Dvojčata paní Karoliny

Dvojčata paní Karoliny https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475885/bmid_karolinina-dvojcata-MgR-475885.png 5 201 51

Lena Woodwardová, elegantní a kultivovaná dáma, začala po druhé světové válce nový život v Americe, ve vyšší společnosti města Chicaga. Nyní ji znovu něco trápí a ona to nedokáže dostat z hlavy. Dávno daný a nesplněný slib, který ji nenechá spát. Lena je hnána touhou vrátit se na cestu, kterou kdysi opustila. Vyhledá pomoc právničky Catherine Lockhartové a soukromého vyšetřovatele Liama Taggarta. Lena, zdánlivě klidná a vyrovnaná, skrývá ve svém nitru vzpomínky, které chtějí na povrch. Začíná vyprávět příběh, v němž se vrací do nacisty okupovaného Polska a k poutu, které ji váže k dávné přítelkyni Karolině. Karolina byla krásná a charismatická dívka plná elánu a Lena ji nosila v srdci po celý život. Jejich příběhu však jako by chyběl konec. Otevírá se spousta otázek. Co je pravda, co ne a co je vlastně Lena ochotná ze své minulosti prozradit? Je možné, že její skutečný příběh zůstával celé ty roky skryt?... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Kontrast

Karolina's Twins , 2016

ZiPur
07.02.2023 4 z 5

Nutno říci, že o druhé světové válce a holocaustu toho bylo napsáno již hodně. Kladem této knihy je popis každodenního života v ghettu, tedy věci, které často nejsou explicitně řečeny/vyprávěny, ale tvořily to podstatné, co vedlo k psychické a fyzické destrukci. Kniha je také psána velmi citlivě, nesoudí, prostě konstatuje. A přestože se nejedná o skutečný příběh, je podložena řadou svědectví a složena ze střípků skutečných příběhů. Hvězdička dolů za skutečnost, která pro mne trochu narušovala logiku děje - existenci samotné Karoliny, která je v centru příběhu, by bylo logické a velmi jednoduché ověřit již na kraji celého hledání a poskytla by jasný důkaz pro soudní jednání již na začátku. Samozřejmě, dějová linka soudního jednání a možného uvěznění by nebyla tak ostrá, ale byla by reálnější a logičtější (zvláště, když je tolikrát zdůrazňováno, že Liam je v práci vyšetřovatele špička ;) ).

GYROTOURBILLON
04.02.2023 5 z 5

Moje druhé setkání s autorem , opět spokojenost.
Je pochopitelné vysoké hodnocení.

Janík61
21.12.2022 5 z 5

Úžasná kniha, hrozná doba, překvapivý závěr. Prostě určitě nelituju, přečteno jedním dechem, doporučuji tuto knihu.

LenkaKa
12.10.2022 4 z 5

Hezká, čtivá kniha. Téma holocaustu je třeba stále připomínat. Pro hodně mladé lidi je tahle forma asi nejlepší. Já si ale musím od toho dát na chvíli pauzu. Nikdy mě nepřestane překvapovat, co všechno si museli ti lidé vytrpět.

Han-nah
12.09.2022 5 z 5

Stará dáma Lena chce na sklonku svého života splnit svůj dávno daný slib a o pomoc požádá právničku Catherine a jejího manžela, soukromého vyšetřovatele Liama. Ve vyprávění ze svého života se vrací vzpomínkami na své mládí v Polsku v židovské komunitě města Chřanov.
Příběh je sice fikce, ale její vyprávění opět odkrývá hrůzu a utrpení 2. sv. války, holokaust, likvidaci Židů, koncentrační tábory a to je holá a krutá skutečnost.

Ać jsem četle knihu v klidu svého domova, vždy mě mrazí a mohu jen tiše vzdát úctu všem, kteří trpěli. Obdivuji, kde a jak brali sílu ti, kterým se podařilo přežít a jak následně žili. Takovou silnou ženou byla i Lena.

cori
28.08.2022 3 z 5

Autor propojil dvě atraktivní témata - právnické prostředí a holocaust a vytvořil tak sérii knih, kdy ústřední dvojice právnička a vyšetřovatel odkrývají dávné příběhy svých klientů přeživších holocaustu. Tentokrát pátrají po osudech dvojčátek vyhozených z vlaku směřujícího do koncentračního tábora. Klientka Lena vypráví o životě v židovském ghettu, práci v textilní továrně, likvidaci ghetta, odboji, věznění v pobočném táboře Gross Rosen v českém Poříčí (Parschnitz) u Trutnova a v Osvětimi.
Autor se sice snažil vylíčit vše podle historických faktů a moc si nevymýšlel, ale přece jen mu něco uniklo. Píše o československém odboji, ale nezmiňuje, že během války zde byl Protektorát a Slovenský stát. Tvrdí, že československý odboj byl poražen kvůli Stalinově politice stejně jako Varšavské povstání. Měl na mysli Slovenské národní povstání. Nedokážu si představit, kde by se na českém venkově vzaly během války banány. Cituji: Češi byli moc milí a občas nám přinesli ovoce, pár banánů nebo kus sýra a hodili nám to přes plot. (s.254). Nevím, jestli je to chyba autora nebo překladatele, ale otec Leny nebojoval v 1. světové válce jako důstojník rakousko-uherské armády v Galicii, ale v Haliči. Přesto řadím tuto knihu výš než smyšlenky typu Tatér z Osvětimi, Osvětimská ukolébavka, atd.

