D.V.Spudil D.V.Spudil komentáře u knih

Putování jednoho slona Putování jednoho slona José Saramago

Zatím jsem nedočetl, zatím jsem se nerozhodl.
Zpočátku jsem byl nadšený. Hrozně se mi líbí, jak s originálním humorem to pan Saramago vypráví, jelikož každé překonání banálního problému, jako najít vesnici apod., je předkládáno jako velké hrdinství a um. Na druhou stranu narážím tu a tam na totálně laciné posměšky vůči katolické církvi tehdejší doby (to jste tedy fakt hrdina, vysmívat se středověkému knězi, že neví, co je to slon, vám se asi budou za tisíc let vysmívat, že jste neznal gravitační vlny...).
Ale jak jsem řekl, nerozhodl jsem se, a upřímně, pokud odhlédnu od tohoto kazu, pokud v tom nebude pokračovat, vrátím se k názoru, že je to originální a skvělé dílo... Jen nepředbíhejme...

13.11.2022 3 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

A i já se připojuji k těm, kteří upozorňují: O této knize si předem nic nezjišťujte, prostě si ji přečtěte!

27.10.2022 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

(SPOILER) Od začátku jsem doufal, že vše zůstane jen v tom tajemném Domě a že žádný ,,skutečný" svět tam ani nebude, takže mě trochu zklamalo, když se začala objevovat ta ,,podivná slova" jako Battersea. Ale to byl jediný detail... Piranesi je prostě krásný člověk, na němž je perfektně vidět, jak vznikala pohanská náboženství nebo kam dospěje naprosto vědecké myšlení, jestliže se mu nedostává informací.

27.10.2022 5 z 5

Duna: Vévoda z Caladanu Duna: Vévoda z Caladanu Kevin J. Anderson

zatím to čtu, je to skvělé, baví mě to, ale tu a tam si říkám: ,,Jé, tak Frank Herbert by tohle napsal líp..."
Třeba ,,velké státnické projevy" jsou bez náboje, bez chuti, ač ostatní postavy na ně reagují vášnivě... ale jinak mě to baví, intriky, ornitoptéry, Letova ušlechtilost, to jsou plusové body

09.08.2022 3 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Skvělé. Když čtu (resp. spíš poslouchám audioknížku) M. Crichtona, často narážím na hrozně zajímavé informace, zajímavé způsoby uvažování. Podrobné, vědecké, a přitom napínavé.
Kdysi jsem viděl film, to jsem ještě nevěděl, že je to na motivy knihy, ale bylo to takové slabší. Filmaři se z toho prostě pokusili udělat akční podívanou. Ale Crichton dokáže navodit napínavou atmosféru a představit dramatický děj, ačkoliv třeba nikdo nikam moc neběhá, nestřílí... To dnešní spisovatelé málokdy dělají, pořád do nás cpou jednu akční scénu za druhou, pokoušejí se konkurovat filmu, ale Crichton, Herbert, Tolkien a podobní dobře věděli, že největší zážitky nemusejí být vůbec z totální akce. Kmen Andromeda je toho dalším důkazem.

09.08.2022 4 z 5

Běsi Běsi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Já nějak nevím. Spoustě hrozných lidí se dějí hrozné věci a oni si ještě přidělávají další hrozné věci. Nějak nevím, proč bych se do nich měl vciťovat, proč bych s nimi měl cokoliv prožívat, proč bych měl být tou knihou jakkoli zasažen.
Uznávám, že je to naprosto brilantně propracovaný svět a charaktery postav jsou vystiženy velmi dobře a zapadají do příběhu. Jenže do naprosto nezajímavého příběhu. Že jich tolik umře? No a co?

23.12.2021 3 z 5

Šíleně smutné povídky Šíleně smutné povídky Tereza Boučková

No, já nevím. Ta knížka je taková smutně ,,pravdivá", ale taky je vesměs o lidech, kteří si blbě zařídili vlastní život, tak to až tak nezasáhne. Dost se mi líbil příběh o Svaté Haně, ale jinak nic moc, spíš nic, než moc. Po přečtení (vlastně poslechu) mám dojem, že kdybych si to neposlechl, o nic bych nepřišel. Ale aspoň moc neurazí, no...

21.11.2021 3 z 5

Liščí oči Liščí oči Petra Hůlová

Já se z toho posesouvám. Taková ptákovina! Taková ptákovina!
Fakt mě točí, že ještě v dnešní době je vydáno s podporou Ministerstva kultury propagandistické dílo komunistické ideologie, které je skrz naskrz plné lží a manipulací a ještě směřuje na děti! Doprčic, to je fakt zlý!

18.11.2021 odpad!

Svobodnej národ Svobodnej národ Terry Pratchett

Za mě hodně slabá Pratchettovka... sny ve snech a může se tam stát cokoliv... kdokoliv, kdo umřel, se může vrátit, kdokoliv, kdo má velkou moc, může být přemožen devítiletou holkou... Takhle vybudovaný fikční svět prostě nedává čtenáři možnost cokoliv s těmi postavami skutečně prožívat.

