělala! Kniha je naprosto pohádková, spíše snad jakoby báseň než příběh. Tolik emocí a tolik citů v jedné knize!

03.02.2018 5 z 5

Nezkrotná Nezkrotná Kristin Cast

Přijde mi, že se autorky za každou cenu hrozně snaží, aby to bylo „správné” YA. Místy je to tak strašně rádoby pubertální, až mám pocit, že je to snad nějaká parodie. Ale příběh už je správně rozjetý, knížka je čtivá a to téma se mi prostě líbí.

03.02.2018 4 z 5

Výprava za teplem Výprava za teplem Jeff Kinney (p)

Příjemná oddechovka, která pobaví. Akorát už to holt není taková pecka jako předchozí díly.

27.01.2018 4 z 5

Zkouška ohněm Zkouška ohněm Anthony Del Col

Hry mě příběhově baví, první kniha Renesance byla také dobrá (určitě si chci přečíst i další díly), ale tohle byla katastrofa. Absolutně neoriginální, nerozvedný a chaotický příběh, podivná hlavní hrdinka. Ve finále jsem byla ráda, že jsem to dočetla. Jednu hvězdu kniha dostává za zpracování – kresbu, ta se mi líbila hodně. A souhlasím s komentáři dole, že tvůrci by si měli uvědomit, že už je to mrtvé.

27.01.2018 1 z 5

Hra na schovávanou Hra na schovávanou Sara Shepard

Já se vždy bojím dalšího dílu této série, že už to nebude napínavé. A vždycky se bojím zbytečně. Opět neskutečně čtivé. Nemůžu se dočkat až se dozvím, jak to dopadne.

22.01.2018 5 z 5

Bronzový klíč Bronzový klíč Holly Black

První díl byl pro mě neskutečným převkapením, druhý už tolik ne. Proto jsem se této knížky trochu bála, ale zbytečně. Opět čtivé, napínavé a ten konec! Jediné štěstí, že další díl už vyšel.

22.01.2018 5 z 5

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Příběh her mě vždy bavil, proto jsem šáhla i po knize. Čtivost knihy není rozhodně hvězdná, ale taky není vůbec špatná. Celkově jsem občas měla pocit jako kdyby mi někdo popisoval jak hraje – což bylo dost nepříjemné. Ale příběh je to silný a italské fráze mě bavily. Avšak upřímně si nedovedu představit, jak se to líbí člověku, který v životě o AC hrách neslyšel.

09.01.2018