Na obzoru plachta bílá

Děj se odehrává v revolučním roce 1905 v přístavním městě Oděse, těsně po potlačení vzpoury na křižníku „Potěmkin, odvíjí se z pohledu dvou hlavních hrdinů, chlapců Péti a Gabrika.

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/111487/na-obzoru-plachta-bi-111487.jpg 419
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno · ELK - Evropský literární klub

Belejet parus odinokij · 1957

Kniha Na obzoru plachta bílá

cori
13.08.2012

Osmiletý Péťa se vrací s otcem a malým bráškou z venkovského letního bytu do Oděsy, kde na něj již čeká jeho kamarád sirotek Gavrik, kterého vychovává jeho dědeček rybář. Oba kamarádi se setkají s tajemným námořníkem ze vzbouřeného křižníku Potěmkin, který prchá před policií. Autor velmi pěkně vykreslil život v Oděse na začátku 20.století viděný očima malých kluků, kteří sní o dobrodružství. Nejvíce se mi líbily scény popisující Péťovu závislost na hazardu (hra s knoflíky). Komunistická ideologie téměř žádná, jen v předposlední kapitole slaví dělnící a rybáři První máj, kde nechybí plamenný projev o vykořisťování.

jprst
13.03.2012

Asi nejlepší autorovo dílo, o čemž ostatně svědčí i to, že od jeho prvního českého vydání (ELK 1938) byl v češtině vydán ještě nejméně osmkrát.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

pro děti od 9 let ruská literatura

Valentin Petrovič Katajev
ukrajinská, 1897 - 1986

všech 21 knih autora

Kniha Na obzoru plachta bílá je v