cori cori komentáře u knih

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Román přináší fresku popisující život v pohraničí od konce války do amnestie v roce 1955, jejíž hlavní hrdinkou je zdravotní sestra Marie, která pod změněnou identitou po návratu z koncentráku začíná nový život spolu s nalezenou holčičkou. Na pozadí politických událostí se odehrává život v městečku Krásná Lípa, kde probíhá odsun Němců, řádění Revoluční gardy, werwolfů, příjezd nových obyvatel, nárůst moci komunistů, znárodňování, zatýkání a období nesvobody. Autorka se pokusila vykreslit dobu osidlování bývalých Sudet a politických procesů padesátých let, což se jí celkem povedlo. Chtělo by to pokračování s dalšími osudy Marie, Václava, Aničky a Martina.

23.09.2023 3 z 5

Vlak do Samarkandu Vlak do Samarkandu Guzel Jachina

Autorka vychází z autentických archivních materiálů, kdy prostudovala zprávy skutečných komisařů, jejich paměti a vzpomínky, tudíž příběh působí velmi autenticky. Hrdiny románu jsou idealistický voják Dějev, který hodlá převézt všechny děti živé do Samarkandu a je ochoten i obětovat život, pragmatická a životem poučená komisařka Bílá, starý medvěd doktor Bug, který miluje koně, vzdělaná a láskyplná utěšitelka Fatima a pět set dětí s těžkými osudy a hrdými jmény. Při pohledu na vlak plný zubožených dětí jihnou srdce i drsným týpkům z Čeky, banditům atamana Jabločníka i pouštním nomádům Bure-beje. Dnešní člověk si ani nedokáže představit, co je opravdový hlad a utrpení hlady umírajících rodin i celých vesnic.

25.06.2023 4 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

(SPOILER) Příběh Ludmily, její dcery Amále a vnučky Věry se odehrává od roku 1952 do roku 2010, kdy je Česko v karanténě a Lída zavřená v domově důchodců. Lída, nadaná matematička, se jako dcera soukromého zemědělce, který odmítá vstoupit do JZD, nedostane na vysokou školu, zažívá tajnou lásku, politické procesy a uvěznění přátel i otce, vdá se za komunistu Vláďu, který si osvojí její nemanželské dítě, a uzavře se v bytě, z něhož nikdy nevychází. Dcera Amálka je rebelka, která hledá alternativní styl života a svobodu, což jí nakonec StB zatrhne a způsobí její odcizení s dcerou. Samotářská Věra, vychovávaná prarodiči, je šťastná za nařízený homeoffice a celostátní izolaci. Ludmila mi přišla dost sobecká, možná byla trochu autistka, nejvíc sympatický byl Vláďa, který se obětoval pro rodinu, a osudem zocelená Matylda.

05.04.2023 3 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Autor popisuje nelidské týrání, ve kterém se vyžívala jeho matka. Nechápu, co jí k tomu vedlo, když do jeho pěti let žili normálně a šťastně. Také by mě zajímalo, jestli byli jeho rodiče nějak potrestáni a zda, se jejich chování úředně. prošetřovalo.
Útlá kniha se čte dost těžko.

14.01.2023 3 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Mluví žena, která obviňuje Patricka z vraždy první manželky, pravdu nebo to je šílená psychopatka, která chce zničit Patrickovu rodinu? Stephanie se musí rozhodnout, komu uvěří. Napínavý příběh o tom, že na každou svini se vaří voda, se čte jedním dechem. Nakonec se ukáže, že každý má nějaké temné tajemství a uvnitř zabijáka. Konec je dost otevřený a klade čtenáři otázku: Kdo učinil onen "radikální řez"?

