clare01 clare01 komentáře u knih

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Tak za mě ne. V knize mi chyběla hloubka a ty pseudointelektuální debaty, které hrdinové vedli, to opravdu nezachránily. Hlavní hrdinka mi neskutečně lezla na nervy a celé se to vlastně točilo kolem nevěry a vyrovnání se se sebou. Jako sociologická sonda do života dnešních mladých lidí je to docela obstojné. Ale moc nerozumím tomu humbuku kolem autorky a přirovnávat ji k Austenové nebo Ferrante mi přijde úplně mimo.

29.11.2019 2 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Jedna z nejsilnějších knih, co jsem kdy četla. Určitě se nenechte odradit prvními kapitolami, které mě osobně tak moc nezaujaly, ale poté se příběh rozjede a vám se z něj bude tajit dech Moc bych si přála, aby vyšel i film inspirovaný touto knihou.

17.01.2021 5 z 5

Cesta k opravdovému jídlu Cesta k opravdovému jídlu Eva Ehrenbergerová

Kniha je vizuálně velmi povedená. Kromě receptů obsahuje i základní informace a rady o výživě, z nichž některé v ostatních knihách nenajdete. Co se týče receptů, tak jich kniha obsahuje opravdu hodně. Já však dávám přednost zdravým a praktickým receptům z běžných surovin před recepty, které se snaží být sice zdravé, ale i "fancy". V tomto mi kniha nesedla, ale věřím, že si určitě své oblíbence najde. Zkrátka mám radši recepty bez avokád, kokosových olejů a proteinových prášků.

13.12.2020 3 z 5

Karamelová džungle Karamelová džungle Tereza Salte

Pod všechny pozitivní recenze k této knize bych se podepsala. Je krásná a vyzrálejší než autorčina předchozí kniha a dodá vám obrovskou naději. Nejvíc mě zasáhla kapitola o tom, co by Terezku nikdy nenapadlo, že se jí v životě stane a pak samozřejmě kapitola, kde vzpomínala na svou maminku. Za tu má můj velký obdiv, protože muselo být neskutečně těžké o tom psát. Pro mě je to jedna z nejlepších knih roku 2020.

11.01.2021 5 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Zaznělo to tu už několikrát, tak znova - tuto knihu by měl mít doma každý. Nejen že je dobře a vtipně (ano, je to zvláštní vzhledem k tomu, o čem kniha je) napsaná, ale obsahuje i jasné a stručné rady, jak se v krizových situacích zachovat. Navíc mě přiměla domluvit si kurz první pomoci a snažit se být někým, kdo nebude jen stát a hledět, když je potřeba pomoci.

30.01.2021 5 z 5

Kniha, ktorá vám možno zachráni život: Ako dlhšie a lepšie žiť vďaka vede Kniha, ktorá vám možno zachráni život: Ako dlhšie a lepšie žiť vďaka vede Graham Lawton

Za mě nejlepší a nejkomplexnější kniha o zdraví určená laické veřejnosti. Podle názvu to může vypadat na další motivační slátaninu, ale není tomu tak. Je založená na poznatcích vědy, které jsou podávány srozumitelně. Určitě se nenechte odradit tím, že je psána slovensky, protože se čte skoro sama. Velké doporučení!

08.11.2021 5 z 5

Pohon: Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje! Pohon: Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje! Daniel H. Pink

Pokud byste si měli přečíst jen jedinou knihu o motivaci, přečtěte si tuto. Na pár stránkách obsahuje všechno - výsledky výzkumů, příběhy ze života, praktické rady, tipy na další knihy atd. Přesto, že se jedná o docela odbornou knihu, je psána srozumitelnou a čtivou formou. Za mě plný počet hvězdiček. Bylo by skvělé, kdyby vycházelo více takových knih.

01.03.2019 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Zvláštní kniha. Četla jsem ji v rámci povinné četby do semináře české literatury. Kniha je psaná tak sugestivně, že jsem se dovedla sžít s Mundstockem a to ve mě vyvolávala docela nepříjemné pocity a nemohla jsem knihu dočíst. Podobné pocity jsem měla i u Spalovače mrtvol. Asi mi Fuksovi knihy nesednou, ale věřím, že mnoho čtenářů určitě dokážou oslovit, protože píše výborně.

