Daisy21 Daisy21 komentáře u knih

Ostrov Ostrov Markéta Biri Lexová

Není to kniha pro každého, ale je pro všechny otevřené mysli. O co méně je jednoduchá, o to více je hluboká. Čím více se do ní začtete, tím více se budete cítit pohlceni. Poté co překonáte mystický začátek, vplujete do divokého proudu spolu s hrdinkou a budete stále více rozumět každému jednotlivému slovu či emoci, bolesti i euforii. A především se budete ptát sami sebe... a zároveň si odpovídat. Tato jízda Ostrovem bude patřit k těm nejexotičtějším a rozhodně nezapomenutelným. Díky, Biri, za tvou zpověď. Vzala i mě někam, kam jsem nečekala, že vkročím.

29.03.2022 5 z 5

Cesta do blikajícího pekla Cesta do blikajícího pekla Šárka Andrlová

Na tuto poměrně útlou knížku (přečetla jsem ji asi za dvě hodiny) jsem byla hodně zvědavá. Ještě, než jsem se k ní dostala, sledovala jsem několik rozhovorů s autorkou a díky nim měla jasnou představu, do čeho půjdu. O tom, jak může gambling zničit život, sama něco vím (ne z vlastní zkušenosti, ale z velmi blízkého okolí), takže mě obsah Cesty do blikajícího pekla v ničem nepřekvapil a nešokoval. Pouze do obrazu té mé představy přidal další temné barvy. Jedná se o syrovou nepřikrášlovanou zpověď (byť byla autobiografie místy doplněna fikcí, Šárka se nesnažila dělat ve vzpomínkách hezčí nebo své emoce ochuzovat o ty drsnější, které se - zejména matkám - nečtou nejlépe), napsanou věcným faktickým stylem, který si nehraje na žádnou velkou stylistiku. Ačkoli mé redaktorské a korektorské oko bolela nedostatečná péče, již knize kolega věnoval (chyb tam je na můj vkus hodně), Šárce ráda dávám plný počet hvězd, za odvahu, s níž se nám ostatním tak otevřela. Snad to stejně tak otevře oči i lidem, kteří by do toho mohli spadnout.

22.02.2022 5 z 5

O beránku Snížkovi a kouzelné Kýnce O beránku Snížkovi a kouzelné Kýnce Pavel Mondschein

Já prostě ty Pavlovy příběhy a práci se slovy žeru! (Promiň, Kýnko...) Nepotřebujete mít borderáky ani děti na to, abyste si čtení užili. Budete opět vtaženi do laskavého a napínavého čtení, asi tak jako psí čumáky do špajzu s klobásami, a budete se celou dobu přihlouple usmívat (teda u tohohle dílu bude pár výjimečných momentů, kdy se budete i trošičku bát). Litovat ale nebudete ;-).

01.01.2022 5 z 5

Tvůrčí restart: Lázně pro spisovatele v krizi Tvůrčí restart: Lázně pro spisovatele v krizi Martina Heš

Velmi příjemné čtení na dovolenou a pro psavce spousta postřehů, s nimiž se nelze nesrovnávat. Kniha obsahuje pár moc hezkých míst, která jsem ocenila, stejně jako zajímavý námět. Občas nebylo nutné věci tolik opakovat (při každém dalším "nebyl si jist, jestli to řekl nahlas" jsem úpěla, ale i tak byla kniha příjemným překvapením.

21.07.2021 4 z 5

Tokyo Story Tokyo Story Tereza Macková

Pohodová romantika, byť poměrně předvídatelná. Čtivý styl, příjemné nakouknutí pod pokličku atraktivní země. Až na pár chybek velmi příjemné čtení na dovolenou.

21.07.2021 4 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Od autorky bylo poměrně odvážné s tímto tématem vyjít na světlo. Projekt mě oslovil, proto jsem jej podpořila. Přiznám se, že mě zprvu zaskočilo, když mi přišla tak útlá malá knížečka, také jsem doufala v podrobnější vhled do problematiky. Pro mnohé z nás je to první setkání s danými diagnózami a jistě by pro nás bylo zajímavé nahlédnout pod pokličku víc. Ale autorka se nestaví do takové role, její postřehy jsou přiznané jako subjektivní a jako takové je i přijímám. Styl mi vyhovoval, byl autentický a místy jsem měla pocit, že to nescafé z teplé kohoutkové vody na té záchodové podlaze piji s nimi. Větší péči bych přála provedení knihy - ta lepená sazba nevydržela ani do poloviny, dočítala jsem kompletní salát. Ale kromě rozsahu musím říct, že jsem dostala, co jsem od knihy očekávala, a autorce fandím.

