Chingiz Chingiz komentáře u knih

Sám na lodi kolem světa Sám na lodi kolem světa Joshua Slocum

Nádherná knížka! Neuveritelné, ako znamenitý námorný kapitán dostal od Prozretelnosti dar písať. Hladko, pritom plasticky, s láskavým pohladom a zároveň s hlbokým pochopením vecí, javov, súvislostí. Slocum je (bol, žial) múdry a dobrý člověk, jedinečný námořník, statočný a neohrozený muž, vynikajúci spisovatel. Nič z toho o sebe nehovorí - pravdepodobne to o sebe ani nevie.
Sám na malej plachetnici okolo sveta, bez modernej navigácie, bez elektriny, bez skoro čohokolvek...než svojho úžasného námorníckeho fortiela. Niekolko razy mu išlo o život, no nikdy nestráca humor. A láskavosť. Tá knižka je celá jaksi láskavá. Čítal som ju asi päť razy. Dúfam, že ešte päť budem.

31.01.2019 5 z 5

Posledný let generála Štefánika Posledný let generála Štefánika Milan Vároš

Jedna hviezdička by bola vela. Žiadne také fakty, ktoré by ste si nenašli inde. Zato takmer každá veta nový odstavec, takmer každá veta končí "velavýznamnými" troma bodkami. Ruší to a obťažuje. Ani literatúra, ani publicistika, ani literárna reportáž. Študáka na gympli by s tým vyhodili od maturity.

30.01.2019 odpad!

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Velmi dobrý román z prostredia, ktoré inak příliš nemusím kvoli lekárom nadluďom, čo je asi väčšina z nich. No tu je to o inom. Dynamický, kostrbatý a problémový beh nemocnice, zároveň životy, názory, postoje a skutky ludí, ktorí jej dávajú charakter. Výborná zápletka, vlastne niekolko súvisiacich, perfektný záver. K zamysleniu niekolko názorov, vyslovených ústami postáv. Dokonca soft-eugenika, aká nie je úplne k zavrhnutiu...
Velmi dobré čítanie.

29.01.2019 5 z 5

Letiště Letiště Arthur Hailey

Je to už starý román a je poplatný dobe. No je napísaný dobre. Vtiahne vás do sveta velkého letiska a leteckej dopravy, do problémov a vtedajších perspektív. Zároveň dá nazrieť do životov ludi, ktorí v leteckej doprave pracujú, načrtáva protichodné záujmy a postoje. Z dnešného hladiska je to síce celé zastaralé, ale stále je to dobrý román z čias, keď pán Hailey ešte písal dobré veci.

29.01.2019 4 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Tuctová detektívka. Neurazí, nevyčnieva. Člověk by od pána spisovatela svetového mena čekal omnoho viac. Ale svetové meno, ako to tak už chodí, nie je zárukou kvality. Len dobrého marketingu. Je vela lepších autorov a velmi vela lepších detektíviek.

29.01.2019 2 z 5

Preťaženie Preťaženie Arthur Hailey

Niečo tak megahlúpe som od autora Letiska, Peňazí či Hotela nečekal. Akoby to ani nepísal Hailey, ale nejaký jeho asistent mdlého rozumu a vysokých ambícií. Celé jeden nezmysel bez základnej znalosti problematiky. Hlavný hrdina narcis k zblití. Zlatou malinou za úchyláčinu spojenú s egomaniactvom by bolo oceniť jeho súlož s kvadruplegičkou.
Stále sa mi chce veriť, že to Hailey nepísal osobne, no takéto niečo nemal ani podpísať. Strata času. Ani na jednu hviezdičku.

29.01.2019 odpad!

Koule Koule Michael Crichton

Nevím jestli jsem četl něco hloupějšího nežli tenhle paškvil. Rozhodně patří do top deset knih, které dle mého nemuseli být napsány, aniž by "mistrovi" ubylo věhlasu. Fakt hrůza, pitomost na pitomost.

29.01.2019 odpad!

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Dle mého jeden z nejhezčích Verneho románů. I rasistický pohled na lidi v míře menší než byl tehdejší obecný průměr. Opis Afriky téměř bedekerový. Dobrodružství, jaké baví děcka i dospělé, vyrovnaná dynamika děje, vtipný závěr. I jako starší pán jsem ji dal bez vážnejší vnitří kritiky, což jinak krutě dělám.

27.01.2019 5 z 5

Moje najmilšie strašidlá (21 poviedok) Moje najmilšie strašidlá (21 poviedok) * antologie

Po letech znova skvělé čtění bez mobilů, počítačů, mailů, gépéesek. Jako návrat v čase do dob, kdy mikrosvět jedince nebyl tak okopáván, ohlučován a násilněn vším na prodej včetně literatury jako dnes. Hororové povídky, které by dnes naprostá většina vydavatelů odmítla vydat. Proto jsou tak dobré.

Strašidlá na dobrú noc Strašidlá na dobrú noc Alfred Hitchcock

Čet jsem tuhle knížku v sedmdesátých letech. Počtěníčko. Byly to časy, kdy člověka neválcovala síla všeho nadosah. Dobrá knížka hororu měla cenu zlata. A pak, po desítkách let, se mne zdá, že většinu toho, co nám dnes natláčejí jak housky z mikrovlnky, jsem už četl. V jaksi pokojnější podobě. A možná i době.

