Dada077 Dada077 komentáře u knih

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

(audiokniha, 12:52 hod, číta Jakub Saic)
Klasicky carterovsky dobré, ako vždy. Ku koncu trošku zdĺhavé, ale oceniť treba myšlienku, na ktorej je celý román vystavaný a to, ako ľahkovážne ľudia odovzdávajú sociálnym sieťam denný monitoring svojho života a ako používanie telefónu počas šoférovania nebezpečne hazarduje so životmi ostatných ľudí.

28.08.2023 4 z 5

Z poľovníckej kapsy Z poľovníckej kapsy Rudo Moric

nech si hovorí kto chce, čo chce, toto bola aj ostane najobľúbenejšia kniha môjho detstva. Horár je u mňa niečo viac, než len poľovník, a poľovník je niečo iné ako pytliak.

06.01.2022 5 z 5

Jemné umenie mať veci v p**i Jemné umenie mať veci v p**i Mark Manson

Toooooľko kecov a ... o ničom. Ani štýl, ani posmešné práskanie bičom nad hlavami možných dotknutých čitateľov na mňa dojem neurobili. Autor si dokáže dokonca v rámci jednej vety aj protirečiť. Asi sa potreboval len vypísať z vlastných boľačiek (strasti školáka, ktorému riaditeľ objaví v ruksaku skrýšu s marihuanou), zdá sa, že ich sám v sebe ešte duševne nespracoval.
Škoda premárneného času.

09.11.2021 1 z 5

3x 87. revír 3x 87. revír Ed McBain

Daj mládencom ruku ako lopatu - policajt objaví tašku s rukou, odrezanou v zápästí.
Brokovnica - muž a žena doma strelení brokovnicou zblízka do tváre.
Skladačka - páchatelia sú známi a mŕtvi dávno, ale zrazu sa zjavia indície k sedem rokov starému bankovému lupu.
K 87-ke a k menám ako Meyer Meyer, Cotton Haws, Steve Carella, Albert Kling, Peter Brown sa dá vrátiť aj po dlhých desaťročiach a znovu sa zahĺbiť do starej dobrej detektívky. Na niekoho môžu pôsobili lacno, ja však patrím k čitateľom McBaina, ktorí si vedia vychutnať onen čiernobiely punc sedemdesiatych rokov. Vôbec mi nevadí neustále opakovanie faktu, že Stevnova pôvabná a jemná manželka Teddy je hluchonemá, že pestúnka, najatá k deťom je darček od svokrovcov, že meno Meyer Meyer je pomsta židovského otca ...
"Když se octl venku na ulici, vyhledal Brown telefonní budku. První telefon, s kterým to skusil, měl ukradený volič. Sluchátko dalšího telefonu mělo přeříznutou šňůru, třebaže byla v chrániči z kovových prstýnků. Někdo zřejmě nebyl líný přinést si pilku na železo. Teprve třetí budka se zdála v pořádku. Hodil do zdířky deseticent, ale nic se neozvalo, ani volící tón, ani obsazeno, nic.
Zmáčkl vidlici. Nevyskočila zpátky. Zavěsil sluchátko. Přístroj minci nevrátil. Udeřil do telefonu pěstí. Nic.
Vyšel z budky, sakroval a uvažoval o tom, kdy městská rada učiní přítrž téhle ilegální loterii, jejiž představenstvo rozmístnilo po mestě lapače na peníze a označilo je nápisy – veřejný telefónní automat. "
Jak já to miluju!! :)

24.05.2021 5 z 5

Dlouho jsme se neviděli Dlouho jsme se neviděli Ed McBain

Tento starší prípad 87. revíru som počúvala ako audio. Pokojný, takmer flegmatický hlas Jiřího Zavřela sa ku Carellovi hodil ako uliaty a iba podčiarkol atmosféru veľkého zlého mesta spred štyridsiatich rokov. Telefonovalo sa z búdok na uliciach, údaje o predchádzajúcich činoch, či zloduchoch vyhľadávali policajti prácne v kartotékach. Žiadne mobily, kopírky, počítačové programy a identikity, naopak, veľa trpezlivej, mravčej práce detektívov z osemdesiatsedmičky. Zdĺhavé a podrobné vypočúvania svedkov a podozrivých vyznejú tak nevyhnutné a v dnešnej hektickej dobe takmer neuveriteľne vyústia k odhaleniu páchateľa a motívu.

