cori cori komentáře u knih

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

" Já jsem jako...jako...Jsem jako granát, mami. Jsem granát a jednou vybuchnu a ráda bych, aby bylo co nejmíň obětí, chápeš?"
Kniha, která člověka donutí přemýšlet o životě a smrti.

05.02.2017 4 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Předchozí díl Dědička ohně se mi tedy líbil víc. Zarazila mě proměna Jeřába z bezcitného "ledového" bojovníka na zamilovaného adolescenta. Trochu komické je vlastně i to, že každý druhý v sobě najednou objeví nějaké to magické nadání. Nakonec ho mají skoro všichni až na Chaola. Jsem zvědavá, jak se autorka popasuje se závěrem celé série a jak se do bojů o nadvládu zapojí čarodějnice.

28.12.2016 3 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Román o ceně, kterou je žena odhodlaná obětovat pro svou lásku, ocení především romantické duše. Více mě zaujal příběh Francouzky Sophie odehrávající se v roce 1916. Linie Angličanky Liv z roku 2006 spadá do kategorie červená knihovna. Korunu všemu nasadilo zjevení téměř stoleté stařenky jako deux ex machina. Autorka ale psát umí.To se musí nechat.

09.10.2016 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Příběh poloviční brněnské Němky, která za nic nemohla, a přesto byla pro svůj původ po válce pronásledovaná. Autorka tehdejší situaci pojímá dost černobíle. Všichni Češi jsou bezpáteřní svině, kromě dvou výjimek Karla a Šenka, kteří jsou ale záhy "po zásluze" Čechy potrestáni. Jediný zlý Němec je bratr Friedrich, který upaloval lidi v Českém Malíně.
Dost mě zarazil i pravopis slova rikša (autorka píše rykša) a jednotky SS píše s malým s jako ss.

10.08.2016 3 z 5

Lamentace Lamentace Christopher John Sansom

Oproti minulým dílům mi tento příběh přišel takový odtažitý, vůbec mě nevtáhl do děje, abych rychle hltala další stránky. Řešily se jen náboženské otázky, kdo odmítá mši a kdo ne. Nakonec mě ani nezajímalo, jestli rukopis Shardlake najde nebo ne. SPOILER Shardlake se celou knihu snaží, aby rukopis nepadl do nesprávných rukou, aby nakonec zjistil, že to všechno bylo zbytečné a byl jen bezcennou figurkou na šachovnici politických hrátek. Politikaření tentokrát nejvíc odnesl Barak, věřím, že mu Guy vymyslí nějakou bezva vychytávku. Zůstal ve mně pocit marnosti, jaký zažíval asi i Matthew.

08.08.2016 3 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Vůbec nesouhlasím s názory, že se jedná o nejslabší díl série. Má sice jinou strukturu než předešlé díly, ale to mi vůbec nevadí. Carl ani Asad tentokrát nepřijdou k fyzické úhoně, pokud si tedy odmyslím Carlovo zlomené srdce. Oproti přešlým dílům (kromě Vzkazu v lahvi) není hlavním tématem pomsta, ale prachy. Mrzelo mě, že se vůbec nepokročilo v případě hřebíkového vraha. Carl při nehodě se zapalovačem a důkazy ukázal v pravém světle svou povahu.
SPOILER: trochu mi vadí, že ti největší grálové vždycky ve všech dílech přijdou o život a nikdo nejde bručet do vězení. Autor asi věří na boží mlýny.

28.06.2016 3 z 5

Trestankyně: Příběh Růženy Vackové Trestankyně: Příběh Růženy Vackové Milena Štráfeldová

