coquus coquus komentáře u knih

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Chytlavé hned od začátku a taky hned od začátku jsem měl dojem, že to nemůže dobře skončit. Každopádně je příběh skvěle napsaný, čte se skoro sám a člověk jen čeká, jak to dopadne. Od Čapka už jsem pár věcí přečetl a tato kniha patří k tomu nejlepšímu od něj.

13.08.2022 5 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Originální myšlenka, děj plný zvratů a néméně zajímavý konec, to vše okořeněno nevšedním pohledem psychologa. Celý dobrodružný příběh navíc navozuje otázky obecného charakteru, které nutí k zamyšlení. Můžu doporučit i těm, kdož obecně sci-fi nevyhledávají.

"Pro něj jako psychologa to byl jasný přenos: Vláda, čelící ohromným potížím, které není schopna řešit, se rozhodla, že se bude zabývat něčím jiným."

14.05.2022 5 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Jedná se o čtivý historický román, v němž se jako červená nit proplétá milostný trojúhelník Skrzetuského, Bohuna a Heleny. Strhující popisy velkolepých bitev a obléhání jsou líčeny tak plasticky, jako by se jich autor sám účastnil. Na druhé straně jsou však tyto napínavé části prokládány poněkud rozvleklými popisy např. pátrání po Heleně. Rovněž postavy jsou popisovány většinou jako hrdinové bez bázně a hany, u nichž mně chyběly i nějaké ty lidské slabosti. Jen komická postava pana Zagloby působí v tomto směru velice osvěžujícím dojmem. Rozhodně se však jedná o dobře napsaný román, který určitě stojí za přečtení.

28.11.2021 4 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Tuto knihu jsem četl více méně "z hecu", normálně bych po ní asi nesáhl. Dopisová forma příběhu proložená chaty a sms zprávami mně připadala ze začátku trošku zvláštní, avšak dá se rychle zvyknout. Některé věci si člověk sem tam musí domýšlet, ale to je jen ku prospěchu věci. Příběh je rozložen do několika desetiletí, čímž i takovéto velice oddechové čtení občas donutí k zamyšlení nad během života.

05.03.2019 4 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Z tohoto románu mám dost rozporuplné pocity. Na jedné straně jsou místa, kde příběh prostě jede díky pasážím celkem akčním, a na straně druhé naopak velice rozvláčné vyprávění o vnitřních pocitech ústřední dvojice, což vypadá dost nevyváženě. Nevím, jestli to byl záměr autora nebo horší překlad, ale občas na mě části textu, zejména některé rozhovory, působily dost nepřirozeným dojmem, prostě jako by se bavili dva hlupáci. Vcelku to ale hodnotím coby dobře vymyšlený příběh se silnou protiválečnou myšlenkou.

09.09.2018 3 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Dostal jsem přesně to, co jsem očekával: svižně psaný napínavý příběh z uzavřené společnosti několika postav, z nichž jedna z nich je vrahem. Přestože zde autorka postupně rozesela stopy či indicie vedoucí k pachateli, nechává téměř do poslední chvíle čtenáře v napětí, která z postav je pachatelem. A přesně to je pro mě tím důvodem, proč se to tak dobře čte.

27.04.2018 4 z 5

Vendeta Vendeta Lee Child

I když upřednostňuji delší příběhy, těchto jednadvacet povídek bylo pro mě příjemným zpestřením. Jejich kvalitu hodnotím celkem vysoko, není zde asi žádná, která by se mně vyloženě nelíbila. I když všechny povídky spojuje jedno téma, každý z autorů jej pojal po svém a z jiného úhlu pohledu. Po dočtení téměř každé z nich jsem si musel dát chvíli pauzu, abych si v hlavě vychutnal dojem z příběhu a jeho pointy dřív, než se pustím do čtení povídky další. I to považuji za známku jisté kvality.

25.02.2018 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Jedná se o zajímavý příběh odehrávající se na počátku 19. stol.. I když se toho na první pohled vlastně moc neděje a příběh se odehrává jen na dvou místech (Větrná hůrka a Drozdov), mistrně vylíčená psychologie postav tomu výrazně dodává "šťávu". A právě tato charakteristika, vhled do uvažování a jednání hlavních hrdinů je kupodivu napsaný velice srozumitelně a svižně, takže i čtenář, který zrovna nevyhledává knihy tohoto typu, se na tom nezadrhne.