Lucciella_L
20.08.2022

Parádní čtení. Zase trošku jiný pohled na válečný příběh.... Ale konec neměl chybu..... Přiznám se, že jsem to od cca druhé poloviny knihy tušila, ale i tak to byl naprosto strhující příběh!

Jirinamac
08.08.2022 5 z 5

Posledních pár stránek jsem dočítala v MHD a přes slzy jsem pomalu neviděla, ani jsem se za ně nestyděla. Příběh je to fiktivní, ale námět je čerpán z vyprávění skutečného příběhu více osob, které něco podobného zažili. Je to můj 2. příběh od autora a opět ctenářský zážitek.

Sesulka72
29.07.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem . Kdyby to šlo , dám 10 hvězdiček .

MichaelaS081
17.07.2022 5 z 5

Nadměrná kniha. Doporučuji přečíst.

clarkens
08.07.2022 5 z 5

Velmi pěkné čtení, i když se dá závěr celkem předvídat, to vyprávění mělo sílu a četlo se samo!

Mojepočteníčko
23.06.2022 4 z 5

Nečtu detektivky. Ani příběhy, kde se něco vyšetřuje. Pominu fakt, že občas vezmu do ruky thriller, kde se to bez těchto konkrétních úkonů občas neobejde. A tohle nebyla detektivka v pravým slova smyslu, taakže...
Tato kniha mě moc překvapila! Příběh byl zajímavý, bavil mě, manželskou dvojici právnička - detektiv jsem si vcelku rychle oblíbila. Věděla jsem, kde bude zakopaný pes a nespletla jsem se. Přesto jsem si čtení náramně užila.
Váháte? Neváhejte! A čtěte :) Doporučuji!

18LenkA12
17.06.2022 5 z 5

Neuvěřitelný emoční příběh inspirovaný skutečnou osobou a jejími zážitky. Knihu jsme četla jedním dechem a doufala, že příběh šťastně skončí. Ten zvrat na konci mě velice mile překvapil. Knihu můžu jen doporučit.

simona g.
19.05.2022 5 z 5

Nádherná kniha, rozhodně doporučuji přečíst si, opravdu krásná, i když o nelehké době a osudech Židů....

iva23
29.04.2022 4 z 5

O trochu slabší než Bývali jsme bratři, ale pořád hodně dobré.

Karolína7
28.04.2022

(SPOILER) Knihu jsem četla jedním dechem, opět byly dny, kdy jsem se nevyspala... Přiznám se však, že závěr (Záměna životních osudů Karoliny a Leny.) mne trochu překvapil.

LéňaM
26.04.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha.
Ani chvilku jsem se nenudila.
Od knihy se nedalo odtrhnout.
Příběh inspitovan skutecnou udalosti, velice odvážné ženy.
Část byla smyslena, ale zaklad byl pravda.
Z knihy jsem nadšená a těším se na další dílo autora.

alexis818
29.03.2022 5 z 5

Překrásná kniha,jsem naprosto okouzlení.Krasny styl vyprávění,gradace a chytne vás za srdce.Proste kniha nemá chybu.

evask
17.03.2022 3 z 5

Za mě tedy zklamání, zážitek z knížky hodnocené devadesáti pěti procenty si představuji jinak.
Z počátku dobrý. Ralf x Rolf, FG Farben x IG Farben, to bych přešla, za to asi může překladatel. Ale děj mně připadal takový zjednodušený, jak knížka pro děti, stále méně reálný a málo uvěřitelný.
A korunu tomu autor nasadil na konci s tím sirotčincem ve Vratislavi. Vratislav - Breslau, do konce války, než se posunula hranice Polska na západ, německé město a sestry ze sirotčince umisťovaly děti do polských rodin. Kde se tam ty polské rodiny za války vzaly? A ten pán v Domanióvě, co věděl, že se tam za války našly děti, našla je Polka, to je to samé, Poláci tam přece přišli až po válce, až když vysídlili Němce.
Prostě reálie nesedí, to by si měl autor ohlídat, byť žije v Americe a nemá to za humny, jako my.

ErikaJ
15.03.2022 5 z 5

První díl jsem nečetla, ale vzhledem k tomu, že některé postavy a nejdůležitější obsah byl okrajově zrekapitulován i v díle druhém, lehce jsem se zorientovala a příběh se mi četl snadno. Byl smutný. Ostatně jako všechny příběhy z války. Tentokrát na mě válečný příběh působil ještě silněji i díky současné situaci na Ukrajině. Je mi líto všech těch, kteří se kdy museli skrývat, bát se a bojovat o život svůj a hlavně o život svých dětí. Vždycky jsem si myslela, že o tom budu číst už jen v knížkách, že nic takového už nepřijde. Ale ono se to opět stává skutečností! Je mi z toho nesmírně smutno.