Dada077 Dada077 komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knihu som si vypočula ako audionahrávku v interpretácii Terezy Bebarovej a Miroslava Táborského. A dávam plný počet hviezdičiek, hoci po prvých minútach prvej kapitoly som sa obávala, že odložím ďalšiu plytkú "krvavinu" o zisťovaní kto, prečo a čo mu za to... Ale napokon som si nechala porozprávať príbeh odohrávajúci sa doslova za humnami, na mystickou prírodou objatých kopanických samotách, príbeh o tom, ako a koľko ľudských životov a osudov dokáže zmariť vytrvalá ľudská zloba, závisť a pomstychtivosť.
Množstvom dohľadaného materiálu autorka ukázala, že každá doba, každé storočie, alebo aj desaťročie má svoj "hon na bosorky". Že hoci sa vek stáva novším a modernejším, stále má rovných a rovnejších. Že obyčajný človek veľakrát strávi podstatnú časť života klopaním na zavreté brány.
Nebolo mi pri deji úzko, mnohé krimi thrillery, či svedectvá holokaustu opisujú horšie zverstvá. Necítila som sklamanie pri fatálnom osude Surmény, jednej zo žítkovských bohýň. Ono nenaplnenie do deja tak nejako patrí, keďže ľudstvo vždy najťažšie akceptuje tých, ktorí stoja mimo a odmietajú "vyť so svorkou na mesiac".
Ženská sila a spojitosť s prírodou a zemou sa mi páčili, hoci manipuláciu s počasím som pokladala za tak trochu pritiahnutú za vlasy. Hlavou mi však hneď prebleslo nedávne hodonínske tornádo s dôvodom, že všetky kopanické a moravské bohyne zrejme už vymreli. :)

16.10.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Zo začiatku som knihu vnímala rozporuplne, téma síce populárna, ale mne menej vyhovujúca, dlho som sa nevedela dobre začítať. V momente, kedy dej vybŕdol z vojnových a povojnových rokov, všetko sa zmenilo a dokončila som ju behom pár hodín. Mornštajnová má svoje kvality pokojného, zmysluplného rozprávača, využívajúc nuansy rodnej reči v rôznych historicko - súčasno časových výrazoch. Nedá sa inak, iba nakliknúť plný počet.
"Cesta k bránám nevědomí je plná bolesti, strachu a lítosti z loučení."

16.04.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

(audio čítal sám autor)
Vtipne a inteligentne okomentované trebárs mená detí Kardašianky, návšteva autoservisu, alebo dezinfekčné proticovidové opatrenia zakúšané na vlastnej koži v hypermarkete. Bolo počuť, ako sa kvalita zápiskov rokmi zlepšovala, čím sa stali posledné kúsky tak trefné a zábavné, až mi bolo ľúto, že tri hodinky času čítania uplynuli.

02.04.2023 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

(audiokniha , 9:58 hod, číta Petra Špalíková)
Najkrajšie na Klevisovej románoch je to, ako prirodzene vychádzajú z obyčajného ľudského života na miestach (hoci aj fiktívnych), ktoré sú totožné s mnohými v našich krajinách. Nemusí to byť "najúžasnejší thriller, ktorý ste vo svojom období stretli", je to spleť udalostí, ktorá sa stane bez najohavnejších krvákov a napriek tomu má čo čitateľovi povedať. Ani táto rumunsko-slovensko-česká genéza - motanica v Prokletom kraji nie je výnimkou.

25.07.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

audiokniha, 8 hod 44 min., číta Ivana Uhlířová
Aj pri tejto knihe, ako pri všetkých od Mornštajnovej mi bolo hneď po prvých dvoch kapitolách jasné, že ju už tak ľahko neodložím a aj tak bolo. Dala som ju za deň. Znamenalo to ohluchnúť a onemieť pre okolitý svet, ale ako všetci čitatelia podo mnou, aj ja som čakala, kedy tá odporná bublina rodinného tajomstva vyrastie, vylezie na povrch a praskne. Stálo to za to.