07.03.2021 5 z 5

Život na našej planéte Život na našej planéte David Attenborough

Vzácna kniha od múdreho muža. Mala by byť zaradená medzi povinné čítanie. Sir Attenborough v nej prehľadne a zrozumiteľne predstavuje kam až človek svojím nekontrolovateľne konzumným konaním a plienením doviedol planétu Zem, v akej situácii a stave sa Zem nachádza a závery a návrhy na riešenia. Hoci dá sa odporovať, protirečiť. " Musíme okamžite zistiť, koľko toho ešte naša planéta dokáže zniesť." - obávam sa, že kým domeriame a zložíme meter, vyrúti sa na nás rušeň úpadku Zeme a prevalcuje nás. Predstava, že ľudstvo konečne zatiahne ručnú brzdu mi príde načisto utopistická. Ale to je o inom. Naspäť ku knihe.
"... svet bez plastov plávajúcich v mori, bez jedovatých plynov unikajúcich z priemyselných komínov, bez horiacich gumových pneumatík a bez ropných škvŕn. Mohol by to byť dokonca svet, ktorý odčiní hriechy dnešného plytvajúceho sveta. "
"Existuje cesta k trvalo udržateľnému spôsobu života. Našich politikov a obchodných lídrov musíme presvedčiť o tom, že tomu rozumieme a vieme, že túto víziu budúcnosti nielen potrebujeme, ale predovšetkým ju chceme."
"Naše prežitie však vyžaduje viac než len inteligenciu. Vyžaduje múdrosť."
S radosťou som otvorila túto knihu, keď som potrebovala zmeniť žáner a prečítať niečo z literatúry faktu. Môžem ju len vrelo doporučiť. Nielen nadšencom prírodopisných filmov z dielne sira Attenborougha, ale aj všetkým, ktorí sa zaujímajú o nenásilný spôsob spolužitia človeka s ostatnými tvormi na Zemi a prírodou, a nie je im ľahostajný.

19.02.2021 5 z 5

Profesionál Profesionál Ed McBain

ďalšia moja audio. trošku si bolo treba zvyknúť na tichší mrmlavý hlas interpreta, na kvalite deja dobrej klasickej detektívky z 50-tych rokov to však nijako neubralo. Profesionál vraždí vydajachtivé slečny, ďalší profesionáli podvodmi pripravujú naivných mužov o peniaze, a ďalší profesionál Steve Carella sa pokúša dolapiť aspoň toho prvého. Do nebezpečia sa dostáva aj Carellova hluchonemá manželka Teddy. Najviac sa mi páčila kapitola, kedy si Teddy prišla dať do čínskeho salóna urobiť tetovanie na plece.
"Velice těžká, najít krása. A vy přinesla krása do moje salón. Chan velice vděčná. Bude udělat krásná motýlka, tak jako slíbila. Vy uvolnila ano? Rozepnula bluzička maličko..."

16.05.2020 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Keď tuleň pri pobreží Schiermonnikoogu vynorí nad hladinu hlavu, pripomína kapucňu šedého mnícha. Podľa toho dostalo miesto svoj názov. Okrem toho tu žije komunita ľudí, spomedzi ktorej ujde mladá Uma, lebo ju zneužíva vlastný otec, na pláži zomrie mladá žena a zanechá po sebe malé dieťa a manžela. Po rokoch prichádza novinár, reportér, ktorý kedy v meste býval, aby znovu celý prípad tohto,vraj nie náhodného úmrtia, vyniesol na svetlo a umožnil rodinným príslušníkom znovu sa k celej veci vyjadriť, priniesť nové dôkazy. Avšak, zrazu je zavraždený aj on. Podozrenie padá aj na reportérovu českú manželku, preto si Ingrid privolá na pomoc Jozefa Bergmana, policajta, kriminalistu z Čiech,ktorý tamojšej polícii začne fušovať do remesla.
Čím sa dej posúva ďalej, tým viac možných podozrivých páchateľov sa zjavuje.
Dobrá oddychová detektívka, kde nie sú sériové sadistické zrůdy, kde nestriekajú prúdy krvi, no napriek tomu celá kniha neprestáva byť napínavá a chutne čitateľná.