17.07.2021 4 z 5

Letní kraťasy Letní kraťasy Šárka Hieková

Při čtení jsem měla nejdřív pocit, že už jsem asi příliš stará, a pak si uvědomila, že "takhle" mladá jsem nikdy nebyla :). Že ta kombinace léto, voda, sex a sex (aby ho nebylo málo) je prostě jako ten nadýchaný bohatě obložený hamburger z reklamy, který je v reálu sice o půlku nižší a vůbec ne tak barevný, ale stejně nám chutná, protože ta představa je prostě sexy. A tak se zasníte i při čtení téhle knihy. Letní oddechovka, čtyři různé nápady, přístupy, styly... na prvotiny autorek velmi zdařilý start, a hlavně skvělý počin se skvělým cílem. Tleskám.

22.05.2021 4 z 5

Poslední uzel: Jedno téma, osmnáct různých pohledů Poslední uzel: Jedno téma, osmnáct různých pohledů * antologie

Pestrý sborník čtivých povídek a básní, které spojuje jedno téma. Je zajímavé sledovat, jak každý pojal poslední uzel po svém, a výsledné texty jsou každý jiný a přitom všechny skvělé. Mohu s čistým svědomím jen doporučit.

20.10.2020 5 z 5

Bordeří povídačky 2 Bordeří povídačky 2 Pavel Mondschein

Stejně jako první díl i toto je nesmírně laskavá a humorná záležitost, která potěší nejen milovníky psů, ale hlavně nejen děti. Jako dospělák oceňuji úžasně kreativní a vtipnou práci se slovy. Za mě rozhodně plný počet ;-).

Bordeří povídačky Bordeří povídačky Pavel Mondschein

Nesmírně laskavá a humorná záležitost, která potěší nejen milovníky psů, ale hlavně nejen děti. Jako dospělák oceňuji úžasně kreativní a vtipnou práci se slovy. Za mě rozhodně plný počet ;-).

Uteč! Uteč! Dagmar Česká

Tuto knihu jsem sledovala už v průběhu jejího vzniku. Autorka má schopnost vybudovat napínavý příběh plný nečekaných zvratů a překvapení, přičemž nepředkládá čtenáři vše ložené na stříbrném podnosu, ale nabízí mnoho příležitostí k vlastní dedukci, což jistě ocení náročnější čtenáři. Přes střídání pohledů různých osob je celý příběh zcela pochopitelný a snadno se v něm zorientujete. Prostředí americké přírody a společnosti je pro našince jistě atraktivní, stejně jako nahlédnutí pod pokličku temnějších postav, jež by bylo snadné odsoudit. Místo toho však zjistíte, že i za jejich osudy stojí lidské příběhy a mnohdy podmínky, jež je k tomuto vyústění předurčily. Rozhodně doporučuji k přečtení. :-)

Příběh TY a JÁ Příběh TY a JÁ Petra Langová

Přečteno 15 let po vydání - přesto si v ničem nezadá s dnešními romány. Napsán velmi čtivě a vtipně. Místy je třeba si odmyslet trošku toho mladického patosu, ale ve výsledku jde o více než zdařilou prvotinu.

22.05.2020 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Tuto knihu jsem měla možnost betovat a neuměla si představit, že by nevyšla. Je to silný současný román spíše pro ženy, zabalený do hávu tajemna, pod který by leckdo z nás chtěl umět nahlédnout. Po přečtení Kde končí nebe doufám, že to tam takhle opravdu vypadá. Pak by totiž nebylo čeho se bát. Jaké by to ale bylo vrátit se s tímto vědomím zpět? O tom se Petra velmi zdařile zmiňuje v tomto novém, skvěle napsaném románu. Nudit se u něj rozhodně nebudete.

22.05.2020 5 z 5

Bestseller Bestseller Olivia Goldsmith

Pro člověka, který potřebuje otevřít oči, jak to v knižním průmyslu (byť v knize je řeč o americkém, v mnohém se praxe shoduje s naším) chodí, je v knize spousta užitečných informací. Bohužel cca ve druhé polovině došel dech nejen překladatelce, ale i korektorce, takže ve výsledku jsem byla velmi rozčarována množstvím chyb a nesmyslů, což knize na kráse poněkud ubralo.

