Trestankyně: Příběh Růženy Vackové

Co má větší cenu: žít v bezpečném závětří, ovšem za cenu kompromisů, nebo si stát odvážně za svým a uchovat si čisté svědomí? Kolikrát ve 20. století stáli lidé v Československu před touto volbou? Pro Růženu Vackovou ale otázka takto vůbec nestála. Neochotu přistoupit na kompromis dokázala tato univerzitní profesorka už za nacistické okupace, kdy byla za účast v odboji odsouzena k smrti. A znovu po únoru 1948, kdy ji soud poslal za mříže na dvaadvacet let za „špionáž ve prospěch Vatikánu“. V komunistických věznicích nakonec prožila 15 let. Přesto je její jméno veřejnosti málo známé. Román Trestankyně přibližuje její život na pozadí „šťastného“ 20. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278292/big_trestankyne-pribeh-ruzeny-vackove-mLX-278292.jpg 4.495

Kniha Trestankyně: Příběh Růženy Vackové

lapagerie
12.10.2021

Rozhodně doporučuji přečíst. Není to žádná suchá biografie, která by vás nudila spoustou nudných dat. Růžena Vacková vám bude blízká, uvidíte ji jako malou holčičku, ráznou studentku i inteligentní a statečnou dámu.
Další z knih, která by měla být pro vyznavače komunismu povinná a pro ostatní minimálně velmi doporučovaná. A zároveň s ní kniha "Byly jsme tam taky" od Dagmar Šimkové.

tittanie
18.07.2021

Velice zajímavá kniha, kterou mohu jenom doporučit. Postupně popisuje Růženino krásné dětství a dobu první republiky. Moc se mi líbí i příběhy ostatních známých osobností a taky, jak autorka zmiňuje, že se narodil Toník nebo Pepík, kteří jsou také vlastně postavy knihy, ale velice negativní.
Kniha ukazuje, jak komunisti zničili jednotlivce a vlastně i společnost, která je zničená vlastně do dnešních dob.
Obdivuji lidi, kteří si stojí za svou pravdou a jsou schopní takových obětí jako přijít o svobodu a vlastně celý život, že i když Růženu propustili z vězení a vrátila se do světa, který je úplně jiný než, ten ze kterého odcházela, a neřekla si současný svět nestojí za nic nestálo za to bojovat, ale bojovala dál. Velmi silní lidé. Díky jim.

petrarka72
17.07.2021

Některé příběhy člověk vnímá příliš osobně... Růžena Vacková byla obdivuhodná bytost. Díky za ni.

magduska
01.10.2020

Emočně silný příběh.

veronika1998
19.06.2020

Velmi zajímavý a drsný život Růženy Vackové. Její život nebyl vůbec jednoduchý, začínající od první republikou po komunismus. Velmi poutavý příběh.

iva23
28.01.2020

Krásný průřez dějinami, strhující životní příběh, odvaha, láska, odhodlanost, boj za svobodu, ale taky strach, ubohost, ponižování. Hezky napsané, co nebylo napsané, vnímavý čtenář najde mezi řádky.

alexis818
13.10.2019

Drsný příběh ženy,která se stala obětí nacismu a komunismu.Velmi dobře popsaná doba nástupu komunistů a jejich zvěrstev.Lidé by tyto příběhy měli číst,aby se už žádná totalita nevrátila.Velmi poučné čtení.

denisa7430
26.09.2019

Tato univerzitní profesorka historie umění byla za účast v odboji mučena již za okupace nacisty. Smrti nakonec unikla, na rozdíl od svého bratra a švagra. Poté byla uvězněna znovu v roce 1951 za špionáž k 22 letům žaláře. V nelidských podmínkách různých komunistických věznic nakonec prožila dlouhých patnáct let.
Autorka popisuje drsné výslechy StB na základě autentických zážitků jiných přeživších „procesů s nepřáteli lidově demokratického zřízení, zrádci a odpadlíky, reakcionáři a špiony, zaprodanci imperialistického Západu a Vatikánu.“ Do toho všeho umně zakomponovala další politické i kulturní události té doby