27.01.2019

Žhářka Žhářka Stephen King

Mýtus King. Dle mého jeden z nejpřeceňovanějších autorů vůbec. Zhářka patří k méně špatným. I když místy na usnutí. A konec lehce odhadnutelný. No jde o ty svině z tajných služeb. Je dobře, když se o nich píše. O tom co dělají a jak to dělají.

27.01.2019 2 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Patří do skupiny těch verneovek, s kterými jsem vyrostl. Takže ji mám rád. A nejsem s těma pěti hvězdičkama objektivní. Z dnešního hlediska je to hezký námět a hezký příběh v konturách. V detailech a taky po stránce literární kvality tak na jednu vybledlou hvězdičku. Taky postavy černo-bílé a popsané jeho děsnými stereotypy. Jde ale o příběh, a ten je famózní. Až je málem škoda, že pan Verne vyčerpal tolik dobrého námětového materiálu na jediný román.

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Pan Verne miloval jeskyně. Zde z jedné vytvořil jediný obrovský fabulační prostor. Postav málo, děj je vlastně jenom popisem událostí tak řečeno speleologických, leč zajímavý a hezký. Mnohem méně typicky verneovských nesmyslů a toporností všeho druhu. Jakési geologicko-cestopisné scifi. V rámci žánrů "verneovky" dle mého patří k nejlepším.

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Krásný příběh. Plný typických verneovských nesmyslů, nevěrohodných scén, příhod, událostí, kostrbatých dialogů. Člověk by si asi mněl zachovat romantizující a idealizující vzpomínku z dětství a nečíst to v dospělému věku. Jedna z nejhezčích verneovek po stránce příběhu. Téměř hrůza po stránce literární.

27.01.2019 4 z 5

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Kolik je takovejch Foltýnů třeba v politice. Nebo v šoubiznisu. Pan Čapek je popsal. Jako moudrý pravdivý Nostradamus konkrétního hnusu, který se tenkrát stejně jako dnes dere nahoru. Jako bláto po holínkách. Jsou tady a namnoze vládnou, řídí, ovlivňují běh věcí.

27.01.2019 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Četl jsem to kdysi, třicet let zpátky...a nic mi neutkvělo. Tak jsem to dal znovu. A hle, nasilu, s pauzami. Merle je mistr nad mistry, takže napíše-li oblak slovních nimráníček téměř bez děje a taky bez znalosti věci samotné, kritikové se půjdou ze**at celebrováním jeho úžasnosti. Když pak člověk čitatel má dost let a dost zkušeností, aby se vyflák na mainstreamové názory, je otráven právě tím mistrovým nimráním se v něčem, co už dávno ví a co ho už dávno naprosto nebaví. Dobrý příběh napsat je v skutečnosti to nejtěžší, a právě ten v Malevilu schází.

20.01.2019 2 z 5

Zelené pahorky africké Zelené pahorky africké Ernest Hemingway

Mněl jsem tuhle knížku rád asi třicet let. A letos jsem zjistil, že v ní nacházím lecos, co se mi nelíbí, ale ne literárně, spíš jako události. Třeba lov zvěře kvůli trofeji a "aby Karlův kudu něměl větší rohy a aby Karlův nosorožec neměl větší roh". Stěží to lze obdivovat. Člověku to pak kazí chuť, i když je to skvělá knížka a nádherný opis africké přírody. Taky nelze nevidět, že autor je narcis. Zas kdo není. Dle mého je to stejně pořád znamenité dílko...ale číst to už nebudu.

17.01.2019 5 z 5

Mafiánsky kuriér Mafiánsky kuriér Ronald Wyeth

Asi nejlepší román z podsvětí od doby co jsem četl Puzzovu knížku Kmotr. Je postaven ne jako krimi nebo thriller, ale spíš jako dobrodružné knížky Mirko Pašeka. Občerstvující způsob. Autor kašle na to co je teď in. Moc se mně to líbilo.

16.01.2019 5 z 5

Prekliate zlato Prekliate zlato Ronald Wyeth

Nečtu Wyetha v pořadí jak vychází a tak chronologicky mírně tápu. Ale ne zas moc. A tohle je dobrá dobrodružná knížka z divočiny. Připomíná londonovky nebo Běhounka nebo Pašeka taky trochu. Dle mého taky hodně originální a se znalostí věcí, o kterých je řeč. Jistých pět.

14.01.2019 5 z 5

Zober prachy a leť Zober prachy a leť Ronald Wyeth

Moc jsem se bavil. Dvě holky se toulají Patagonií na malém letadle, krom nich i lumpové na větším a lepším stroji, a jeden chlap sám na Dakotě, což mu jde blbě. Ti lumpové na ně na všechny polují a celkem se jim daří. Víc na toho chlapa, končí zřícením do moře. Holky jsou mazaný. Taky umíněné a vůbec moc fajn. I spousta legrace. Na pět bez váhání.

14.01.2019 5 z 5