Nikdykde

Pod ulicemi Londýna je svět, o kterém se většině lidí nikdy ani nesnilo. Město nestvůr a světců, vrahů a andělů, rytířů v brnění a bledých dívek v černém sametu. To je Londýn lidí, kteří propadli trhlinami. Richard Mayhew je mladý úředník, který se s tímto jiným Londýnem seznámí víc, než je mu příjemné. Jediný dobrý skutek ho vymrští z jeho klidného a spořádaného života do světa, který je pro něj záhadně známý a zároveň naprosto bizarní. Žije v něm dívka, která si říká Dvířka, a lidé kteří ji chtějí zabít. Je tam také anděl jménem Islington, který žije v síni ozářené svícemi, a starý Bailey, který bydlí na střechách. Jsou tam inteligentní krysy a krysomluvčí, a také Hrabě, jehož Dvůr se schází ve vagónu podzemní dráhy. Most noci chrání nebezpečnou cestu do čtvrti Knightsbridge, v kanálech žijí lidé, v labyrintu Bestie. Jsou tam nebezpečí a rozkoše, na jaké fantazie nestačí. A Richarda, který netouží po ničem jiném, než se dostat domů, čeká právě pod ulicemi jeho rodného města zvláštní osud – Nikdykde....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32251/nikdykde-32251.jpg 4.51412

Neverwhere (1996)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Polaris

petrulka

Bezva fantasy jednohubka, sfouknutá za dva večery. Četlo se to samo, bavilo, líbilo. Super nápad, fajn postavy, žádné nudné a zdlouhavé pasáže. Klidně by mohla být delší.

Chytuš

Skvělá, originální a britským humorem prošpikovaná fantasy. Skláním se před fantazií Neila Gaimana, která je zcela zjevně bezbřehá. Po dočtení stále hledám správná slova, nacházím jen obdivná citoslovce... Tak jen pro ukázku:

"Richard v duchu psal zápis do deníku.
Milý deníčku, začal. V pátek jsem měl práci, snoubenku, domov a život, který měl smysl. (Tedy, do té míry, do jaké má nějaký život smysl.) Pak jsem našel na chodníku krvácející zraněnou dívku a snažil jsem se být milosrdný samaritán. Teď nemám ani snoubenku, ani domov, ani práci a procházím se půl kilometru pod ulicemi Londýna s předpokládanou životností sebevražedné jepice."

Ve vydání z roku 2017 navíc potěší bonus v podobě povídky "Jak markýz získal zpátky plášť"

1bublina
30.12.2018

Moje nejoblíbenější kniha. Četla jsem ji několikrát, stejně jako Hvězdný prach a pokaždé jsem unesená. Líbí se mi, jak autor rozepíše několik dějových linek, které se pak všechny protnout a teprve pochopíte, proč se o nich před tím zmínil. Richard mi byl velice sympatický, hlavně jeho "nepřizpůsobivost" v Podlondýně. Kniha byla často i vtipná.

ThrisaManx
28.12.2018

Uff, tato kniha mi dala opravdu hodně zabrat. Četla jsem ji opravdu dlouho, předlouho. Než jsem se prokousla prvními šedesáti stránkami, uběhl měsíc. Nešlo to. Po stech stranách jsem váhala, zda knihu neodložit, jak jsem se u ní trápila. Naštěstí jsem to neudělala, protože příběh se pak rozjel a dostal šílené grády. To byla jízda! Užívala jsem si každou stránku, každou větu! Konec byl opravdu takový...krásný. Jo, skončilo to krásně. Snad dám knize v budoucnu ještě jednu šanci, abych si ji mohla užít ještě jednou, ale od začátku.

Epes
27.12.2018

Knihu jsem odložil v polovině, příběh mě nedokázal strhnout.

