czerwa czerwa komentáře u knih

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Nejvíc mě na této knize překvapil můj vlastní nedostatek představivosti. Nedokázala jsem si dobře představit hlavní hrdinku, její život v Americe a tím spíš ne ten v její rodné Nigérii. O to víc mě příběh zaujal. Líbil se mi ten pohled zvenčí na oba světy, obě kultury, který má právě ten, kdo už ani do jednoho nedokáže pořádně patřit.
Nicméně ač jsem se většinu knihy těšila na prolnutí osudů dvou hlavních postav, právě tato závěrečná část nebyla příliš zdařilá a trochu mě zklamala.

01.02.2021 4 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Vzájemně se prolínající mikropříběhy, v nichž každý – dítě i dospělý – něčím trpí. Každý se s tím „vyrovnává“ po svém. Každý potřebuje pomoc.
Z mého pohledu poukázání na současnou nefunkčnost systémů, a to jak těch velkých, jako je škola, i těch nejmenších, jako je rodina.

01.02.2021 3 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

První polovina knihy velmi čtivá, zajímavá, fantaskní. Druhá polovina ale zabředla do nudy, rádoby filozofie a zvláštně iritující nepravděpodobnosti. Kdyby to skončilo v kosmu, byla by kniha skvělá.

09.11.2020 2 z 5

Samotář Samotář Teddy Wayne

Pro mě docela nářez, vůbec jsem netušila, co se z toho vyklube, a tak byl pro mě vývoj událostí celkem šokující. Hlavní postava je jak zoufalá, tak děsivá. Těžko si vybrat. Mile mě překvapil doslov, který mi na příběh přinesl trochu jiný pohled.

09.11.2020 3 z 5

Místa ve tmě Místa ve tmě Lidmila Kábrtová

Z mého pohledu extrémně nepovedená kniha. Naprosto banální příběhy buď s očekávatelným vývojem, nebo naprosto nepravděpodobnou zápletkou, které se autorka snažila ozvláštnit zcela nesmyslným vzájemným prolínáním. Věty si chvílemi půjčovala z červené knihovny a náměty vlastně asi také. Připadalo mi, že si to hraje na nějaké životní drama, ale žádné tam není.
Vyzdvihla bych snad jen povídku pod vodou, naopak naprosto stupidní mi připadala povídka v souhvězdí labutě.

21.09.2020 1 z 5

Zlodějka mýho táty Zlodějka mýho táty Petra Hůlová

Obdivuju myšlenku i způsob, jakým je čtenáři předložena. Celou dobu jsem vnímala hlavně absenci citu, empatie, komunikace, snahy po nalezení řešení. Všechny postavy mi lezly na nervy, včetně malého vypravěče.
Pro někoho z toho vyjde, že střídavá péče je zlo, což možná i je. Ale jen o ni nejde. Kde není péče, láska, snaha a vnímání těch druhých, je to k ho*nu.

21.09.2020 3 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Asi jsem nepochopila myšlenku. Styl vyprávění ani indiánské přezdívky mě zvlášť neuchvátily. Celkově ve mně tato kniha nezanechala žádný výrazný dojem. Škoda, Rudišovy knihy mám ráda.

21.09.2020 2 z 5

Falešný sňatek Falešný sňatek Magdalena Mintová

Mně to připadalo rozhodně méně povedené než díl první. Chybí tomu originalita a zajímavý děj. V knize se opakuje stále stejná zápletka, kterou bylo možné tušit už v předchozím díle a se kterou se hrdinka vyrovnává pokaždé stejně.
Tohle už mě spíš nudilo.

15.08.2020 2 z 5

Provařená Provařená Simona Votyová

Taková pohádka pro dospělé (holky)...
Četlo se to hezky a i mě zajímalo, jak to s hlavními hrdinkami dopadne, Patrikova perspektiva mi nicméně připadala zbytečná a i v ní jsem pozorovala spíš ženské uvažování.
Na léto celkem milá oddechovka.

15.08.2020 3 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Není to úplně špatná kniha, ale zároveň jsem na ní neshledala nic zvlášť výjimečného. Líbilo se mi, jak se minulost vypravěče postupně odhaluje a s ní i jeho traumata, ale tempo vypravování mohlo být svižnější.

21.04.2020 2 z 5

Stručné dějiny Hnutí Stručné dějiny Hnutí Petra Hůlová

Zdařilá dystopie. Pěkně vykreslená, do důsledku promyšlená a v dnešním světě ne až tak nepředstavitelná.
Pro mě první četba od Hůlové, takže nemám srovnání. Místy se to špatně čte a vytkla bych příliš dlouhá souvětí, ale dá se tím prokousat.