21.10.2022 3 z 5

Dvojčata paní Karoliny Dvojčata paní Karoliny Ronald H. Balson

Autor propojil dvě atraktivní témata - právnické prostředí a holocaust a vytvořil tak sérii knih, kdy ústřední dvojice právnička a vyšetřovatel odkrývají dávné příběhy svých klientů přeživších holocaustu. Tentokrát pátrají po osudech dvojčátek vyhozených z vlaku směřujícího do koncentračního tábora. Klientka Lena vypráví o životě v židovském ghettu, práci v textilní továrně, likvidaci ghetta, odboji, věznění v pobočném táboře Gross Rosen v českém Poříčí (Parschnitz) u Trutnova a v Osvětimi.
Autor se sice snažil vylíčit vše podle historických faktů a moc si nevymýšlel, ale přece jen mu něco uniklo. Píše o československém odboji, ale nezmiňuje, že během války zde byl Protektorát a Slovenský stát. Tvrdí, že československý odboj byl poražen kvůli Stalinově politice stejně jako Varšavské povstání. Měl na mysli Slovenské národní povstání. Nedokážu si představit, kde by se na českém venkově vzaly během války banány. Cituji: Češi byli moc milí a občas nám přinesli ovoce, pár banánů nebo kus sýra a hodili nám to přes plot. (s.254). Nevím, jestli je to chyba autora nebo překladatele, ale otec Leny nebojoval v 1. světové válce jako důstojník rakousko-uherské armády v Galicii, ale v Haliči. Přesto řadím tuto knihu výš než smyšlenky typu Tatér z Osvětimi, Osvětimská ukolébavka, atd.

28.08.2022 3 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

(SPOILER) Kniha vzdává poctu těžké a nebezpečné práci hasičů. Příběh začíná v 5:23, kdy kleknou rozvodny v polovině Prahy a pod Vltavou uvízne souprava metra se 112 lidmi, a uzavírá se v 7:00, kdy se odnášejí mrtví. Pokud někdy uvíznu v metru, věřím hasičům, že mě zachrání.

30.06.2022 3 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Moje první kniha ze Strašidelných domů. Podle mě průměr. Neobjevilo se nic, co by mě překvapilo - pouze žánrová klišé a nezbytný happyend.

26.06.2022 3 z 5

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Autorka celkem úspěšně pospojovala dnes atraktivní témata holocaustu, vyhlazení Lidic, pátrání po dítěti a šok z odhalení vlastní adopce. Jedna z mála knih, kde po dítěti nepátrá matka, ale otec.

21.06.2022 3 z 5

Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Michal Viewegh

Přehled úspěchů ať už literárních či sexuálních je vydáván za paměti. Vieweghovi se podařil americký sen, kdy se stal prachatou celebritou, brázdil republikou a všude mu ženské skákaly do postele. Jediné, čeho lituje, jsou 2 nevydařená manželství s ženami (cituji) s jednodušším uvažováním a zdravotní kolaps. Žít s takovým sebestředným děvkařem jistě nebylo jednoduché.

19.06.2022 2 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Asi jako většina čtenářů jsem začala Veronikou, jejíž příběh mi přišel víc rozpracovaný. Jáchymova story v USA a na výletní lodi mě moc nezaujala.

04.11.2021 3 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Autorka si nastudovala vzpomínky a výpovědi českých židovských výtvarníků, kteří byli vězněni v Terezíně a pracovali ve výtvarném oddělení, a dobové reálie o životě v okupované Praze a napsala milostný román o manželích, které rozdělila válka a emigrace. Hlavní zápletku o setkání po šedesáti letech slyšela od kamarádky u kadeřnice. Kniha je čtivá a nepřekrucuje fakta, ale je to opět další z mnoha knih, která využívá holocaustu k dosažení titulu bestseller.