Paluska
15.12.2018

Gaiman má bezesporu výbornou fantazii,ale některé situace pro mě byly málo rozvinuté nebo dotažené.. Každopádně Dvířka byla moc sympatickou hrdinkou. Pánové Croup a Vandemar dle mě nejzajímavější postavy. Markýz de Carabas - nevěděla jsem, kam přesně ho zařadit. Velmi nenápadně mi přirostl k srdci a byla jsem fakt ráda za to vejce ????????. Richarda jsem velkou část knihy litovala a říkala si, že bych nikdy nechtěla, aby se mi něco podobného stalo.. Ovšem na konci jsem změnila názor a věděla jsem, že nic lepšího ho potkat nemohlo. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

Dymond
09.12.2018

Nebylo to špatné, ale čekala jsem víc...

tru32
27.11.2018

Chvíli mi trvalo než jsem se do příběhu začetla. Ale potom už mě kniha nepustila. Krásné fantasy přesně takové jaké dokáže vymyslet jen Neil Gaiman. Velice jsem si oblíbila vedlejší postavy např. Markýze de Carabase nebo Dvířku a o záporácích nemluvě. Rozhodně stojí za přečtení.

kika_
26.11.2018

Bezesporu krásné a originální fantasy. Ovšem... Místy mi to přišlo jakoby nedomyšlené, resp. měla jsem z toho pocit, jakoby tam byla chyba a nedokážu říct jaká. Jakoby mi stále něco unikalo. Každopádně chytlo mě to opravdu hodně a konec byl výborný, takže 4 hvězdy za mě jsou na místě. :)

MartinaF
31.10.2018

Do poslední věty jsem nevěděla, jestli se mi kniha líbí nebo ne. Po přečtení mám sice stále rozporuplné pocity, ale posledních šest řádků mě dostalo. Nebyla úplně perfektní, ale přečetla jsem ji a je to prostě Gaiman. :-D

evilunicorn
24.10.2018

Proč??Proč mi tahle naprosto fantastická kniha unikala tak dlouho?? Bavil jsem se od začátku do konce, autor zabydlel Podlondýn spoustou fantaskních postav a jeho anglický humor mi občas připomínal knihy pana Pratchetta.Dávám plných pět hvězd,ale klidně si jich domyslete kolik chcete navíc,tohle bylo zábavné a napínavé a já se nenudil ani chvilku :)

raffi
27.09.2018

Krásna rozprávka pre dospelých... boj dobra a zla v zaujímavých kulisách. Aj s typickým britským humorom, ktorý sa vďaka slušnému prekladu z knihy nestratil.
A mňa to tak bavilo!
Úprimne nahlas priznám, že závidím Gaimanovi jeho fantáziu.

kap66
02.09.2018

V městské fantasy nejsem zběhlá (a ve fantasy jen trochu), takže jsem vzala Nikdykde do ruky bez předsudků a možnosti srovnání. A vida: nadpřirozeno a skutečno, humor a vážno, dobro a zlo, napětí a uvolnění, charaktery uvěřitelně lidské a neuvěřitelně děsivé, poetika a drsnost - to vše jsou stavební kameny příběhu, který při všech těchto protikladech drží pohromadě a při vší fantastičnosti je pro mě logický. Já na to přistoupila a opravdu si to užila.

vorenus
24.08.2018

Neskutečně napsané! Nechápu, že mi tento úchvatný autor, tak dlouho unikal.

sarka9190
17.08.2018

Má první urban fantasy a srdcovka k tomu. Čte se dobře i poslouchá se dobře.Poslouchali jsme ji jako mluvene slovo s babičkou pri obědě a bylo super vidět,ze kniha dokáže bavit i někoho,komu je 70 let.Myslim,že to o kvalitě knihy hodně vypovídá.

MortRainey
07.08.2018

Pro milovníky mysteriozního Londýna, svělý překlad, krásné obraty!

mira.k
31.07.2018

Jedna z nejlepších fantasy. Perfektní oddechové čtení. Jak si zasloužit princeznu v londýnském metru. A to před Harry Potterem.

Jane007
29.07.2018

Super knížka od skvělého autora. Nevím, co je lepší, jestli propracovaný svět Podlondýna, hra se slovy, nebo jen nápad. Jsem nadšená a doporučuji všem milovníkům fantasy.

embi
28.07.2018

Parádní jízda. Napínavé a zábavné do poslední stránky, jistě i díky překladu.