01.04.2024 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

vypočuté ako audiokniha, Igor Bareš čítal skvele.
zaujímavý pohľad do prostredia sekty uctievačov slnka. Oddelenie Q ťažko skúšané nedobrovoľne prideleným ďalším členom Gordonom. Aj humor dobrý, nenásilný. Neošúchané rozuzlenie. Nevadila mi ani dĺžka knihy, počúvala som popri ručných prácach. Olsen píše dobre, pútavo, dávam plný počet.

20.03.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihy, ktoré prečítam pomerne rýchlo a neodkladám ich pričasto, považujem za tie lepšie.
Mornštajnovej štýl písania mi vyhovoval, príbeh bol premyslený, ťahavý, hoci ťaživá tragickosť obdobia nie je práve z tých, čo by mi podobné knihy podsúvali do rúk a témy holokaustu začínam mať za desaťročia naozaj dosť. Dokázala som ju prečítať práve kvôli autorkinmu zmyslu pre text a prečítala som ju za dva dni. A myslím, že keby som ju čítala v slovenčine, prišla by som o veľa. Určite časom siahnem aj po ostatných románoch z tohto pera.

30.07.2019 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

(audiokniha 28:46 hod., interpreti: Vanda Hybnerová, Tereza Vítů, Dana Pešková, Johanna Tesařová, Ladislav Cigánek, Libuše Švormová, Petr Pochop, Pavla Tomicová, Oldřich Vlach)
Hlavne kvôli úžasnej interpretácii som si vyrozprávanie príbehu, či príbehov ľudských existencií, vychutnala a užila. Vysoko oceňujem autorkinu húževnatosť a vytrvalú tvorivosť pri desaťročnom zhromažďovaní informácií po archívoch, skladaní čriepkov do súvislého deja. Na neľahkých osudoch jednotlivých sestier rádu Panien Anežky Českej je vidieť, ako sa ich nekonečná pokora a trpezlivosť stali aj ich najsilnejšou zbraňou proti každému politickému, či cirkevnému zriadeniu, alebo proti najčistejšej ľudskej zlobe.
Nedokážem sa rozhodnúť, či sa mi páčil viac text faktu, alebo dofabulované životy hlavných postáv. Ale ako zaujímavú knihu k čítaniu doporučujem.

20.07.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

"Kedysi bola bláznovstvom viera, že Zem sa otáča okolo Slnka; dnes viera, že minulosť sa nedá zmeniť. "
"Aj od radového straníka sa očakáva, že bude schopný, pracovitý a v úzko vytýčených medziach aj inteligentný, ale zároveň je nutné, aby bol dôverčivý a obmedzený fanatik, v ktorého emóciách prevláda strach, nenávisť, pochlebovanie a orgazmus z víťazstva."

17.02.2021 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

V dobe, kedy som knihu čítala, ešte som netušila, že držím v ruke prvú z trilógie. Nevedela som, kto je Larsson. Kniha od prvého riadku po posledný splnila všetky moje očakávania. Náročná, dostatočne temná a nepoznaná, ako pre mňa v tej dobe celé Švédsko, teória, ako "slabá" Lisbeth vyhrá nad mužom, násilím, systémom, štátom, celým ansámblom zločincov akoby dávala nádej spravodlivosti hoci aj vzatej do vlastných rúk. Pomalé hláskovanie všetkých názvov vo švédčine bolo pre mňa ako čerešnička na bohatej torte. Stieg sa stal v mojich očiach majstrom pera a príbehu hneď od začiatku.

