Brána Irkally

Brána Irkally https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47640/bmid_brana-irkally-tJW-47640.jpg 4 351 68

Dobrodružství kapitána Báthoryho / Dobrodružstvá kapitána Báthoryho série

< 2. díl >

Píše sa rok 1662. Po dvoch rokoch na tureckých galejach je z Kornela Báthoryho sotva tieň muža, ktorým kedysi bol. Zdá sa, že bezmenného otroka čaká už len smrť. Počas obliehania Kréty osmanskou flotilou sa však Báthory opäť stretáva s tureckým vzdelancom a cestovateľom Evliyom Čelebim. Ten kresťanského rytiera a básnika vykúpi z otroctva a urobí z neho svojho pobočníka na cestách. Na rozkaz samotného sultána má Čelebi sprevádzať záhadného vezíra Kirmizi Mustafu do odľahlých končín Sýrie a možno ešte ďalej, až k ruinám dávnovekých miest hlboko v púšti. Nech už je cieľom vezírovho tajného poslania čokoľvek, bude to nebezpečná púť. Na Čelebiho, Báthoryho a ostatných striehnu piráti, vzbúrenci, záhadní zabijaci, ba možno aj nepriatelia, ktorým obyčajná zbraň neublíži.... celý text

Žánr:
Romány , Literatura slovenská , Fantasy

Vydáno: , Slovart (SK)
Originální název:

Brána Irkally , 2010


více info...

Komentáře (68)

Komentáře 68 Recenze 3

jozor
jozor
22.10.2023 4 z 5

Tak dnes som to dočítal, výborné ale slabšie oproti prvému dielu a na môj vkus až priveľa mágie. Miesta som si pozeral na mape.:)

martin8550
martin8550
11.09.2023 4 z 5

V tom to díle jsme se přenesli do divokého Kurdistánu a ze stránek téhle knihy na mě vykoukli Kara ben Nemsí a Hadži Halef Omar, a to i přesto, že děj této knihy se odehrává o dvě stě let dříve. Ale dobrodružství v říši Stříbrného lva vrcholící vypouštěným zlem z Pandořiny skřínky má v Karlu Mayovy jasnou inspiraci. I zde se družina hrdinů probíjí pouští a kurdskými horami, aby splnili úkol pro slávu osmanského velkovezíra. Je to však mnohem děsivější a temnější dobrodružství, než zažijí hrdinové mayovek. A počet uťatých kebulí převyšuje počet prstů na rukou i na nohou. Alláh akbar.


Maud22
Maud22
22.07.2022 5 z 5

Kapitán Báthory si projde tureckým otroctvím, stane se galejníkem. Osud tomu chce, že se dostane k tureckému vzdělanci, dervišovi, imámovi a dost obstojnému bojovníkovi Čelebimu. A s ním podnikne dobrodružnou výpravu, kdy jsou chvíli honci a chvíli štvanci. Objeví se další postavy, s některými se rozloučíme, prostě je pan Červeňák, jak už to chodí, nechá umřít. Tak dobře se to četlo, jelikož pan Červeňák je vypravěč s velkým V. Bavilo mě, jak popisuje realitu, která rozhodně není tak voňavá jako v romantických filmech typu plášť a dýka. A schválně si to kupuju v originále, neboť ta slovenština v jeho podání je tak šťavnatá!

mataj
mataj
02.06.2022 4 z 5

Opět velká spokojenost. Zajímavá dobrodružná výprava Báhtoryho a jeho nových "přátel" nepostrádá spád, množství menších i větších bitev, "nevymáchaný" slovník a hlavně tajemný poklad.

Tirius
Tirius
13.09.2021 3 z 5

Ze začátku je to dobré putovní dobrodružství v exotickém orientu, ve kterém zároveň autor pěkně rozehrává vztahy mezi hlavními hrdiny, je tam přiměřená dávka akce a čte se to pěkně. Na konci se to ale zvrtne v až příliš velkolepou fantasy, která vůbec nekoresponduje s prvním dílem série. Ba co víc, nepřijde žádné překvapení, to, co všichni tuší po celou cestu se přesně tak i stane, žádný zvrat, odhalení jiných motivací... No a pak to skončí tak strašně nijace, až jsem z toho byl rozmrzelý... Ale knížka rozhodně stojí za přečtení, už jen díky samotným postavám.

Luigi1
Luigi1
25.08.2021 4 z 5

Oproti prvnímu dílu jsem byl trochu v rozpacích kam mám zařadit styl knihy jestli do historie nebo sci-fi.Jinak pěkné čtení,že jsem přemýšlel jestli se mám jít vykoupat do vany(voda)nebo se nechat omývat krví která skoro každé stránky tekla.

jarin58
jarin58
25.05.2021 4 z 5

Slušná jízda,na můj vkus až moc fantasy.

