Daduška Daduška komentáře u knih

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Knihu jsem četla před 20 lety a tenkrát mě nadchla. Teď jsem se k ní vrátila a spokojenost přetrvává. Zručně napsaný fantastický příběh s úžasnými nápady pořád baví a může vést k zamyšlení, co vlastně člověk od života chce.

18.10.2019 4 z 5

Pan Selfridge Pan Selfridge Lindy Woodhead

Nadšení pana Selfridge pro obchod je nakažlivé. Kniha popisující vzestup (a nakonec i pád) velkého muže je inspirující. Z mé strany jen malá výtka - občas jsem se ztrácela v záplavě jmen osob, které se v knize buď jen mihly a nebo se o nich psalo vícekrát, ale už jsem si nepamatovala, v jaké souvislosti byly dříve zmíněny. Nicméně to je maličkost.

16.10.2019 4 z 5

Potopa Potopa Kristina Ohlsson

Napínavé, velice čtivé, nemohla jsem se odtrhnout.

15.10.2019 4 z 5

Králové a královny - Fascinující životy panovníků od starověku po současnost Králové a královny - Fascinující životy panovníků od starověku po současnost kolektiv autorů

Dobré pro doplnění informací, ale spíš heslovité pojetí textu a jeho zestručnění až do encyklopedické formy není nic pro začátečníky, kteří o uvedených osobnostech nic nevědí. Na druhou stranu kniha uvádí životy vládců do širších souvislostí. Nejde o román, takže je to takové, jaké to má být.

14.10.2019 3 z 5

Kořeny růže Tudorovců Kořeny růže Tudorovců Mari Griffith

Poučný a zajímavý příběh, zase jsem se něco dozvěděla z anglické historie, ale ten překlad! Naprosto příšerný, místy to vypadalo jako z google překladače. Škoda.

14.10.2019 2 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Dávám 3,5 *. Zajímavé téma, ale nedokázala jsem se (z logických důvodů) úplně vcítit do žádné z hrdinek. Samozřejmě je to dané i dobou, kdy se příběh odehrává. Určitě se podívám na film, zajímá mě zpracování tohoto velice intimního příběhu. Určitě nelituji, že jsem knihu četla, v mysli mi zůstane ještě dlouho, ovšem nikoliv pro spisovatelské umění autora, ale spíš kvůli tomu, o čem kniha pojednává.

06.10.2019 3 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Tak to byla bomba. Zatím nejlepší díl z celé série. Postupně budovaná atmosféra strachu, zoufalství, nemohla jsem se odtrhnout. Předchozí díly mi přišly chvílemi překombinované, ale tohle mě skutečně pohltilo. Doporučuji.

18.09.2019 5 z 5

Katedrála Katedrála Zdeněk Mahler

Nezaměnitelným způsobem napsané shrnutí historie katedrály sv. Víta. Dnes už jsou některé informace překonané, ale celkový dojem a závěry z knihy vyplývající jsou stále platné. Z. Mahler uměl své názory prezentovat dechberoucím způsobem a kniha je napsaná úplně stejným stylem.

14.09.2019 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Knihu jsem si užila, i když zpočátku jsem měla trochu zmatek v postavách. Dokonce jsem se musela vrátit o dost stránek zpátky a připomenout si, kdo je kdo. Nemám to číst před spaním, po kouskách jsem nebyla schopná udržet kontinuitu. Jinak ale moc pěkně vykreslená atmosféra, když jsem si ke knize sedla odpoledne a četla v kuse, byla jsem nadšená.

08.09.2019 4 z 5

Nejtemnější hodina Nejtemnější hodina Anthony McCarten

Zajímavý pohled na několik dní 2. světové války a politický boj o další směřování Velké Británie v první půlce roku 1940. Viděla jsem film, kniha je samozřejmě mnohem podrobnější a méně akční, avšak obsahuje klíčové projevy W. Churchilla ve sněmovně i v rozhlase, takže je možné se k nim vracet a plně si vychutnat sílu jeho slov. Jen malá výtka k občasným chybám v českém překladu, chápu, že některá souvětí jsou opravdu hodně dlouhá a komplikovaná, ale u knihy, která je postavena na řečnickém umění, by se mělo na vychytání chyb více dbát.