27.07.2019 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Zopár dobrých rozprávok interpretovaných starým jedinečným komikom. Potešili moje srdce, pookrial mi pri nich rozum. Pretože túto knihu mi do ucha čítal sám autor, najmä v autobuse som mala problém udržať vážnu tvár. Taký Čochtan vypravuje, alebo Až opadá listí z dubu, ale aj Tri sestry a jeden prsteň... :)

30.04.2019 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

audiokniha (25hod37min, číta Jan Szymik - Vilma Cibulková sa mi v prvom diele páčila viac)
Zvláštne, ale vždy, keď si chcem napísať komentár ku skutočne dobrej, práve prečítanej, alebo vypočutej knihe, dlho iba držím prsty na klávesnici a nedokážem nájsť správne slová k popísaniu práve prežitého. Previesť do písanej podoby pocity, ktoré ešte v dozvukoch lomcujú mojím rozumom, srdcom, citmi.
Znovu a znovu opakovať a popisovať dej nemá zmysel, krátky prehľad poskytuje už DK a potom aj stovky čitateľských komentárov.
Pri tomto druhom diele sa autorke vyčíta ponurosť. Ale opísať dobu, týkajúcu sa náhlej zmeny hraníc štátov bez ohľadu na obyvateľstvo, stáročia pokojne žijúce na území a nepotrebujúce mapy, či opísať dopad zverstiev druhej svetovej vojny na tých istých ľudí sa s ľahkosťou a humorom nedá. Ako v doslove sama autorka vraví - zlo plodí iba ďalšie zlo. Spomínaným doslovom (v audioknihe ho podáva sama Karin Lednická) dovysvetľováva skutočnosti k opisovanému kraju Ostravska a Karvinska, alebo k nárečiu, ktoré možno na prvý pohľad z románu nebolo zjavné. Mimoriadne dobrý počin jedného z mála autorov, ktorí na konci knihy nevymaľujú iba polstranu mien, ktorým sú za vznik svojho diela neskonale vďační a bez ktorých "by určite táto kniha nevznikla", až čitateľ nadobudne dojem, že knihu napísali oni a sám autor iba zakúpil papier, na ktorý sa vytlačila.

17.11.2023 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) (audio, stále úžasný Igor Bareš v interpretácii)
Ja nemôžem inak, iba za plný počet hviezdičiek. Každý sme iný, každý vnímame pri čítaní niečo iné. Pre mňa bola táto kniha defilé jedinečných myšlienkových pochodov a "sebaodrazov - selfies" jednotlivých postáv.
SPOILER
Tri mladé ženy, ktoré premýšľajú, ako vydusiť zo štátnej pomoci čo najviac, aby mohli žiť bez zamestnania a záväzkov, bezohľadné aj k svojim najbližším.
Vrahyňa, sama čeliaca najhoršej diagnóze, ktorú irituje otázka, kto si viac zaslúži ďalej žiť? Pokorný radový zamestnanec bez vymeškaných hodín, alebo vyššie spomenuté pijavice?
A nakoniec Rose. Postava, ktorej autor teraz "naložil" najviac. Utýral a vytrápil ju fyzicky aj psychicky, a prinútil väčšinu čitateľov aj postáv deja, aby ju s láskavým bôľom v srdci mali radi. To, čo sa jej ženie hlavou, čo koná a ako sa sama necháva týrať na mňa zapôsobilo najmä v kapitole 28.
Skutočnosť, že v celej knihe viete kto aj prečo, na jej pútavosti vôbec neuberá. Hlavné žezlo tu preberá psychologická pitva takmer každej postavy.
V tichu, ktoré nastalo po dopočúvaní Selfies, som pred Olsenovou tvorivosťou imaginárne "smekla" až k zemi.

30.03.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Aj napriek niekoľkým strašným anatomickým nemožnostiam, ktoré by sa vypracovanému autorovi špecifických krimi stať už nemalo, hodnotím knihu kladne. Dobre napínavé, oddychové, určite siahnem aj po ďalších častiach tejto série.

08.12.2021 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Vypočula som si ako audio, číta ako zvyčajne a v mojej obľube Kristýna Kociánová.
Na prvé počutie sa mi aj ťažko rozmotávali rodinné vzťahy a kto bol koho čo, vraha som si netipla vôbec, nič to neubralo na napínavosti a pestrosti vykreslenia profilov postáv, či tichej krásy českého vidieka.
Nedá sa inak, len za plný počet.

