Pochoutka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hrdinou příběhu je největší kulinářský kritik na světě, papež gastronomie, král velkolepých hodokvasů. Zítra zemře. Ví to a není mu pomoci. Na prahu smrti hledá chuť, která mu vězí hluboko v srdci, chuť pocházející z dob jeho dětství nebo dospívání, jakési osobité a úžasné jídlo, které — jak tuší — má mnohem větší cenu než všechny gurmánské hostiny, jichž se kdy účastnil. Proto vzpomíná. Tiše, občas ale i zběsile proplouvá cestami své chuťové paměti, noří se do hrnců svého dětství, kráčí po plážích a zahradách, prochází pláněmi vůní, aromat a esencí, znovu v představách okouší různé druhy zvěřiny, masa, ryb i prvních alkoholů svého života... Vzpomíná — a nenachází. Stále ještě ne....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24683/big_pochoutka-4T0-24683.jpg 3.2135
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Host
Originální název:

Une Gourmandise, 2000


více info...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Kniha Pochoutka

hermína14
17.10.2021

Není to kniha o jídle; je o tom, kdo čemu propadne a co je schopen obětovat. O tom, jak nedosažitelní můžeme být pro své blízké, když podmiňujeme vztahy jen schopností druhých k nám vejít, aniž bychom jim pootevřeli dveře. Je o lidských povahách a různém vidění téhož...a to mě bavit nepřestane. A nejlepším kuchařem je hlad:).
"Ochutnávání jídla je aktem rozkoše, psaní je aktem uměleckým, ale jednoznačně jediným opravdovým uměleckým dílem je hodování někoho druhého."

ses3
16.12.2018

Miluju jídlo asi podobně jako autor. Takže mi snad jen trochu vadilo, že jsem po ruce neměla vždy nějakou tu pochoutku, protože jsem při čtení slintala. Milé čtení.


bilamyska
02.11.2018

Vybrala jsem si do čtenáské výzvy, ale byla to chyba.
Popis jídel bych označila jako slovní průjem. Žádná postava pro mě nebyla ani trochu zajímavá...

Vilma232
22.10.2018

Knihu o jídle jsem si nechala skoro na konec výzvy, protože se mi o něm vlastně nechtělo moc číst. Mám pocit, že se jídlu a vaření věnuje až moc pozornosti - časopisy, televizní pořady, vydávání kuchařek apod. Kde je to "Jíme, abychom žili"? Ale výzva je výzva, tak jsem si chtěla vybrat něco zajímavého. Píše se, že kniha získala Cenu za nejlepší dílo gurmánské literatury. Tak už ji mám přečtenou. Postava kritika je mi nesympatická a právě proto zde ocituji, jak ji viděly jiné postavy příběhu:
"Jasně že je to pěkný hajzl. Zničil by nás, mě i mou kuchyni, ten samolibý pitomec....."
"Kudy prošel, všechno zničil. Všechno. Děti, ženu, milenky, a dokonce i své dílo..." Taky ho tak nějak vidím.
Podrobné popisy jídel a chutí mě nezaujaly, dokonce jsem je místy přeskakovala. To není pro mě. Ráda si dám něco dobrého, ale číst o tom nemusím. ..... a ráda si dám buchty ze supermarketu....

2mig1
12.08.2018

Zajímavý portrét člověka, který honbou za dokonalostí zapomněl na své blízké a především sám na sebe. Pozornost udržovalo střídání pátrání hlavní postavy po spásné chuti, kdy popis jídel byl až mučivě realistický, a výpovědi (nejen) osob hlavní postavě blízkých, které byly až mučivě a bolestivě upřímné. A ne že bych byl tedy nějaký kruťák, ale ty výpovědi mě mnohdy zaujaly víc.

david5746
11.08.2018

Knihu nechci vyloženě hanět, protože evidentně nejsem ta pravá cílová skupina, která si takto poskládanou knihu užije.

Veleznámý a veledůležitý kritik jídla ví, že brzy umře, tak vzpomíná, vzpomínají také členové jeho rodiny, známí, pes, kočka, socha na psacím stole a já už nevím, kdo všechno. Děj to vlastně žádný nemá, prostě pidistřípky z minulosti, ze kterých by si čtenář mohl cosi ve finále poskládat. No a velice často to sklouzne na popisy jídel, chutí, často neskutečně natahovacím a uspávacím způsobem. Jsem bohužel ten typ, kterému stačí konstatování, že tenhle chleba je dobrý, nepotřebuju popisovat každé sousto a ujíždět na několika stránkách nad tím, co se stane, když se déle žvýká atd atd. V tu chvíli se ztrácí případné poselství, protože je utopeno sáhodlouhými popisy. Sice mě pobavilo, že v sobě má majonéza se zeleninou cosi bytostně sexuálního a o termín orgastické chuťové buňky svoji slovní zásobu asi taky obohatím, ale to bude asi tak všechno.

Četl jsem kvůli výzvě a kdybych přečetl původně zamýšlenou knihu "O Koblížkovi", tak bych byl býval lépe udělal. ;-)

petrzel
19.05.2018

Knihu jsem četla jen kvůli čtenářské výzvě. Není to můj šálek čaje, ale líbíla se mi a byla zajímavá.

Dakarianna
18.05.2018

Tak to vypadá, že si budu, vzhledem k dalším komentářům, muset přečíst první autorčinu knihu – S elegancí ježka. Nechápu totiž ty negativní komentáře a nízké hodnocení. Knihu jsem tedy četla kvůli čtenářské výzvě, ale byla to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Naprosto unikátní styl psaní, do velmi jednoduchého tématu, jako je jídlo, jsou vloženy myšlenky o životě, o bytí. Brilantní a přitom krátká knížka.

1