Ďábel na řetězu

Muž, nad jehož utajeným zrozením visí krvavá kletba, se po celý život snaží vymanit z moci ďábla. Stává se poustevníkem a mnichem, hledá v sobě sílu, aby démona pekel zkrotil a pokořil, aby zlo proměnil v dobro. Přijímá řeholní jméno Prokop. Pro českou zemi, rozvrácenou na přelomu prvního tisíciletí bratrovražedným bojem mezi třemi Přemyslovci, vychovává v ústraní prvního opravdu mocného knížete Břetislava a nakonec ho pošle na rytířskou výpravu do Polska za posvátným grálem. Strhující román přiblíží dramatický osud sázavského opata Prokopa, mocného mága, léčitele a světce, českého Merlina, nejzáhadnějšího z našich národních patronů. -- 1. vydání. -- zdroj: legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160222/dabel-na-retezu-160222.jpg 4.241

Kniha Ďábel na řetězu

hankapimi

Líbil se mi zajímavý pohled do začátků našich českých dějin, řemeslně mistrovsky zpracovaný. Smekám před O. Dvořákem pomyslný klobouk. Moje první kniha tohoto autora a jistě není poslední....

witiko

Jak už jsem si od osvědčeného autora zvykl, opět perfektní popis doby, prostředí i lidsky hodnověrné přiblížení historických postav. Otmar Dvořák vlastně dokáže prázdná místa v pečlivě nastudované historii doplnit a propojit tak logicky a přirozeně, že dávají větší smysl než to málo, co z historie víme. Pravda, v některých případech může i překvapovat dávkou licence (např. že by se sv. Prokop sám vydával s Břetislavem do Polska a osobně vydobýval ostatky sv. Vojtěcha z hrobu?), ale jindy zas potěší, jak krásně dokáže popsat i setkání osobností, o kterých nevíme, jestli se znali (setkání sv. Prokopa se sv. Vintířem), až si pak řeknete, že by bylo vlastně divné, kdyby se neznali. Jedinou vadou téhle knihy může být, že aspoň pro mě osobně nebyla až tak strhující, protože čtenář alespoň základně obeznámený s dějinami ví, co bude následovat. Takže ani ne tak samotné dějiny, ale spíš výborně promyšlená a smysluplně poskládaná prázdná místa v dějinách jsou tím, co je na této knize to nejlepší.

hanzmb
17.07.2020

Velmi solidně zpracované období našich dějin, ve kterém se rozhodovalo o přežití národa. Navíc zpestřeno postavou sv. Prokopa, který dodává trochu tajuplný rámec. Je dobře, že se autoři věnují i jiným dobám, než jen pořád Lucemburkům. Pokud si k tomu přečtete knihy od Bílka a Jandovského, dostanete docela solidní obraz této doby.

broskev28
25.08.2019

O prázdninách jsem přečetla hned 4 knihy tohoto autora a jsem nadšená: Otomar Dvořák není jen skvělý historik, ale také velmi šikovný spisovatel. Mnohokrát omílané situace - bratrovražedné tahanice, zrada Vršovců, pradlena Božena, únos Jitky z kláštera - podává čtenářům jedinečným a nezapomenutelným způsobem. A používá přitom takové výrazové prostředky, že se mé srdéčko Češky tetelí blahem, jak je náš jazyk skvělý a jedinečný:
"Zlatá kopí svatého Jiří zaháněla noční draky, snopky paprsků prorážely vlhkou páru převalující se mezi hadovitě pokroucenými kořeny ve stínu bujících kapradin, tma ustupovala do studených, loňským listím zavátých roklí, v nichž to páchne tlením a kde očními otvory vybělených zvířecích lebek prorůstají bledé plodnice jedovatých hub, stahovala se do hrobů lesa, kde přečká den."
V dnešní uspěchané době, kdy je román ceněn tím více, čím méně popisných pasáží obsahuje, tohle asi neocení každý. Ale když k tomu přidáte množství historických údajů z doby, kdy se teprve formovaly základy českého království, znalost každého pahorku či kopce, říčky či brodu, dále zvyky a způsoby života vesničanů, ale také obyčeje církevní, vojenské a vpravdě vladařské, máte před sebou strhující četbu.

EmmaKrizova
14.04.2018

Já už to znám, takže napětí moc nebylo. Což je vlastně škoda. Přesto mě překvapilo, jak moc měl Český Achilles namále. Čekala jsem více Prokopa a méně politiky. Moje chyba, neměla jsem čekat. Jaromír, Oldřich, Božena jsou vykresleni dost podobně jak v nedávno vyjité Přemyslově krvi, kterou jsem ani nedočetla. Ďábel na řetězu je určitě lepší. Taky tu Boženu si představuji jinak, koneckonců, byla matkou českého knížete a snad i kněžna, tak to asi nebYla nějáká znásilněná chudinka , ale pořádná mrcha, když se dokázala takhle vypracovat. No nic, budu si to muset napsat sama. Kromě nadšení jsem v knize pozorovala i určitý talent, a ačkoliv film je film (Oldřich a Božena, Břetislav a Jitka)), tak za mě opět určitě ano.

Vlk.kh
29.12.2017

Tato kniha patří podle mého názoru asi k tomu nejlepšímu, co pan Dvořák napsal. O třídu vyšší, než např. Smrt ve stříbrné zbroji a nesrovnatelně lepší, než např. Země barbarů, kterou jsem ani nedočetl.

coquus
14.09.2017

Jedná se o zajímavý pohled do počátků našeho státu. Pěkně se tady prolínají postavy historické i smyšlené, a to vše na pozadí rušných událostí před tisíci lety. Pořád mám ale pocit, jako by tomu něco chybělo. Připadalo mně, že i zásadní dramatické události jsou tu líčeny s až nepřirozeným poklidem.

znalec
10.01.2017

Pro Sionelle: Výhoň Dub neukazuje Břetislavovi čerstvé rány, ale špatně zhojené, krvavě zardělé jizvy. :-)