04.10.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

(audiokniha 8. hod, číta bravúrne Vilma Cibulková)
Krásna sága baníckej rodiny v niekdajšom poľsko-českom pohraničí. Bolo by škoda knihu neprečítať. Mimo iného som sa dozvedela, čo to znamená, keď "chlap šel rubat do ďury", aj čo je to "ograbčora".
Všetky hviezdy a teším sa na pokračovanie.

25.10.2023 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

(SPOILER) (audio - čítal Jan Vlasák)
Krásny príbeh o tom, že úcta k životu a láska k ľuďom môže mať veľa podôb, hoci aj nabručanú, ufrfľanú a neústupnú.
úryvok: () Smrt je podivuhodná věc. Lidé se chovají tak, jako by snad ani neexistovala, Přesto že je to jeden z největších důvodů žití vůbec. Někteří si díky ní uvědomí, že žijí tvrdě, zatvrzele a nevraživě. Jiní potřebují vnímat její neustálou blízkost, aby si vůbec dokázali uvědomit, co je jejím opakem. A jsou i tací, kteří se myšlenkou na smrt zabývají natolik, že se usadí do čekárny dávno před tím, než se smrt ohlásí. Lidé se jí děsí, ale největší hrůzu mají převážně z toho, že si vezme někoho jiného, než je samotné. Na smrti je nejstrašnější to, že by mohla projít kolem a nás tu nechat osiřelé.
O Ovem se vždycky říkalo že je zahořklý. Ale on, doprkýnka, zahořklej není! Skrátka nemá ve zvyku se pořád usmívat! Copak je to důvod, aby se k nemu chovali jako ke kriminálníkovi? Podle Oveho ne. Jenže když člověk pohřbí jedinou osobu, která ho kdy chápala, něco se v něm zlomí. Tuhle ránu žádný čas nezhojí. Čas je vůbec podivuhodná věc. Většina lidí žije pouze pro budoucnost. Pro to, co bude za pár dní, týdnů, let. K nejbolestnějším okamžikům v lidském životě patří poznání, že je člověk ve věku, kdy toho má víc za sebou, než před sebou. Pokud už nemůže žít pro budoucnost, musí si najít něco jiného, třeba vzpomínky. Odpoledne na sluníčku s něčí dlaní ve své. Vůně čerstvě rozkvetlých záhonků. Neděle v kavárnách . Člověk se naučí žít pro budoucnost někoho jiného. Ne, Ove nezemřel spolu se Sonjou, on skrátka přestal žít. Smutek je podivuhodná věc.

05.03.2023 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Autor sa u mňa zaradil medzi obľúbených severanov a zároveň medzi tých, čo dokážu vyšponovať aj čas, počas ktorého si najposlednejšia postava v románe čistí zuby.
Zároveň sa dobre pohral s témou náboženských siekt a samotných koreňov a vznikov zla, kedy zúfalstvo postavy vystrieda temné "doutnání" pomsty a vlastnej verzie spravodlivosti, všetko prekryté znecitlivením najvnútornejšieho ja.
Milovníkom severského krimi románu doporučujem, vyrovná sa Nesboovi, či Lars Keplerovi.
"Volám sa Chaplin."

28.03.2020 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

audiokniha (10:57 hod, číta Vanda Hybnerová, interpretácia chvályhodná)
výborná krimi, zápletka dobre domotaná, tipy na vinníka mi absolútne nevychádzali, trochu mi tam škrípal Luk, dospelý chlap a tak nemožný ...

09.08.2023 5 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

"Víš, to je veliké tajemství pokory," zní ze tmy šeptavý mnichův hlas. "Veliké tajemství. Vše, co nám sestřička bolest dá, a ta nás má tak ráda, že je vždy s námi, máme snášet s láskou a odevzdaností. A pak všechno utrpení člověka se prommění v dokonalou radost."

28.01.2023 5 z 5