Vendeta

Je-li zapotřebí jiného typu spravedlnosti – rychlé, efektivní a osobní –, bere si ji na starost i nový typ mstitele. Sbírka Vendeta obsahuje nové povídky od slavných spisovatelů krimirománů jako Michael Connelly, Dennis Lehane, Karin Slaughterová a pochopitelně Lee Child; ale také od právě objevených talentů, jejichž hvězda teprve stoupá. Mezi hrdiny těchto povídek patří například policista, který viděl příliš mnoho, žena dohnaná do úzkých, obyčejný člověk, který zmůže to, co zákony nezmohou. Někteří je označují jako strážce spravedlnosti, jiní tvrdí, že jsou zkrátka jiným typem obyčejných zločinců. Povídky vybral Lee Child a opatřil sbírku předmluvou. Všechny texty odhalují šokující důsledky činů, jimiž se snaží muži i ženy brát zákon do vlastních rukou. Autoři, kteří přispěli povídkami do výboru VENDETA: Alafair Burkeová, Michael Connelly, Brendan DuBois, Jim Fusilli, Michelle Gagnonová, Lee Child, Darrell James, Dennis Lehane, Steve Liskow, Rick McMahan, Adam Meyer, Dreda Say Mitchellová, Michael Niemann, Twist Phelanová, Zoë Sharpová, Karin Slaughterová, Orest Stelmach, Anne Swardsonová, Janice Law Treckerová, Mike Cooper, C. E. Lawrenceová....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139512/vendeta-139512.gif 3.747
Literatura světová, Detektivky, krimi, Povídky

Vydáno: , BB art

Vengeance, 2011

Kniha Vendeta

ArwenAragorn
17.10.2020

Celkově hodnotím knihu jako průměr, některé povídky se mi líbily víc, jiné míň, ale nebyla tam žádná slabá nebo vyloženě špatná. Všechny povídky spojuje pomsta, ale každý z autorů ji uchopí po svém.
Nepozoruhodné srdce-Karin Slaughter-z té jsem byla otřesená
Krev a sluníčko-Adam Meyer-ta mě šokovala
Horká linka-Dreda Say Mitchellová- ta mě pobavila
Tajemství od Seiny-Anne Swardsonová, Jemný krvavý závoj-Michael Connelly-ty se mně líbily nejvíc

Jerry H
19.10.2019

Některé příběhy hodně povedené, některé nikoliv. Je to takové rychlé a krátké čtení. Asi dva příběhy jsem vůbec nepochopil, co měl autor na mysli. Některé zase byly opravdu zajímavé a nutily mne k zamyšlení.

knihomolka525
25.12.2018

poutavé čtení vhodné na cestování

coquus
25.02.2018

I když upřednostňuji delší příběhy, těchto jednadvacet povídek bylo pro mě příjemným zpestřením. Jejich kvalitu hodnotím celkem vysoko, není zde asi žádná, která by se mně vyloženě nelíbila. I když všechny povídky spojuje jedno téma, každý z autorů jej pojal po svém a z jiného úhlu pohledu. Po dočtení téměř každé z nich jsem si musel dát chvíli pauzu, abych si v hlavě vychutnal dojem z příběhu a jeho pointy dřív, než se pustím do čtení povídky další. I to považuji za známku jisté kvality.

iveta3689
24.01.2018

Povidky nemusim, davam prednost dlouhym romanum. Ale tato kniha byla celkem zajimava. Vyber autoru se povedl. Asi jako u kazde povidkove knihy se nasly lepsi i slabsi kousky.

ecila13
27.09.2017

Průměrný výběr.
Ale co se týče mystery, jsem hodně zmlsaná :-) díky jiným autorům jako Nesbo, Dahl, Poe ...

Lmslaver
31.07.2017

U autorů jako Lehane, Connelly, nebo Child je to v téhle povídkové sbírce sázka na jistotu. Ve Vendetě mě zaujaly i povídky od McMahana, Liskowa, za zmínku určitě taky stojí příběhy od Phelana, Coopera a Stelmacha. Pak už to šlo tak trochu s hodnocením dolů, ale chápu, že ne každý autor dokáže na tak malém prostoru rozehrát dechberoucí zápletku. Každopádně nadprůměrná antologie.

trudoš
15.07.2017

Příliš jsem si od titulu nesliboval, protože co se stran autorů týče, jde převážně o neznámá jména. A Lee Child jako editor působí spíš dojmem sázky na popularitu, než redakční kvalitu. Jenže spisovatelé jako Dennis Lehane či Michael Connelly mě zaháčkují v jakémkoli případě, takže koupě byla od začátku jasná.
Ovšem jak jsem byl zpočátku skeptický, tak to nakonec dopadlo překvapivě slušně. Jasně, takřka dva tucty povídek zákonitě přináší různorodou kvalitu, ale v rámci prvních výstřelů jde pořád o nadprůměr. Favoriti samozřejmě nezklamali a mezi nepoznanými jmény se našlo pár těch, kteří skutečně zaujali buď pro jazykovou stylistiku, nebo pro nápadité zpracování. Slabším kouskům se výběr sice nevyhne, ale pořád je jich míň, než těch lepších. To navíc podtrhuje krátký rozsah, kdy prakticky žádná povídka nepřesáhne počet dvaceti stran a přitom funguje zcela akurátně. Paradoxně jedinou nevýhodou je tematické zaměření celé antologie, díky čemuž se většina textů stává rychle odhadnutelnými.