Hvězdná hodina vrahů

Koupit

Příběh začíná v únoru 1945, kdy mladý pražský kriminální adjunkt Jan Morava dostane případ sadistického vraha vdov. Jednou z obětí je i vdova po německém generálovi a případem se začne zabývat i pražské gestapo, které jmenuje jako svého dohlížitele Erwina Bubacka, vrchního kriminálního radu narozeného v Praze. Kauza se zároveň stává příležitostí pro zmapování podzemních činností pražské policie, která tvoří jedinou ozbrojenou složku v Protektorátu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16963/hvezdna-hodina-vrahu-16963.jpg 4.5134
Romány, Literatura česká
Vydáno, Academia

Kniha Hvězdná hodina vrahů

InaPražáková

(+ SPOILER) Četla jsem pár starších Kohoutových knih a vadila mi jeho autorská manýra, okázalé převádění, kolik toho vím a jak to dokážu chytře napsat. V Hvězdné hodině vrahů mě nic takového nerušilo a čtenářský zážitek to byl, přes všechno násilí, rozhodně kladný.

Je to detektivka s přesahem, žánrově svižná a místy trochu moc uměle spletená, rychle se dá vypozorovat, že když někdo sní o něčem hezkém, v dohledné době se mu stane neštěstí (takže překvapivé záměny postav překvapivé nejsou), ale v jiných ohledech z žánrového půdorysu vyrůstá hlubší a pestřejší literatura. Z hlavních postav Čechoslovák Morava a jeho žena ztělesňují detektivkově kladné hrdiny (tím zajímavější je Moravova závěrečná cesta do šedé zóny - byť by mě zajímalo, jestli se tím Kohout nepokusil omluvit svou osobní historii). Pražský Němec Buback a jeho partnerka naopak zosobňují nejednoznačnost historie a s tím závažnější část knihy. Zvlášť Grete je nevypočitatelná a chodící doklad touhy přežít všechny režimy za každou cenu, přesto se dá lidsky pochopit.
Není to faktografický historický román, ale o duchu doby a paradoxech česko-německého soužití, rozštěpení odboje i o té titulní hvězdné hodině vrahů všech jazyků a politických doktrín vypovídá působivě, navíc čtivou zkratkou. Přestože na konci války byla národnost důležitější než kdy předtím, po dočtení zůstává pocit, že jde vždycky o člověka, o lidi, kteří se moc neliší a záleží na nich samých, co z nich bude.

mariva
16.12.2020

Poprve jsem četla knihu jako e-knihu a současně je to i první kniha tohoto autora. I když se chystám na nějaké jeho další knihy, tuto bych si jistě nevybrala nebýt Čtenářské výzvy. Nemám ráda knihy z války a protektorátu a už vůbec ne knihy o sadistických vrazích, přesto nemůžu upřít autorovi, že mě dokázal zaujmout natolik, aby mě zajímalo, jak vše dopadne. Neupírám mu spisovatelské nadání, ale snad jiná jeho kniha bude bližší mému vkusu.

lencin
07.09.2020

Únor-květen 1945.
Mladý kriminální adjunkt Jan Morava dostane na starost případ sadistického vraha vdov. Případem se sozčasně tabýváni pražské gestapo (jedna z obětí je vdova po německém generálovi), které jako svého dohlížitele jmenuhe vrchního kriminálního radu Erwina Bubacka nasazeného v Praze.
Je to záminka pro zmapování podzemní činnosti pražské policie. Buback a Morava naváží zvláštní vztah a políčí past na vraha. Do toho začíná pražské povstání a karty se míchají-pronásledovaný se stává pronásledocatelem.
Výborně napsané.
(24.4.2009)

ViolettaCh.
11.07.2020

Vynikající detektivka, odehrávající se na pozadí pražského povstání na konci války, je plná napětí a má skvělý spád. Volba této historické reality jako prostředí kriminálního zločinu je netypická, byť asi ne unikátní (jistě existují i jiné detektivky z tohoto prostředí), a pro mě zajímavá. Autor má čtivý styl, je to pro mě první jeho knížka, určitě se porozhlédnu i po jeho dalších dílech.

Boby17
18.03.2020

Honba za vraždícím psychopatem na sklonku války a ve zmatku pražského povstání byla napínavá a chvílemi i odpuzující. Knížka byla podle mého soudu čtivá, ale mohla být o padesát stran kratší, získala by větší spád. Dávám 4,3 hvězdy, tedy zaokrouhluji na 4.

konigludvik
26.02.2020

Vynikající kniha od začátku do konce.

konigludvik
26.02.2020

Ondra to napsal přesně. Čtenář neví, jestli se jedná o detektivku, milostný román nebo historickou reportáž.

cori
13.02.2020

Jan Morava a Erwin Buback pátrají po sériovém vrahovi. Jejich práci však komplikuje politická situace v hroutící se Třetí říši. I za cenu největších osobních obětí svůj úkol splní navzdory krvavému Pražskému povstání, v němž se dají lehce převléknout kabáty.
Začátek a milostná linka poněkud rozvláčné, ale finále s psychopatem, který se opájí moci, bylo naprosto strhující.