Dvojčata paní Karoliny

kniha od:

Dvojčata paní Karoliny https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475885/bmid_karolinina-dvojcata-MgR-475885.png 4.6 176

Liam Taggart & Catherine Lockhartová série

< 2. díl >

Lena Woodwardová, elegantní a kultivovaná dáma, začala po druhé světové válce nový život v Americe, ve vyšší společnosti města Chicaga. Nyní ji znovu něco trápí a ona to nedokáže dostat z hlavy. Dávno daný a nesplněný slib, který ji nenechá spát. Lena je hnána touhou vrátit se na cestu, kterou kdysi opustila. Vyhledá pomoc právničky Catherine Lockhartové a soukromého vyšetřovatele Liama Taggarta. Lena, zdánlivě klidná a vyrovnaná, skrývá ve svém nitru vzpomínky, které chtějí na povrch. Začíná vyprávět příběh, v němž se vrací do nacisty okupovaného Polska a k poutu, které ji váže k dávné přítelkyni Karolině. Karolina byla krásná a charismatická dívka plná elánu a Lena ji nosila v srdci po celý život. Jejich příběhu však jako by chyběl konec. Otevírá se spousta otázek. Co je pravda, co ne a co je vlastně Lena ochotná ze své minulosti prozradit? Je možné, že její skutečný příběh zůstával celé ty roky skryt?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Válečné

Vydáno: , Kontrast
Originální název:

Karolina's Twins , 2016


více info...

Komentáře (43)

Komentáře 43 Recenze 1

Ancijáš
Ancijáš
14.11.2023 5 z 5

Knihu som si moc užil. Nemáč čo vytknúť. Skvelé čítanie!

Madelisi
Madelisi
31.10.2023 3 z 5

Kniha se velmi podobá předchozí Bývali jsme bratři. Je tu pouze jeden rozdíl, události z druhé světové jsou vyprávěny pouze prostřednictvím Leny.
Autor neopustil svůj poučující výklad, aby čtenáře seznámil s hrůzou holokaustu. Člověk, který si zvolí tuto knihu, už o něm pravděpodobně v nejrůznějších podobách slyšel, takže nepotřebuje seznámeni odpovídající úrovni základní školy.
Koncept, ve kterém Lena několik dnů vypráví svůj příběh, mi zde přišel už trochu otravný. Proč si spolu pořádně nesednou a vše neřeknou během jednoho odpoledne.
Trochu mě naštval způsob, jak chce autor čtenáře seznámit s existencí polského důstojníka, který se nechal zavřít do Osvětimi. Popíráním hlavních postav a tvrzením, že Lena určitě musí lhát, že to není možné. V této části příběhu vidím nevyužitý potenciál. Odbojová skupina, jejíž součástí byl i Němec?
Další nevyužitý potenciál vidím v postavě Lenina syna. Nepochopila jsem vůbec jeho pohnutky.

Co nemůžu kritizovat, je čtivost. Chtěla jsem znát rozuzlení. Velice se mi líbila scéna, ve které manžel požádal Lenu o ruku. A jisté překvapení na závěr.


Doporučuji komentář cori níže - vysvětlí, o jakém československém odboji je v knize řeč. Představovala jsem si totiž pražské povstání a to mi nedávalo smysl.


zubrák
zubrák
01.10.2023 2 z 5

První díl byl výborný,Dvojčata jsou zklamáním.Čeká na mne ještě Eliho slib,ale musím si nechat delší odstup....

Monika1528
Monika1528
02.08.2023 3 z 5

První díl byl velmi podařený. Druhý díl byl bohužel jako přes kopírák. Škoda. Do dalšího se pouštět nebudu.

Ester59
Ester59
26.07.2023 3 z 5

Příběh s hodně předvídatelným koncem a pro mne se zbytečným popisem známých válečných skutečností . Doporučuji pro čtenáře, kteří se s touto problematikou chteji blíže seznámit.

JJJ007
JJJ007
16.07.2023 5 z 5

Úžasný román, který doporučuji k přečtení každému. Příběh je napsán velmi čtivě. Vůbec jsem se od něj nemohla odtrhnout.

čef
čef
18.06.2023 5 z 5

Založeno na částečně pravdivém příběhu ze života židovské dívky z doby holocaustu v Polsku. Druhá rovina je o hledání dvojčat z názvu knihy a procesu, ve kterém se syn hrdinky obává o zdraví své máti. Obojí dokáže spolehlivě upoutat po celou dobu četby, hluchá místa se téměř nevyskytují. Hodnotím vysoko.

uzivatel1190
uzivatel1190
11.04.2023 4 z 5

Je to opětě zajímavý příběh, psaný velmi čtivě. Už jsem od tohoto autora četla Bývali jsme bratři, no a musím říct, že je to tak trochu na ,,jedno brdo,,.