Alee
24.07.2018

Konečně přicházím Gaimanovi pořádně na chuť. Udělala jsem chybu a jako první jeho knihu jsem četla Oceán na konci uličky, který mi moc nesedl. Hvězdný prach byl lepší, ale přišel mi takový nedotažený. Nikdykde je ale skutečně skvělá, originální knižní jednohubka. Zároveň tato kniha udělá radost všem, kdo milujete Londýn, anglický humor a kulturu. I já dostala po dočtení chuť si sbalit batůžek a jet do Británie.

intelektuálka
11.07.2018

Tak jsem vyzkoušela fantasy - pohádku pro dospělé...

Autor má bezesporu velkou fantazii - představuje svébytný svět pod Londýnem
a bizarní postavičky, které tam žijí... Nic netušíc se tam dostává reálná postava Richarda - vinou dobrého skutku pro dívku jménem Dvířka...

Osnovou této pohádky je boj proti zlu a statečnost rytíře - zachránce...

A v závěru se rytíř rozhoduje - ve kterém světě chce vlastně žít ?

Liana
10.07.2018

krásna fantasy, bavila ma od začiatku do konca.

jaroiva
22.06.2018

Nevím, proč jsem si myslela, že to má být sci-fi. No, to jsem se mýlila, je to spíš taková fantasy pohádka.
První část (cca třetina) se mi líbila a líbila se mi i poslední třetina, ale ten prostředek mi nějak neseděl.
Míním však číst další autorovy knížky, příště už si přečtu dopředu, o jaký žánr jde a pustím se do toho, až budu mít náladu na příslušný žánr.
Co mě ale fakt zaujalo a líbilo se mi - jméno Dvířka. V překladu to zní podle mě zajímavěji než v originále. To oceňuji.

postoran-CZ
25.05.2018

Ke knize jsem se dostal nahodou na doporuceni od kolegyne. Prvnich cca 80 stran to bylo takove ... ehm ... nijake. Nejak jsem se do toho deje nemohl dostat. Ale pak se to docela rozjelo a ja to behem chvile docetl.
Gaiman ma rozhodne zajimave napady. Myslenka alternativniho "Londynu" mi prijde paradni. Rozhodne by ji mohl rozvest i dal a dat prostor dalsim postavam. Prostor na druhy dil v zaveru knizky tam urcite byl.
A postavy najemnych vrahounu Croupa a Vandemara maji neco do sebe. Dival jsem se i na kousek toho serialu BBC, ale tam se jim ty postavy moc vychytat nepovedli. Urcite si to pred prectenim nepoustejte. :)

ematurku
15.05.2018

Poslouchala jsem rozhlasovou adaptaci BBC. Taková roztomilá jednohubka, která mě hodně bavila, občas teda mohlo být trochu méně křiku a různých ruchů, ale jinak to bylo udělané hrozně dobře. Ale asi se na mém celkovém nadšení dost podepsalo mé lokální nadšení pro McAvoye a Cumberbatche.

Jinak nevím, jestli to je tou rozhlasovou adaptací, ale příběh mi přišel místy zkratkovitý a nedotažený. Je tam spousta milých momentů, slovního humoru, který mě bavil (třeba "corpses to be", zvlášť když to medovým hlasem pronáší Beník), lidskosti, zábavné postavy, líbil se mi hodně i konec, ačkoli tolik věcí zůstalo nedořešených. Ale... Nevím no, asi bych si to měla přečíst celé, což nevím, jestli udělám.

LyttaNeyd
09.05.2018

Moje druhá kniha od pana Gaimana po Oceánu na konci uličky; a byla jsem příjemně překvapena! Příběh měl podobně snovou atmosféru, ale byl o dost bláznivější (což ale není na škodu).

Na druhou stranu, nebyla to jen taková fantasy pohádka pro děti.. U některých pasáží se Nikdykde podařilo něco, co jsem nezažila u jiné knížky – a to bylo znechucení. Nechápejte to špatně; byly to například popisy toho, jak pan Vandemar večeřel a tak, takže to znechucení bylo pravděpodobně zamýšleno. Musím tedy ocenit vypravěčský styl, protože mě skutečně dokázal vtáhnout do děje (třeba jsem si odvykla číst u večeře).