27.10.2021 3 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Achjo... jestli ještě jednou otevřu nějakou knížku o válce nebo komunismu, asi zanevřu na čtení. Zajímavá linie s Vlkem, ale všechno ostatní je milionkrát ohraná písnička, která by z české literatury mohla už radši zmizet. O tomhle se tady píše už přes šedesát let.
Na druhou stranu Svěráka mám rád, je to část české literatury, která ještě stojí za to, ale tohle téma mně už leze krkem.

25.07.2021 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Četl jsem, aniž bych měl předem jakákoli očekávání - kromě toho, že jsem věděl o ,,slávě" této knihy (mezi čtenáři i kritiky).
No. Slabota, slabota. To fakt v roce 2017 nikdo neměl co číst? Všední příběh na milionkrát otřepané téma Židů kolem 2. světové války? Fajn, kdyby to byla knížka napsaná před padesáti lety - jasně, tenkrát to ještě tak omleté nebylo, ale dneska?
Zpracování taky nic moc. Zápletky, které staví na tom, že se až někdy později dozvíme, kdo všechno komu všemu kdysi dávno a jakým způsobem ublížil. Ach. Že by to bylo tak psychologicky propracované, jak píšou kritici, to bych taky neřekl. Především žádná mužská postava není zvládnutá. Nikdo z chlapů se nechová, jak by se zachoval normální chlap. Inu, připomněl jsem si trochu trapný dojem z Harryho Pottera, když se Rowlingová snažila vysvětlit, jak se cítí dospívající chlapec...

27.04.2021 3 z 5

Torso naděje Torso naděje František Halas

Jazyk plyne už podstatně lépe než v Sépii (tam skřípe mezi zuby).
Zajímavé metafory, pět hvězd ale nedám.

05.03.2021 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

O té hlavní dějové lince jsem už věděl dávno, kdysi jsem o tom slyšel a mám dojem, že jsem snad viděl i kousek filmu. To konkrétně je skvělý nápad a je i celkem dobře pojatý, ale nějak moc dvakrát se mi ta knížka nelíbila. Zatím jsem od Coelha narazil na jedinou knížku, která by se mi hodně líbila, a tato to není.

01.03.2021 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Sice jsem ještě nedokončil, ale už mi zbývá jen kousek, tak snad mám právo ohodnotit.
Nepochybuji, že to dokončím (už jen proto, že jako audioknížka je to podstatně snazší - uvědomuji si, že pro čtení by to bylo náročnější). Je to úchvatná kniha plná bohatých myšlenek a nápadů, plná zajímavých stylů, fantazie, fiktivních kultur. Nesmírná psychologická propracovanost mě pohlcuje.
Jedna z mých oblíbených částí je hned po začátku: Hostina s místními ,,papaláši". Na pohled luxusní hostina, pod povrchem vnímáme, že tady jde o hodně, o jejich pozici, o život, že je to nesmírně napjatá situace, která se kdykoli může strašlivě zvrhnut, a přece je to ,,jen" hostina.
Vrátil jsem se taky k tomu seriálu, na nějž už jsem zapomněl, protože jsem ho viděl před mnoha lety. Musím říct, že mě překvapilo, jak moc změnili charakter Paula, skoro si to nedovedu vysvětlit. Jako by knihu o Hitlerovi zfilmovali tak, že by Hitler byl nadšeným čtenářem svatého Františka z Assisi.

01.03.2021 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

zatím jsem v první čtvrtině, tak nedávám hodnocení
jen takový postřeh ze začátku četby... Styron budí dojem, že neví, o čem bude psát, tak jen vyplňuje papír tlacháním o všem, co mu zrovna přejde přes cestu...

01.03.2021 2 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Kdysi jsem to četl a teď to znovu čtu se svou slečnou a připomínám si, jaká je to nádherná knížka plná moudrosti. Leč připouštím, že je to poměrně komplikovaně, respektive věty jsou dlouhé a rozvité, ale stojí to za tu námahu.

27.01.2021

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Nemůžu hodnotit a nebudu, protože to nedočtu. Je to nekonečná nuda. Celá knížka je jen o tom, kdo má s kým jaké vztahy. Připadal jsem si, jako bych sledoval Ulici. To fakt nemám zapotřebí.

06.01.2021

Bel Canto Bel Canto Ann Patchett

Četlo se to dobře i v originále. Napínavé, zábavné i dojemné. Konec mi přišel takový divný, ale jinak jsem si to moc užil.

18.11.2020 5 z 5

Deset slov Deset slov Miloš Szabo

Málokterá kniha mě v posledních letech tolik ovlivnila. V určitých ohledech bych skoro řekl, že mě tahle kniha před lecčím zachránila. Probírá srozumitelným a moudrým způsobem obtížná témata, která se ke každému přikázání tu a tam ukážou. Tahle kniha je v dnešní době potřebná jako voda.

18.10.2020 5 z 5

Silná jako smrt je láska Silná jako smrt je láska Josef Hrdlička

Páni, je to strašně dávno, co jsem to četl, tak nevím, jestli mám nárok si to tu ,,odškrtnout", ale byla to nádherná knížka, kterou jsem kdysi dostal od babičky z tátovy strany. Asi si to budu muset znova přečíst.

18.10.2020 5 z 5