05.02.2016 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Opravdu pěkná kniha. Zpočátku mě děj moc nebavil a do čtení jsem se musela trochu nutit, ale pak jsem se začetla a knihu přečetla za tři večery. Fajn je, že se prolínají dva příběhy dohromady, takže kniha nenudí. Myslím si ale, že tohle je spíše ten typ knihy, kterou si přečtete jen jednou, na chvíli vás okouzlí a pak ji založíte do knihovničky a znovu se k ní nevrátíte, takže dávám 4 hvězdičky.

04.02.2016 4 z 5

Život bez úzkosti Život bez úzkosti Judson Alyn Brewer

Pro mě je kniha bohužel velké zklamání. Z názvu sice vyplývá, že se zabývá úzkostí, ale není to tak úplně pravda. Spíše se dočtete o tom, jak se budují návyky a jak se zbavit zlozvyků (alkohol, kouření, záchvatovité přejídání). O úzkosti autor píše pouze okrajově a z mého pohledu příliš povrchně. Navíc by se poselství celé knihy dalo shrnout do jednoho článku a ne na téměř 350 stran. Čtení pro mě bylo úmorné a musela jsem se do něj nutit, protože jsem pořád čekala, až přijde nějaký aha moment, ale ten bohužel nepřišel. Pokud vás zajímá tématika úzkosti, doporučuji určitě sáhnout po jiné knize.

24.07.2022 2 z 5

Neandertálec otevírá dveře do vesmíru Neandertálec otevírá dveře do vesmíru Preston Norton

Jedna z must-read knih pro dospívající. Jsem si jistá, že před deseti lety bych ji milovala, teď z ní mám spíš takový nostalgický pocit. Obsahuje vše, co kniha tohoto typu obsahovat má - hledání smyslu života a místa ve světě, důležitost přátelství, první láska, sebevražda a vyrovnání se se smrtí, problematika LGBT+, drogové závislosti atd. Celou knihou zároveň prostupuje tématika hledání naděje a překonávání vlastních strachů a s tím se potýkáme všichni bez ohledu na věk. Přesto je kniha primárně určena mladší generaci, které ji moc a moc doporučuju!

09.01.2021 4 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

Hořkosladká kniha young adult povídek. Její grafické zpracování je prostě fenomenální. Všechny z povídek mají něco do sebe a každá z nich je originál. Nelíbily se mi všechny, ale v tom je právě kouzlo této knihy - každý si v ní najde povídku, která s ním bude rezonovat. Nejvíce se mi líbila "Polička vyřazených knih" od mé nejoblíbenější jmenovkyně Klárky, která je za mě nejlepší a zároveň nejmilejší česká knižní influencerka. Dále se mnou velmi rezonovala povídka od Aničky Musilové - "North Finchley" a "Maršmeloun pro Ráchel" od Veroniky Burgerové. Knihu bych doporučila úplně všem věkovým kategoriím. Já sama už nějaký ten pátek nejsem cílovka a kniha mě okouzlila.

22.12.2020 4 z 5

Neber to jídlo tak vážně Neber to jídlo tak vážně Týna Skalická

Jedna z nejoriginálnějších knih o zdravém životním stylu. Nejvíce na ní oceňuji její jednoduchost a fotografie. Občas mívám po přečtení knih o výživě úzkost z toho, co všechno nesmím jíst, jak je cukr/pšenice největší nepřítel apod. U této knihy to byl pravý opak. Ocení ji nejen začátečníci, ale i lidé, kteří se stravou bojují dlouhodobě a jsou ze všech těch protichůdných rad zmatení. Tady máte jednoduchý návod.

15.12.2020 4 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Jednoduše krásná knížka. Jasně, pokud někdo hledá literární skvost à la Dostojevský apod., tak tato knížka jím určitě není a chápu, že pokud to někdo očekával, tak bude asi zklamaný. Každopádně tady nejde vůbec o to, jak ne/květnatým jazykem je kniha napsána, ale o obsah a pocit, který ve vás kniha zanechá. Vy, co zvažujete, že si ji přečtete, tak neřešte negativní recenze a pusťte se směle do čtení! Především knihu doporučuji všem, co právě prožívají nějakou životní ránu a myslí si, že je to konec světa. Terezin příběh vám ukáže, že takových ran můžete dostat spoustu, ale vždy je tu naděje, že se vrátíte zpátky na ten "šlehačkový obláček".