15.02.2018 4 z 5

SS: Peklo na východní frontě SS: Peklo na východní frontě Christopher Ailsby

Výborná kniha pro každého, kdo se zblízka zajímá o tuto problematiku. Detailně a zároveň přehledně je zde popsán vznik a působení jednotek SS. Kniha, jak je z názvu patrné, se zaměřuje zejména na jejich boje na východě po celé období 2. sv. války. Text je bohatě prokládán nejen dobovými fotografiemi, ale sem tam i zajímavostmi z průběhu bojových operací. Co mi však docela chybělo, byly mapky. Při podrobném líčení postupu (či ústupu) jednotek, nebo při popisu velkých vojenských operací by bylo dobré vidět tuto situaci alespoň rámcově na mapě. Bohužel, v knize není ani jediná. Každopádně zájemcům o vojenskou historii můžu doporučit.

29.07.2016 4 z 5

První kniha, která se mně od tohoto autora dostala do rukou. Celý vcelku jednoduchý příběh jednoho dne v pracovním táboře je napsán pro mně zvláštním stylem či jazykem, který se mi však velice zamlouval. Nejde o strohý popis, spíš kamarádské vyprávění. Barvité vylíčení poměrů a hlavně některé detaily - jako třeba nošení lžíce v botě nebo podělit došlým balíkem "důležité lidi" - ve mně dokonce vyvolaly matné vzpomínky na má vojenská léta.
Atmosféru zvůle a nesvobody podle mě vystihuje citát z této knihy:"'Nemáte právo svlékat lidi na mraze! Neznáte devátý paragraf trestního zákona!...' Mají. Znají. Ty to, kamaráde, ještě neznáš..."

21.10.2015 4 z 5

Abaddonova brána Abaddonova brána James S. A. Corey

K dalšímu pokračování této série jsem se dostal po několika letech. Opět musím pochválit výborně vymyšlený příběh plný akce, který má spád a dobře vykreslené postavy. Vyzvedl bych plastický popis odlišného fyzikálního prostředí na vesmírných lodích, který tvořil velice zajímavý rámec celého příběhu.

14.07.2023 4 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Druhý příběh Lva Děmidova je důstojným pokračovatelem toho prvního. Strhující vyprávění čtenáře zavede nejen do Moskvy, ale i do prostředí pracovního tábora nebo začínajícího maďarského povstání. Na pozadí pomalých změn poměrů ve společnosti se odvíjí příběh, v němž se Lev snaží zachránit a udržet svou rodinu. Autor píše velice poutavým jazykem, konstrukce příběhu je dobře vystavěná, doporučuji.

05.04.2023 5 z 5

Ďáblovo písmo Ďáblovo písmo Michael Cordy

Celý román se odehrává na půdorysu klasické honby za pokladem, kdy se ti zlí snaží dostihnout a vyřídit ty dobré, přičemž ve jménu vyššího dobra zakrývajícího sobecké pohnutky jsou schopni čehokoli. Přestože je příběh více méně předvídatelný, pořád jde o kvalítní čtení zejména díky originální myšlence či nápadu, kolem nějž se všechno točí.

19.03.2023 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Vyprávění z pohledu malé holky mě teda moc neoslovilo. První půlka vůbec, pak se děj trošku rozjel a když už to v místech kolem soudního procesu začalo vypadat zajímavě, rychle tomu došel dech a ani mírně zamyšleníhodný konec už to nezachránil. Pro mě trochu zklamání.

10.02.2023 2 z 5

Eugen Oněgin Eugen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Tato kniha se mně v rukou ocitla více méně náhodou, a tak když už byla po ruce, proč se do ní nezačíst. I když básně nejsou druhem literatury, který bych vyhledával, nakonec jsem knihu přečetl celou. Musím přiznat, že se mně občas povedlo zachytit myšlenku, která stála za povšimnutí či úvahu - a navíc se to ještě rýmovalo, pozoruhodné…

12.04.2022 3 z 5

Kořeny indoevropské duchovní tradice Kořeny indoevropské duchovní tradice Jan Kozák