03.03.2019 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

(audiokniha 4: 53 hod, interpret Lukáš Hlavica - jeho hlas a intonácia neraz pripomínali p. Hrušínského)
Príbeh hodný E.A.Poa.

"Citliví lidé milují hudbu."

05.07.2023 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

(audio čítal Igor Bareš)
Asada doženie vlastná minulosť a doposiaľ nespomenutá rodina. Potrápi ho pomstychtivý Ghálib so svojou predstavou džihádu. V druhej línii autor vykresľuje ako sa dokáže neúmerné trávenie času hraním počítačových hier vymknúť z rúk mladistvému a vymlieť mu mozog do najnebezpečnejšej formy a miery.
Napísané napínavo a u mňa aj tento diel z oddelenia Q ešte stále za päť hviezdičiek.

02.04.2023 5 z 5

V Choči je naisto čosi V Choči je naisto čosi Katarína Nádaská

Moje poďakovanie patrí pani Nádaskej za výťažok zaujímavých textov a povestí, ale aj historických údajov a podložených udalostí. Kniha by si zaslúžila menší formát a trikrát toľko strán.
Zaujali ma strany o Matejovi Korvínovi.

23.07.2022 5 z 5

Čas prílivu Čas prílivu Agatha Christie

"čítanie" som si ešte sťažila formou počúvania audio s tak divnou interpretáciou (dvoch ženských interpretácií, kde zlú nahradila ešte horšia :))
príbeh taký slabší, povojnový, ale stále sa pri ňom potvrdilo, že v prvom rade ide o prachy.
ale celkom fajn. vymaľovala som pri ňom celú jednu miestnosť. :))

23.07.2022 3 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Absolvovala som ako audioknihu. Interpretácia trochu čudná, ale ku koncu to už celkom šlo. Po Pištoľníkovi a To som mala vážne obavy z obsahu. Očakávala som bosorky, namiesto nich zneli upírske etudy, tie nie sú pre mňa to pravé orechové. Ale na moje prekvapenie bol text pútavý, deju nechýbalo napätie, zimomriavky zo strachu, hlavný upír, čambľavý farár, inteligentný drakulobijec, ani temné pivnice. Audionahrávku sprevádzala úžasná hudba. Doporučujem.

06.11.2021 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

(audiokniha) Dobrá, neošúchaná zápletka. Ani pred záverom som ešte nemala istotu, či Cudzinec sleduje nejaké svoje vizionárske ciele, alebo ide o vydieranie a rozuzlenie v rámci susedskej komunity bolo prekvapivé.

29.10.2021 5 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Kniha určená predovšetkým mladým, ktorí práve prekročili hranicu dospelosti. Ale ani moja veková kategória by ju nemusela označiť za nedobré čítanie. Ja sama som najprv objavila autorku a následne prečítala jej prvotinu. Vôbec nebola zlá. Milo ma prekvapili kapitoly venované slam poetry.
Tak trochu ošúchaný príbeh skorotínedžerskej lásky sa postupne prerodí do vážnejšej, možno trochu melodramatickej témy, koniec koncov, nevieme, čo autorka sama prežila a potrebovala dať von. Občas sa mi zdalo, že je až priveľa smrti na ten život, čo umocňovali (a možnože aj odľahčovali ) ešte aj úryvky textov hudobnej skupiny The Avett Brothers. A občas aj trafili klinec po hlavičke.
"Chcem mať priateľov, ktorí mi doprajú samotu." The Perfect Space - The Avett Brothers.