09.02.2019 4 z 5

13 věcí, které psychicky silní lidé nedělají 13 věcí, které psychicky silní lidé nedělají Amy Morin

Kniha je psána velmi srozumitelně a rychle se čte. Je výborná pro lidi, kteří s četbou podobného typu knih teprve začínají. Tomu, kdo už má něco načteno, nic moc nedá.

11.03.2019 3 z 5

Úsilí: Hledání radosti a smyslu v práci Úsilí: Hledání radosti a smyslu v práci Thich Nhat Hanh

Čtení knih od Tthich Nhat Hanha je opravdu uklidňující. Vůbec nevadí, že se v různých knihách myšlenky opakují a vlastně se nedozvíte nic nového. Už samotné čtení jeho knih je úžasná meditace. Tato se zaměřuje na to, jak dosáhnout vnitřního klidu v práci. Věřím, že pokud se člověk bude řídit uvedenými radami, kniha mu může velmi pomoci.

23.02.2019 3 z 5

Koktejl štěstí Koktejl štěstí Iva Lecká

Není to špatná knížka, ale nic zázračného od ní nečekejte. Některé myšlenky jsou inspirativní, někdy si autorka hodně protiřečí. Jsou určitě daleko lepší knihy o štěstí a celkově o seberozvoji. Tato je spíš taková oddechovka, které nahrává krásně zpracovaná obálka a grafika.

20.02.2019 2 z 5

Kdybych ti rozuměl, tvářil bych se takhle? Kdybych ti rozuměl, tvářil bych se takhle? Alan Alda

Původně jsem si vůbec nebyla jistá, co mám od knihy očekávat, ale příjemně mě překvapila. Je plná srozumitelných a velmi zajímavých studií a výzkumů z oblasti komunikace a empatie. Tyto studie jsou doplněny vlastními zkušenostmi a zážitky autora. Je to ideální kniha pro ty, co se chtějí naučit být více empatičtí (a vlastně i lidští), ale kromě rad, jak toho dosáhnout, hledají i vědecké zdůvodnění, proč tyto rady fungují.

17.02.2019 4 z 5

Jak zhubnout těch blbých 6 kilo Jak zhubnout těch blbých 6 kilo Barbora Topinková

Extrémně zábavná kniha o hubnutí. Teda pokud vám sedne autorčin smysl pro humor. Mně sedl na 100 %. Každý, kdo je chronický dietář nebo jen člověk, který každé pondělí začíná jíst zdravě a cvičit (to jsem já), se v knize najde. Ale cílem knížky není jen pobavit. Poradí vám s tím, co a jak byste měli jíst, a to jednoduše a bez zbytečných keců. Za velké plus považuji i to, že autorka je Češka, takže všechny suroviny, které doporučuje, si můžeme koupit u nás. Knih o zdravé výživě už jsem přečetla mraky, ale tahle se řádí k těm nejoriginálnější a nejvtipnější. Teď už jsem jen zvědavá, jestli opravdu zhubnu těch blbých 6 kilo.

14.02.2019 4 z 5

Zachraňte si kůži! Zachraňte si kůži! Fabrice Midal

Výborná kniha o problematice vztahu k sobě samému, které trochu škodí špatně zpracovaná obálka. Není to jen další kniha o sebelásce, která vám bude radit, že si máte každý den 10x před zrcadlem říkat "Miluji se" a za pár dní z vás bude jiný člověk. Jde tu o mnohem víc. Autor nabízí hluboké filozofické úvahy o tom, jak se mít rád a přijímat se jako lidská bytost plná dobrých vlastností a nedostatků. Z oblasti lásky k sobě samému jde o top knížku. Kniha se čte velmi snadno a v tom je právě její kouzlo.

10.02.2019 4 z 5