Od tohoto autora jsem již dříve slyšel několik velice zajímavých přednášek, a právě ty mě přiměly k četbě této knihy. V ní je podáván výklad toho, co autor nazývá védským křesťanstvím. Následně je popisován vývoj a odchylování této filozofie od svého původního smyslu, a to v různých dobách a kulturách.
Každopádně se jedná o pohled na svět, který smysluplně vysvětluje spoustu věcí, jevů a na ně navazujících událostí jak z minulosti, tak i ze současné doby. Některá tvrzení mohou leckomu připadat dost odvážná (např. Ježíš, coby smyšlená postava), ale fakta, na nichž jsou tato tvrzení postavena, jsou velice přesvědčivá. Tuto bych knihu doporučil nejen těm, kdož jsou přístupní novým myšlenkám, ale i lidem hledajícím „celostní“ pohled na civilizaci a fungování světa.

26.03.2021 5 z 5

Imperialismus jako nejvyšší stadium kapitalismu Imperialismus jako nejvyšší stadium kapitalismu Vladimír Iljič Lenin (p)

Docela obtížné čtení, na něž je potřeba se soustředit - což asi na každou knihu tohoto druhu. Tento spis byl napsán před více než sto lety, a proto je zajímavé, porovnat Leninovy závěry s dneškem. Ať se nám to líbí nebo ne, v mnoha věcech měl pravdu. A zatímco zde je zdlouhavě dokládá statistickými čísly, v realitě kolem nás jsou doslova hmatatelné, stačí se podívat na zprávy. Možná se od Leninových časů změnil slovník popisovaných jevů, čemu se tehdy říkalo nadvláda monopolů, dnes můžeme nazvat korporátním fašismem, ale podstata zůstává.
A jak je to s tím zahníváním? Lenin uvádí: "... jako každý monopol vytváří i tento monopol nezbytně tendenci k stagnaci a zahnívání. Pokud jsou zaváděny, byť i dočasně, monopolní ceny, mizí v jisté míře i podněty k technickému a tudíž i k jakémukoli jinému pokroku k vývoji vpřed, a vzniká pak hospodářská možnost uměle brzdit technický pokrok. V Americe např. vynalezl jakýsi Owens stroj na výrobu lahví, což znamená převrat v tomto výrobním odvětví. Německý kartel výrobců láhví skupuje Owensovy patenty a zavírá je do zásuvky, zabraňuje jejich využití." Nejsme snad i dnes svědky takovýchto jevů, kdy nástup nových technologií je bržděn z důvodu patřičného zpeněžení technologií dosavadních?

"...až se jednoho krásného dne probudíme, udiveně se rozhlédneme: kolem nás nic než trusty a před námi nutnost nahradit soukromé monopoly monopoly státními."

25.02.2021 3 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Oproti poklidnějšímu prvnímu dílu se v této části události daly do pohybu docela svižným tempem. Každý z poutníků má svůj úkol i osud, a většina věcí a událostí se začíná vyjasňovat a navzájem do sebe zapadat, a to až do velkého finále. Opět oceňuji skvěle vymyšlené světy i popis technických vymožeností se všemi důsledky na lidskou společnost. Krásný a zajímavě vymyšlený příběh však trpí místy zbytečnou rozvláčností a rozbředlostí. Prostě občas seškrtat pár odstavců, někdy i stránek a bylo by to u mě za pět hvězd.

08.02.2021 4 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Druhá kniha této série je důstojným nástupcem prvního dílu. Ke známé posádce přibyly nové postavy a všichni společně rozmotávají klubko nejasností, konspirací, politického balancování na pokraji války i vzájemných vztahových problémů. V příběhu volně navazujícím na předchozí knihu jsem si opět vychutnával technické detaily popisu vesmírných stanic, vybavení bojových skafandrů a podobných „parádiček“ z budoucnosti. Co se týče příběhu, ten sice je dost propracovaný, avšak chyběl tomu nějaký větší zvrat. Všechno to má takový přímočarý a dobře odhadnutelný průběh, což je trochu škoda.

27.11.2020 4 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Kdybych věděl, že takový klasik má ve svých básních tolik krásných vulgarismů (např. sv…k, v…ák nebo p…), sáhl bych po něm už mnohem dřív. I v dnešní době se jedná o svěží a stále aktuální dílko – i když bohužel nedokončené. Můžu je doporučit i pro ty, kteří básně běžně nečtou.

28.05.2020 4 z 5