LucieT
LucieT
26.03.2023 3 z 5

Čtivé, to ano, ale nějak jsem nedokázala k postavám úplně přilnout - navíc linka se soudním jednáním mi přišla úplně zbytečná. Nic to však neubírá na tom, jak hrozná doba to byla a jak silní museli lidé být, aby přežili. Neuvěřitelné.

gabriela8704
gabriela8704
18.03.2023 3 z 5

Pěkná kniha s příběhem. Je dost podložená fakty, ale část je fikcí, aby se lépe četla a asi prodávala. Nemám to u tohoto druhu knih ráda, zde by měla být fikce minimální. Přesto oceňuji, že autor napsal, co fikce je a co není.

SimonaM86
SimonaM86
06.03.2023 3 z 5

Už jsme toho o 2. sv válce četla mnoho a tohle byl pro mě průměr. Příběh byl čtivý, děj utíkal, ale ani jedna z hlavních postav, možná až na výjimku týkající se Leny, mi nepřirostla k srdci ba naopak právničká Cat mi přišla až protivná. Happy end na konci až přehnaný aspoň co se týče syna Arthura a jeho nečekaného prozření a uvěření.

zsykorova
zsykorova
09.02.2023 4 z 5

Mnohem lepší než první díl. Konec byl trochu předvídatelný, ale jinak se mi to moc líbilo a dojalo mě to. Četla jsem hodně knížek o druhé světové válce a myslela jsem si, že už mě nic nepřekvapí, ale opak je pravdou.

ZiPur
ZiPur
07.02.2023 4 z 5

Nutno říci, že o druhé světové válce a holocaustu toho bylo napsáno již hodně. Kladem této knihy je popis každodenního života v ghettu, tedy věci, které často nejsou explicitně řečeny/vyprávěny, ale tvořily to podstatné, co vedlo k psychické a fyzické destrukci. Kniha je také psána velmi citlivě, nesoudí, prostě konstatuje. A přestože se nejedná o skutečný příběh, je podložena řadou svědectví a složena ze střípků skutečných příběhů. Hvězdička dolů za skutečnost, která pro mne trochu narušovala logiku děje - existenci samotné Karoliny, která je v centru příběhu, by bylo logické a velmi jednoduché ověřit již na kraji celého hledání a poskytla by jasný důkaz pro soudní jednání již na začátku. Samozřejmě, dějová linka soudního jednání a možného uvěznění by nebyla tak ostrá, ale byla by reálnější a logičtější (zvláště, když je tolikrát zdůrazňováno, že Liam je v práci vyšetřovatele špička ;) ).

GYROTOURBILLON
GYROTOURBILLON
04.02.2023 5 z 5

Moje druhé setkání s autorem , opět spokojenost.
Je pochopitelné vysoké hodnocení.

Janík61
Janík61
21.12.2022 5 z 5

Úžasná kniha, hrozná doba, překvapivý závěr. Prostě určitě nelituju, přečteno jedním dechem, doporučuji tuto knihu.

LenkaKa
LenkaKa
12.10.2022 4 z 5

Hezká, čtivá kniha. Téma holocaustu je třeba stále připomínat. Pro hodně mladé lidi je tahle forma asi nejlepší. Já si ale musím od toho dát na chvíli pauzu. Nikdy mě nepřestane překvapovat, co všechno si museli ti lidé vytrpět.

Han-nah
Han-nah
12.09.2022 5 z 5

Stará dáma Lena chce na sklonku svého života splnit svůj dávno daný slib a o pomoc požádá právničku Catherine a jejího manžela, soukromého vyšetřovatele Liama. Ve vyprávění ze svého života se vrací vzpomínkami na své mládí v Polsku v židovské komunitě města Chřanov.
Příběh je sice fikce, ale její vyprávění opět odkrývá hrůzu a utrpení 2. sv. války, holokaust, likvidaci Židů, koncentrační tábory a to je holá a krutá skutečnost.