11.08.2019 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Knihu jsem si půjčila od dcery, když už jsem na dovolené přečetla všechno, co jsem měla s sebou, a nelituji. Přečetla jsem za jedno odpoledne, poetika hřbitova mě úplně pohltila. V knize si najdou své rodiče i mládež, nechci nic prozrazovat, takže nebudu psát, jak konkrétně mě zaujal konec, ale já byla na konci spokojená.

07.07.2019 4 z 5

Petrova zpověď Petrova zpověď Jeroen Windmeijer

Tohle byl slabší příběh, jedno klišé za druhým. Na dovolené jsem to přečetla, protože bylo ošklivé počasí, ale nikomu bych to nedoporučila.

07.07.2019 2 z 5

Co když zemřu, než se probudím Co když zemřu, než se probudím Emily Koch

Mně se kniha moc líbila - bylo to napínavé, zajímavé a velmi smutné.

07.07.2019 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Příběh o jednom roce několika obyčejných lidí. Ve spoustě situací jsem se poznala, nebo jsem poznala někoho z rodiny. Tak to prostě v životě chodí. Odpočinkové čtení, ve kterém můžete najít i něco pro sebe, pro svůj další životní vývoj. Nehledala bych v tom žádné složitosti, ale rozhodně mě to donutilo se zamyslet nad tím, co vlastně v životě člověk chce a jak se dokáže plácat od ničeho k ničemu.

09.06.2019 3 z 5

Deník mého mizení Deník mého mizení Camilla Grebe

Přečetla jsem jedním dechem - napínavé, skvěle vybudovaná atmosféra, zajímavé postavy... Jen ten konec byl trochu předvídatelný, přesto nezklamal. Po dlouhé době knížka, na kterou jsem se každý večer těšila.

06.06.2019 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Útlá knížka, zato hluboký zážitek. Příběh jsem viděla zfilmovaný i jako divadelní hru, ale knižní předloze se nic z toho nevyrovná, i když jsou skvělé. Mrazivý pocit z pana Kopfrkingla mě bude strašit ještě dlouho.

20.04.2019 5 z 5

Hospoda Jamaica Hospoda Jamaica Daphne du Maurier

Oceňuji temnou atmosféru, úplně jsem cítila sychravost slatin, mlhu na vřesovištích a vlhkost bažin. Příběh odvážné Mary v dobách, kdy rozhodně nebylo obvyklé, aby mladá žena samostatně rozhodovala o svém osudu, mě oslovil. Nebylo to úplně jednoduché čtení, jazyk autorky je trochu zastaralý a pro čtenáře uvyklého na současné detektivky trochu složitější, ale stojí to za to.

15.03.2019 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Opět čtivě napsaná detektivka. Pobavila, ale nehledala bych v tom žádná moudra.

23.02.2019 4 z 5

Samota Samota Andrew Michael Hurley

Tajemná atmosféra i zajímavá sonda do náboženského vnímání. Příběh vyvolal spoustu otázek, bohužel autor nenabídl na všechny odpovědi. Podle mě je to škoda, nápad byl dobrý a měl velký potenciál, který však autor nevyužil.

26.01.2019 3 z 5

Papíroví duchové Papíroví duchové Julia Heaberlin

Příběh mi přišel dost napínavý, líbila se mi silná hrdinka, která neváhala své posedlosti odhalením vraha své sestry (a vlastně i jejího osudu) přizpůsobit celý svůj život, včetně brutálního nácviku dovedností pro přežití. Sice mi její jednání dost často přišlo nelogické, ale to tak v životě bývá, někdy se člověk řídí jinými principy, než jen rozumem. Příběh byl zajímavý a četl se dobře.

20.01.2019 4 z 5