07.09.2021 4 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Na viac ako dva mesiace som sa ponorila do fantastickej knihy o takom eccellentissimo e singhularissimo vuomo, akým bol Leonardo da Vinci. Pri popisoch jeho zrodenia, detstva a cestou do Florencie som si privykla na jeho povahu, nálady a nekonečnú túžbu vedieť, poznať. Bola som vtiahnutá do víru nákresov, plánov, poznámok na okrajoch, písaných zrkadlovo ľavou rukou sprava doľava. So zatajeným dychom som pozorovala, ako skúma, pitve, premýšľa, načŕta cesty k odpovediam na svoje otázky. Táto kniha mi ponúkla možnosť nakúkať ponad maestrovo plece na jeho nezameniteľné sfumato, juxtapozíciu rohu spodného viečka a spodnej hrany dúhovky.
"Keď ty, ó, básnik, vyrozprávaš príbeh svojim perom, tak maliar ho svojim štetcom dokáže vyrozprávať ľahšie. "
Takmer denne som sa po celé dva mesiace strácala vo víre skúmaní pohybov, zvukov, pozícií, svalov, príčin, vzťahov ... a nechcela som sa vynoriť do súčasného sveta.
Ak hľadáte históriu, čítajte o Leonardovi, ak sa chcete nechať inšpirovať, čítajte, ak hľadáte motiváciu, čítajte. A možno jedného dňa opíšete jazyk ďatľa. Viem, možno to nikomu na nič nebude, ale ... len tak ... len tak zo zvedavosti. Rýdzej zvedavosti.
PS: zo začiatku som bola sklamaná, že autorove poznámky sú iba odkazy na použitú literatúru, ale nakoniec som zistila, že to iba ja som nenásytná po ďalších a ďalších informáciách a iba na mojej zvedavosti záleží, koľko si ich v uvedených zdrojoch dokážem prelúskať.
Do ČV som knihu zaradila, pretože psychická porucha vždy ide ruka v ruke s genialitou.

14.03.2020 5 z 5

Prečítané jedným dychom a zároveň bez dychu :). Mne už Zalaščenko prišiel tak trochu za vlasy pritiahnutý, s rezervou beriem aj zrudy, ktoré počas záverečného boja zomierajú na štyri razy (brat), ale ak kedy niekto vo Švédsku položil základy dobrého napínavého a gradujúceho thrilleru, tak u mňa je to Larsson.

29.07.2019 5 z 5

Kráska a zvíře Kráska a zvíře Dominik Dán

Krauz zreje, Chosému sa už ani nepostaví, Kuky presedlal z kvetov na zvieratká, uhorková sezóna udrela aj na vraždárov, keby sa zrazu just do toho nevyskytla ďalšia vražda. A tak všetci pátrame a hádame, ktože tú peknú vysokoškoláčku tak dorantal.
Dán je bývalý kriminalista, podanie deja je preto miestami podobné policajnému hláseniu, ale myslím, že žiadny Slovák zatiaľ tak dobre krimi nepísal, tobôž založené na skutočných prípadoch.

18.07.2019 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Profesor Langdon je zase raz vtiahnutý do konfrontácie výsledkov vedeckého bádania a dogiem všetkých svetových náboženstiev. Znovu s krásnou ženou, tentoraz s Ambrou Vidalovou, snúbenicou španielskeho korunného princa, po boku a s takmer nadprirodzenými schopnosťami v kombinovaní a v únikoch, pripomínal mi Jamesa Bonda. :)
Na Brownovkách sa mi páči prepojenie príbehu a umenia. Tentoraz to bola virtuálna prehliadka Guggenheimovho múzea v Bilbau, Sagrady Familie v Barcelone, ako aj Gaudího Casa Mily. A aj Winston sa mi páčil. :)

30.04.2019 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

(audiokniha 8:44 hod, číta Jitka Ježková - trošičku príliš jemný hlások na detektívku, neviem, či preto som mala problém udržať pozornosť a vnímať naplno počúvaný text)
Tento diel sa mi zdal slabší, ako predchádzajúce epizódy detektívky Josie Quinnovej, ten motorkársky gang ma až tak nebavil. Sympatický je návrat Josie a Noaha do vzájomného vzťahu.

12.08.2023 4 z 5