Autorka přináší strhující životní příběh významné české vědkyně a pedagožky Růženy Vackové (1901-1982), která se po Miladě Paulové stala teprve druhou profesorkou na Karlově univerzitě. Jedná se i kroniku dějin českých zemí ve 20. století, neboť osudy paní Vackové jsou zasazeny do dobových událostí (např. smrt Františka Josefa I., vznik ČSR, atentát na Rašína, Gajdův puč, vznik Osvobozeného divadla,atd.).
Škoda, že se autorka více nezaměřila na soukromý život hrdinky, jen se tak zmíní, že měla vztah se ženatým mužem. Autorka musela prostudovat tisíce stránek pramenů a literatury, viz např. citáty z dopisů paní Vackové nebo dobového tisku. Ačkoliv kniha nese titul Trestankyně, je věznění paní Vackové v komunistických kriminálech (v letech 1952-1967) věnováno jen 60 z 370 stran + 2 stránky pobytu v cele smrti na Pankráci (únor- květen 1945) za to, že přenášela součástky na ilegální vysílačku. V pankrácké věznici se obrátila k víře a poté organizovala skupinky katolické mládeže Rodina, což jí pak jako údajné vatikánské agentce a organizátorce rozvratnické skupiny vyneslo trest 22 let odnětí svobody. Paní Vacková má můj neskutečný obdiv za to, že se nenechala zlomit a nepožádala o milost a dokázala i v pokročilém věku přežít těžké podmínky komunistického lágru a dokonce organizovat tajnou vězeňskou univerzitu pro spoluvězeňkyně.

05.06.2016 4 z 5

Kuchyně pozdního středověku Kuchyně pozdního středověku Monika Feyfrlíková Černá

Velice zajímavá a poučná kniha obsahuje tyto kapitoly: jak se nakupovalo, vařilo a jedlo v městském prostředí, kuchyně venkova a chudiny, kuchyně a stravování na panovnických a šlechtických dvorech, klášterní kuchyně, krčmy a hostince, jak jedli studenti a žáci, židovská kuchyně, na válečném tažení, co se jedlo a pilo,stolování, lov, hladomor a neúroda, jídlo v době postů a svátků, jídlo a medicína, dobové recepty.
Potěšil mě seznam rostlin, které bychom v Čechách pozdního středověku marně hledali.

10.03.2016 4 z 5

Spratek Spratek Steven Erikson (p)

Pro znalce startreku celkem sranda, i když někdy autor tlačí až moc na pilu. Závěr s rodinnými pouty a "travestyshow" byl poněkud slabší. Bojová inteligentní slepice je fakt úlet, stejně jako spořič obrazovky a varování před koťátky.

"Paprsková zbraň! Zasáhni tu loď! A pořádně!"
Ze Spratka vyletěl jiskřivý elektrický paprsek, prořízl se nepřátelskými štíty a zasáhl střed lodi.
"Přímý zásah!" zvolala Joss Sticks.
Nic se nestalo.
Hadrián se zamračil. "Tammy! Co to bylo za paprsek?"
"Částicový. Musím vám to popisovat podrobně?"
"Promiň, že jsem se ptal. No, zasáhl jsi matku roje. Jakou škodu jsi napáchal?"
"Zdá se, že jsem proměnil čtvereční centimetr trupu ve sklo."
"Sklo? K čemu to je?"
"Patrně je to tam, odkud pocházím, velmi účinné. Myslím."
"Tvoji tvůrci byli co, galaktičtí voyeuři?"

08.03.2016 3 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Hrdina mi moc sympatický nebyl, ale když se v retrospektivách po kouskách vyjevil jeho život v internátě se šikanou a bojem o přežití, dokázala jsem pochopit, proč je takový, jaký je. Dostaly mě poslední kapitoly s miminem a zoufalý plán na "záchranu" lidstva. V takovém světě, kde jsou děti v internátech a staří nad 40 v rezervacích, bych žít nechtěla. Autor reaguje i na dnešní uprchlickou krizi. "Co udělají švábi, když vstoupí do křiklavě barevného domečku pro panenky? Vykálí se tam."

Jinak podobné téma jako v povídce Paola Bacigalupiho Popkomando (originál v roce 2006).

22.02.2016 4 z 5

Trest života Trest života Joy Fielding

Zaujal mě popis hrdinčina psychického rozkladu a její pokusy o sebevraždu. Závěr mě ani moc nepřekvapil, vše k němu směřovalo. Ovšem v dnešní době by vzhledem k bezpečnostním opatřením u soudu musela Joy Fieldingová vymyslet něco jiného.

24.07.2015 3 z 5

Třetí hrob přímo před nosem Třetí hrob přímo před nosem Darynda Jones

Tento díl se odehrává 14 dní po událostech v předchozím díle. Charley pátrá po jedné zmizelé manželce a muži, který má být deset let mrtvý. Získá také anděla strážce. Bavila jsem se hláškami hlavní hrdinky a neskutečnými situacemi, do kterých se dostává. Jen jsem trochu nepochopila doktorovu hlášku, že jeden dotyk stačí. Jak to chtěl udělat? Těším se na další díl, v němž má započít válka mezi nebem a peklem.