Kanimůra2
Kanimůra2
04.05.2021 3 z 5

dávám za 3, ne proto, že by kniha byla špatně napsaná. Pana Červenáka obdivuju, ale mám raději historické detektivky než fantasy příběhy. A tento díl byl už na mě moc. První díl se mi líbil víc. I když jsem tušila, že to nebude můj šálek čaje, neodolala jsem. Vydechnu, zkusím ještě třetí díl. To už bude asi úplně poslední...

Hellboy12
Hellboy12
17.04.2021 3 z 5

Jedna z tých slabších kníh...

robo22
robo22
15.03.2021 4 z 5

Pre mňa mierny pokles oproti prvej časti. Chýbala mi silnejšia jednota motívov príbehu. Táto road movie mala síce drajv, ale na úkor psychologizácie postáv, ktorá bola v tejto časti iba v náznakoch. Skvelý rozprávač ale nesklamal a celkové hodnotenie je vysoký nadpriemer.

WugWugs
WugWugs
27.02.2021 4 z 5

Ešte lepšie ako prvá časť, rozprávaniu pomohlo rozstrapkanie príbehu na súbežné línie a z geografického spoja na ceste Nové Zámky-Transylvánia sa stal Orientálny expres (a Indiana Kornél János). V Strážcoch Varadína sme sa pri zaujímavých vedľajších postavách nestihli veľmi ohriať, tu si teplých slov medziľudských vzťahov a ich príbehov užijeme trochu viac, občas s Báthorym takmer na vedľajšej koľaji - samozrejme až do chvíle keď je potreba znovu sekať a rúbať. 4.5

bleekemolen
bleekemolen
06.02.2021 4 z 5

v tomto dile autor zahral na vice fantasy notu. z uher se presouvame do Orientu, mistni folklor tak nabizi celou radu moznosti popustit uzdu fantazii. Cervenak ma vytribeny vkus na tvorbu zajimavych charakteru a s podobnym usilim a nadsenim je zase zprovadi ze sveta. Samozrejme tesne po te, co si na ne ctenar zvykne.
O deji se neda hovorit, jedna se o takovy spletenec udalosti pri putovani za tajemnym pokladem. Ale je to zatracene zabavne.

elenai
elenai
22.01.2021 3 z 5

Tak jsem ji konečně zdolala. Mám s touto sérií nějaký problém a dlouho jsem přemýšlela jaký. A už to vím! Je jím samotný Kornelius Báthory. Nějak se s ním nedokážu sžít a všechny postavy okolo něj mi připadají zajímavější. Tomuto dílu ale jednoznačně dominuje Čelebi Mehmed ibn Derviš Mehmed Zilli (to jméno jsem si musela dohledat) a milý kapitán je tak drahnou část děje trochu upozaděn. Vzhledem k tomu, že se jedná o druhý díl ze série, je jasné, že se o něj příliš bát nemusíme. Na první díl Ďuro navázal zvolna a může se zdát, že se jedná o dvě zcela odlišné knihy se stejným hrdinou, a tak jsem zvědavá, co se stane dál. Konec bych ocitovala hezkým českým příslovím z bláta do louže.

Ačkoliv tohle nebude jedna z mých nej sérií od Červenáka, jsem ráda, že jsem se do ní pustila. ***1/2

NemmamSlov
NemmamSlov
01.01.2021 4 z 5

Oproti jednotke príbeh obsahoval viac fantasy prvkov. Strážcovia Varadínu mi skôr pripomínal štýl historického románu. Červenák si vybral neobvyklé prostredie. O Osmanskej ríše a celkovo o Uhorsku moc spisovateľov nepíše. Určite zaujímavé prostredie, ale ja skôr preferujem staroveký Rím, alebo Severskú mytológiu.

Báthory sa dostal do otroctva, kde musí slúžiť ako veslár na Osmanských lodiach. Vďaka Čelebimu sa dostáva na pevninu, no nečakal, že jeho cesta púšťou bude hotový horor. Trošku sú tu objasnené kapitánové zvláštne schopnosti, vďaka ktorým dokáže cítiť ľudí s magickým nadaním. Červenákovi sa podarila aj záporná tajomná postava, ktorá príbeh držala v napätí a je škoda, že sa v tomto diele moc o tejto bytosti nedozvedáme. Hold, budem sa musieť pustiť do pokračovania.