05.08.2019 4 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Komu se líbil Muffin a čaj, bude z Koláčků a spiklenců nadšený. Alespoň já jsem byla. Je vidět, že psaný projev je vyzrálejší, jsou tam nádherné pasáže, za něž by se nemusel stydět leckterý velmi zkušený autor. Theo nejen, že nezklamal, ale povýšil laťku zase o kus výše. Jestliže Muffin byl lehký LGBT YA románek, jeho pokračování je kvalitní, zralý román, kde funguje všechno tak, jak má. To, že od začátku tušíte, jak to musí dopadnout, není v tomto případě na škodu. I tak budete průběžné peripetie sledovat se zatajeným dechem. Jednoznačně doporučuji!

03.06.2019 5 z 5

Nejdelší cesta domů Nejdelší cesta domů Sabina Zelená

Jindřišku budete milovat a obdivovat. Budete kroutit hlavou nad tím, co všechno jí život naházel pod nohy, a přát jí, aby našla to, co hledá. Její osud vás nenechá chladnými, tohle autorka umí skvěle. Vykreslit bohatý příběh plný komplikací a uvěřitelných emocí. Stejně jako u Tisíce východů slunce, i zde si příznivci ženské literatury jednoznačně přijdou na své. Jen tak dál! :-)

07.04.2019 5 z 5

Smrtící byznys Smrtící byznys Hana Hindráková

Dechberoucí kniha, která není na zaplácnutí krátkých chvilek při cestování. Na Smrtící byznys si udělejte dostatek času o samotě, nikým nerušeni. Mě stačilo jedno odpoledne, ale ty myšlenky mi budou znít v hlavě ještě dlouho. Pokaždé, když svým synům podám jakýkoliv, u nás bezpochyby bezpečný, lék na obyčejnou chřipku, vybaví se mi, jak dodnes v Africe zoufalí rodiče vydávají své poslední, nebo i vypůjčené peníze na záchranu života svých dětí s malárií, a pak se zoufale obrací k Bohu, proč jim je stejně vzal. Ale to ne Bůh, to čínská mafie a zkorumpovaní vládní úředníci, kteří si mastí kapsy bez ohledu na statisícové ztráty nevinných životů. Děkuji Hance, že toto téma otevřela i v naší civilizované zemi, a to ideálně zvolenou beletristickou formou, která skýtá šanci dostat tyto alarmující informace do širšího povědomí! Na místech, o nichž se dočtete, mezitím lidé nasazují své vlastní životy i svých nejbližších, aby tomuto obchodu, výdělečnějšímu, než je prodej drog, zamezili. Klobouk dolů před každým, kdo pro osvětu v této oblasti cokoliv udělá. A autorce velká poklona za tuto úžasnou knihu! Čtenářům ji doporučuji z celého srdce!!!

19.10.2017 5 z 5

Tisíc východů slunce Tisíc východů slunce Sabina Zelená

Tuto knihu jsem měla tu čest posuzovat už jako redaktorka v literární agentuře a pomoci jí přijít na svět. Od počátku jsem byla přesvědčená, že si to kniha i její autorka zaslouží. Žen, které si u čtení rády popláčou, je mezi námi dost - a ty si skutečně přijdou na své od první do poslední stránky. Autorka umí vystavět příběh uvěřitelně, a přitom dostatečně dramaticky, s hlavní hrdinkou čtenářky už pro její výchozí situaci musí od první chvíle sympatizovat a přát jí šťastný konec, stejně jako ostatním postavám v příběhu. Střídání vypravěčské perspektivy mezi třemi osobami činí příběh živějším a psychologicky zajímavějším. Happy end je u tohoto žánru obyvklý a u většiny čtenářek z cílové skupiny pravděpodobně i žádoucí, takže si budou moci znovu poplakat i v závěru, nicméně pro tentokrát radostí. Máte-li rádi emotivní příběhy, Tisíc východů slunce je tou pravou volbou pro vás ;-)

20.09.2017 5 z 5

Muž ve střídavé péči Muž ve střídavé péči Alena Müllerová

Nalákána marketingovou kampaní, chytlavým názvem i zajímavou anotací jsem si i já knihu přečetla. Byla jsem natolik zklamána a otrávena nízkou stylistickou úrovní textu, že jsem příběh ani dvakrát neprožívala. Opakování slov a zejména vlastních jmen, věty na úrovni slohu žáka šesté třídy ZŠ... nechápu, jak takhle může psát dramaturg. A ten malý génius byl pro mě jako čtenáře příliš neuvěřitelný. Pro mě osobně velké zklamání.

02.07.2016 1 z 5