21.04.2020 3 z 5

Až zhasneme Až zhasneme Jakub Dotlačil

Zaujala mě snaha o vykreslení 90. let z perspektivy života na menším městě, s níž se polínají praktiky a kauzy „velkých dějin“. Na druhou stranu jsem očekávala trochu víc.
Nebo mi snad jen není jasné, co jsem si z četby měla odnést... Takže to ve mně nezanechalo výraznější dojem.

21.04.2020 2 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Nevím přesně proč, ale ten rámující příběh a jednání postav v něm mě poněkud rozčilovaly. Samo vypravování o německé učitelce v protektorátní škole mě však natolik vtáhlo, že jsem na úvod zcela zapomněla. Mikropříběhy německých obyvatel mísící se s hlavním vypravováním se mi chvílemi pletly, ale dohromady tvořily zajímavý obraz života těch, o nichž se v souvislosti s daným období tak často nedozvídáme.
Důležitým sdělením knihy dle mého názoru je, že to, co můžeme vidět ze své perspektivy, je vždy jen malou částí celého příběhu.

29.03.2020 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Čtivé. Ale to je tak asi všechno. Příběh mi připadal zbytečně vykonstruovaný, ke konci až neúnosně, tak, aby do sebe pěkně všechno zapadlo.
Celkově to postrádalo hlubší myšlenku. A ani jako oddechovka mě to zvlášť nenadchlo. Námětem mi to připomnělo Šabachovu knihu Čtyři muži na vodě, která je o dost zajímavější i zábavnější.

02.03.2020

Faja Faja Petra Stehlíková

Faja mě okouzlila jen o fous méně než Naslouchač. Místy vyprávění asi postrádalo napětí a místy už se mi zdálo, že se maličko opakuje. I tak mě stále dokázalo vtáhnout a já se zas ponořila do světa sklenařů, naslouchačů, pětadvacítky, podviných bytostí a sklenitu.
Tahle fantasy baví a doufám, že další díl nezklame.

02.03.2020 4 z 5

Rok zázraků ´89 Rok zázraků ´89 Timothy Garton Ash

Výborný dokument, který podává dosti komplexní obraz evropských revolucí konce 80. let 20. století. Nenudilo mě to, možná i proto, že autor sám byl účastníkem dění.
Tato kniha stojí za přečtení.

02.03.2020 5 z 5

Falešný román Falešný román Magdalena Mintová

Naprostá oddechovka. Až se člověk trochu stydí, jak dobře se to četlo.
Příběh se zdá být vcelku neotřelý, chybí mu ale zásadnější zvrat, zápletka. Konec vyslověně zklamal, myslím, že i ve snaze donutit čtenáře k přečtení dalšího dílu, mohla autorka dospět k alespoň nějakému závěru.
Takže: čte se to dobře, námět zajímavý, hlavní postava příjemná a nikoli iritující, jak se dalo očekávat. Nicméně chybí tomu nějaká přidaná hodnota.

02.03.2020 3 z 5

Odpuštění Odpuštění Lawrence Osborne

Kniha, kterou jsem četla s velkým zaujetím. Všechno, co se odehrávalo, na mě působilo výhružně a depresivně či plytce, uboze, pateticky.
Pro mě je to kniha o ztrátě citu pro druhé, sobectví, absenci smyslu. O rozdílnosti kultur, z nichž ani jednu nevidíme v lepším světle.

02.03.2020 4 z 5

Dům s vypůjčeným výhledem Dům s vypůjčeným výhledem Martina Leierová

Vcelku nenásilné skloubení detektivního žánru s romantickým ke konci ústí v meditativní pasáž. První dynamičtější část se čte lépe, druhou se čtenář možná spíš prokousává.
Ač mě příběh úplně nepohltil, byla jsem zvědavá, jak dopadne. I reflexivní pasáž mi připadala zajímavá.
Nicméně bych řekla, že jde o mix žánrů, který není úplně pro každého.

02.03.2020 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Hlavním plusem knihy je fantazijní svět, který rozhodně dokáže uchvátit. Vyprávění zároveň plyne velmi svižně a neschází mu napětí. MÍSTY působí některé události lehce nelogicky, řešení situací banálně a chování postav (i těch dospělých) dětinsky.
Není to ale nic, přes co by se nedalo přenést a prožít spolu s hlavní postavou tenhle svět plný hrůzy, naděje, strachu, odvahy, přátelství a sklenitu...

17.08.2019 5 z 5