Trestankyně - Příběh Růženy Vackové

Co má větší cenu: žít v bezpečném závětří, ovšem za cenu kompromisů, nebo si stát odvážně za svým a uchovat si čisté svědomí? Kolikrát ve 20. století stáli lidé v Československu před touto volbou? Pro Růženu Vackovou ale otázka takto vůbec nestála. Neochotu přistoupit na kompromis dokázala tato univerzitní profesorka už za nacistické okupace, kdy byla za účast v odboji odsouzena k smrti. A znovu po únoru 1948, kdy ji soud poslal za mříže na dvaadvacet let za „špionáž ve prospěch Vatikánu“. V komunistických věznicích nakonec prožila 15 let. Přesto je její jméno veřejnosti málo známé. Román Trestankyně přibližuje její život na pozadí „šťastného“ 20. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278292/trestankyne-pribeh-ruzeny-vackove-mLX-278292.jpg 4.482
Literatura faktu, Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Trestankyně - Příběh Růženy Vackové

magduska
01.10.2020

Emočně silný příběh.

veronika1998
19.06.2020

Velmi zajímavý a drsný život Růženy Vackové. Její život nebyl vůbec jednoduchý, začínající od první republikou po komunismus. Velmi poutavý příběh.

iva23
28.01.2020

Krásný průřez dějinami, strhující životní příběh, odvaha, láska, odhodlanost, boj za svobodu, ale taky strach, ubohost, ponižování. Hezky napsané, co nebylo napsané, vnímavý čtenář najde mezi řádky.

alexis818
13.10.2019

Drsný příběh ženy,která se stala obětí nacismu a komunismu.Velmi dobře popsaná doba nástupu komunistů a jejich zvěrstev.Lidé by tyto příběhy měli číst,aby se už žádná totalita nevrátila.Velmi poučné čtení.

denisa7430
26.09.2019

Tato univerzitní profesorka historie umění byla za účast v odboji mučena již za okupace nacisty. Smrti nakonec unikla, na rozdíl od svého bratra a švagra. Poté byla uvězněna znovu v roce 1951 za špionáž k 22 letům žaláře. V nelidských podmínkách různých komunistických věznic nakonec prožila dlouhých patnáct let.
Autorka popisuje drsné výslechy StB na základě autentických zážitků jiných přeživších „procesů s nepřáteli lidově demokratického zřízení, zrádci a odpadlíky, reakcionáři a špiony, zaprodanci imperialistického Západu a Vatikánu.“ Do toho všeho umně zakomponovala další politické i kulturní události té doby

vladka321
19.06.2019

Docela kruté čtení a já bych tuto knihu pro její syrovost pasovala na povinnou školní četbu. Jsou zde krásně popsány politické i kulturní události spojené s opravdu žijícími protagonisty a zárověň ve sledu dějin popsány jejich charaktery. Opravdu velmi jsem si tady probrala nedávnou historii a dala do souvislostí mnohá temata a mnohé osobnosti. Pro mne tato kniha byla poutavým a zárověň velmi osobním čtením, kdy jsem si jednotlivé statě musela přečíst i vícekrát... Knihu doporučuji a hodnotím plným počtem hvězdiček.

Martina99
19.05.2019

Potavý příběh odvážných žen.

KarolKula
16.11.2018

Přiznám se, že jsem o Vackové také neslyšela, proto jsem si knihu sama vybrala. Tématika lidských osudů za války, vyslýchání gestapem a posléze komunisty mne vždycky láká. Musím říct, že jsem hodně zklamaná. Vacková byla vězněna gestapem 3 měsíce a jediné, co jsme se dozvěděli bylo, že ve vězení začala věřit v Boha. Důvod, proč byla vězněna, vyplynul z příběhu, ale nevěřím, že po dobu tříměsíčního pobytu na ni byli všichni hodní, což prakticky vyplývá i z dalšího povídání tentokrát z komunistického lágru, kde byla po dobu 15ti let! Ano, jsou popsány dílčí příběhy spoluvězeňkyň, nalezneme jich tam nemálo, ale hlavní hrdinkou je Vacková, ne? Snad je to autorčin záměr, že z osudů druhých pochopíme, jaká vlastně Růžena byla, protože vždy byla té dané osobě nápomocna, a i z nejobávanější "kápo" Bláži si udělala přítelkyni a navíc ji naučila číst a psát. Rozumím, že jako profesorka a osoba silně věřící si stála za svými názory a rozhodnutím, že to byla osoba velmi emancipovaná, samostatná, silná, klidná a vyrovnaná, ale nerozumím, že se stala (pro mne) druhoplánem celého příběhu.
Navíc mi přišlo trochu směšné, že i v jejích skoro 40ti letech ji vypravěč nazývá Růženkou, byla to dospělá žena vězněna za odbojovou činnost! Je mi to líto, ale knihu bych nedoporučila ani mé mamince, mé knižní soukmenici.