08.05.2015 4 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Tento díl z rudolfinské Prahy se mi líbil víc. Tým vyšetřovatelů pracuje opravdu rychle, do Prahy přijeli ve čtvrtek odpoledne a vrahy odhalili již v sobotu večer. Rozuzlení případu jsem tušila již od desáté kapitoly. Škoda jen, že se v příběhu přímo neobjevil samotný Rudolf. Za milý bonus považuji mapu Prahy na předsádce knihy. Na Jaroše prasklo, že je na sado maso. Už se těším na další díl a doufám, že Stein prozradí něco ze svého soukromí.

30.04.2015 4 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Potěšila mě první povídka o Oldřichově mládí v klášteře a jeho první manželce. Myslela jsem si, že to byla nějaká urozená panna. Jen mě trochu zarazilo, že se třináctiletý Oldřich chová úplně stejně jako jeho o deset let starší starší alter ego.

14.12.2014 3 z 5

Případ podivného gombíku Případ podivného gombíku Stanislav Češka

Přečetla jsem již tři knihy z této série. V porovnání s prvním dílem se autor polepšil ve stylistice a ubral i nudné detailní popisy místností a domů. Opět se nekonalo žádné překvapení - za všechno jako pokaždé mohli Frankové, což má autor tendenci prozrazovat hned na prvních stránkách knihy. Jen mě zarazilo, že Slavomír, který je popisován jako ten nejlepší, nejspravedlivější a nejčestnější moravský kníže, povraždí nic netušící protivníky ve spánku.

13.07.2014 3 z 5

Ďábel na řetězu Ďábel na řetězu Otomar Dvořák

Další čtivě a historicky téměř věrný román Otomara Dvořáka, který tentokrát zabrousil do 1.poloviny 11.století. O svatém Prokopovi jsem věděla jen, že založil Sázavský klášter a ochočil si ďábla. Díky této knize jsem se o jeho životě dozvěděla mnoho informací. Líbí se mi autorovo vysvětlení, jak to bylo s tím ďáblem. Každý člověk má totiž ďábla v sobě.

22.02.2014 4 z 5

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Joe Hill (p)

Velmi kvalitní sbírka nejen hrůzostrašných povídek. Hlavními hrdiny jsou většinou adolescenti, kteří žijí v neúplných rodinách a mají nějaký handicap, ať už mentální nebo sociální. Nejvíce se mi líbily povídky Dobrovolná internace (stavění hradů a bludišť z kartónových krabic může být i nebezpečné) a Pop Art o nafukovacím chlapci.

01.09.2013 4 z 5

Na obzoru plachta bílá Na obzoru plachta bílá Valentin Petrovič Katajev

Osmiletý Péťa se vrací s otcem a malým bráškou z venkovského letního bytu do Oděsy, kde na něj již čeká jeho kamarád sirotek Gavrik, kterého vychovává jeho dědeček rybář. Oba kamarádi se setkají s tajemným námořníkem ze vzbouřeného křižníku Potěmkin, který prchá před policií. Autor velmi pěkně vykreslil život v Oděse na začátku 20.století viděný očima malých kluků, kteří sní o dobrodružství. Nejvíce se mi líbily scény popisující Péťovu závislost na hazardu (hra s knoflíky). Komunistická ideologie téměř žádná, jen v předposlední kapitole slaví dělnící a rybáři První máj, kde nechybí plamenný projev o vykořisťování.

13.08.2012 3 z 5

Kouzelný dům Kouzelný dům Karel Josef Beneš

Kdysi dávno jsem viděla Kouzelný dům jako film pro pamětníky s Adinou Mandlovou a Otomarem Korbelářem v hlavních rolích. Mohu říci, že kniha je lepší než film a má i jiné zakončení. Měla jsem strach, že mě četba sedmdesát let starého románu moc nezaujme, ale mýlila jsem se. Příběh má schopnost oslovit i současného čtenáře.

01.07.2012 4 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Pokráčování příběhu kapitána Báthoryho v srdci Osmanské říše. Tentokrát ve stylu Indiana Jonese - Bathory hledá tajnou zbraň v chrámu ztraceném v poušti. Akce, hlášky, prostě Červenák, jak ho máme rádi.

25.01.2012 4 z 5