Durancie
Durancie
05.10.2020 5 z 5

Příběh pokračuje…. Nesehnala jsem to česky, takže jsem četla ve slovenštině. Možná jsem si to takhle užívala o trochu víc, než obvykle. Kapitán Kornel Báthory se stává průvodcem tureckého vzdělance a spolu s ním a jeho služebníky procestuje velkou část tehdejšího muslimského světa. Už tu máme nesmělou romantickou linku (říkala jsem si, kdy to přijde). Stejně tak se rozvíjí i ona “družnost mužná” od prvotní nenávisti až po pevné bratrské pouto - takže kozáka prosím nechat naživu. A také je tady mnohem více magie, než v první díle.
Červenákův styl mě stále nedokáže omrzet. Příběh nenuceně prokládá zajímavostmi z turecké historie. Události jsou barvitě vykreslené, zvláště pasáže ohledně magie mají svižný spád. Z toho zvuku dětského chichotání mi běhal mráz po zádech.
Jdu na třetí díl. Ten mám taky slovensky.

nero 13
nero 13
11.09.2020 5 z 5

Druhý díl o kapitánu Báthorym byl dějově umístěn na území kde před nedávnem vznikl islámský stát a nevím jestli se větší zvěrstva staly v tomto románu nebo v současné době. Za mne kniha za jedna.
Jinak četba pro mne docela náročná, protože jsem druhý a třetí díl nesehnal v češtině tak jsem si je koupil ve slovenském jazyku a jelikož se normálně dívám na slovenskou TV. a chodím na slovenské weby a nikdy mi to nedělalo potíže tak jsem myslel že i knihy budou v pohodě, akorát jsem nepočítal s docela dost archaickými slovenskými výrazy kde jsem si musel domýšlet co znamenají, ale tak v poslední třetině jsem si už docela zvykl.

Jaruš7
Jaruš7
26.08.2020 5 z 5

Pokračování v nesníženém napětí.
Do této doby mi ani nenapadlo vydat se do tak nehostinných míst. A tak s povděkem jsem s hrdiny v těchto zemích sdílela fiktivně drsné dobrodružství, no, bylo to něco.
"G" mi vše zobrazil, jen ne to hlavní, to protože to nelze. Úžasná obálka napoví, a když nebudete hledat, tak se to dá pochopit, je to tajemstvím tohoto dílu.
Takže další fajnovost, super.
Citace:"Pokud jsi to nepochopil, zabedněnče, řeknu ti to úplně jednoduše.
Nebuď zbabělý sráč a neházej za záda věci, které ti pak budou žrát svědomí."
"Jenže co když tím dám v sázku vlastní duši?"
"Když se zachováš nečestně, tvá duše beztak bude mít cenu suchého lejna."

Pohané a bezvěrci, je třeba rozlišovat, oba pojmy jsou totéž jen Boha mají každý svého.

Vzpomínka na dětství " Hajdy, hajdy do hajan."
Zde v knize, "Hajdy, hajdou" útočící pokřik hajduků.
V idylický slovní význam se změnil válečný pokřik.

J.P.S.
J.P.S.
16.08.2020 4 z 5

Oproti prvnímu dílu docela skok.
Příběh se z prostředí Uher přesouvá na východní hranice Osmanské říše a prvky evropské mytologie jsou nahrazeny mytologií arabskou. Je zde rovněž výraznější posun k fantasy.
Rozhodně zajímavá kniha, přeci jen mě však nezaujala tolik jako první díl.

yerry
yerry
14.08.2020 4 z 5

Kornélius Báthory sa v tomto druhom zväzku ocitá v osmanskom zajatí ako galejník na lodi. Spolu so svojim chránencom, jeho družinou a jedným klasickým záporákom podstupuje púť do údolia smrti, a to ešte nebude koniec...

V románe sa síce vyskytuje spústa "bohov zo stroja", ale v autorovom podaní nepôsobia nepatrične. Klasický dobrodružný román o ceste, na ktorej hrdinovia zažijú rôzne dobrodružstvá autor obohacuje o fantasy prvky, historické reálie a mytológiu. Tá je tu kaleidoskopom rôznych svetonázorov a vier. Od islamu, cez kresťanstvo a variácie týchto náboženstiev až po božstvá starej Mezopotámie. V tomto ohľade som si knihu užil. Červenák neváha dej poriadne pritvrdiť, takže postavy tu umierajú jedna radosť, krv crčí na hektolitre a o mŕtvoly tu nieje núdza. Veľmi dobré je to skĺbenie fikcie s reálnou históriou a jej postavami.

Maximálnym počtom hviezd ale tentokrát nemôžem hodnotiť, nakoľko jednanie hlavných postáv sa mi zdalo mierne povedané miestami nelogické, akoby autor ich jednanie už vopred prispôsoboval výslednému koncu a nenechal ich žiť takpovediac svojim životom...

Kerberos
Kerberos
18.07.2020 3 z 5

První díl se mi zdál lepší,protože byl víc historický a míň fantasy.Hlavní hrdina kapitán Báthory ,kterého nezlomilo ani otroctví,bojuje po boku Čelebiho a vezíra Kirmiziho Mustafi proti záhadným silám.