Ać jsem četle knihu v klidu svého domova, vždy mě mrazí a mohu jen tiše vzdát úctu všem, kteří trpěli. Obdivuji, kde a jak brali sílu ti, kterým se podařilo přežít a jak následně žili. Takovou silnou ženou byla i Lena.

cori
cori
28.08.2022 3 z 5

Autor propojil dvě atraktivní témata - právnické prostředí a holocaust a vytvořil tak sérii knih, kdy ústřední dvojice právnička a vyšetřovatel odkrývají dávné příběhy svých klientů přeživších holocaustu. Tentokrát pátrají po osudech dvojčátek vyhozených z vlaku směřujícího do koncentračního tábora. Klientka Lena vypráví o životě v židovském ghettu, práci v textilní továrně, likvidaci ghetta, odboji, věznění v pobočném táboře Gross Rosen v českém Poříčí (Parschnitz) u Trutnova a v Osvětimi.
Autor se sice snažil vylíčit vše podle historických faktů a moc si nevymýšlel, ale přece jen mu něco uniklo. Píše o československém odboji, ale nezmiňuje, že během války zde byl Protektorát a Slovenský stát. Tvrdí, že československý odboj byl poražen kvůli Stalinově politice stejně jako Varšavské povstání. Měl na mysli Slovenské národní povstání. Nedokážu si představit, kde by se na českém venkově vzaly během války banány. Cituji: Češi byli moc milí a občas nám přinesli ovoce, pár banánů nebo kus sýra a hodili nám to přes plot. (s.254). Nevím, jestli je to chyba autora nebo překladatele, ale otec Leny nebojoval v 1. světové válce jako důstojník rakousko-uherské armády v Galicii, ale v Haliči. Přesto řadím tuto knihu výš než smyšlenky typu Tatér z Osvětimi, Osvětimská ukolébavka, atd.

Lucciella_L
Lucciella_L
20.08.2022

Parádní čtení. Zase trošku jiný pohled na válečný příběh.... Ale konec neměl chybu..... Přiznám se, že jsem to od cca druhé poloviny knihy tušila, ale i tak to byl naprosto strhující příběh!

Jirinamac
Jirinamac
08.08.2022 5 z 5

Posledních pár stránek jsem dočítala v MHD a přes slzy jsem pomalu neviděla, ani jsem se za ně nestyděla. Příběh je to fiktivní, ale námět je čerpán z vyprávění skutečného příběhu více osob, které něco podobného zažili. Je to můj 2. příběh od autora a opět ctenářský zážitek.

Sesulka72
Sesulka72
29.07.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem . Kdyby to šlo , dám 10 hvězdiček .

MichaelaS081
MichaelaS081
17.07.2022 5 z 5

Nadměrná kniha. Doporučuji přečíst.

clarkens
clarkens
08.07.2022 5 z 5

Velmi pěkné čtení, i když se dá závěr celkem předvídat, to vyprávění mělo sílu a četlo se samo!

Mojepočteníčko
Mojepočteníčko
23.06.2022 4 z 5

Nečtu detektivky. Ani příběhy, kde se něco vyšetřuje. Pominu fakt, že občas vezmu do ruky thriller, kde se to bez těchto konkrétních úkonů občas neobejde. A tohle nebyla detektivka v pravým slova smyslu, taakže...
Tato kniha mě moc překvapila! Příběh byl zajímavý, bavil mě, manželskou dvojici právnička - detektiv jsem si vcelku rychle oblíbila. Věděla jsem, kde bude zakopaný pes a nespletla jsem se. Přesto jsem si čtení náramně užila.
Váháte? Neváhejte! A čtěte :) Doporučuji!

18LenkA12
18LenkA12
17.06.2022 5 z 5

Neuvěřitelný emoční příběh inspirovaný skutečnou osobou a jejími zážitky. Knihu jsme četla jedním dechem a doufala, že příběh šťastně skončí. Ten zvrat na konci mě velice mile překvapil. Knihu můžu jen doporučit.

simona g.
simona g.
19.05.2022 5 z 5

Nádherná kniha, rozhodně doporučuji přečíst si, opravdu krásná, i když o nelehké době a osudech Židů....

iva23
iva23
29.04.2022 4 z 5

O trochu slabší než Bývali jsme bratři, ale pořád hodně dobré.

Karolína7
Karolína7
28.04.2022

(SPOILER) Knihu jsem četla jedním dechem, opět byly dny, kdy jsem se nevyspala... Přiznám se však, že závěr (Záměna životních osudů Karoliny a Leny.) mne trochu překvapil.

LéňaM
LéňaM
26.04.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha.
Ani chvilku jsem se nenudila.
Od knihy se nedalo odtrhnout.
Příběh inspitovan skutecnou udalosti, velice odvážné ženy.
Část byla smyslena, ale zaklad byl pravda.
Z knihy jsem nadšená a těším se na další dílo autora.

alexis818
alexis818
29.03.2022 5 z 5

Překrásná kniha,jsem naprosto okouzlení.Krasny styl vyprávění,gradace a chytne vás za srdce.Proste kniha nemá chybu.