A právě pan Vandemar a pan Croup byly postavy, které mi přišly nejzajímavější. V jednu chvíli mučení, zabíjení a požírání mrtvých koťat z kanálů a do toho prostoduchost pana Vandemara a situace jak ze Stopařova průvodce po Galaxii. Občas mi z toho vážně trochu běhal mráz po zádech. Co se týče markýze de Carabase, toho jsem měla nejradši. Byl to snad první případ, kdy mi zmrtvýchvstání nepřipadalo kýčovité (snad proto, že jsem na začátku uvěřila, že opravdu umřel).

Celkově, i s tím předvídatelným koncem, to bylo pěkné čtení. Četla jsem tady komentář, v němž si někdo stěžoval, že tam není vysvětleno, proč se co děje, že tam chybí vysvětlení záhad toho světa. Ale třeba mně takovéhle věci nevadí. Ne že by mi to bylo jedno, ale víc se soustředím na postavy, na děj, na ty slovní hříčky a podobně. Je pravda, že to není nejpropracovanější román.. ale nemyslím si, že by něco vyloženě postrádal. Po dočtení se mi taky tak trochu chtělo zalézt do nějakého londýnského kanálu, a to je myslím hlavní :D

tru32
05.05.2018

Jeden z nejlepších autorů

Archie
30.04.2018

Tak tohle me minulo. Tomuhle i ja, milovnik fantasy, musim rict "fantasmagorie". Tyhle knihy, kde hrdina chodi vzhuru nohama, pod sebou vidi svet na hrbete zelvy na hlave klokana, nad sebou vodopad lizatek a to vse ve snu uvnitr snu uvnitr zaludku obri velryby v tlustem streve letajiciho kalamara - opravdu nemusim. Byt je Gaiman skvelym vypravecem a pohadkarem, tenhle styl (a napriklad i takovy Pretchett) fantastiky mi je proste cizi.

Dervish
30.04.2018

Opět jsem se přesvědčil o tom, že Gaiman není úplně autor pro mě. Samotná kniha je velmi dobrá, zábavná, dostatečně dramatická, o zvraty není nouze. Ještě lepší je samotné duo záporáků - Croup a Vandemar nemají chybu. Jenže celé je to takové "dětskou formou" psané fantasy pro široké masy. Což je samozřejmě dobře pokud takovou fantasy vyhledáváte. Já bohužel upřednostňuji složitější fantasy, která čtenáře nechává dlouho tápat a některé věci si musí nakonec stejně domyslet. Je to taková hra autor x čtenář, Gaiman nehraje, on vypráví. A tak k tomu musí čtenář přistupovat.

Co se ale rozhodně nepovedlo je hlavní hrdina, který je ufňukaný ňouma, který asi těžko vzbudí nějaké sympatie. Jeho osud mně byl vlastně ukradený a v závěru mě spíš zajímalo jak to dopadne s Dvířkou než s ním. Což je asi špatně. Navíc celý závěr v "andělském doupěti" byl takový neslaný, nemastný - těžko uvěřit, že zločinci, kteří nedělají celou knihu sebemenší chybu, jsou v závěru takhle naivní a neobratní. Přesto i tak jde o dobrou knihu, která se čte snadno, tak snadno, že by snesla i pár stránek navíc o Podlondýnu.

JointlieKat94
21.04.2018

Páni! To bylo mé první fantasy.. tedy ne tak docela.. série HP se nepočítá.. takže! Do knihy se mi zprvu moc nechtělo.. když jsem s tím ale v práci začla, tak mne kniha zcela pohltila! Sice tedy mobilní kvalita ( strašný, já vím..) nebyla úplně top, nebyli tam ani oddělený kapitoly, ani správné interpunkční znaménka a tak.. ale kniha byla vážně skvělá! Od podlondýna až ke krysomluvčím. Všechno mě pohltilo. Vtáhlo mne do děje. Tuto knihu si určitě pořídím i v tištěné verzi! Doporučuji, rozhodně ano.