20.07.2021 3 z 5

Legendy: Praga caput regni Legendy: Praga caput regni Michael Bronec

Sbírka obsahuje 14 povídek, z nichž některé s Prahou moc nesouvisí (např. Vůně sněhu nebo Gamořin gambit). Nejvíc mě zaujaly povídky odehrávající se v minulosti. Klenotem sbírky je téměř dvacet let stará povídka Františky Vrbenské, v jejich stopách jde i Věra Mertlíková. Nesmím zapomenout ani na Frantu Frantu Leonarda Medka. Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

14.08.2020 4 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Příběh Chlupa vychází z autentických zážitků muklů, kteří přežívali v komunistických lágrech. Domnívala jsem se, že největší zvěrstva se odehrávala v 50.letech (viz knihy pana Stránského) a že v sedmdesátkách se věznům žilo již lépe. Tato kniha mě však vyvedla z omylu. Román se čte jedním dechem. Nechápu všechny, co tady velebí "slaďárnu" Cilčinu cestu, kde hlavní hrdinka přežívá v gulagu a nic ji nezlomí. Měli by si přečíst Lustr pro papeže, v němž žádní takoví "sluníčkáři" nejsou.

17.06.2020 4 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

Popis života v SSSR ve 20. a 30.letech očima malého chlapce, který díky své zvědavosti zažívá různá dobrodružství a chce se stát pionýrem a ruským básníkem, je velmi poutavý. Příběh jedné česko-ruské rodiny, která se raději dobrovolně vzdala statku, aby se nestali kulaky, a putovala po ruských dolech, kde otec pracoval jako zahraniční odborník, vykresluje nelehký osud miliónů obyčejných lidí ve stalinistickém pekle. Malý Václav (Věnčeslav- Slávek) měl boty z toulavého telete a bezhlavě se vrhal do každého dobrodružství. Maminka Antonie byla hotová světice.
SPOILER:Bylo mi líto bratra Evžena, kterého popravili Němci za to, že ruským zajatcům donesl jídlo.

02.03.2020 3 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Jan Morava a Erwin Buback pátrají po sériovém vrahovi. Jejich práci však komplikuje politická situace v hroutící se Třetí říši. I za cenu největších osobních obětí svůj úkol splní navzdory krvavému Pražskému povstání, v němž se dají lehce převléknout kabáty.
Začátek a milostná linka poněkud rozvláčné, ale finále s psychopatem, který se opájí moci, bylo naprosto strhující.

13.02.2020 4 z 5

Hrob třinácté panny Hrob třinácté panny Naďa Horáková

Začátek skvělý, ale celkově zklamání. Z tajuplného hororového příběhu se vyklubala "rodinná pouta" a z hlavní hrdinky nymfomanka, se kterou moc nezamávala ani smrt blízkých osob.

15.01.2020 3 z 5

Vánoce v Paříži Vánoce v Paříži Mandy Baggot

Nenáročná pohádka o fotografovi s traumatem a bývalé modelce, která se stane jeho múzou. Knížka může posloužit jako průvodce po Paříži pro zamilované, protože u každé kapitoly je napsáno, na jakém místě se odehrává.

29.12.2019 3 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Agent tajné služby se probouzí se ztrátou paměti v malebném městečku. Pomalu rozplétá síť vzpomínek a indícií, pochybuje o svém zdravém rozumu a na chvíli uvěří, že se mu vše jen zdá při mučení v íráckém vězení, kde byl zadržen během války v Zálivu.
Urputně hledá pravdu bez ohledu na následky. Neváhá ani obětovat vlastní život. Chvílemi mi připadalo, že je napůl kyborg (obyčejný člověk by nemohl vydržet takovou fyzickou nálož a četná zranění a potom horolezčit). Odhalení tajemství městečka bylo dost nečekané. Za mě příjemná akční oddechovka se sympatickým hrdinou. Škoda jen, že víc prostoru nedostala jeho manželka Tereza.

28.12.2019 4 z 5

Opráski – Noví povjězťi čezkí Opráski – Noví povjězťi čezkí Jaz

Ježíšek naděloval, ale 58 stran komiksu za skoro 400 Kč je poněkud málo. Autor přepracoval Jiráskovy pověsti jako parodii na popkulturní fenomény Star Wars, Terminátor apod. Jako stroj času slouží sud pana Broučka. Kratší stripy, na které je čtenář zvyklý, mi přijdou vtipnější a pointy údernější.

25.12.2019 2 z 5